Autorytet

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Mel
Introwertyk
Posty: 124
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:17
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wrocław

Autorytet

Post autor: Mel »

Czy macie swój autorytet/ autorytety?
Jeśli tak, opiszcie je, jeśli nie, napiszcie dlaczego.
Lubię Placki
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2013, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Piękne Miasto Wrocław

Re: Autorytet

Post autor: Lubię Placki »

Do głowy przychodzi mi tylko jedna osoba, mianowicie trener na którego natknąłem się przy okazji realizowania zajęć sportowych na uczelni - osoba o ogromnej wiedzy (o znacznie szerszym zakresie niż tylko ta dotycząca sprawności fizycznej) i potrafiąca zmobilizować do działania. Przed pójściem na Jego zajęcia wielokrotnie próbowałem się zmuszać do jakiś tam regularnych treningów i kończyło się to jednakowo szybko (pewnie wielu z Was to zna ;). Natomiast ten człowiek bardzo dokładnie przedstawił mi sposób osiągnięcia moich celów co okazało się zbawienne w moim przypadku - wyszło na to, że potrzebowałem jasnego określenia celów i drogi do nich a nie bezmyślnego machania hantlami etc. bez wiedzy co i jak. Bez niego nie byłbym tym kim jestem dzisiaj, czyli sprawnym fizycznie gościem, który nie wyobraża sobie tygodnia bez swoich minimum 5 treningów w nim :) Chwała mu za to! :P
ISTP or GTFO
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Autorytet

Post autor: Miszka »

jeśli nie, napiszcie dlaczego.
Dlatego że nie ma ludzi idealnych; mogę kogoś podziwiać czy próbować naśladować jakiejś dziedzinie czy nawet w wielu dziedzinach, ale nie we wszystkim. Nie wiem i nie chcę wiedzieć wszystkiego o takich osobach, staram się ich nie oceniać. Jak chyba każdy nie chcę być czyjąś kopią tylko szukam własnej drogi.
Awatar użytkownika
Mel
Introwertyk
Posty: 124
Rejestracja: 10 lis 2013, 23:17
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Autorytet

Post autor: Mel »

Wiem, że nie ma ludzi idealnych, i nie chodzi mi o to aby być czyjąś kopią, ale zdarzają się osoby, u których podziwiamy jakąś rzecz i wtedy może ona być dla nas autorytetem w tej dziedzinie.
Mark
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 03 paź 2013, 20:16
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Autorytet

Post autor: Mark »

O ile nie mam autorytetów życiowych to w dziedzinie rysunku i ilustracji moim autorytetem mógłby być Iain McCaig. Miałem okazję go spotkać rok temu. To jest osoba, która mimo sporego doświadczenia wciąż do swojego zajęcia podchodzi z dużym młodzieńczym wręcz entuzjazmem i pasją. Jest kopalnią wiedzy ale jednocześnie wciąż jest otwarty na nowe rzeczy i nie obawia się pokazać że wciąż jeszcze coś mu nie wychodzi. Takie osoby jak on przypominają mi że jest coś więcej niż tylko opanowanie techniki i ostatecznie ważniejsze jest żeby mieć coś ciekawego do przekazania. A tak poza tym jest skrajnym ekstrawertykiem :).

Jak kogoś interesuje więcej to pod linkiem poniżej jest z nim dosyć dobry wywiad (po angielsku).
http://www.youtube.com/watch?v=qNu4xzHTP60
Aniela
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2013, 22:59
Płeć: nieokreślona

Re: Autorytet

Post autor: Aniela »

A może tę dyskusję warto zacząć od zdefiniowania słowa autorytet?
Nestor

Re: Autorytet

Post autor: Nestor »

@up
Nie ma aż takiej potrzeby. Nie prowadzimy tutaj dysput filozoficznych. :)

Nie mam autorytetu wśród istniejących ani zmarłych ludzi. W swoim notatniku na komputerze zapisuje wszystkie zebrane z doświadczeń mądrości i z tego co udało mi się wyczytać, a z nich lepię sobie mój ideał - autorytet.

W gruncie rzeczy jest to osoba, wzór, model, który jest bliski osobowości kierującej się w swym działaniu czterema cnotami kardynalnymi (roztropność, umiarkowanie, męstwo i sprawiedliwość).
Awatar użytkownika
UnderPressure
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 10 lip 2014, 11:32
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTP
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Autorytet

Post autor: UnderPressure »

Autorytety są złe. Nie rozumiem po co to komu. Człowiek jak człowiek coś tam osiągnął i co mam go naśladować? Nie jestem nim więc nie odtworzę jego dokonań ( z resztą już zostały dokonane). Powiedział coś mądrego? Tysiące ludzi którzy nie mają dostępu do szerokiej publiczności mogą codziennie powiedzieć coś mądrego.
Bezrefleksyjne podążanie za kimś lub słuchanie kogokolwiek jest złe z definicji.
Bardzo irytuje mnie też takie współczesne lansowane przez media podejście idol~autorytet.
Omnis Moriar

Obrazek
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Autorytet

Post autor: highwind »

@Up. Piszesz, że autorytety są złe, a z twojego posta wynika, że bezrefleksyjność jest zła. Wyjaśnij proszę szerzej... Dlaczego autorytety są złe [przetyka ucho, udając że niedosłyszał]?
Awatar użytkownika
Demon Hunter
Pobudzony intro
Posty: 143
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ (?)
Lokalizacja: Poznań

Re: Autorytet

Post autor: Demon Hunter »

Autorytety są złe [...] Bezrefleksyjne podążanie za kimś lub słuchanie kogokolwiek jest złe z definicji. [...]
To, że ktoś jest dla nas autorytetem nie oznacza z automatu, że podążamy za nim bezrefleksyjnie. Poza tym, można posiadać autorytet z jakiejś konkretnej dziedziny i szanować, podziwiać itp jego wiedzę i dokonania w tym konkretnym fragmencie i nie przekładać tego na całość życia. Z tym, że podążanie za kimś bez żadnej refleksji się zgadzam, z tym, że autorytety z definicji są złe już nie :)
The future belongs to the mad
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Autorytet

Post autor: highwind »

Demon Hunter pisze:To, że ktoś jest dla nas autorytetem nie oznacza z automatu, że podążamy za nim bezrefleksyjnie. Poza tym, można posiadać autorytet z jakiejś konkretnej dziedziny i szanować, podziwiać itp jego wiedzę i dokonania w tym konkretnym fragmencie i nie przekładać tego na całość życia. Z tym, że podążanie za kimś bez żadnej refleksji się zgadzam, z tym, że autorytety z definicji są złe już nie :)
Aaaaleś spalił. Chciałem poczytać, jak UP się tłumaczy :twisted:
Awatar użytkownika
Demon Hunter
Pobudzony intro
Posty: 143
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ (?)
Lokalizacja: Poznań

Re: Autorytet

Post autor: Demon Hunter »

:oops: Przepraszam to nie chcący, już więcej nie będę <zamyka się w sobie> :oops: :roll:
The future belongs to the mad
Awatar użytkownika
UnderPressure
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 10 lip 2014, 11:32
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTP
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Autorytet

Post autor: UnderPressure »

No nie mam racji.

Myślałem o pojęciu autorytetu życiowego. Bycie autorytetem w danej dziedzinie lub kategorii wiedzy jest raczej kwestią neutralną i stwierdzeniem na poziomie "Ot ten ktoś się zna lepiej ode mnie więc go szanuje".
Ale posiadania autorytetu od życia to jakiś absurd. Niby czemu ktoś miałby umieć żyć lepiej od innych. Jakieś zasady życia ktoś gdzieś spisał?
Ponadto autorytet daje duże pole do nadużyć. Daje wymówkę dla bezrefleksyjności (Bo w końcu autorytet tak mówi to jak z tym dyskutować), a od takiej postawy to już nie daleko do głupiego fanatyzmu.
I same pojęcie autorytetu jak dla mnie jest nadużywane, szczególnie przez media.

Jak druga osoba jest inspiracją dla kogoś, a autorytet dla mnie i tak jakoś leży zbyt blisko autorytaryzmu w słowniku.
Omnis Moriar

Obrazek
lukasamd

Re: Autorytet

Post autor: lukasamd »

Autorytety i media?
Bądźmy poważni...

Tam są tylko celebryci :-)

Wysłane z telefonu
Awatar użytkownika
Corpseone
Introwertyk
Posty: 106
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Autorytet

Post autor: Corpseone »

Mój dziadek.Choć jest to człowiek wybitnie introwertyczny, mało mówiący, uwielbiający majsterkować w samotności w swoim ciasnym kącie, nieco przyćmiony (czasami pokazuje pazurki:)) przez wybitnie ekstrawertyczną, krzepką babcię z kresowym temperamentem, to uważam, że jest najukochańszym człowiekiem, jakiego znam:)
ODPOWIEDZ