Sen

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Majka
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:07
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Sen

Post autor: Majka »

Na początek ciekawy cytat z książki "Introwertyzm to zaleta": "Jedną z przyczyn kłopotów introwertyków ze snem jest duża aktywność ich mózgu. Dopływ krwi do obszarów stymulacji jest u nich większy niż u ekstrawertyków i są nieustannie bombardowani rozmaitymi bodźcami - ze świata wewnętrznego i zewnętrznego. Nie potrafią wyłączyć swoich myśli, zamknąć się przed otoczeniem lub uciszyć głosów wewnętrznych. W związku z tym trudniej im się uspokoić, odprężyć i przespać 7 i 8 godzin, czego zdaniem ekspertów potrzebujemy."

I teraz pytanie: Wy też macie problemy ze snem, czy nie?

U mnie normalne jest zasypianie po godzinie lub dwóch od położenia się do łóżka, bo cały czas o czymś rozmyślam i tak jak mówi autorka książki - nie potrafię wyłączyć swoich myśli. Wyjątek stanowią u mnie noce po dniach, w których skaczę ze spadochronem. Po skokach jestem zawsze zmęczona, śpiąca i jednocześnie wyciszona - nie przychodzą mi wtedy do głowy żadne myśli i od razy zasypiam. Na codzień nawet jak czuję się bardzo śpiąca, to nie mogę szybko zasnąć. Nie mam jednak nigdy problemów ze zbyt wczesnym budzeniem się. Jak już zasnę po tym długim rozmyślaniu, to śpię tyle czasu, ile potrzebuję.
Awatar użytkownika
underdog
Stały bywalec
Posty: 242
Rejestracja: 10 sie 2007, 17:29
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraków

Post autor: underdog »

No to nie podchodzę pod tą cechę, przeciwnie - jestem skończonym śpiochem. Zasypiam na ogół bez większego problemu, szczególnie, że kładę się gdy jestem już śpiący lub zmęczony. A jak już śpię, to mogę tak bez końca, choćby po kilkanaście godzin (na co niestety rzadko mogę sobie pozwolić).
rosemary

Post autor: rosemary »

Ja też mam czasem problemy z zaśnięciem. Szczególnie wtedy, gdy mam jakieś problemy, lub gdy muszę podjąć ważną decyzję, albo akurat jestem nieszczęśliwie zakochana. Czasem po prostu nachodzą mnie jakieś głęboko filozoficzne myśli i boję się, że jeśli zasnę niedokończywszy wywodów, zanim dojdę do wniosków końcowych to przepadnie i rano nie będę nic pamiętać.
Rozmyślam wtedy tak długo, aż robi się błogo i nie mogę już zebrać myśli - prawdopodobnie zasypiam. Bardzo rzadko, ale zdarza mi się myśleć tak intensywnie, że całą noc się męczę, śpiąc, ale jakoś tak na pograniczu jawy i snu. Są to pojedyncze przypadki - jak mnie coś bardzo dręczy.

Jednak ostatnio wracam z pracy koszmarnie zmęczona i zasypiam natychmiast.

Co ciekawe, bardzo często mam niesamowite sny. Dużo się w nich dzieje. Czasem ktoś mi o czymś opowie w ciągu dnia, co mnie zaskoczy, czy skłoni do myślenia - potem bardzo obrazowo śni mi się, że uczestniczę w opowiedzianej sytuacji. Sny mam właśnie bardzo obrazowe i zaskakujące. Przeważnie o tym co zrobiło na mnie wrażenie, a są to zazwyczaj jakieś szczególiki, na które inni nie zwracają nawet uwagi.
makarena

Post autor: makarena »

Gdy kolejny dzień nie zapowiada jakiegoś ważnego wydarzenia, nie mam problemu z zaśnięciem, wystarczy ok 10 minut i już sobie smacznie śpię. Ze wstawaniem też nie mam problemu. Jednak gdy czeka mnie jakaś sprawa do wyjaśnienia, problem do rozwiązania, stersujące spotkanie wtedy bez środku nasennego nie ma szans na zaśnięcie. Niedawno miałam taką właśnie sytuację i pamiętam, że budziłam się co godzinę, byłam przerażona, miałam zwiększone pragnienie, jakiś niesamowity ucisk w żołądku. Oczywiście później okazało się, że zupełnie niepotrzebnie się tak przejmowałam.
Wracając do tematu - często pamiętam sny, najczęściej zaraz po przebudzeniu, a czesm w ciągu dnia coś mi się przypomni. Nie są to jakieś koszmary ale takie dziwne zjawiska, któych sowim rozumkiem nie potrafię objąć. Najbardziej męczące są sny, w któych komuś uciekam lub gdzieś biegnę. Czuję wtedy, że jakaś obca siła mnie zatrzymuje, wtedy zwalniam, przewracam się. Po takim śnie zapowiada się ciężki dzień.
Awatar użytkownika
Cosh!se
Intronek
Posty: 54
Rejestracja: 30 paź 2007, 19:39
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Faerie

Post autor: Cosh!se »

Ja zaawyczaj nie mam problemów ze snem. Zdarza mi się nawet zasnąć zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki. Nie moge spać jedynie wtedy gdy jestem chora, wtedy zasypiam po około godzinie. Natomiast jeśli chodzi o sny to często śni mi się szkoła co jest dla mnie prawdziwym koszmarem... :wink:
"Poeci, magicy, żeglarze
Tancerze wojny i ja
Wygnani z miasta radości
Wygnani bez imion i ciał
Nie dla nas owoce raju"
radek

Post autor: radek »

U mnie nigdy się nie zdarzyło, abym szybko zasnął. Lubię te momenty, kiedy leżę sobie i rozmyślam. Rozmyślam o zdarzeniach które miały kiedyś miejsce i zmieniam ich treść. Nawet nie zauważam kiedy zasypiam. Niestety ja nigdy nie pamiętam swoich snów, a szkoda. Wtedy mógłbym przynajmniej spróbować kontrolować sen i robić z nim co się chce, tzw "świadomy sen" (chyba w skrócie nazywało się OOBE, czy coś takiego, jeśli sobie przypomnę jak to się nazywa to poprawie ten post, na razie nie chce mi się szukać :P). Ze stawaniem nie mam problemu, zawsze budzę się mniej więcej o tej samej godzinie, niezależnie od tego o której poszedłem spać.
Awatar użytkownika
el quatro
Introwertyk
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2007, 15:31
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Katowice

Post autor: el quatro »

Ja również mam kłopoty z zaśnięciem, ale zauważyłem jednak że w każdą niedziele mam ten problem, nawet gdy nie rozmyślam nad niczym specjalnym.
Pewnie jest to jakiś podświadomy stres przed poniedziałkiem i pierwszym dniem w szkole po weekendzie.
Z innymi dniami bywa różnie, czasem zasypiam po kilku minutach.

Pamiętam jak miałem mieć pewnego dnia "randke" to nie potrafiłem dłuugo zasnąć, a obudziłem sie ok godz 4. Wszystko przez stres i ciągłe myślenie o tym.
PoCO

Post autor: PoCO »

O basta! Ja też nie mogę spać! Wczoraj rzucałem sie po łóżku przez 3 godziny! Najgorsze jest to, że byłem potwornie śpiący, oczy mi się same zamykały, więc nawet książki nie mogłem poczytać. Za to reszta ciała nie chciała słuchać, jakby rozpierała je energia. Nic nie pomagało, ciągle mi było niewygodnie. Nienawidzę tego, czasami mam ochotę tłuc po prostu głową o ścianę, aż do utraty przytomności. :x
Awatar użytkownika
Pałer_Frytas
Stały bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 16 lis 2007, 16:55
Płeć: nieokreślona

Post autor: Pałer_Frytas »

Takoż i ja prawie nigdy nie zasypiam szybciej jak po 2 godzinach leżenia w łóżeczku. Za to jak już usnę to mogę spać kilkanaście godzin. Próbowałem też brać jakieś prochy które miałyby ułatwiać zasypianie ale jedyny efekt był taki że cały dzień następny chodziłem jak na kacu.
Taki już widać smutny nasz los. ;p
Awatar użytkownika
Ekwiwalencja
Pobudzony intro
Posty: 144
Rejestracja: 16 lis 2007, 18:40
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z własnej krainy

Post autor: Ekwiwalencja »

Jeśli następnego dnia nie mam w planach ważnych rzeczy zasypiam od razu, jeśli muszę być wypoczęta nie mogę zasnąć nawet kilka godzin co strasznie mnie irytuje. Raczej nie cierpię na bezsenność, zasypiam po kilku godzinach. Jeśli położę się ok.22 to wstanie na 8 nie jest problemem:)
Awatar użytkownika
grabaż
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 25 paź 2007, 9:01
Płeć: nieokreślona

Post autor: grabaż »

:roll: ja śpię 5~6godzin dziennie... (tzn. od momentu położenia się do ranka kiedy wstaję, więc z tych 5~6 śpię i tak mniej)... często gęsto leżę i zasnąć nie mogę... albo na wpół we śnie drzemię jeszcze zanim usnę...

ale słyszałem, że masa ludzi ma problemy z zaśnięciem... nie tylko intro
nonconformist!
____________
introvert_78%
Awatar użytkownika
underdog
Stały bywalec
Posty: 242
Rejestracja: 10 sie 2007, 17:29
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraków

Post autor: underdog »

grabaż pisze:ja śpię 5~6godzin dziennie...
Nie przeszkadza Ci, że tak mało? Za długo bym tak nie pociągnął, mam sporą potrzebę snu..
Awatar użytkownika
grabaż
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 25 paź 2007, 9:01
Płeć: nieokreślona

Post autor: grabaż »

underdog pisze:
grabaż pisze:ja śpię 5~6godzin dziennie...
Nie przeszkadza Ci, że tak mało? Za długo bym tak nie pociągnął, mam sporą potrzebę snu..
mama kiedyś prowadziła sklep jak byłem mały i ciągnęła mnie rano o szóstej z nią żebym sam przed szkołą nie zostawał w domu... później do LO dojeżdżałem więc też o 6tej... po liceum do pracy miałem na 6 - więc wstawałem o 5tej...
no a chodziłem spać zawsze koło północy albo później więc chyba się przyzwyczaiłem już :wink:
nonconformist!
____________
introvert_78%
Majka
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:07
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Majka »

Zazdroszczę. Też bym chciała, żeby mi tyle wystarczało, ale niestety ja muszę spać po 8-9 godzin, żeby się wyspać.
Awatar użytkownika
grabaż
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 25 paź 2007, 9:01
Płeć: nieokreślona

Post autor: grabaż »

nie potrafię spać dłużej :?
nonconformist!
____________
introvert_78%
ODPOWIEDZ