Piramida Maslowa a introwatosc

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Piramida Maslowa a introwatosc

Post autor: Papaja »

Podejrzewam, ze wiekszosc kojarzy piramide Maslowa. Na pozycji 3,4,5 wymienia kolejno potrzeby przynaleznosci,uznania,samorealizacji. Czasem tu zagladajac wydaje mi sie, ze jego teoria sie nie sprawdza jesli chodzi o intro. Potrzeby 3 i 4 sa bardzo charakterystyczne dla ekstra, za to 5 jakos bardziej pasuje mi do intro. Jakby into z potrzeb nr 2 zahaczajac tylko lekko o nr 3 i 4 od razu skakali na 5. Nie abym wywyzszala intro nad ekstra, bo wszyscy jak dla mnie sa rowni. Moze mnie zaraz ktos zjedzie, ale napisze takie stwierdzenie:
Intro maja wieksza potrzebe samorealizacji niz ekstra.*

*To tylko teoria, niepoparta zadnymi dowodami,badaniami naukowymi wynikajaca z subiektywnych obserwacji.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
ejpod
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 08 gru 2014, 1:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w3
MBTI: INTJ

Re: Piramida Maslowa a introwatosc

Post autor: ejpod »

Częściowo mogę się z Tobą zgodzić. Potrzeba samorealizacji jest dla nas bardzo ważna. Jako intro nie potrzebuję raczej potrzeby przynależności, po prostu nie, ale uznanie w jakimś niemałym, ale troszkę ponad średnią stopniu liczy się. Miło mi było by być uznanym, docenionym, za to co zrobiłem czy po prostu usłyszeć od dziewczyny chęć pójścia ze mną na randkę. Wydaje mi się, że uznania potrzebuje każdy: biedny, stary, młody, bogaty, żonaty, singiel... itd.
Nestor

Re: Piramida Maslowa a introwatosc

Post autor: Nestor »

Nie,
ponieważ ekstrawertycy mają inny sposób realizacji tej potrzeby, więc tak się może wydawać.

Ją trudno sprecyzować, więc ta dyskusja jest gadaniem po próżnicy.
Awatar użytkownika
Dziecko Indygo
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 25 kwie 2015, 1:23
Płeć: mężczyzna

Re: Piramida Maslowa a introwatosc

Post autor: Dziecko Indygo »

Piramida potrzeb Maslowa hierarchizuje ludzkie potrzeby. Jest to narzedzie, ktorym posluguja sie najwieksze korporacje na swiecie ustalajac hierarchie w zasobach ludzkich. Opisuje ona ludzkie potrzeby segregujac je. Dla przykladu potrzeba samorealizacji, czyli bycia docenianym przez siebie samego badz otoczenie widnieje na pierwszym miejscu. Dlatego wlasnie sa dyscypliny sportowe, gdzie ludzie rywalizuja ze soba, dlatego sa rankingi najbogatszych ludzi, moda, reklama. Potrzeba bycia docenianym determinuje Swiat. Na samym dole piramidy sa potrzeby fizjologiczne i jakkolwiek nie patrzac na piramide potrzeb Maslowa, zestawiajac ja ze swiatem otaczajacym nas, wniosek wychodzi sam, jest to niezalezne od podzialow, jakimi ludzie sie obdarowuja. Sa to potrzeby wynikajace z podswiadomosci, wiec czlowiek utozsamiajc sie czyms nie jest w stanie wplynac na nie. Bycie intro nie determinuje tego w zaden sposb
Awatar użytkownika
trewsky
Introrodek
Posty: 17
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTJ

Re: Piramida Maslowa a introwatosc

Post autor: trewsky »

Zacznijmy od tego czy ta cała Piramida prawdę rzecze, polecam poczytać: http://blog.krolartur.com/mit-piramidy- ... y-potrzeb/
ODPOWIEDZ