Jak znaleźć motywację?

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Rav
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2014, 6:17
Płeć: nieokreślona

Jak znaleźć motywację?

Post autor: Rav »

Witam :) Chciałbym poruszyć temat motywacji wśród nas, introwertyków.
W jaki sposób motywujecie się do czegokolwiek?
Ja mam w tym roku maturę ale nie mogę sie zmotywować by się uczyć. Mój wygląd mnie niezbyt satysfakcjonuje ale i tak nie mogę się zmusić do ćwiczeń. Najchętniej leżałbym z laptopem, grał, słuchał muzyki, pisał ze znajomymi i czytał książki.

Jak z tym jest u was?
arbuz25
Pobudzony intro
Posty: 130
Rejestracja: 10 paź 2012, 20:48
Płeć: mężczyzna

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: arbuz25 »

Jeśli chodzi o wygląd to na początku trzeba się jakoś przemóc i zmusić. Potem trzeba zauważać w sobie nawet najmniejsze zmiany na plus - to jest motywacja. Przynajmniej dla mnie.
Nelia
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2013, 15:25
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: INTJ 95/53/79/95

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Nelia »

Dla mnie motywacja dzieli się na dwa etapy - bodziec i długotrwała praca.

Co do pierwszego - działa u mnie porządne wkurzenie się na kogoś lub samą siebie. Wystarczy jakiś ostry komentarz względem mojej osoby (dotyczący wyglądu czy charakteru) i albo rzucam w myślach "oo..ja Ci jeszcze pokażę", albo później będąc sama analizuję daną sytuację, najczęściej patrzę w lustro i myślę sobie "Cholera, Nelia, jak mogłaś doprowadzić do takiego stanu, by ktoś tak o Tobie mówił". I jest bodziec, by coś zmienić.

Oczywiście, gdy autorem takiego komentarza jest osoba, którą niekoniecznie lubię, to agresję kieruję w jej kierunku. Gdy przyjaciel - wkurzam się na samą siebie.
I wcale nie musi to być przypadkowe, samemu także można to wymusić - wystarczy porozmawiać z kimś ważnym dla Ciebie. Gdy taka osoba coś Ci wytknie na pewno nie jest to miłe, poboli, ale przynajmniej jest to szczere i masz motywację, by coś w sobie zmienić.
Nie miałam dość samotności. Nigdy.
Miałam dość pogardliwych spojrzeń, spojrzeń ludzi, którzy mnie nie rozumieli.
Którzy nawet nie chcieli mnie zrozumieć, nie próbowali.
Awatar użytkownika
BłędnyOgnik
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:40
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: BłędnyOgnik »

Z tego co wiem to znalezienie motywacji to jedno, a utrzymanie jej (lub danego postanowienia) to drugie. Dla mnie najbardziej sprawdza się zapisywanie celów i planowanie na kartce co będę robił danego dnia (albo najlepiej następnego). Dobre też jest unikanie myślenia o tym, co się osiągnie, a zamiast tego myślenie o tym, co trzeba robić nie licząc na wyniki.
Łatwiej pomagać komuś niż sobie, a tym czasem najpierw powinno się pomóc sobie, żeby móc pomagać innym.
Jednak pomagając innym nieświadomie pomagamy też sobie.
Awatar użytkownika
Czerwona
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 30 gru 2012, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Czerwona »

A ja mam motywację dopiero gdy zobaczę pierwsze zadowalające efekty - czyli najpierw muszę się zmusić, a jeśli się uda i coś wyjdzie, zaczynam trochę zmieniać postrzeganie i czuję jakiś tam napływ czegoś w rodzaju motywacji. Czasem nikły, czasem większy, innym razem żaden - dlatego sposób ten jest odrobinę ryzykowny :P

Na pewno nie motywują mnie inne osoby, ani ich słowa, ani nawet ja sama. Czasem ulegam dla świętego spokoju, ale raczej nie można nazwać tego motywacją ;)
Tak samo z wszelkim planowaniem. Na 95% planu nie zrealizuję, na 90% nawet go nie ruszę.

A co do zmuszenia do nauki - trzeba po prostu usunąć wszelkie przeszkody, czyli wrzucić książki do kartonu i wsadzić na najwyższą szafę, schować słuchawki, wyładować baterię w telefonie, odciąć się od komputera/internetu, zrzucić wszystko z biurka prócz długopisu i notesu, i postawić książkę. Najpewniej zacznie wtedy kusić łóżko i bezczynne leżenie, ale po czasie i to się znudzi, i z braku laku weźmiesz w dłoń książkę i jakoś pójdzie...

Słyszałam jeszcze o systemie "nagradzania się". I nawet próbowałam wcielić życie i np kupić krótką spódniczką dopiero gdy "coś tam, coś tam", ale kupienie extra-super-fajnej kiecki było silniejsze ode mnie i jeszcze nigdy nie wytrzymałam :mrgreen: Może spróbuję z jakąś inną nagrodą...

W każdym razie uważam, że na każdego jest jakiś sposób, trzeba "tylko" go odkryć.
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest albo go ni ma.
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Sorrow »

Rav pisze:Witam :) Chciałbym poruszyć temat motywacji wśród nas, introwertyków.
W jaki sposób motywujecie się do czegokolwiek?
Ja mam w tym roku maturę ale nie mogę sie zmotywować by się uczyć. Mój wygląd mnie niezbyt satysfakcjonuje ale i tak nie mogę się zmusić do ćwiczeń. Najchętniej leżałbym z laptopem, grał, słuchał muzyki, pisał ze znajomymi i czytał książki.

Jak z tym jest u was?
W ćwiczeniach nie jest najważniejszy wygląd, ale siła, sprawność i zdrowie. Wyjście co najmniej na godzinę dziennie świetnie poprawia samopoczucie (tylko jak są przekroczone poziomy pyłu trzeba nosić maskę przeciwpyłową żeby się nie nawdychać syfu). Pamiętam że jak robiłem ćwiczenia siłowe to jeszcze lepiej się czułem fizycznie.

Jeśli chodzi o naukę to planowanie u mnie nigdy nie działało. Robiłem super wymyślne plany z godzinami nauki itp. ale to się zawsze bardzo szybko sypało.
Udało mi się zacząć na serio uczyć dopiero na studiach. Wtedy odkryłem że człowiek często robi coś tylko dlatego że przedtem to robił.
Zacząłem od sięgania po podręcznik jak robiłem przerwę od komputera (robię co 45 minut), brania podręcznika do kibla, przeglądania. I tak przez to uczyłem się coraz więcej i więcej aż bez wysiłku uczyłem się po kilka godzin dziennie.
Czerwona pisze:Słyszałam jeszcze o systemie "nagradzania się". I nawet próbowałam wcielić życie i np kupić krótką spódniczką dopiero gdy "coś tam, coś tam", ale kupienie extra-super-fajnej kiecki było silniejsze ode mnie i jeszcze nigdy nie wytrzymałam :mrgreen: Może spróbuję z jakąś inną nagrodą...
Moim zdaniem taki system wymaga sporej zdolności samooszukiwania się, swego rodzaju rozdwojenia jaźni. Jak człowiek sobie coś kupi to nie jest żadna nagroda bo może sobie to kupić nawet jak tego nie zrobi. Nagroda jest jak ktoś inny da pieniądze za zrobienie czegoś.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
dreamer08
Introwertyk
Posty: 98
Rejestracja: 30 gru 2012, 19:42
Płeć: nieokreślona

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: dreamer08 »

Rav pisze:Witam :) Chciałbym poruszyć temat motywacji wśród nas, introwertyków.
W jaki sposób motywujecie się do czegokolwiek?
Ja mam w tym roku maturę ale nie mogę sie zmotywować by się uczyć. Mój wygląd mnie niezbyt satysfakcjonuje ale i tak nie mogę się zmusić do ćwiczeń. Najchętniej leżałbym z laptopem, grał, słuchał muzyki, pisał ze znajomymi i czytał książki.

Jak z tym jest u was?
Witaj :)
1. Wygląd:
Nie da się ukryć, że nic samo nie przychodzi. Sama nie czułam się najlepiej ze swoim wyglądem, aczkolwiek ostatnimi czasu odkryłam, że w moim przypadku ćwiczenia na niewiele się zdają. Taką mam budowę i nic z tym nie zrobię. Genów się nie oszuka. Zawsze miałam masywne łydki i mam nadal - tyle tylko, że są bardzo twarde.
To nie zmienia faktu, że lubię ruch. Dzięki temu jestem żywsza i czuję się lepiej. Wtedy też zaczynam postrzegać siebie w mniej surowy sposób. Podsumowując: Ćwiczenia = lepsze nastawienie do życia = dostrzeganie swoich zalet.
2. Nauka:
Miałam i mam podobny problem. Czasem jednak warto się zawziąć w sobie i dążyć do wyznaczonego celu. Jak raz otworzysz książkę i zmusisz się do nauki, to każdy następny raz będzie łatwiejszy. A w końcu wejdzie Ci to w krew.

Ale już wyjaśniam jak ja szukam motywacji:
Może to się wydać i śmieszne, ale na ręce mam przewiązaną grubą, czerwoną nitkę. Wybrałam taki kolor, bo się rzuca w oczy. A jaki to ma cel? Taki, że za każdym razem, kiedy na nią spojrzę, przypominam sobie na czym mi zależy, o co chcę walczyć i do czego chcę dążyć. Wtedy budzi się we mnie chęć walki i z automatu zaczynam robić to, na co wcześniej brakowało mi ochoty.
Niby banalne, niby dziwny pomysł, ale w moim przypadku skutkuje. Może w Twoim też.
Często też rozpisuje sobie wieczorem, czego chcę się nauczyć/co chcę zrobić następnego dnia.
Niemniej jednak nic nie pobije samozaparcia. W końcu... Jeśli nam na czymś naprawdę zależy, to o to walczymy, czyż nie? ;)

Powodzenia!
Obrazek
Awatar użytkownika
Maladict
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 10 sie 2013, 21:25
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Maladict »

Jak znaleźć motywację?

Tak na całkiem serio, to poczytaj przynajmniej 10 blogów internetowych o motywacji, a potem się z tym prześpij - możesz jeszcze zrobić rozpiskę najskuteczniejszych metod i napisać maila do autora.

A tak żartem, dla rozluźnienia atmosfery >:-) - trzeba wstać, wsiąść np. książkę do ręki i zacząć czytać. Jak poczujesz, że masz to powiedz sobie "trudno" i... czytaj dalej - całą procedurę można powtarzać zadziwiająco długo :p
Czasem zamiast szukać bezbolesnej drogi na skróty - trzeba zrobić tak, żeby bolało - ból też bywa przygodą.

Lenistwo to nie żadna choroba ani prokrastynacja ale - po prostu lenistwo, każdy tak ma.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Coldman »

Czerwona pisze:
A co do zmuszenia do nauki - trzeba po prostu usunąć wszelkie przeszkody, czyli wrzucić książki do kartonu i wsadzić na najwyższą szafę, schować słuchawki, wyładować baterię w telefonie, odciąć się od komputera/internetu, zrzucić wszystko z biurka prócz długopisu i notesu, i postawić książkę. Najpewniej zacznie wtedy kusić łóżko i bezczynne leżenie, ale po czasie i to się znudzi, i z braku laku weźmiesz w dłoń książkę i jakoś pójdzie...
.
No mi kurde tak nie idzie, pieprzony eskapizm mi się załącza i bardzo ciężko jest mi się uczyć. Do tego mam słabą pamieć :(
Alfa
Introrodek
Posty: 17
Rejestracja: 29 lis 2015, 14:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Alfa »

Są takie sprawy co do których jestem w stanie się względnie łatwo zmotywować. Np. nauka języka, być może wynika to z tego, że to lubię? Motywuje mnie myśl o zbliżaniu się do celu i o tym, że dzięki temu nabywam nową umiejętność, którą nie każdy ma. Wyobrażam sobie jak to jest kiedy już znam ten język na naprawdę dobrym poziomie i jaka będę dumna z tego, że nauczyłam się języka sama, bez żadnych szkół i trochę w tajemnicy. :)
Umiem sie zmotywować łatwo do czynności umysłowych - nauki. Grzej jest na przykład ze zdrowym odżywianiem albo ogarnianiem mieszkania. Leży i leży to wszystko na podłodze, a ja mogę sobie co dzień obiecywać, że się wezmę i nic z tego nie wynika. :?
LaVolpe
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2015, 1:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: LaVolpe »

Mnie kiedyś motywowała moja wyobraźnia. Za nastolatka języków nauczyłam się dlatego że w swoich myślach byłam menadżerką mojego ulubionego zespołu :D (wiem, żałosne :D)
A teraz jako stara kobyła założyłam sobie konto na habitica.com. To taki organizer-gra RPG, rozwijasz wirtualną postać swoimi osiągnięciami w życiu realnym.
tu jest opis http://www.geekeria.pl/internety/rozegr ... -habitrpg/ .
Ja ze szczerego serca polecam.
Awatar użytkownika
Jagen Hghar
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 16 gru 2015, 20:15
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w9

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Jagen Hghar »

Polecam strone fanpage na fb, odwaz sie zyc ze stronka. Ja swoje treningi i rozwoj osobisty zaczalem wlasnie z ta strona. Na komputerze zalozylem folder w ktorym wrzucalem motywujace zdjecia,cytaty etc. Gdy brakowalo powera do dzialania wchodzilem tam i odstawalem kopa. Na poczatek proponuje stworzyc male cele: czy to w nauce czy w treningu albo w jakiejkolwiek formie rozwoju. Gdy osiagamy dany cel,stawiamy sobie nowy. Jak to czlowiek, wiadomo,ze nadejdzie ten czas kiedy nie zrobimy treningu albo zadania wytyczonego na dany dzien. Nie poddajemy sie :D Prawdziwy Mistrz to nie ten ktory nigdy nie upadl, to ten ktory ciagle sie podnosi. Zycze efektow,damy rade!
Lacki
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 25 cze 2015, 16:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Limanowa/Kraków

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Lacki »

Jeśli robisz to czego na prawdę pragniesz to nie potrzebujesz jakiejś tam motywacji ;)
"Zawsze chyba byłem sam, zawsze chyba chciałem tego"
Nestor

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Nestor »

Lacki pisze:Jeśli robisz to czego na prawdę pragniesz to nie potrzebujesz jakiejś tam motywacji ;)
Tak właśnie jest. Długo zajęło mi zrozumienie tej prościzny. Jak się o tym dowiedziałem, to z miejsca porzuciłem coaching i rozwój osobisty.

Natomiast pojawił się inny problem. Problem z podejmowaniem decyzji. Nie jest teraz tak, że niczego nie chce mi się robić (zmęczenie) albo chciałbym wszystko (ambiwalencja). Ja nie wiem co robić? Sztuką jest teraz podejmowanie słusznych decyzji w jak najkrótszym czasie.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2015, 0:19 przez Nestor, łącznie zmieniany 1 raz.
Lacki
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 25 cze 2015, 16:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Limanowa/Kraków

Re: Jak znaleźć motywację?

Post autor: Lacki »

Sztuką jest wiedzieć czego się chce i nie ulegać chwilowym tendencją. Masz racje. Jak już zauważyłeś trzeba podejmować słuszne decyzje, czyli takie pod którymi się podpiszemy kiedy za parę dni czy godzin nasz stan się zmieni :)
"Zawsze chyba byłem sam, zawsze chyba chciałem tego"
ODPOWIEDZ