Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Sorrow »

Xayan pisze:Jestem jedynakiem. Założę się, że gdybym miał rodzeństwo byłbym teraz ekstrawertykiem, albo przynajmniej nie byłbym aż tak bardzo introwertykiem, albowiem według mnie mój charakter został ukształtowany przez to, że mieszkam w małej wsi, w szczerym polu i nie miałem rówieśników do zabawy, czasem tylko przyjeżdżał do mnie kuzyn, więc już w dzieciństwie miałem bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym.
Wiele osób ma rodzeństwo, nawet się wychowało w grupach rówieśniczych a i tak jest introwertykami.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Alex
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 25 wrz 2012, 15:53
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: UK

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Alex »

Mam o rok starsza siostre, ale nasz kontakt jest minimalny, gadamy tylko jak sie widzimy (rzadko bo mieszkamy daleko od siebie). Nigdy nie umialam sprecyzowac czy ona jest intro- czy ekstrawertykiem. Z jednej strony, zawsze miala duzo energii (ktora wylewala na mnie, traktujac mnie jak worek treningowy), teraz jest nauczycielem z zawodu i nie ma raczej zadnych spolecznych fobii, ktore by przeszkodzaly jej w zyciu codziennym. Ale z drugiej strony, jest bardzo tajemnicza, ceni swoja prywatnosc, nie socjalizuje sie az tak duzo, nie ma wielu znajomych. Chyba jest gdzies pomiedzy...
Awatar użytkownika
Suicide Solution
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 13 paź 2012, 17:27
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Suicide Solution »

Mam brata, który ma 3 lata. A między nami jest 12 lat różnicy. Nie wiem, czy to może wpływać na to, że jestem introwertykiem. Mimo wszystko wychowywałam się w niepełnej rodzinie i również nie byłam bardzo rozpieszczana. Ale nigdy nie brakowało mi przyjaciół wśród rówieśników. Coś popsuło się podczas okresu dojrzewania. Tak przynajmniej jest w moim przypadku. :wink:
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Miszka »

Ja mam troje starszego rodzeństwa, 6 i 4 lata starsze siostry, 3 lata starszy brat. Kontakt raczej słaby, mimo ze zawsze mogę na nich liczyć. Chyba po tylu latach po prostu nie mamy o czy gadać :)
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Spatsi »

Jestem jedynakiem. W sumie to nawet się cieszę, nie wyobrażam sobie dzielenia wszystkiego z drugą osobą. Jak sobie wyobrażę, że miałbym w domu jeszcze jednego( albo i więcej) człowieka w podobnym wieku, to... w zasadzie ciężko mi to sobie w ogóle wyobrazić, całkowita abstrakcja.

Aczkolwiek, w głębi serca, zawsze marzyłem o młodszej siostrze :roll:
Awatar użytkownika
Alex
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 25 wrz 2012, 15:53
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: UK

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Alex »

Spatsi pisze:Aczkolwiek, w głębi serca, zawsze marzyłem o młodszej siostrze :roll:
A ja zawsze marzylam o starszym bracie! Jak byłam młodsza to sobie wyobrazalam jak fajnie byłoby mieć starszego brata, który by mi swoich kolegów do domu przyprowadzal. :D
Awatar użytkownika
Suicide Solution
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 13 paź 2012, 17:27
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Suicide Solution »

Alex pisze:Jak byłam młodsza to sobie wyobrazalam jak fajnie byłoby mieć starszego brata, który by mi swoich kolegów do domu przyprowadzal. :D
O tak ;) I ta opiekuńczość. Dobrze jakby się jeszcze miało z tym bratem dobre stosunki ;)
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: highwind »

Suicide Solution pisze:
Alex pisze:Jak byłam młodsza to sobie wyobrazalam jak fajnie byłoby mieć starszego brata, który by mi swoich kolegów do domu przyprowadzal. :D
O tak ;) I ta opiekuńczość. Dobrze jakby się jeszcze miało z tym bratem dobre stosunki ;)
Jakiś fetysz czy co? Ja mam młodszą siostrę i trzymam się od niej jak najdalej :P Jest irytująca. A jeszcze żeby jej kumpli sprowadzać? No fuckin' way ;)
Awatar użytkownika
amls
Introwertyk
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2012, 21:13
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Poznań

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: amls »

Jestem jedynaczką. Kiedyś chciałam mieć starszą siostrę lub brata, ale już mi przeszło :D Ostatecznie pasuje mi to, że w domu nie muszę się z nikim dzielić ;)
Awatar użytkownika
Wroblaka
Introwertyk
Posty: 79
Rejestracja: 16 gru 2011, 19:23
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Wroblaka »

A ja mam brata 18 lat starszego i 16 lat starszą siostrę. Nie narzekam, nawet bardzo nie narzekam.:) Byli dla mnie jakby drugimi rodzicami, rozpieszczali :roll: . I teraz jestem podwójną jedynaczką: rozpieszczona podwójnie, ale sama w domu, bo oni już dawno na swoim. Zawsze bardzo dobrze się dogadywaliśmy, oni mnie 'kształtowali', głownie siostra. Natomiast ja przez to, że miałam i mam w rodzinie właściwie samych dorosłych ludzi, ew. małe dzieci tych dorosłych, czuję się od zawsze o dobre parę lat mentalnie starsza od rówieśników, a jednocześnie na pewnych płaszczyznach wciąż pozostałam dzieckiem, jako ta najmłodsza.

Młodszego rodzeństwa chyba bym nie zniosła. W podobnym wieku zresztą też nie...
4w5 "Włóczęga"
Obrazek
Awatar użytkownika
Lunatic
Introwertyk
Posty: 68
Rejestracja: 30 paź 2011, 19:34
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Lunatic »

A ja tam też chciałbym mieć młodszą siostrę :D Ale mam o kilka lat starszą.
Awatar użytkownika
Maksiu
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 27 paź 2012, 23:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Łódź, TM

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Maksiu »

Będę oryginalny. Mam brata bliźniaka. Też jest intro. Stale ze sobą przebywamy, ogólnie mamy dobre stosunki, kiedyś nie było dnia byśmy się nie kłucili, ale nigdy nie chowaliśmy do siebie urazy. Teraz jest ok, choć podobno trudno się ze mną żyje. Gadam z nim o rzeczach, których nie powiedziałbym nikomu, a i tak jest masa tematów których nigdy nie poruszamy.
Obrazek
Awatar użytkownika
zielony_lunatyk
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2012, 15:54
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: zielony_lunatyk »

Ja jestem jedynakiem. Niestety. Jedynacy podobno są upośledzeni społecznie w stosunku do ludzi, którzy mają większą rodzinkę. Coś w tym pewnie jest. :D Zawsze uważałem, że posiadanie rodzeństwa to fajna sprawa. Wiadomo, że za szczeniackich czasów u konflikty występują non-stop, ale kiedy już troszkę się dojrzeje to może naprawę przerodzić się w ciekawą relację. Brat/siostra wydaje mi się nawet być odpowiednim kandydatem na przyjaciela. Oczywiście jeśli nie ma pewnych nazwijmy to "kwasów". Ja się czuję bardzo mocno związany z rodziną, mimo że nikt nie jest idealny i czasem bywamy dla siebie nieprzyjemni. Nigdy nie rozumiałem, jak ktoś mówił, że zazdrości mi tego, że jestem jedynakiem.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Sorrow »

zielony_lunatyk pisze:Ja jestem jedynakiem. Niestety. Jedynacy podobno są upośledzeni społecznie w stosunku do ludzi, którzy mają większą rodzinkę. Coś w tym pewnie jest. :D
Nie spotkałem się z tym w praktyce.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
zielony_lunatyk
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2012, 15:54
Płeć: nieokreślona

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: zielony_lunatyk »

Chodzi przede wszystkim o to, że jak dzieciaki mają rodzeństwo, to muszą z jednej strony rywalizować i współpracować z drugiej. Jeśli ktoś jest jedynakiem wyrabia sobie te umiejętności zwykle trochę później i może mieć z tym pewne trudności. Przy tym zwykle jest tak, że jako jedyne dziecko jest oczkiem w głowie rodziców, co dodatkowo może tego nie ułatwiać. Nie musi się to wszystko przekładać na dorosłe życie, choć niektórzy chyba z tego nie do końca wyrastają. Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem w swoim poprzednim poście. :D
ODPOWIEDZ