Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Jesteście jedynakami czy macie rodzeństwo?

Post autor: Sorrow » 02 lis 2012, 12:40

zielony_lunatyk pisze:Chodzi przede wszystkim o to, że jak dzieciaki mają rodzeństwo, to muszą z jednej strony rywalizować i współpracować z drugiej. Jeśli ktoś jest jedynakiem wyrabia sobie te umiejętności zwykle trochę później i może mieć z tym pewne trudności. Przy tym zwykle jest tak, że jako jedyne dziecko jest oczkiem w głowie rodziców, co dodatkowo może tego nie ułatwiać. Nie musi się to wszystko przekładać na dorosłe życie, choć niektórzy chyba z tego nie do końca wyrastają. Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem w swoim poprzednim poście. :D
A co z przedszkolem, podwórkiem, szkołą, itd?
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."

Ten gość twierdzi, że za mnie umarł. To miłe, więc dałem go na swój awatar :D .

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
amls
Intronek

Post autor: amls » 02 lis 2012, 12:45

Wydaje mi się, że będąc jedynakiem ma się większe skłonności do bycia egoistą (ale to tylko moje przemyślenia).

Awatar użytkownika
zielony_lunatyk
Intronek

Post autor: zielony_lunatyk » 02 lis 2012, 13:40

Sorrow pisze:A co z przedszkolem, podwórkiem, szkołą, itd?
Chyba jednak środowisko rodzinne jest bardziej pierwotne niż podwórko, szkoła i przedszkole i już ono wywiera jakiś wpływ na młodą jednostkę, nie uważasz? Można oczywiście rozpatrywać milion różnych przypadków (np. kiedy występuje duża różnica wiekowa między rodzeństwem), ale to logiczne, że jeśli częstotliwość kontaktów jest mniejsza, to wykształcić sobie pewne społeczne skille jest trudniej. Jeśli przez kilka godzin przebywa się z ludźmi mniej-więcej w swoim wieku, a potem w domu nagle 'buch' i są tylko rodzice to co? W stosunku do nich relacje mają zupełnie inny charakter. Znam kilku jedynaków, sam też nim jestem i z obserwacji wiem, że to co pisałem wcześniej nie jest bezpodstawne.

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra

Post autor: Sorrow » 02 lis 2012, 21:13

zielony_lunatyk pisze:
Sorrow pisze:A co z przedszkolem, podwórkiem, szkołą, itd?
Chyba jednak środowisko rodzinne jest bardziej pierwotne niż podwórko, szkoła i przedszkole i już ono wywiera jakiś wpływ na młodą jednostkę, nie uważasz? Można oczywiście rozpatrywać milion różnych przypadków (np. kiedy występuje duża różnica wiekowa między rodzeństwem), ale to logiczne, że jeśli częstotliwość kontaktów jest mniejsza, to wykształcić sobie pewne społeczne skille jest trudniej. Jeśli przez kilka godzin przebywa się z ludźmi mniej-więcej w swoim wieku, a potem w domu nagle 'buch' i są tylko rodzice to co? W stosunku do nich relacje mają zupełnie inny charakter. Znam kilku jedynaków, sam też nim jestem i z obserwacji wiem, że to co pisałem wcześniej nie jest bezpodstawne.
W moim przypadku to większość dnia się spędzało z ludźmi. No, ale Ja żyłem w erze przed internetem.

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
zielony_lunatyk
Intronek

Post autor: zielony_lunatyk » 02 lis 2012, 21:26

Sorrow pisze:W moim przypadku to większość dnia się spędzało z ludźmi. No, ale Ja żyłem w erze przed internetem.
Rozumiem, że urządzałeś leżakowanie w swoim domu z kolegami i koleżankami? A tak poważnie, to nie wydaje mi się żeby Internet miał tu coś do rzeczy. Jeśli chodzi o mnie to przez większą część życia nie miałem do niego dostępu i korzystałem z komputera 2-3 razy w tygodniu.

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra

Post autor: Sorrow » 02 lis 2012, 21:30

zielony_lunatyk pisze:
Sorrow pisze:W moim przypadku to większość dnia się spędzało z ludźmi. No, ale Ja żyłem w erze przed internetem.
Rozumiem, że urządzałeś leżakowanie w swoim domu z kolegami i koleżankami?
Po przedszkolu/szkole, jadło się a potem się wychodziło z kolegami na dwór i wracało wieczorem.

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
zielony_lunatyk
Intronek

Post autor: zielony_lunatyk » 02 lis 2012, 21:46

Sorrow pisze:Po przedszkolu/szkole, jadło się a potem się wychodziło z kolegami na dwór i wracało wieczorem.
Ja też się nie wychowywałem jak odludek- wychodziłem na dwór, miałem dużo kolegów i koleżanek, nikt mnie w domu na siłę nie zamykał. Mam dziwne wrażenie, że chcesz mnie sprowokować. Prowadzenie rozmowy w taki sposób nie ma sensu. Sam nawet nie napisałeś, czy masz rodzeństwo.

KapiX
Intronek

Post autor: KapiX » 03 lis 2012, 18:22

Nie wnikając w szczegóły można napisać, że jestem jedynakiem. Przez dłuższy okres życia utrzymywałem, że mi to pasuje i nie chciałbym mieć rodzeństwa, ale teraz uważam, że fajnie byłoby mieć starszą siostrę.

Awatar użytkownika
lea
Stały bywalec
Enneagram: 0w0
MBTI: CATS

Post autor: lea » 07 kwie 2013, 19:27

Mam 20 letniego brata, na którego moge średnio liczyć, bo jest mniej ogarnięty ode mnie. Autentycznie mnie denerwuje, jako rodzaj człowieka. Nie jestem nawet pewna, czy jestem do niego w jakiś sposób przywiązana, mimo że mieszkamy w jednym domu. Nawet jak ja, albo on jedzie na paręnaście dni gdzieś, to nie zdarzyło się abym za nim zatęskniła nawet. :f
Wygnaj ludzi z twych myśli, niech nic zewnętrznego nie kala twej samotności, błaznom pozostaw troskę o szukanie podobnych im.
Inny cię umniejsza, bo zmusza cię do odgrywania jakiejś roli; ze swego życia usuń gest, ogranicz się do tego, co istotne.

Awatar użytkownika
djaq
Introwertyk
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Post autor: djaq » 08 kwie 2013, 22:50

Ja mam duże rodzeństwo, a nawet tego nie czuję. Jestem najmłodszy, a pomiędzy moją siotrą, która była przede mną jest 11 lat. Przez to, że jest taka różnica wieku, czuję się jedynakiem. Większość nawet blisko mieszka, a ja nawet ich nie odwiedzam, nie mam takiej potrzeby. Tylko święta, imieninki, urodzinki (bleee). Jestem bardzo podobny do jednego z braci (oj nie lubimy się, bardzo, chyba właśnie przez to podobieństwo :lol:)
5w4
INTJ

Rina
Intronek

Post autor: Rina » 14 maja 2013, 20:43

Mam rodzeństwo. Jest dość spora różnica wieku. Jestem najmłodsza.

harkumi
Wtajemniczony

Post autor: harkumi » 28 maja 2013, 14:09

Mam 4 braci z którymi mieszkam,ja jestem pośrodku wiekiem,jako jedyny jestem introwertykiem i nikomu nie życzę takiej sytuacji,już z nimi nawet nie rozmawiam bo każde odezwanie się kończy się kłótnia i zbesztaniem.
Szydzą z moje osobowości (bardzo emocjonalnie podchodzę do rzeczy) mają mnie za czarna owcę.

Awatar użytkownika
hipotermia18
Intronek

Post autor: hipotermia18 » 28 maja 2013, 17:52

Mam brata młodszego kilka lat ale bardzo dobrze sie z nim dogaduje. W sumie nawet nie wyobrażam sobie, że mogłoby go nie być. Pewnie dlatego, że jest dość spokojny jak na swój wiek i czasem bardziej ogarnięty ode mnie.
"Przecież każdy ma marzenia. Są moje, są tylko, tylko moje"

Awatar użytkownika
nika
Introwertyk
Enneagram: 4w5

Post autor: nika » 13 lip 2013, 19:38

Trójka rodzeństwa :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
dreamer08
Introwertyk

Post autor: dreamer08 » 11 sie 2013, 19:10

Mam starszą siostrę. O 6 lat. Obie mamy ciężkie charaktery, więc rzadko zdarza nam się dogadywać. Jednak są takie momenty, kiedy dobrze się czujemy w swoim towarzystwie. Nie ukrywam też, że bardzo często działa mi na nerwy. W takich sytuacjach po prostu unikam z nią kontaktu na te kilka godzin.
Obrazek

ODPOWIEDZ