Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.

Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Po Tacie
23
28%
Po Mamie
14
17%
Po Babci od strony Mamy
5
6%
Po Babci od strony Taty
3
4%
Po Dziadku od strony Taty
5
6%
Po Dziadku od strony Mamy
5
6%
Po Pradziadku
1
1%
Po Prababci
0
Brak głosów
Trudno to stwierdzić
25
31%
 
Liczba głosów: 81

czarnadziurawelbie
Introwertyk
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2015, 21:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: gdzieś nieopodal Piotrkowa
Kontakt:

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: czarnadziurawelbie »

Na pewno moich krewnych należy wykluczyć. Sami ekstrawertycy i ambiwertycy. No chyba, że kilka pokoleń wstecz ktoś tam był introwertykiem, a nic mi o tym nie wiadomo :D
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: highwind »

Ally pisze: 10 mar 2018, 0:39Zastanawia mnie, czy gdybym nie mogła spędzać całego swojego czasu przed komputerem, to czy lepiej odnalazłabym się w świecie realnym. Ty sugerujesz, że w przypadku Twojego taty tak było.
Nie wiem, ale chyba tak. Bo z jego zachowania na papierze można by było odnieść wrażenie, że to ekstra, ale jak się człowiek jednak zagłębi, to zrozumie, że na rzeczy może być coś innego. Po pierwsze cała moja rodzina jest ze wsi poniżej 500 mieszkańców, więc wszyscy znają wszystkich (prowadzę narrację, jakby były lata 70. XX wieku :P). Perspektyw pozawiejskich za bardzo w takich realiach nie ma i ludzie spędzają czas w swoim gronie i zacieśniają więzi. Nie wiem co w wolnym czasie robią dziewczyny, ale chłopcy głównie grają w gałę. A co można robić w samotności? Pracować; i to tyle z rozrywek intro. Ewentualnie czytać książki, ale z tego co opowiadał tato, to pochłonął całą wiejską bibliotekę, więc to też pozostawia ograniczone pole manewru. Potem przyszedł okres młodzieńczy, a w latach nastoletnich mój tato był jedyną osobą w promieniu kilkunastu kilometrów interesującą się "nowoczesną" muzyką z zachodu i technologią na tyle, że gdy wieść się rozeszła po okolicy, że ma wzmacniacz, głośniki, gramofon, to niejako z obowiązku został specem od rozkręcania imprez. Organizował dyskoteki, załatwiał nowe utwory, ludzie z okolicznych miejscowości się zjeżdżali, poszerzał siatkę znajomości. I ja wiem, że nie robił tego z pobudek towarzyskich, tylko dlatego, że to lubił, że się na tym znał i że ludzie go za to cenili. I zawsze w jego historiach z lat szczenięcych, pojawia się ten sam wątek przewodni: "nie było nic lepszego do roboty". I w moim przypadku ta obserwacja też się potwierdzała. Moje najlepsze młodzieńcze wspomnienia są z wakacji na wsi, gdzie całymi dniami przesiadywało się ze zgraną kliką. Mało kto miał wtedy komórkę (ja swoją pierwszą miałem dopiero w II klasie liceum), a internet nadawał się tylko do okazjonalnego ściągania mp3. Więc z samego rana szło się do parku albo pod sklep i stamtąd już się jakiś plan dnia destylował naturalnym rytmem. Ahh, reminiscencje. Ahhhh. :P Dziękuję Bogu, że urodziłem się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Inaczej naprawdę chyba skończyłbym jako totalne społeczne warzywo - hikikomori.
martuella pisze: 10 mar 2018, 0:42 Już dawno nie widziałam w internetach poprawnego zapisu tego spójnika. Jestem do głębi wzruszona, dziękuję.
O jak mi się miło zrobiło :D
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2120
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Drim »

Trochę egzotyczny kierunek wyznaczę.
Dziadek i ojciec pasują mi na choleryków, więc odpada już na wstępie.

Babka od strony matki była trochę taka mocno w intro. Stara panna siłą łapana do zamążpójścia. Przez całe życie nie przejawiała większego zainteresowania ludźmi. Nie lubiła spotkań rodzinnych. Często tłukła różańce, czytała jakąś książkę, albo bawiła się po kryjomu z kotem. Bardzo lubiła wszystkim gotować (być może dlatego że nikt jej wtedy nie przeszkadzał, wszystko w kuchni robiła sama). Na starość brało ją na monologi wspomnieniowe o życiu pod Radomiem na początku XX wieku.

Wdałeś się w babkę, to dziwnie brzmi.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Coldman »

nomada pisze: 15 mar 2018, 20:31 Wydaje mi się, że osobowość nie jest stricte dziedziczna, lecz jest wypadkową genów, uwarunkowań środowiskowych w jakich się wychowywaliśmy, czynników zdrowotnych itd. Moja znajoma ma czwórkę dzieci i każde z nich, mimo posiadania przecież tych samych rodziców i jednego domu rodzinnego, ma inne usposobienie i charakter. Jedno jest przebojowe i towarzyskie, a inne (najstarsze) to wycofany samotnik.
Moi rodzice byli ekstrawertyczni, ekspresywni zewnętrznie, ale atmosfera w moim domu rodzinnym nie była przyjazna, więc w dzieciństwie wycofywałam się i uciekałam w samotność. I tak mi zostało. Jestem teraz taka lekko autystyczna, męczy mnie nadmiar bodźców, lubię samotność, ciszę i święty spokój.
A kto tu mówi o osobowości ? Introwertyzm to temperament i jest praktycznie niezmienny. Są pewne procenty na odziedziczenie pewnych cech po kimś i tak to w skrócie wygląda.
Bartios
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2018, 10:05
Płeć: nieokreślona

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Bartios »

Po tacie. Zawsze mnie w dzieciństwie zastanawiało czemu tyle siedzi w domu, dlaczego nie jest taki wygadany, wyluzowany i nie ma takiego poczucia humoru jak ojcowie innych kolegów. Tamci zawsze coś zagadali, pozartowali jak się przyszło do kogoś do domu, mój wolał oglądać TV. To mu w zupełności wystarczało przez całe życie (oczywiście po pracy). Poza tam paroma wyjściami w roku z mamą z jakiejś okazji. Częściowo te cechy odziedziczylem, ale ja w przeciwieństwie do niego jestem tego świadomy i pracuje nad sobą.
Awatar użytkownika
Blue Nerd
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 02 lis 2017, 13:40
Płeć: mężczyzna

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Blue Nerd »

Zdecydowanie po mamie. Tata to skrajny ekstrawertyk (i jedyny ekstrawertyk w domu).
Invivo
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 07 sie 2018, 15:13
Płeć: kobieta
MBTI: INFP

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Invivo »

Po matce, ojciec jest zupełnie inny. Ma silnie ekstrawertyczną osobowość.
Awatar użytkownika
santiago
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 13 sty 2019, 12:57
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: santiago »

Po mamie zdecydowanie.;)
"Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda."

~Albert Einstein
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Papaja »

zdecydowanie po tacie, mama jest ambiwertyczka.w sumie moj drugi brat tez jak na moje oko jest introwertem
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
NoSenseAtAll
Intronek
Posty: 29
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:58
Płeć: mężczyzna

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: NoSenseAtAll »

Po mamie i po tacie.
Awatar użytkownika
Czerwonekredki
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 21 lip 2018, 21:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTPT

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Czerwonekredki »

Ostatnio doszłam do wniosku, że chyba po dziadku. Podobno nie był zbyt rozmownym człowiekiem. Babcia ponoć mówiła, że jest nurkiem (czyli takim mrukiem właśnie chyba). Ma to sens.
This is how i met Marla Singer.
Marla's philosophy of life is that she might die at any moment.
The tragedy, she said, was that she didn't.
Awatar użytkownika
Erebus_Querella
Intronek
Posty: 29
Rejestracja: 12 sie 2018, 17:51
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: Erebus_Querella »

Ni cholery nie mam pojęcia ani nikt z rodziny tego nie wie. Dosłownie cała moja rodzina to ekstrawertycy jestem jedynym przypadkiem dokąd sięga pamięć o krewnych. Są tak bardzo ekstra że nazywają ludzi takich jak oni "normalnymi". Mimo tego bardzo się cieszę będąc takim jakim jestem.
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: enter enigma »

Trudno powiedzieć. U mnie w najbliższej rodzinie nikt nie jest ekstrawertykiem, ale nie mam też wśród bliskich kogoś o takim nasileniu introwertyzmu jak u mnie. Rodzina jest raczej "normalna" z niewielkim odchyłem ku introwersji, że tak to ujmę.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: jubei »

Wooo hoo psychologia level up >> https://kopalniawiedzy.pl/osobowosc-zwierze-mysz,31103

W końcu powiązano psychologię, geny i epigenetykę. Człowiek jeszcze bardziej zostanie rozłożony na czynniki pierwsze. Dobrze, że nie w stanie wojny, bo może się okazać, że pewne nacje, "rasy" ludzkie, nabyły swoje indywidualne cechy osobowe dziedziczne, antropologicznie.

Może powstanie lek genetyczny, zmieniający osobowość.
"Life is so unnecessary"
nika35
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 31 mar 2020, 8:07
Płeć: kobieta

Re: Po kim masz introwertyzm (niski ekstrawertyzm) ?

Post autor: nika35 »

po tacie
ODPOWIEDZ