Sposoby na stres

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
HappySoul
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2016, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT
Lokalizacja: podkarpacie

Sposoby na stres

Post autor: HappySoul »

Jak radzicie sobie ze stresem i emocjami? W jaki sposób je kontrolujecie?
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Sposoby na stres

Post autor: metalowymateusz »

Próbuję zrozumieć przyczyny i zwykle to pozwala się jakoś z nimi uporać.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Sposoby na stres

Post autor: eddard »

Truer words have never been spoken. Zrozumienie przyczyn to klucz.

Kiedyś miałem jakoś tak, że stresowało mnie, że upływa czas a ja nic nie robię, i nie mogę znaleźć sobie zajęcia. Pomogło uświadomienie sobie, że czasem można po prostu nie robić nic, i to jest jak najbardziej w porządku. Bywało, że stresowały mnie relacje z jakimiś osobami: w takim przypadku lekarstwem okazało się zerwanie tych relacji. I tak dalej, i tak dalej. W sumie proste w retrospekcji, może nie być aż tak proste w danej chwili.
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Sposoby na stres

Post autor: wazz »

eddard pisze: Kiedyś miałem jakoś tak, że stresowało mnie, że upływa czas a ja nic nie robię, i nie mogę znaleźć sobie zajęcia.
Otóż to. Ja nadal walczę z tym parszywym uczuciem. Z takich konkretów to myśle, że na stres pomaga aktywność fizyczna, warto rozładować negatywne emocje. Dobrze też czasem uświadimić sobie, że przecież świat się nie zawali jeśli np. nie zdążę zrobić tych kilku rzeczy, które planowałam. Taki stoicyzm, dystans do rzeczywistości.
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
MatiZ
Pobudzony intro
Posty: 160
Rejestracja: 18 wrz 2013, 17:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na stres

Post autor: MatiZ »

Mam problem ze znalezieniem rozwiązania na stres. Kiedy ma się stać coś stresującego (jakiekolwiek wydarzenie, przed którym się stresuję, trwa krótko), po prostu czekam na ten moment. Zwykle powinno się wtedy robić to, co się lubi, nie? Problem w tym, że nie mam żadnej ochoty na przyjemności, dopiero po stresującym wydarzeniu, kiedy mam to z głowy. Może niebawem wypróbuję sposób związany z aktywnością fizyczną. Przejadę się na rolkach i zobaczymy.
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Sposoby na stres

Post autor: metalowymateusz »

W sumie koleżanka wazz zwróciła uwagę na coś o czym ja sam zapomniałem. Wysiłek fizyczny potrafi zdziałać cuda, czasami mało co potrafi tak skutecznie oczyścić umysł jak intensywne ćwiczenia.
HappySoul
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2016, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Sposoby na stres

Post autor: HappySoul »

Ja też stosuję metodę "na sportowo" i o ile pomaga mi to na sytuacje stresowe, które trwają krótko, powiedzmy tydzień, to ze stresem przewlekłym słabiej sobie radzę i chodzę przygnębiona :/
Awatar użytkownika
nyarlathotep
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 06 wrz 2016, 3:28
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sposoby na stres

Post autor: nyarlathotep »

U mnie na sportowo niestety nie działa - zawsze prowadzi do jakichś problemów, kontuzji, dokuczliwych objawów eliminujących ćwiczenia przez kilka następnych tygodni.
Irrecoverable error, bailing out.
C:>_
Awatar użytkownika
mada
Introwertyk
Posty: 105
Rejestracja: 10 wrz 2016, 20:03
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w2
MBTI: ISFJ-T
Lokalizacja: Miasteczko festiwalowe w WLKP

Re: Sposoby na stres

Post autor: mada »

Wydaje mi się, że sport, a co za tym idzie zmęczenie, tylko chwilowo jest w stanie zaprzątnąć myśli. Najlepszym rezultatem, lecz najtrudniejszym do zrealizowanie jest po prostu skupianie się na czymś innym, bez rozpamiętywanie tego co czeka człowieka w najbliższej przyszłości. Kiedy miałem jakiś egzamin przesadnie nie stresowałem się w trakcie nauki, lecz miałem coś takiego, że musiałem odreagować włożony wysiłek, wówczas grałem na kompie. Może to ci pomoże na dłuższą chwilę zapomnieć. Przeważnie w stresujących sytuacjach najgorsze są pierwsze sekundy, później wszystko spływa po człowieku, a na końcu wychodzi szczęśliwy.
"Ciemno, nudno, brudno, choć czuć zapach orchidei, a oczy chcą patrzeć na kolory zieleni"
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Sposoby na stres

Post autor: cristanov »

Oprócz zmęczenia fizycznego całkiem dobrze działa na mnie granie na kompie, najlepiej w jakieś strzelanki. Można się wyżyć i zapomnieć o świecie. Szczególnie jeśli chodzi tylko o zabicie czasu do jakiegoś stresującego wydarzenia.
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
MatiZ
Pobudzony intro
Posty: 160
Rejestracja: 18 wrz 2013, 17:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby na stres

Post autor: MatiZ »

Przeważnie w stresujących sytuacjach najgorsze są pierwsze sekundy, później wszystko spływa po człowieku, a na końcu wychodzi szczęśliwy.
Nom, przed jakimiś egzaminami stresowałem się tego samego dnia, dzień lub dwa dni przed. Kiedy siadam i dostaję egzamin i nawet mogę jeszcze go nie zacząć, od razu momentalnie stres znika. Widać, że nie przejmuję się samym egzaminem, a może dojazdem do tego miejsca, wejście na korytarz i poczekanie z innymi przed salą. Może powodem jest niepewność jak będzie wyglądać wchodzenie do sali. Może trzeba było jeszcze coś zabrać? Co innego, jeśli są to zwykłe lekcje.
HappySoul
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2016, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Sposoby na stres

Post autor: HappySoul »

mada pisze:Wydaje mi się, że sport, a co za tym idzie zmęczenie, tylko chwilowo jest w stanie zaprzątnąć myśli. Najlepszym rezultatem, lecz najtrudniejszym do zrealizowanie jest po prostu skupianie się na czymś innym.
podpisuję się pod tym i cały czas się uczę tego by, zająć się czymś na 100%, tak, żeby mnie pochłonęło. Pomaga na dłużej, jednak mam też wtedy taki moment, że po prostu muszę się wypłakać- pozbywam się wtedy resztek przykrych emocji.
Szkoda tylko, że czasem to tak długo trwa :P
meggie0795
Wtajemniczony
Posty: 8
Rejestracja: 12 paź 2016, 20:20
Płeć: kobieta

Re: Sposoby na stres

Post autor: meggie0795 »

Kiedyś strasznie się wszystkim stresowałam. Lekarstwem, paradoksalnie, okazała się stresująca szkoła średnia, która przyzwycziła mnie do stersu. Teraz nie stresuje mnie prawie nic, a a przynajmniej nie jest to paniczny stres, który sprawia, że nie mogę nad sobą panować :)
NataliaWileńska
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 13 paź 2016, 9:05
Płeć: kobieta

Re: Sposoby na stres

Post autor: NataliaWileńska »

Z rzeczy wspomnianych, ale od strony potwierdzeń w badaniach naukowych:

Aktywność fizyczna
Stres związany jest z wydzielaniem "hormonu stresu" - kortyzolu. W zasadzie jedynym sposobem na efektywne pozbycie się go z organizmu jest zmetabolizowanie go poprzez wysiłek fizyczny. Badania dotyczące poziomu stresu w społeczeństwie wskazują, że przeciętnie, do zachowania równowagi trzeba by przejść ok 6km (najlepiej nie na raz) + 20 minut intensywnego wysiłku (bieganie, itp) - dziennie. (Takie zalecane minimum).
Inaczej kortyzol radośnie krąży sobie po ustroju.

Mindfulness
Uważność, czyli zaangażowanie w tu i teraz obniża wydzielanie kortyzolu - bo stres bardzo rzadko związany jest z chwilą obecną, zazwyczaj dotyczy przyszłości ("co będzie, jak dopadnie mnie komornik?"), albo przeszłości ("zmarnowałem taki kawał mojego życia"), No chyba, że akurat goni nas lew na sawannie, czy inny niebezpieczny koteł ;)

Żeby nie szkalować kotełów, to jeszcze wspomnę, że głaskanie kotełów (i innych zwierzaków, ostatecznie to nawet i ludzi ; ) i kotełowe mruczenie również pomaga.


Generalnie, stres to temat rzeka, podobnie jak nasze przekonania, które w większości wypadków są za niego odpowiedzialne (bo "te naprawdę prawdziwe" powody do stresu, jak owe lwy na sawannie, to jednak zdarzają nam się raczej rzadko)

Na pewno warto pamiętać, że to nie rzeczywistość nas stresuje, ale to, jak na nią reagujemy.
A swoje reakcje można zmienić, co jest - bądź co bądź - pocieszające ;)
Awatar użytkownika
Aga91
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 21 gru 2016, 23:16
Płeć: kobieta
MBTI: INFP-T

Re: Sposoby na stres

Post autor: Aga91 »

Ja nie potrafię radzić sobie ze stresem. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest konfrontacja z czynnikiem stresogennym :D czyli np. załatwienie sprawy, którą tak się stresuję.
ODPOWIEDZ