Idealna praca dla introwertyka

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
SWAT
Introwertyk
Posty: 68
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Olsztyn/Konin
Kontakt:

Idealna praca dla introwertyka

Post autor: SWAT »

Witam.

Dawno mnie ty nie było, bo jakoś z tym forum miałem nie po drodze, troszkę się zmieniło, troszkę zostało po staremu. Życie jak to życie, ale temat ma być nie o mnie, a o idealnej pracy dla introwertyka. I tu moja pytanie, w jakim zawodzie byście się czuli jak ryba w wodzie, a jak chcecie napiszcie jaki zawód wykonujecie aktualnie i jak wpływa wasza introwertyczność na ów zawód. Studia wam coś dały i pracujecie w wyuczonym zawodzie, czy może woleliście oddać się temu co kochacie i znaleźć pracą wymarzoną?
Tak się składa że jestem na etapie szukania pracy (ta, ja wiem że w Polsce wyboru nie ma i należy brać z pocałowaniem ręki to co dają) i mam mały mętlik w głowie. A więc?
Po prostu być, iść tam gdzie masz iść.
Po prostu być, urzeczywistniać sny.
Po prostu być, żyć tak jak chcesz żyć.
Po prostu być, po prostu być.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Coldman »

Nie ma co się rozpisywać . Dobra branża dla introwertyka to informatyka. Programista , grafik , administrator sieci i wiele innych wymagają głównie pracy z komputerem , przez co kontakty ludźmi są obniżone do pewnego progu.
Ja tam na razie się uczę więc , o prace się nie martwie .
Tchachina
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2015, 22:38
Płeć: kobieta
MBTI: INTP/INTJ

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Tchachina »

Informatyka - prawda, choć ja sobie akurat upatrzyłam fizykę -> praca naukowa w przyszłości, myślę że dla introwertyka odpowiednia. Też dopiero się uczę, więc na razie zajmuję się ślęczeniem nad książkami i rozwiązywaniem zadań, co też mi odpowiada.

No ale to są zawody, które wymagają wykształcenia. W sumie to teraz do głowy nie przychodzą mi takie, których można by się podjąć 'od zaraz' odpowiednie dla introwertyka...
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Sorrow »

To zależy od typu osobowości.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Coldman »

Sorrow pisze:To zależy od typu osobowości.
Weźmy może pod uwagę , tylko introwertyzm . Nie będziemy tego rozdrabniać na Enneagram i MBTI i inne cechy osobowości człowieka . Chodzi tu ogólnie o branże pracy.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: highwind »

Tchachina pisze:ja sobie akurat upatrzyłam fizykę -> praca naukowa w przyszłości, myślę że dla introwertyka odpowiednia
Z tym to różnie bywa ;) moja była doktoryzowala się z inżynierii materiałowej i opowiadała, że co konferencja to gruba impreza była. Taka ze scenariuszem rodem z Kac Vegas następnego dnia. Raz jej oferowanego nawet seks grupowy. Także to chyba od zespołu zależy. Chociaż dodam że ona była mocno ekstawertyczna i różne dzikie akcje jakoś się do niej po prostu kleiły. Ale chyba czasy samotnej pracy naukowej, gdzie odkrycie pojedynczego człowieka zmienia postrzeganie obrazu świata powoli odchodzą w niebyt. Dzisiaj publikacje nierzadko mają po kilkudziesięciu autorów... A, i nie żebym zniechęcał, fizyka to piękna sprawa!
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Drim »

w jakim zawodzie byście się czuli jak ryba w wodzie
Raczej nie istnieje taki zawód.
a jak chcecie napiszcie jaki zawód wykonujecie aktualnie i jak wpływa wasza introwertyczność na ów zawód.
Złagodniała ? Przebywając wśród klientów, pomagając im rozwiązać pewne sprawy trochę się bardziej uspołeczniłem a nawet czasem łapię się na tym że potrzebuje kontaktu z ludźmi aby mieć dobre samopoczucie. Samowystarczalny intron już ze mnie nie jest. Moim zdaniem człowiek, jeśli chodzi o introwertyzm / ekstrawertyzm, jest bardziej elastyczny niż się powszechnie uważa. Nie szukałbym pracy "idealnej dla introwertyka" ale spróbował odnaleźć w sobie jakieś cechy ekstrawertyczne, i o ! :D

Oficjalnie mam w umowie asystent księgowego albo młodszy księgowy, nie jestem pewien, a zajmuje się ogólnie pojętą obsługą prawną podmiotów które prowadzą moi klienci.
Studia wam coś dały i pracujecie w wyuczonym zawodzie, czy może woleliście oddać się temu co kochacie i znaleźć pracą wymarzoną?
Nie łącze tego. Praca to praca, staram się nie mieć do niej stosunku pełnego emocji i przywiązania. To po prostu zajęcie które wykonuje w miarę dobrze i mam z tego przychód. Oparze się kiedyś ? To ją zmienię i tyle. Rzeczy które kocham i są moją pasją wole robić amatorsko. Boje się że gdybym zajął się nimi na poważnie, zawodowo, to straciłbym cały fun z ich wykonywania.

No a studia. Studia w moim przypadku to były podstawy podstaw. Warto to poznać, ale trzeba być nastawionym, że jest to często wiedza już przeterminowana. Praktyka zawodowa to inna para kaloszy, no a zmiany, nad nimi musisz sam z siebie nadążać.
Tak się składa że jestem na etapie szukania pracy (ta, ja wiem że w Polsce wyboru nie ma i należy brać z pocałowaniem ręki to co dają) i mam mały mętlik w głowie.
Gdybym tak myślał kilka lat wstecz to pewnie nadal siedziałbym na minimalnej na okienku w banku i wciskał biedakom kredyty we frankach szwajcarskich.

żartuje

Sprzedawałem konta i lokaty.
A tak serio. No z pierwszą pracą często tak jest, ale inwestuj w siebie to z czasem będziesz mógł startować, jako pracownik, do coraz lepszych ofert pracy które pojawiają się na rynku. Ja jak tak teraz na siebie patrzę to konkurowałem rzeczą banalną, bo certyfikatem z niemca i znajomością excela, ale wystarczającą do zdobycia lepszej pracy. Teraz się zastanawiam nad studiami, nad prawem, ale to jeszcze mglista przyszłość.

Nie wiem jakie masz studia (skończone / w planie), po medycynie, seminarium, czy niektórych kierunkach technicznych nie powinno być problemu z dostaniem dobrej pracy po studiach. Ja swojego posta napisałem z perspektywy osoby która nie ma żadnego twardego wykształcenia wpisanego w dyplom.
Rlip

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Rlip »

Jednej idealnej pracy dla wszystkich introwertyków nie ma, bo ludzie są różni i mają różne zainteresowania, więc lepiej pomyśl co Cię najbardziej interesuje i rozwijaj się w tym kierunku, bo prawdopodobnie będziesz to robił przez dużą część swojego życia. No chyba, że jest to filologia, politologia, socjologia, itp. to myśl dalej :D. Co do studiów to zbyt wiele praktycznej wiedzy mi nie dały, ale mimo wszystko jest to na tyle fajny okres w życiu, że nie uważam iż był to czas stracony.
Tchachina
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 02 kwie 2015, 22:38
Płeć: kobieta
MBTI: INTP/INTJ

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Tchachina »

highwind pisze: co konferencja to gruba impreza była. Taka ze scenariuszem rodem z Kac Vegas następnego dnia. Raz jej oferowanego nawet seks grupowy
Oh my! :o Liczę, że fakt iż nie lubię alkoholu i imprez uchroni mnie od owych sytuacji, jeżeli oczywiście takie będą.
highwind pisze:Ale chyba czasy samotnej pracy naukowej, gdzie odkrycie pojedynczego człowieka zmienia postrzeganie obrazu świata powoli odchodzą w niebyt. Dzisiaj publikacje nierzadko mają po kilkudziesięciu autorów...
Bo ja wiem? Myślę, że wielkie odkrycia zwykle poruszają jedynie środowisko akademickie, natomiast dla większości ludzi nie mają większego znaczenia. Nie sądzę, żeby ludzie byli specjalnie poruszeni na odkrycia chociażby Einsteina, zapewne terminy "Ogólna/Szczególna Teoria Względności" i tak niewiele im mówiły, a wiadomość o dylatacji czasu traktowano jako jakieś farmazony, albo rzeczy których przecież i tak nie można tak po prostu zweryfikować. Z resztą i obecnie tak jest. Ilu zwykłych (nie związanych z nauką) ludzi wie o tym zjawisku? Może i film 'Interstellar' nieco mógł ich uświadomić, ale Ci i tak przyjęli tę wiadomość z czystym "Aha. No dobra, niech tak będzie", czego byłam świadkiem. Podejrzewam, że część też po prostu nawet nie zagłębiała się w realizm przedstawianych zjawisk, sądząc że to jeden z elementów sci-fi wymyślonych na potrzeby filmu (o co też nie było trudno, bo takich też występowało sporo).
No a poza tym przyjmowanie wielkich odkryć za słuszne jest też procesem wieloletnim. Z tego i wcześniejszego faktu, teraz może się wydawać że rewolucjonizujących świat odkryć nie ma. Są, tylko że często dotyczą coraz to bardziej skomplikowanych zjawisk, o których ludzie nie mają pojęcia.
Oczywiście, odkrycia takie są nagradzane Noblem, o którym większość naukowców nawet nie ośmieli się śnić. :)

No, a wracając do tematu... Jak obserwuję profesorków na wydziale, to oni sporą część czasu siedzą w swoich gabinetach (przynajmniej teoretycy) i tam pracują. No ale generalnie też w pracy fizyka kontakty międzyludzkie ograniczają się do konferencji i dyskusji bynajmniej nie 'o pogodzie', w których to intro może się okazać całkiem gadatliwy. :P
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Coldman »

rlip pisze:Jednej idealnej pracy dla wszystkich introwertyków nie ma, bo ludzie są różni i mają różne zainteresowania, więc lepiej pomyśl co Cię najbardziej interesuje i rozwijaj się w tym kierunku, bo prawdopodobnie będziesz to robił przez dużą część swojego życia. No chyba, że jest to filologia, politologia, socjologia, itp. to myśl dalej :D. Co do studiów to zbyt wiele praktycznej wiedzy mi nie dały, ale mimo wszystko jest to na tyle fajny okres w życiu, że nie uważam iż był to czas stracony.
Bardziej bym powiedział ze idealnej pracy nie ma dla nikogo , każdy człowiek ma wady i zalety i każda praca ma plusy i minusy.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Drim »

Aż sobie wstukałem z ciekawości w wyszukiwarkę.

https://www.youtube.com/watch?v=fQP5UeW4k8E

Gdzieś już o tym słyszałem. Chyba w wypowiedzi jakiegoś bywalca ISS który po powrocie miał "wrażenie" że w stosunku do swojej partnerki szybciej się zestarzał, albo ona w stosunku do niego. Nieważne.

Nie wiem, jakoś SciFun ze swoim cyklem o planetach potrafił zainteresować Polaków. Oglądalność na poziomie 800 tyś - 1 mln to sporo, Wołoszański z kolei potrafił sprzedać z pozoru nudne historie. Może na problem pt. "zwykli ludzie to ignoranci" składa się również brak jakiegoś atrakcyjnego modelu przekazywania tej wiedzy.

Nie mój cyrk, nie moje małpy. Ja w skuteczną wymianę informacji w społeczeństwie powoli przestaję wierzyć.
Jak obserwuję profesorków na wydziale, to oni sporą część czasu siedzą w swoich gabinetach (przynajmniej teoretycy) i tam pracują.
Kiedyś, hen hen, dawno temu był tu temat o dziewczynie która żaliła się że nie może uzyskać jakiegoś grantu na badania bo towarzystwo uczelniane promowało tzw. swoich, czyli tych którzy min. udzielali się towarzysko w życiu uczelnianym. Brzmi ekstrawertycznie. Ile w tym prawdy a ile naciągania, nie wiem, ale przecież ktoś o kadrze czy finansowaniu badań decyduje. W mojej opinii, naukowiec, też zawód który wymaga rozwiniętych umiejętności interpersonalnych (należących do spektrum ekstrawertyzmu).

Idealna intro praca nie istnieje. :D

... chyba że latarnik. :o
nawet seks grupowy
Odpowiedz na to może na PW poproszę (jeśli w ogóle można pytać o tak intymne aspekty życia), jako że to nie jest przedmiotem tematu, a niestety mnie interesuje. Nie ze względów erotomanii ale czystej ciekawości czy introwertyzm / ekstrawertyzm wpływa znacząco na ekspresję seksualną i w jaki sposób. @Highwind, Tchachina, co was dziwi czy odrzuca od takiej propozycji ? Seks grupowy i seks w pracy (ale po pracy).
Eileen

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Eileen »

W pierwszej chwili przyszedł mi do głowy pisarz: pracuje gdzie i jak chce, w jakich godzinach mu się wymarzy (no może nie do końca, bo kilka stron trzeba codziennie napisać), bez towarzystwa. Ale z drugiej strony, żeby pracować w takim zawodzie (nie wymagającym dużego kontaktu z ludźmi), trzeba mieć już jakieś grono znajomych, bo nowych ludzi ciężko spotkać, jeśli mało się z domu wychodzi. A nawet introwertyk potrzebuje czasami pogadać. :D
Więc jeśli ma się już kilku znajomych i zagwarantowane wyjścia z nimi raz na jakiś czas, dla mnie idealnym byłby właśnie pisarz. Albo np. grafik jakiś, artysta.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: ponuraczek »

Wydaje mi się, że odpowiednią pracą dla introwertyka byłoby po prostu coś związane z zainteresowaniami, coś co lubi robić. Nie wszyscy introwertycy lubią programować czy pisać książki (jako że sugestie takich zawodów się pojawiły :P ). Kiedy będzie się zaangażowanym w to, co się robi, można się jakoś przemóc, w razie gdyby zawód wymagał jakichś 'ekstrawertycznych umiejętności'.
Nie da się też odizolować od ludzi, w każdym zawodzie będzie z nimi jakiś kontakt, czasem mniejszy, czasem większy. A właśnie taki kontakt z ludźmi w pracy jest dobry, żeby nie zostać całkowitym odludkiem.

Ogólnie na razie studiuję i nie pracuję, stąd mój pogląd na rzeczywistość może być trochę naiwny.

Dla mnie idealnym zawodem byłoby bycie programistą, marzyłam też o byciu pisarką lub autorką komiksów, ale względy praktyczne wygrały :P Choć jak zaczęłam studiować informatykę, czasem mam wątpliwości, czy nie powinnam była wybrać czegoś, co umożliwiłoby mi większy kontakt z ludźmi w przyszłości (choć to chyba dość dziwne, jak na introwertyka :P)
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: Fangtasia »

Idealny dla mnie - tłumacz książek albo jakichkolwiek dokumentów. Idealna cicha praca tylko ze sobą i słownikiem. ;)
Mam nadzieję że mi się uda pójść w tym kierunku, dążę do tego. Studia mam nadzieję że mi pomogą.
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Idealna praca dla introwertyka

Post autor: So-ze »

Idealna praca (dla mnie) to taka, która gwarantuje jakiś stały kontakt z ludźmi. Takimi fajniejszymi. Wiem, że sam miałbym problem, żeby go sobie zapewnić.

No i praca programisty mnie odstrasza. Wystarczająco tracę życie przy komputerze.
ODPOWIEDZ