Mój introwertyk ^_^

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
RedVist
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2013, 7:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: W-wa

Mój introwertyk ^_^

Post autor: RedVist »

Witam wszystkich
Mam na imię Marcin,i szczerze powiedziawszy zainteresowało mnie to forum jak i tematy jakie są tutaj poruszane. Miło jest wiedzieć że są jeszcze na świecie ludzie o nieco „innym” spojrzeniu na świat,życie oraz wszystko to co nas otacza dookoła.
Na podstawie obserwacji i tego co przeczytałem na tym forum widzę że mam sporo cech „typowego” introwertyka, a mianowicie:
- polegam tylko na sprawdzonych/długoletnich przyjaźniach
- lubię się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania (szczególnie zawodowe)
- uwielbiam popołudniowe/wieczorne spacery z bliską osobą czy np. oglądać ciekawe i rozwijające filmy
- mam pamięć do pewnych zdarzeń, nazwisk, sytuacji itp. które miały miejsce nawet wiele lat temu i co dziwne potrafię niemal wszystko odtworzyć z najmniejszymi szczegółami.
- lubię podejmować szczere rozmowy na ciekawe i „przydatne życiowo” tematy
- nieco przesadnie dbam o porządek i ład wokół siebie (lubię mieć wszystko zorganizowane) przez co popadłem w pewnym sensie „perfekcjonizm” w pewnych dziedzinach życia.
Oczywiście nie jestem 100% introwertykiem ale mam przewagę cech introwertycznych nad ekstrawertycznymi.
Kiedyś myślałem że może jest coś ze mną nie tak ale teraz wiem że po prostu jestem nieco „inny” niż reszta ludzi. Faktem jest to że dziś mało kto potrafi zrozumieć nasze odmienne spojrzenie i punkt widzenia, ale osobiście czuję się z tym naturalnie i dobrze (w zgodzie z samym sobą).Ale najważniejsze to aby zaakceptować siebie.
Pozdrawiam wszystkich.
"W życiu nie ma wrogów, ani przyjaciół.
Są tylko nauczyciele" - Autor nieznany
twarda intro
Introwertyk
Posty: 123
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:04
Płeć: nieokreślona
MBTI: 100% ekstrawertyk

Re: Mój introwertyk ^_^

Post autor: twarda intro »

Wybacz, ale to jakieś bzdury są :)
Kilka pytanek:
-Czy tylko introwertycy lubią się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania?
Ekstrawertycy to z definicji przygłupy nie mające zainteresowań, którzy nie lubią się uczyć???
Mógłbyś być intro jeśli nie potrafiłbyś się skupić w dużej grupie ludzi i nie umiałbyś pracować w hałasie.
To że lubisz się uczyć czyni z Ciebie introwertyka? Jeszcze raz sięgnij do definicji intro i ekstra.
-Czy tylko intro polegają na długoletnich przyjaźniach?
Ekstra mają po prostu więcej znajomych, lubią przebywać z ludźmi to daje im zastrzyk energii w przeciwieństwie do intro. Chyba KAŻDY człowiek polega bardziej na zaufanych, długoletnich znajomościach niż na przypadkowych osobach.
Idziemy dalej:
Tak, tylko intro lubią rozwijające filmy, a ekstra oglądają sieczkę 24/7 h. No i znowu myślę, że KAŻDY człowiek lubi spędzać czas z bliską osobą czy spacerować z nią. Co to ma do introwertyzmu?
A co do ostatnich podpunktów po prostu jesteś perfekcjonistą i masz świetną pamięć. Ja jestem bałaganiarą nieuporządkowaną, nie pamiętam czasem różnych rzeczy i jestem intro.
Mark
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 03 paź 2013, 20:16
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mój introwertyk ^_^

Post autor: Mark »

Zgodzę się z twardą intro. Cechy które wymieniłeś są może i częste u introwertyków ale mogą charakteryzować każdego.

Jak dla mnie introwertyzm może wyjść na wierzch na przykład takiej sytuacji. Wybierasz się ze znajomymi do klubu gdzie są tłumy ludzi, głośna muzyka, błyskające światła i wiele innych silnych bodźców (zakładając wpierw że zgodziłeś się pójść). Jeśli jesteś introwertykiem to po kilku godzinach zaczynasz mieć dość, nie jesteś w stanie zebrać myśli i planujesz wracać do domu podczas gdy znajomi dopiero się rozkręcają i potem chcą jeszcze wpaść na domową imprezę.
Inna sytuacja. Masz intensywny tydzień w pracy/szkole i zamiast kontynuować w tym duchu weekend wolisz spędzić większość czasu w domu żeby się zregenerować. W ogóle to przyjaciele zdecydowanie częściej do ciebie dzwonią niż ty do nich. Możesz wiele dni korzystać z wolnego czasu bez nich robiąc coś w domu i nie będziesz czuł że czegoś ci brakuje.
Jeśli już jesteś wśród ludzi to dokładasz swoje trzy grosze do rozmowy tylko wtedy gdy czujesz że to co mówisz jest dostatecznie przemyślane przez co mówisz znacznie rzadziej niż wszyscy. Ogólnie upraszczając przez znacznie intensywniejsze przetwarzanie informacji i bodźców jako introwertyk naturalnie starasz się być minimalistą w odbieraniu jak i we własnych reakcjach. Te wszystkie rzeczy sprawiają że naturalnie wytwarza się specyficzny odmienny od reszty styl życia gdzie samotnicze hobby, samotne spacery i temu podobne rzeczy mają większe prawo bytu.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Mój introwertyk ^_^

Post autor: Sorrow »

Myślałem, że w tym temacie będziesz pisać o swoim introwertycznym chłopaku :D .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
ODPOWIEDZ