Malomownosc

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Malomownosc

Post autor: kosmita »

Najpierw sklasyfikuje pojecie malomownosci wedlug mniemania wielu ludzi dookola - niechec do gadania o niczym ('jak ci minal dzien', 'jaka dzis piekna pogoda', 'ale fajnie ten kwiatek wyglada'), generalnie czlowiek malo mowiacy (przynajmniej w tym plytkim kontakcie) i przez to czasem zle odbierany ('nie zalezy mu na mnie', 'nie chce mu sie').

Czy wedlug Was jest to zla cecha?

Przykladowo, moi rodzice uwazaja to za bardzo zla rzecz, ciagle mi wypominaja to jako moja glowna wade. Posunelo sie nawet do tego, ze chlopaka mojej siostry nie akceptuja z powodu owej malomownosci.

Ja sam nie na razie nie chce oceniac pozytywnosci / negatywnosci tej cechy, bo ona sama u mnie wystepuje i to w tym silniejszym stopniu.
szukam
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: qb »

To chodzi o to, że albo z kimś Ci się chce gadać albo nie. Tyle.

Jak ktoś mnie denerwuje to się nie zmuszam, coś tam odburknę i spoko. W przeciwnym wypadku szukam tematu do rozmowy.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Awatar użytkownika
Ausencia
Intromajster
Posty: 503
Rejestracja: 20 lip 2008, 16:08
Płeć: nieokreślona

Post autor: Ausencia »

Kiedys juz pisałam, ze bardzo sobie cenię 'people of few words', bo mogę liczyć na wartosciową rozmowę. Poza tym mam pewnosc, ze nie zostanę zanudzona nowinkami z rubryk plotkarskich czy szczegolową relacją z prognozy pogody na najblizsze trzy miesiące. Wolę milczeć niż gadać o bzdurach i udawać, że to mnie interesuje.

Niemniej, po zastanowieniu doszlam do wniosku, ze zycie w spoleczenstwie zmusza do pewnych zachowań czy tego chcemy, czy nie. A relacje międzyludzkie w duzej mierze składają się z powierzchownej gadaniny i kurtuazyjnych połsłowek. Kiedyś bylam temu przeciwna, ale własciwie bycie gburem wcale nie ułatwia życia i czasem dobrze dla swiętego spokoju pogadac o pogodzie lub przynajmniej dac sie komuś wygadać, zyczliwie słuchając.

Obiektywnie, ta cecha powszechnie niestety uznawana jest za negatywną. To oczywiste, ze czlowiek, ktory znajduje tematy do rozmow z kazdym, wszędzie i bez względu na okolicznosci jest lubiany bardziej niz ktoś, kto się słowem nie odezwie. Tak to juz jest na tym bozym padole łez.
małomówny

Post autor: małomówny »

Małomówność… brzmi znajomo :D I chociaż nie przepadam za osobami, które dużo mówią, to jednak trochę im zazdroszczę;) bo czasem są takie sytuacje, że jednak małomówność raczej przeszkadza, w każdym razie nie pomaga np. rozmowa kwalifikacyjna, poznawanie nowych ludzi, spotkania towarzyskie. Ale z drugiej strony małomówność może być też cechą pozytywną: osoby małomówne są raczej dobrymi słuchaczami i powiernikami różnych tajemnic, taki człowiek przeważnie niczego zdradzi innym.
foonatic

Re: Malomownosc

Post autor: foonatic »

Pierwszy dzień na tej stronie już się dowiedziałem że prawdopodobnie zostanie usunięta...
co do małomówności to ja jestem niestety bardzo zaawansowanym "małomównikem". Do tego stopnia że naweta na gadu czy nasiej klasie wolę być na nie widoku i jak nie będę wiedział co powiedzieć to powiem że muszę iść.... tak się to toczy od długiego czasu. od pół roku mieszkam we włoszech i nawet nie pisałem do moich dobrych kolegów (tak czy siak nie przyjaciół) życzeń noworocznych czy świątecznych.. ehhh i to niejest tak jak ktoś już napisał że "jak sie chce to sie gada a jak nie to nie" :(
Aevin

Re: Malomownosc

Post autor: Aevin »

Małomówny? Wolę mówić, że jestem dobrym słuchaczem. Lubię słuchać różnych ludzi, ale gorzej gdy mam odpowiedzieć... albo co gorsze zacząć rozmowę...
poza tym nie toleruję rozmów "o pogodzie". Zawsze staram się obrać jakiś temat i go zglębiać.
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malomownosc

Post autor: Inno »

Czy to "zła" cecha? Zależy z czego wynika. Ogólnie ma wady i zalety jak wszystko.

Pewne osoby uznałyby mnie za małomówną, a inne wprost przeciwnie. Zazwyczaj wolę słuchać, ale są tematy, sytucje, kiedy mogę zagadać innych na śmierć.

A dzisiaj w drodze do kina uświadomiłam sobie, że lubię w różne miejsca chodzić sama, bo wtedy nie muszę się do nikogo odzywać. 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Malomownosc

Post autor: Sorrow »

Ja nie jestem małomówny :mrgreen: .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Shy
Pobudzony intro
Posty: 161
Rejestracja: 22 kwie 2008, 17:05
Płeć: nieokreślona

Re: Malomownosc

Post autor: Shy »

Uważam małomówność za zaletę. U siebie. Za to u innych widzę to jako... dar (nie zrozumcie mnie źle, nie wiem jak to inaczej określić). Lubię ludzi, którzy dużo mówią, podoba mi się ta cecha, pod warunkiem, że przynależy do osoby, która ją odpowiednio wykorzysta (nie plecie trzy po trzy).
lucci
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 22 lut 2009, 11:56
Płeć: nieokreślona

Re: Malomownosc

Post autor: lucci »

W dzisiejszych czasach mówi się że trzeba być rozmownym, KO-MU-NI-KA-TY-WNYM (nienawidze tego słowa) a ja Wam mówię że mowa jest srebrem a milczenie ZŁOTEM !
Chciałbym po prostu usiąść i rozmyślać sobie przez całe życie..
Obrazek
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malomownosc

Post autor: qb »

lucci pisze:W dzisiejszych czasach mówi się że trzeba być rozmownym, KO-MU-NI-KA-TY-WNYM (nienawidze tego słowa) a ja Wam mówię że mowa jest srebrem a milczenie ZŁOTEM !

Może i tak, ale bez mowy niczego nie załatwisz ;)
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
karat
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 18 sty 2009, 22:07
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Radomia

Re: Malomownosc

Post autor: karat »

ale podobno przekazy niewerbalne są dużo silniejsze i bardziej szczere niż słowne :D
Awatar użytkownika
Ausencia
Intromajster
Posty: 503
Rejestracja: 20 lip 2008, 16:08
Płeć: nieokreślona

Re: Malomownosc

Post autor: Ausencia »

Ostatnio się zastanawialam, ilu mam naprawdę milczących znajomych. I ze smutkiem doliczyłam się trzech osob. Malomownosc, to cecha unikatowa w dzisiejszych czasach, nad czym bardzo ubolewam.
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Malomownosc

Post autor: qb »

karat pisze:ale podobno przekazy niewerbalne są dużo silniejsze i bardziej szczere niż słowne :D
No tak, zgodzę się. Ale spróbuj coś załatwić w urzędzie niewerbalnie :D

Ausencia, pocieszę Cie, bo ja chyba nie mam nawet jednego ; P
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Idaho

Re: Malomownosc

Post autor: Idaho »

Jako ze to moj pierwszy post na forum chcialbym najpierw sie przywitac, wiec witam wszystkich serdecznie ;]

co do malomownosci to wiele sie juz o niej powiedzialo i mowi stale, bez konca, coraz czesciej traktujac ludzi malomownych z dystansem, jak tredowatych. 'nie mozna z nim/nia o niczym pogadac, wiec jest nudny/nudna'.
ja lubie milczec, pozwala mi to sie wyciszyc, pozatym nie widze tez sensu w klapaniu dziobem bez ladu i skladu tylko dla zabicia nudy. pozatym moj wielki autorytet moralny - gandhi, spedzal jeden dzien w tygodniu na milczeniu, zeby wyciszyc sie i zaglebiac w swoje wnetrze.

zrozumiec czlowieka bez slow to sztuka, slowa czesto myla, zwodza i sa ubarwiane. a do poczucia obecnosci i wiezi nie sa one potrzebne, a nawet przeszkadzaja nierzadko
ODPOWIEDZ