Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Pio »

Inno pisze: Wygląda na to, że wielu intro czuje się źle w swojej skórze nie dla tego, że są introwertykami, tylko dlatego, że są introwertykami wśród ekstrawertycznej dominującej większości, więc dochodzi tu poczucie niedopasowania, odrzucenia, nieakceptacji.
Teorie są różne, Niektóre wzajemnie się uzupełniają.
Poniżej 3 teorie:

1) Gray (1987) (...) biologicznym podłożem większej wrażliwości ekstrawertyków na pozytywne bodźce jest system który nazwał on "behawioralnym systemem aktywacji" (BAS) Ten system reaguje na nagradzanie i niekaranie. Jego przeciwieństwem jest "behawioralny system hamowania" (BIS) który reaguje na karanie. BAS może być odpowiedzialny za wytwarzanie pozytywnych reakcji emocjonalnych, a zatem indywidualne różnice związane z siłą tego systemu mogą prowadzić do zróżnicowania poziomów szczęścia. Na ten sam bodziec osoby z silnym BAS zareagują inaczej niż osoby o słabym BAS

2) Headey i Wearing (1989) osobowość determinuje raczej poziom spoczynkowy przeżyć emocjonalnych niż nasze reakcje na zdarzenia wywołujące emocje. Poziom spoczynkowy zależy od człowieka ("model dynamicznej równowagi") Zdarzenia mogą spowodować, że ludzie oddalają się od tego poziomu (oddalają się w taki sam sposób) ale potem wracają do swojego punktu odniesienia, podobnie jak temperatura ciała powraca do poziomu 36,6 stopni po ataku gorączki

3) Magnus i współpracownicy (1993) osobowość człowieka wpływa na zdarzenia których on doświadcza, a one z kolei wpływają na jego poczucie szczęścia. (...) stwierdzili, że ekstrawertycy rzeczywiście doświadczają więcej pozytywnych zdarzeń niż introwertycy. (...) postawili tezę, że ekstrawertycy potrafią zdobywać dla siebie więcej nagród od życia a zatem doświadczać lepszego samopoczucia.
Awatar użytkownika
Piorun23
Intro-wyjadacz
Posty: 369
Rejestracja: 28 sty 2010, 12:01
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z ciemnego boru

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Piorun23 »

Zastanawiam sie czy ci badacze pomyśleli ze niektórym na prawdę niewiele potrzeba do szczęścia, i często im więcej "nagród od życia" chce się zdobywać, tym bardziej się człowiek od szczęścia oddala

Gania taki biedny ekstra po życiu jak krowa z podpalonym ogonem, bo to lepszy samochód, większy dom, złote klamki, plazma (a sąsiad ma lepszą), i pokazać sie trzeba, i żonkę na lepszy model zamienić bo się starzeje...


...a niektórym do szczęścia wystarczy tylko siąść i popatrzeć jak rosną kamienie....
http://greenshadow23.deviantart.com/
Zapraszam :wink:

Tak jestem smętny jak kurhan na stepie, a tak samotny, jak wicher na morzu
a tak zbłąkany, jak liść na rozdrożu, a tak zwinięty, jak żmija w czerepie...

...może lepiej nie wiedzieć, że masz tylko siebie? ...lepiej karmić się "prawdą" że Bóg jest gdzieś... tylko zasnął...

Cynik jest draniem który złośliwie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jakim według wiary ludzi być powinien
Kori
Pobudzony intro
Posty: 141
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:38
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Kori »

Dokładnie, stary, oni są tacy głupi i niemądrzy ci ekstra, a przecież taka piękna jest ta chwila tu i teraz, i te motylki, i kwiatki.

Bardzo ładny post Piorun, dziękuję za te słowa mądrości.
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: iksigrekzet »

Może niektórym wyda się to herezją co powiem, ale w większości przypadków różnego rodzaju neurozy itp. nie biorą się z tego, że jesteśmy ekstra czy intro, czy że posiadamy jakieś "wrodzone" esencjonalne cechy(no, może poza jakimiś nieciekawymi przypadkami ludzi rodzących się już z uszkodzeniami mózgu), lecz po prostu z całokształtu naszych nawyków mentalnych, cielesnych, fizjologicznych i żywieniowych które nagromadzone w dłuższym czasie wpływają na nasze samopoczucie i podatność na różne różniste mentalne odjazdy. Takoż na przykład stwierdzenie "jestem introwertykiem" nadaje naszej osobie bardzo mocno esencjonalne i niezmienne ontologicznie cechy, podczas gdy bliżej rzeczywistości było by stwierdzenie "posiadam cechy introwertyczne" :)
Sułtan.
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Pio »

Piorun23 pisze:Zastanawiam sie czy ci badacze pomyśleli ze niektórym na prawdę niewiele potrzeba do szczęścia (...)
To wydaje się uwzględniać druga teoria. Wskazuje ona, że kontemplujący introwertyk może być tak samo szczęśliwy jak, rozpalony bodźcami zewnętrznymi ekstra.

Pytanie o bardziej satysfakcjonujące życie (przy tym ujęciu cech intro/ekstra) mogło by tyczyć się tego co w dzisiejszych czasach łatwiej osiągnąć:
a) kontemplacyjny refleksyjny spokój czy,
b) ekstrawertyczne zaspokojenie zewnętrznymi atrakcjami ?
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: es_pada »

Raczej nie chcialabym byc ekstrawertykiem.
Awatar użytkownika
sam1984
Intronek
Posty: 45
Rejestracja: 26 sie 2010, 22:18
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: sam1984 »

Pio pisze: To wydaje się uwzględniać druga teoria. Wskazuje ona, że kontemplujący introwertyk może być tak samo szczęśliwy jak, rozpalony bodźcami zewnętrznymi ekstra.

Pytanie o bardziej satysfakcjonujące życie (przy tym ujęciu cech intro/ekstra) mogło by tyczyć się tego co w dzisiejszych czasach łatwiej osiągnąć:
a) kontemplacyjny refleksyjny spokój czy,
b) ekstrawertyczne zaspokojenie zewnętrznymi atrakcjami ?
Trochę przekornie powiem, że wolałbym być ekstrawertykiem (umiarkowanym), bo więcej możliwości i zasadniczo łatwiej we współczesnym świecie. Ale nie zwykłem się przejmować czymś, na co nie mam wpływu, więc paradoksalnie od kiedy odkryłem w sobie intro-, jestem wewnętrznie spokojny jak nigdy.

Co do teorii to wydaje mi się ona zbytnio upraszczająca, w środowisku naukowym, gdzie rozmyślanie powinno być w cenie (choć bywa z tym różnie) równie dobrze (lub źle) radzą sobie zarówno ekstra-, jak i intro-. Znam skrajnego ekstra-, który uwielbia spotkania, imprezy, nocne rajdy, ale kiedy trzeba potrafi skupić się też na pracy - jest w niej świetny i czerpię z niej wiele przyjemności.
Strangeve
Pobudzony intro
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2010, 20:32
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Strangeve »

Ja już nim JESTEM xd

Co prawda,jestem jeszcze trochę nieśmiała,ale uwielbiam gadać z ludźmi.Daje mi to energię. Określiłabym siebie jako 90-95% ekstra.

Nie chcę nic zmieniać. Interesuje mnie świat zewnętrzny i czerpię energię z rozmów,spotykania innych kultur itp.
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Inno »

Strangeve pisze:Ja już nim JESTEM xd
Już? A wcześniej to kim byłaś?
Strangeve pisze:Co prawda,jestem jeszcze trochę nieśmiała,ale uwielbiam gadać z ludźmi.Daje mi to energię.
Nieśmiałym ekstrawertykom jest chyba trochę trudniej niż nieśmiałym introwertykom.
Obrazek
Strangeve
Pobudzony intro
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2010, 20:32
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Strangeve »

Źle się wyraziłam. chodziło mi o to,że nie muszę się stawać,bo jestem.

nie wiem od kiedy. nie pamiętam.
Ale poznaję to po tym,że rozmowa z ludźmi itp. sprawia mi wielką frajdę.

a co do nieśmiałości- powoli się leczę z niej i mam spore sukcesy :D
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Inno »

Strangeve pisze:a co do nieśmiałości- powoli się leczę z niej i mam spore sukcesy :D
Gratuluję. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Jat
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2010, 15:24
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Jat »

Niestety problem polega na tym, że albo się jest introwertykiem od początku do końca życia albo się nie jest. Owszem, pewne cechy można stłumić, ale nie zmienisz całego charakteru.
I never found the companion that was so companionable as solitude.
Strangeve
Pobudzony intro
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2010, 20:32
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Strangeve »

Dziękuję, Inno :]

skoro czuję "energetycznego kopa" jak gadam z ludźmi i przez świat zewnętrzny to raczej jestem ekstra. Tak mi się wydaje.
Typ ekstrawertyczny

- ma wiele zainteresowań,

- korzysta z pamięci krótkotrwałej,

- osiąga lepsze wyniki w szkole podstawowej niż introwertyk,

- pracuje lepiej jeśli jest chwalony,

- potrafi szybko działać i myśleć pod wpływem stresu,

- czuje się źle, gdy nie ma nic do robienia,

- lubi uczyć się w grupie,

- nie przeszkadza mu np. włączona muzyka w trakcie nauki lub odgłosy rozmów,

- poprawnie funkcjonuje pod presją czasu,

- częściej wybierze kierunek studiów związany z późniejszymi licznymi kontaktami społecznymi,

- lepszą motywacją do nauki jest dla niego nagroda niż kara.
Z tej listy wszystkie cechy do mnie pasują.
Awatar użytkownika
Agata
Pobudzony intro
Posty: 125
Rejestracja: 07 sie 2010, 20:52
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Agata »

Nie chciałabym być ekstrawertykiem. Nigdy.
Za bardzo wielbię siebie - to raz. Poza tym nigdy nie zainteresowałabym się tym, co sprawia mi wielką frajdę (przeciętny ekstra raczej nie lepi zwierzątek z Tescowej plasteliny 8) ) i byłabym taka, jak większość ludzi, których nie lubię (nie, nie dlatego, że są ekstrawertykami), przez co musiałabym (chciałabym?) się z nimi przyjaźnić.
No i główny argument: nie przeżyłabym podstawówki.
Strangeve
Pobudzony intro
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2010, 20:32
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Strangeve »

Ja jestem skstrawertyczką, a lepię z modeliny :D

To nie przeszkadza :)
ODPOWIEDZ