Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Lew
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 12 paź 2017, 23:12
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISFP

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Lew »

Lepiej być introwertykiem. Nie jeden introwertyk ma dobre zdolności interpersonalne i umie sobie poradzić w społeczeństwie. O przypadku ekstrawertyka, który nauczyłby się sztuki głębokiego wnikania w siebie i otaczający go świat nie słyszałem. Kto słyszał?
Awatar użytkownika
Pomidor
Ambiwertyk
Posty: 265
Rejestracja: 27 maja 2017, 20:45
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Pomidor »

Lizanie się po dupkach ciąg dalszy :D Introwertycy to elita, a Ci ekstrawertycy tacy głupi.
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: metalowymateusz »

Ja słyszałem o tendencji do stereotypowania grupy ludzi, do której się nie należy, bo jakoś tak łatwiej żyć w świecie, w którym jest jakiś porządek, nie ważne czy poprawny, czy nie. Tak więc zgadzam się z kolegą (mam nadzieję!) Pomidorem, mimo że nie napisaliście tego wprost, ale nie trzeba być geniuszem (albo introwertykiem!), żeby to wyczuć.

A co do właściwego tematu, nie wiem czy bym chciał, bo nie wiem jak bardzo innym człowiekiem bym wtedy był. Łatwo powiedzieć "Bardziej społeczny, ale mniej skłonny do przemyśleń", czy co tam jeszcze w tych stereotypach siedzi, ale nikt nie bierze pod uwagę tego, że np. identyczny proces wychowania mógłby dać zupełnie inne rezultaty, więc całe to zagadnienie to dla mnie wróżenie z fusów. Za dużo zmiennych, zbyt mała wiedza, przynajmniej z mojej strony.
Awatar użytkownika
twopunchman
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2017, 20:02
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: twopunchman »

Meroz pisze: 19 paź 2017, 17:31 Ja wolę być introwertykiem. Osoba ekstrawertyczna (przynajmniej "model" takiej osobowości) prędzej zacznie kilka zupełnie różnych wątków i żadnych nie skończy (skłonność do wodolejstwa). Tak samo z innymi sferami życia - po prostu ekstrawertyk ma mniejszą skłonność do tzw. konkretu i "sfokusowania".
Osobiście znam przypadki ze swojego otoczenia, gdzie bycie ekstrawertykiem krótkookresowo było spoko, ale już pozniej - nie procentowało ;) Kwestia tego typu, że ekstrawertyczny znajomy nie posiadał sprecyzowanej pasji... to za co się zabierał to pozniej go nudziło i w efekcie nie mógł określić swojej dalszej przyszłości zawodowej. Moim zdaniem introwertyzm pod tym względem to ogromny komfort.
To ekstrawertycy teraz nie tylko są głupi, ale nie mają też pasji? Znam introwertyków bez pasji i ekstrawertyków z bardziej sprecyowanymi pasjami i celami niż niejeden intro. Proszę was :lol:
Awatar użytkownika
Meroz
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2017, 15:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Meroz »

twopunchman pisze: 19 paź 2017, 19:36 To ekstrawertycy teraz nie tylko są głupi, ale nie mają też pasji? Znam introwertyków bez pasji i ekstrawertyków z bardziej sprecyowanymi pasjami i celami niż niejeden intro. Proszę was :lol:
Ależ ja nie piszę, że nie mają pasji i są głupi. Świat nie jest dla mnie taki czarno-biały ;D Ja tylko śmiem twierdzić, że ekstrawertyzm to cecha w związku z którą człowiek może być bardziej rozproszony i mieć mniej skonkretyzowane podejście do różnych spraw. I tyle. To, że tak się nie dzieje zawsze... to w sumie dość jasne, bo osobowość ludzka jest skomplikowana.
Awatar użytkownika
Pomidor
Ambiwertyk
Posty: 265
Rejestracja: 27 maja 2017, 20:45
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Pomidor »

Według mnie, to podział ekstra-intro nadaję się do tego by ocenić kto jak traci i zyskuje energię. To czy ktoś jest głupi, ma pasję, więcej analizuje itd. nie jest zależne od tego podziału.
Awatar użytkownika
twopunchman
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2017, 20:02
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: twopunchman »

Dokładnie. Pasja to też jakiś sposób na odzyskiwanie energii. Lubimy coś robić, bo ładujemy przy tym siły, i tak jak intro może w domu godzinami siedzieć nad swoją pasją - w tym wypadku są to często ciche czynności jak rysowanie, pisanie, tworzenie czegoś ogólnie, tak ekstrawertyk naładuje się rzucając z kumplami piłką do kosza. Nie można mu odmówić, że nie ma pasji, bo chociaż nie jest tak imponująca jak tworzenie powieści, gość lubi rzucać do kosza. I znowu nie twierdzę, że ekstrawertyk nie może napisać powieści (zaznaczam to na wszelki wypadek, jakby ktoś już zaczynał atakować :D Dla równowagi, intro może lubić rzucać sobie do kosza na swoim podwórku, a ekstrawertyk może lubić pisać powieść). Natura intro jednak sprzyja pisaniu powieści w kompletnej ciszy, natura ekstra sprzyja graniu w kosza w często głośnym towarzystwie. Po kilku godzinach oba typy będą pozytywnie naładowane i spełnione. W obu przypadkach to pasja.

Wracając do źródła tematu... nie mogę się zdecydować, czy wolałbym być intro czy ekstra. Natura introwertyka pozwoliła mi poukładać swoje wnętrze, metodą prób i błędów, ale jednak skłoniła do zastanowienia się nad sobą. Ekstrawertykom zazdroszczę jedynie inteligencji społecznej, którą z natury mają lepiej rozwiniętą. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów i wyrażania swoich myśli to cechy, które z biegiem lat przydają się coraz bardziej.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Coldman »

Widzę, że ja tu się muszę odezwać :D
Meroz pisze: 19 paź 2017, 17:31
Osobiście znam przypadki ze swojego otoczenia, gdzie bycie ekstrawertykiem krótkookresowo było spoko, ale już pozniej - nie procentowało ;) Kwestia tego typu, że ekstrawertyczny znajomy nie posiadał sprecyzowanej pasji... to za co się zabierał to pozniej go nudziło i w efekcie nie mógł określić swojej dalszej przyszłości zawodowej. Moim zdaniem introwertyzm pod tym względem to ogromny komfort.
Krótko okresowo wydłużasz bądź skracasz sobie gen D4DR, przebudowujesz cały układ nerwowy i zmieniasz rodzaje neuroprzekaźników na zawołanie ? No tak nie ma, introwertykiem, ambiwertykiem, ekstrawertykiem się jest i to się nie zmienia i ma cechy typowe dla poszczególnych grup jest naprawdę bardzo mało. Cała reszta o której piszesz i porównujesz to ja mogę sobie znaleźć przykłady w drugą stronę, co oznacza, że w tym nie ma żadnej korelacji. Żeby nie było to masz tutaj zdeklarowanego introwertyka w akcji https://www.youtube.com/watch?v=-FCkDwaFutg
Lew pisze: 19 paź 2017, 18:00 Lepiej być introwertykiem. Nie jeden introwertyk ma dobre zdolności interpersonalne i umie sobie poradzić w społeczeństwie. O przypadku ekstrawertyka, który nauczyłby się sztuki głębokiego wnikania w siebie i otaczający go świat nie słyszałem. Kto słyszał?
Ja słyszałem, było tyle wielkich ludzi którzy byli ekstra i nie mieli problemu by przesiedzieć dziesiątki tysięcy godzin w samotności by coś osiągnąć. Filozofowie, ludzie np. co medytują, nie każdy z nich to introwertyk.

Pomidor pisze: 19 paź 2017, 18:26 Lizanie się po dupkach ciąg dalszy :D Introwertycy to elita, a Ci ekstrawertycy tacy głupi.
Lepsze lizanie po dupach i pewna wysoka samoocena i płacz problemy i wieczny smutek i usprawiedliwianie porażek życiowych introwertyzmem.
Jak mogą niech się cieszą.

Meroz pisze: 19 paź 2017, 20:50
twopunchman pisze: 19 paź 2017, 19:36 To ekstrawertycy teraz nie tylko są głupi, ale nie mają też pasji? Znam introwertyków bez pasji i ekstrawertyków z bardziej sprecyowanymi pasjami i celami niż niejeden intro. Proszę was :lol:
Ależ ja nie piszę, że nie mają pasji i są głupi. Świat nie jest dla mnie taki czarno-biały ;D Ja tylko śmiem twierdzić, że ekstrawertyzm to cecha w związku z którą człowiek może być bardziej rozproszony i mieć mniej skonkretyzowane podejście do różnych spraw. I tyle. To, że tak się nie dzieje zawsze... to w sumie dość jasne, bo osobowość ludzka jest skomplikowana.
Napisałeś "może" , a może eliminuje w udowodnienie korelacji :D Poprzez charakter i wychowanie wszystko możesz wykreować.
Awatar użytkownika
Nocnik
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 15 kwie 2017, 19:14
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Podhale

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Nocnik »

Wolałbym być "zdrowym" i autentycznym introwertykiem niż ekstrawertykiem. Ale jako "zagubiona" i miotająca się istota to wolałbym być zagubionym ekstrawertykiem niż introwertykiem :)
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać” Carl Rogers

Overthinking Kills Your Happiness.
Awatar użytkownika
Nuna
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Hong Kong

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Nuna »

Teraz bym się nie zamieniła z ekstrawertykiem na osobowości, ale uważam, że ekstrawertykiem na pewno byłoby być łatwiej i wygodniej.
Awatar użytkownika
Pomidor
Ambiwertyk
Posty: 265
Rejestracja: 27 maja 2017, 20:45
Płeć: nieokreślona

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Pomidor »

Ci to maja łatwiej, my to mamy trudniej :( Strasznie to życie nie sprawiedliwe rząd powinien coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
Nuna
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:54
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Hong Kong

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Nuna »

Pomidor pisze: 22 lut 2018, 15:51 Ci to maja łatwiej, my to mamy trudniej :( Strasznie to życie nie sprawiedliwe rząd powinien coś z tym zrobić.
Powinno być 500+ dla introwertyków - za to, że mamy pod górkę ze wszystkim ;)
Alucard
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 15 paź 2018, 16:20
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJT

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Alucard »

Wolałbym.

Po prostu łatwiej żyć w świecie będąc ekstrawertykiem niż intro, co nie znaczy, że obecny stan mi się nie podoba.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: bartek93 »

Wolałbym być jedynie bardziej pewnym siebie. I tyle.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Czy wolał(a)byś być ekstrawertykiem?

Post autor: Arsen »

A ja lubię to kim jestem i nie chce nic w tym aspekcie wielce zmieniać. Jedynie drobne szlify co jakiś czas potrzebne.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
ODPOWIEDZ