Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Ola2705
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 25 paź 2010, 20:45
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa/Płock

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Ola2705 »

Mam przyrodnią siostrę, starszą o 9 lat, ale wychowywałyśmy się oddzielnie (mieszkamy jakieś 300 km od siebie), więc to trochę tak jakbym była jedynaczką :P Poza tym do 6 roku życia (dopóki nie poszłam do zerówki) w zasadzie nie miałam kontaktu z rówieśnikami, ponieważ nie chodziłam do przedszkola, a jak starzy byli w pracy to ja siedziałam u dziadków. Myślę, że te dwa czynniki w 100 % zadecydowały o moim introwertyzmie :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Jat
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2010, 15:24
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Jat »

Mam dwie rodzone, młodsze siostry. Jedna młodsza o 3 lata, druga o 12 lat. Obie ekstrawertyczne, ale dogadujemy się dobrze. Także raczej nie miałem warunków do wykształcenia u siebie cech introwertycznych, ale się udało. :wink:
I never found the companion that was so companionable as solitude.
nikya
Pobudzony intro
Posty: 128
Rejestracja: 09 lut 2010, 23:21
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: nikya »

Jat pisze:Także raczej nie miałem warunków do wykształcenia u siebie cech introwertycznych, ale się udało. :wink:
W zasadzie jakąkolwiek sytuację można podciągnąć pod odpowiednie "warunki" ;). Jedynacy - bo byli sami i się przyzwyczaili do samotności i nie są przyzwyczajeni do towarzystwa; introwertycy z ekstrawertycznym rodzeństwem - bo rodzeństwo było żywiołowe i introwertycy się izolowali, bo czuli się zmęczeni; introwertycy z introwertycznym rodzeństwem - bo skoro rodzeństwo spokojne, to oni też itd. Dlatego zgadzam się z Inno, że tu nie ma dużego związku, przynajmniej decydującego o byciu intro czy ekstra. Oczywiście w jakimś stopniu to wpływa, ale wpływ rodziny jest zawsze i u każdego może przynosić inne efekty.
Awatar użytkownika
qrs
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 03 sty 2011, 20:00
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: qrs »

Dwóch braci i siostra. Wszyscy młodsi. Pomiędzy mną a braćmi jest mała różnica wieku a siostra... 16 lat różnicy. Bracia to ekstrawertyk a drugi skrajny intro B. Umysł siostry jeszcze się kształtuje ale przypuszczam, że będzie umiarkowaną introwertyczką A.

Jeśli chcecie znać moje zdanie to wydaje mi sie, że największy wpływ mają rodzice. Do piątego roku życia kształtuje się umysł dziecka a wychowaniem wtedy zajmują się rodzice. Mama skrajna introwertyczka B a tata ekstrawertyk.
INTJ A Analityk
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: iksigrekzet »

Wow, tak ładnie wszystko poetykietkowałeś :roll:
Sułtan.
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: MetalMan »

qrs pisze:Dwóch braci i siostra... ekstrawertyk.
parafrazując: Są dla Ciebie tylko literkami :lol:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Pola
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 01 sty 2011, 7:39
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Pola »

Ja mam siostrę, myślę że rodzeństwo lub jego brak nie mają nic wspólnego z introwertyzmem.
Intro 95 % grupa A
INFP
Awatar użytkownika
qrs
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 03 sty 2011, 20:00
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: qrs »

MetalMan pisze:Dwóch braci i siostra... ekstrawertyk.parafrazując: Są dla Ciebie tylko literkami
Obserwacje mojej rodziny przedstawiłem dla potrzeb forum. Miałem nadzieję, że te informacje mogą się przydać jako argument w związku z wpływem rodzeństwa na nasz introwertyzm. Moje relacje z rodzeństwem nie powinny nikogo interesować chyba, że o to poporoszę.

BTW Zgadzam się z Polą
INTJ A Analityk
Awatar użytkownika
awake
Introrodek
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2011, 6:50
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: awake »

Mam starsze rodzeństwo - oboje bardzo głośni, żywi, wciąż zmuszają mnie do wychodzenia z domu, do spotykania się z ludźmi w miejscach, gdzie jest tłoczno. Cierpię katusze.
we are as lonely as we want to be.
Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Akolita »

Mam młodszą siostrę, zdecydowanie ekstrawertyczka, lekkoduch i optymistka.
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”
Awatar użytkownika
Esseti
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 19 sty 2011, 19:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Esseti »

Mam starsza siostre o 5 lat. W tym roku bylem nawet swiadkiem na jej slubie. Ona sama tez byla chyba introwertyczka w moim wieku, ale jakos sie przelamala i znalazla swoj skrawek szczescia w rekach podobnego goscia do mnie - informatyka :). Nasze relacje od tamtego czasu bardzo sie polepszyly, z czego bardzo sie ciesze.

Kolej na mnie...
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Inno »

Esseti pisze:znalazla swoj skrawek szczescia w rekach podobnego goscia do mnie - informatyka :).
Wie dziewczyna, co dobre - Informatycy najlepsi w łóżku. 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
maadmaax123
Intronek
Posty: 46
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:54
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: maadmaax123 »

Mam młodszego brata (2,5 roku różnicy) - ambiwertyk (chyba). Często się kłócimy, ale i tak go kocham :).
Aikila
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:19
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Katowice

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Aikila »

Mam dwie młodsze siostry i bardzo się z tego cieszę - gdyby nie one miałabym szczątkowy kontakt z ludźmi, a tak zawsze mam z kim porozmawiać, od czasu do czasu wyciągną mnie z domowego zacisza. Na pewno są bliżej ekstrawertyzmu niż ja, choć wiem, że w pewnych sytuacjach są raczej nieśmiałe. U mnie sprawdza się zasada, że im ktoś starszy, tym bardziej jest introwertyczny.
Awatar użytkownika
black_rainbow
Intronek
Posty: 58
Rejestracja: 11 paź 2010, 8:35
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: black_rainbow »

Ja mam siostrę o dwa lata starszą i brata o 2 lata młodszego.
Siostra w młodszych latach przejawiała zachowania introwertyczne, aż do wieku dojrzewania, gdzie bardzo się zmieniła, o 360 stopni. Zaczęła wychodzić na całe dnie, spotykać się ze znajomymi, poznawać nowych ludzi, była cały czas w centrum zainteresowania wszystkich. Była nie do poznania. W kocu poznała na jakiejś imprezie chłopaka, obecnie narzeczonego i z tych zapędów ekstrawertycznych, stała się ambiwertykiem.
Młodszy brat jest też introwertykiem. Ja jednak jestem najbardziej skrajnym typem introwertycznym i dodatkowo ze znacznym poziomem nieśmiałości, czego mój brat wcale nie ma.
Ale rozumiemy się bardzo dobrze wszyscy w trójkę:)Wystarczy jedno spojrzenie czy słowo i każdy wie co jest drugiemu.
ODPOWIEDZ