Szczery introwertyk??

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

Zakładam wątek,ponieważ jestem ciekawa waszych opinii na temat szczerości introwertyków.
Z moich obserwacji wynika,że szczerość introwertyka polega tylko na krytykowaniu innych.A powiedzenie prawdy w oczy co myśli się o drugiej osobie,powiedzeniu prosto w oczy komuś-nie lubię tego czy tamtego,nie mam ochoty w tej chwili tego robić,nie odpowiada mi to czy tamto.OJ na taką szczerość trudno się zdobyć.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Miszka »

Nigdy nie słyszałem o związku szczerości z introwersją czy jakimkolwiek typem osobowości. Za brak szczerości uważasz kłamstwo czy w ogóle brak odpowiedzi?
Bo to czy ktoś kłamie chyba bardziej zależy od tego jak nas wychowano, ewentualnie jaki system wartości przyjmujemy (a może się mylę i wszyscy jesteśmy podłymi kłamcami?).
A brak odpowiedzi czy unikanie tematu... to już inna sprawa. Pewnie może zależeć od tego czy ktoś ma własne zdanie, czy kolokwialnie mówiąc ma wyj***ne; a na to chyba też nie wpływa w żaden sposób introwertyzm (jak się mylę to mnie poprawcie, nie opieram się na badań przeprowadzonych przez amerykańskich, chińskich czy jakichkolwiek naukowców).
Mówienie co się lubi, a co nie, co się o kimś myśli, fatalnie w tym wyglądasz czy nie mam dzisiaj ochoty na piwo zależy po części od pewności siebie, możliwe też że od innych czynników nad którymi nie chce mi się teraz myśleć. Można by podyskutować czy intro nie jest częściej nieśmiały, a przez to nie trzyma swojego zdania dla siebie, choć ja się z tym w 100% nie zgadzam.
Co do krytyki; introwertyzm to nie to samo co wyniosłość/arogancja/honorowe miejsce w loży szyderców; możliwe że spotkałaś taką osobę, ja akurat takiej nie spotkałem wiec doświadczalnie zakładam że cecha "a" nie musi występować razem z cechą "b"
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Sorrow »

Tytus pisze:Zakładam wątek,ponieważ jestem ciekawa waszych opinii na temat szczerości introwertyków.
Z moich obserwacji wynika,że szczerość introwertyka polega tylko na krytykowaniu innych.A powiedzenie prawdy w oczy co myśli się o drugiej osobie,powiedzeniu prosto w oczy komuś-nie lubię tego czy tamtego,nie mam ochoty w tej chwili tego robić,nie odpowiada mi to czy tamto.OJ na taką szczerość trudno się zdobyć.
To raczej jest związane z nieśmiałością lub fobią społeczną.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

[quote="Miszka"]Nigdy nie słyszałem o związku szczerości z introwersją czy jakimkolwiek typem osobowości.

Nie pytałam o związek,czy zależność szczerości i introwertyzmu.Raczej chodzi mi o opinie ,ponieważ na forum w wielu wątkach jest mowa o szczerym wypowiadaniu opinii przez introwertyków.Dla mnie to tożsame ze szczerością wobec innych w sprawach kontaktu intro z ekstrawertykami.
Ktoś opisuje,że znajomy zaprosił go na piwo,a on w takim "klimacie" się męczył./przyjmując zaproszenie mówi się pod warunkiem,że pójdziemy w jakieś spokojne lub ustronne miejsce.A nie po fakcie mówi się ale się męczyłem ,co on wymyślił ,też pomysł zabrać mnie do pabu etc.etc.
To błaha sprawa(przykład),ale są w kontaktach międzyludzkich ważniejsze.Chodziło mi właśnie o tego typu szczerość,pewnego rodzaju otwartość wobec. znajomych.Introwertyk chce być zrozumiany nie wypowiadając słów,nie przedstawiając swoich oczekiwań co do sytuacji w jakiej ma się znależć.
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

śmiało,śmiało.mówić jak to z wami jest.
I nie filozofować,że "pisać" a nie "mówić"
Proste pytanie,proste odpowiedzi(wypowiedzi)
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: highwind »

To ja będę szczery. Sposób w jaki piszesz sprawia, że nie chce mi się odpisywać. Nawet pierwszego posta nie zrozumiałem, bo wydało mi się, że zbudowany jest z dwu sprzecznych sobie członów. Trudno mi to poza tym czytać, bo z góry wiem z jaką postawą się zetknę. Nikt nie jest absolutnie szczery, albo absolutnie obłudny. Sprawa kalkulacji. Czasem opłaca się coś powiedzieć, czasem wypada milczeć, a czasem lepiej, pomimo mądrościom przekazywanym z dziada - pradziada, dotyczących krótkich nóg, skłamać. Ktoś lubi pojechać po bandzie i sprowadzić kogoś do pionu ostrą krytyką, a ktoś przeciwnie - nie chce mu się strzępić języka, lub woli komplementować. Pytanie o szczerość wśród introwertyków jest dla mnie tak dziwne, że aż nie na miejscu. Znaczy że co, że to jakiś inny rodzaj szczerości, jej brak, nadmiar? Co, bo naprawdę nie rozumiem?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Agon »

Może chodzi o to, że niektórym ekstrawertykom pewne zachowania introwertyków mogą wydawać się nieszczere.
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

highwind pisze:To ja będę szczery. Sposób w jaki piszesz sprawia, że nie chce mi się odpisywać. Nawet pierwszego posta nie zrozumiałem, bo wydało mi się, że zbudowany jest z dwu sprzecznych sobie członów. Trudno mi to poza tym czytać, bo z góry wiem z jaką postawą się zetknę. Nikt nie jest absolutnie szczery, albo absolutnie obłudny. Sprawa kalkulacji. Czasem opłaca się coś powiedzieć, czasem wypada milczeć, a czasem lepiej, pomimo mądrościom przekazywanym z dziada - pradziada, dotyczących krótkich nóg, skłamać. Ktoś lubi pojechać po bandzie i sprowadzić kogoś do pionu ostrą krytyką, a ktoś przeciwnie - nie chce mu się strzępić języka, lub woli komplementować. Pytanie o szczerość wśród introwertyków jest dla mnie tak dziwne, że aż nie na miejscu. Znaczy że co, że to jakiś inny rodzaj szczerości, jej brak, nadmiar? Co, bo naprawdę nie rozumiem?
Właśnie-zakładasz z góry.Zakładasz,że Ty jesteś "cacy" a ja "be"
A może nie rozpatrywać wszystkiego z punktu filozoficznego (absolutnie szczery,absolutnie obłudny,kalkulacja,wypada nie wypada.)
Posługując się w dalszym ciągu przykładem zaproszenia do pubu.Zaprasza nas osoba nam znana,prawdopodobnie przychylna,lubiąca nas(skoro zabiega o nasze towarzystwo) więc jeśli mamy jakieś obiekcje co do wyjścia (skorzystania z zaproszenia)dlaczego nie powiedzieć wprost tylko póżniej (mówiąc kolokwialnie0) "obrabiać tyłek
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

Agon pisze:Może chodzi o to, że niektórym ekstrawertykom pewne zachowania introwertyków mogą wydawać się nieszczere.
a co szczerego w tym,że przed propozycją spotkania nie powiesz,że nie lubisz tego rodzaju wypadów(przykład pabu) a po spotkaniu "marudzisz "na temat jak to się tam męczyleś
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: highwind »

Tytus pisze:A powiedzenie prawdy w oczy co myśli się o drugiej osobie,powiedzeniu prosto w oczy komuś-nie lubię tego czy tamtego (...),nie odpowiada mi to czy tamto.OJ na taką szczerość trudno się zdobyć.
No to się zdobyłem:
highwind pisze:Sposób w jaki piszesz sprawia, że nie chce mi się odpisywać. Nawet pierwszego posta nie zrozumiałem, bo wydało mi się, że zbudowany jest z dwu sprzecznych sobie członów. Trudno mi to poza tym czytać, bo z góry wiem z jaką postawą się zetknę.
I to też ci się nie podoba:
Tytus pisze:Zakładasz,że Ty jesteś "cacy" a ja "be"
Szczery, nieszczery, milczący, piszący - tak źle i tak niedobrze :P Nie chcę niczego zakładać, ale nic nie poradzę na to, że mam wrażenie, że coś w introwertykach ewidentnie kłuje cię w tyłek

Nic, idźmy dalej.
Tytus pisze:A może nie rozpatrywać wszystkiego z punktu filozoficznego (absolutnie szczery,absolutnie obłudny,kalkulacja,wypada nie wypada.)
Ja tu nie widzę nic filozoficznego. Czysta praktyka. Pytasz:
Tytus pisze:dlaczego nie powiedzieć wprost
a ja odpowiadam -
highwind pisze:Sprawa kalkulacji. Czasem opłaca się coś powiedzieć, czasem wypada milczeć, a czasem lepiej, pomimo mądrościom przekazywanym z dziada - pradziada, dotyczących krótkich nóg, skłamać.
Innymi słowy - zależy od sytuacji. Czasem jak kogoś lubię, ale akurat nie chce mi się ruszać dupska z domu, zmyślam wymówkę, zamiast zgodnie z prawdą powiedzieć "nie chce mi się". Rozumiem że nie podoba ci się taka postawa? Spoko. Nic mi nie wiadomo, jakoby była ona bliska introwertykom. Obrabianie dupy? Zły zwyczaj, ale whatever. Świata nie zmienisz, a i pewnie nie znajdziesz takiego, co by rzucił kamieniem pierwszy. I znowu - że niby intro bardziej obmawiają? Wątpię.
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

"Szczery, nieszczery, milczący, piszący - tak źle i tak niedobrze :P Nie chcę niczego zakładać, ale nic nie poradzę na to, że mam wrażenie, że coś w introwertykach ewidentnie kłuje cię w tyłek[/quote]"

Trafiłeś jak kulą w płot :)
ale niech Ci będzie.I właściwie to muszę Ci podziękować,bo swoim zachowaniem potwierdziłeś moją teorię i pozwoliłeś zgłębić temat....Dzięki
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: highwind »

No ale jaka jest ta twoja teoria? Dowie się ktoś w końcu?
Awatar użytkownika
Tytus
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 03 lis 2013, 15:58
Płeć: nieokreślona

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Tytus »

highwind pisze:No ale jaka jest ta twoja teoria? Dowie się ktoś w końcu?

nie
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: apohawk »

Pratchett opisał gdzieś postać "bezczelność i kompletny brak taktu myli ze szczerością" i często siebie tak postrzegam i uprzedzam innych, co by nie było zdziwienia.
To, o co pytasz w pierwszym poście, to asertywność, a nie szczerość.
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Szczery introwertyk??

Post autor: Agon »

Tytus pisze:a co szczerego w tym,że przed propozycją spotkania nie powiesz,że nie lubisz tego rodzaju wypadów(przykład pabu) a po spotkaniu "marudzisz "na temat jak to się tam męczyleś
Nic. Ktoś nie odmawia choć nie chce, a potem marudzi żeby sobie ulżyć, choć to jego wina, że się męczył. To nie introwersja, tylko brak asertywności. Ja raczej tak nie robię, jak czegoś nie chcę, to nie robię, a jak coś chcę, to to robię.
ODPOWIEDZ