Mały sprawdzianik

W tym miejscu zamieszczane są informacje o charakterze społecznym: apele, zbiórki, prośby o pomoc, teksty i linki do fundacji.
martuella

Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

Najpierw ciut teorii i wprowadzenie w temat :)
eufemizm- zastępcza nazwa jakiegoś zjawiska, stosowana zamiast nazwy wprost, która nie może być użyta, ponieważ skojarzenia z nią związane są negatywne. Określenie eufemistyczne powinno natomiast wzbudzać pozytywne (lub neutralne) konotacje

Potrzebuję osób w przedziale wiekowym 20-30 lat do rozwiązania małego testu (naprawdę małego :D) sprawdzającego orientację w polskich realiach czasu komunizmu. Poniżej podam 5 eufemizmów. Spróbujcie odgadnąć jakie zjawiska/osoby/wydarzenia/stanowiska itp., zostały nazwane owymi określeniami. Wybrałam, moim zdaniem, w miarę łatwe do skojarzenia :)
To moje zadanie na zajęcia językoznawcze, więc będzie mi miło jak poświęcicie chwilkę, najlepiej dzisiaj albo jutro do 12 :P

eufemizmy:
1. ogniwa bezpośrednio odpowiedzialne za spokój
2. poprawa struktury cen
3. okrojenie czegoś ze zbędnych informacji
4. panna "S"
5. mniejsze zło
Alfa
Introrodek
Posty: 17
Rejestracja: 29 lis 2015, 14:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: Alfa »

Czasy komunizmu znam tylko z opowiadań, więc mogą być głupoty, ale nie o to chyba chodzi, żeby wszystko było dobrze. :wink:

1.Przychodzą mi na myśl 3 pojęcia: MO, ZOMO i ORMO ( ormo nie śpi, ormo czuwa - słyszałam w domu takie powiedzenie w domu)
2.inflacja
3.cenzura
4. nie mam pojęcia, s kojarzy mi się z socjalizmem, ale czuję, że na pewno nie o to chodzi,
5.tu też nie wiem, średnio łączy mi się z komunizmem, bardziej z polityką ogólnie w kontekście wyborów: musimy wybrać mniejsze zło
Awatar użytkownika
challenge_accepted
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 26 lis 2015, 10:10
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Chełm

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: challenge_accepted »

  1. wszystkiego rodzaju typy służb
  2. podwyżka cen, regulacja, "zmiana", filtracja, selekcja
  3. prewencyjne działanie, regulowanie przekaźnika
  4. ruch społeczny
  5. podjęcie decyzji mającej na celu jak najmniejsze straty dla "systemu"'; zmiana, nowe warunki, kastracja kluczowych przeciwników politycznych
Do czego to się odnosi? Do lekcji historii czy przekazów ustnych? A może sprawdzenie wypaczenia znajomości poprzednich realiów? Uderzanie w grupę w wieku 20-30 lat jest słabym pomysłem. Przy założeniu "zmiany ustrojowej" w 89 to trzeba by było mieć lekko ponad 26 lat obecnie aby cokolwiek pamiętać czyli minimum 30-31?
martuella pisze:prawdzającego orientację w polskich realiach czasu komunizmu
A od kiedy to niby mieliśmy komunizm w Polsce co? Co najwyżej socjalizm.
martuella

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

challenge_accepted pisze: Do czego to się odnosi? Do lekcji historii czy przekazów ustnych? A może sprawdzenie wypaczenia znajomości poprzednich realiów? Uderzanie w grupę w wieku 20-30 lat jest słabym pomysłem. Przy założeniu "zmiany ustrojowej" w 89 to trzeba by było mieć lekko ponad 26 lat obecnie aby cokolwiek pamiętać czyli minimum 30-31?
martuella pisze:prawdzającego orientację w polskich realiach czasu komunizmu
A od kiedy to niby mieliśmy komunizm w Polsce co? Co najwyżej socjalizm.

Właśnie: ORIENTACJA, a nie "ILE PAMIĘTASZ z czasów, niech będzie, PRL-u?" Chyba dostrzegasz tę subtelną różnicę? :)
Badani mają być rówieśnikami lub osobami w wieku zbliżonym. Biorąc pod uwagę, to, że w grupie, która zapisała się na ten przedmiot jestem najstarsza, a najmłodsze osoby mają po 20 lat, to musiałam trochę ten przedział powiększyć.

Racja, nie wspomniałam o jednej rzeczy, ale uznałam, że nie będzie to miało aż tak dużego wpływu na poprawność odpowiedzi. Cztery eufemizmy były używane w celach propagandowych, jeden jako kryptonim.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 17:56 przez martuella, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
challenge_accepted
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 26 lis 2015, 10:10
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Chełm

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: challenge_accepted »

Osoby poniżej 30 lat nie są w stanie cokolwiek pamiętać. Moje pytanie nadal pozostaje otwarte. Czy pytasz o to czego nauczyli się np. na lekcji historii/dowiedzieli się z przekazu ustnego np. od rodziców czy innego źródła czy... chodzi o coś całkiem innego? Osoby urodzone w 85 mają teraz 30 lat, zgadza się? Trzeba odjąć te 3 lata, bo praktycznie nikt nie pamięta tego co robił w pierwszych 3 latach swojego życia więc pozostaje rok lub dwa. I to jest minimalna grupa wiekowa. Nie że się czepiam po prostu z Twojego opisu wynika coś bardzo dziwnego zważywszy na to co powiedziałem przed chwilą.
martuella

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

Nadal nie rozumiesz i nie widzisz różnicy między "pamiętać coś z jakiegoś okresu", a "orientować się, co w danym okresie się działo". Można wiedzieć jakiego rodzaju budowle wznoszono w baroku, ale czy to znaczy, że żyło się w tej epoce?
Awatar użytkownika
challenge_accepted
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 26 lis 2015, 10:10
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Chełm

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: challenge_accepted »

W takim razie proszę odpowiedź mi na pytanie. Sposób przekazania informacji grupie docelowej jest nieistotny w teście, tak?
martuella

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

Bez pewnej wiedzy historycznej rozwiązanie testu jest trudne albo nawet niemożliwe, a skąd masz tę wiedzę nie ma w tym badaniu znaczenia :)
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: Drim »

eufemizmy:
1. ogniwa bezpośrednio odpowiedzialne za spokój
2. poprawa struktury cen
3. okrojenie czegoś ze zbędnych informacji
4. panna "S"
5. mniejsze zło
1. Aparat państwowy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / Bezpieczeństwa Publicznego. Dosyć rozbudowana struktura to była.
2. Centralne regulowanie cen ? Chodzi o regulowanie ustawowe (przez partię i rząd) wszystkiego od pensji dozorcy, przez ceny wszystkich produktów dostępnych na rynku, po ceny dewiz i towarów. Brzmi ok ale w rzeczywistości bardzo szybko powstał czarny rynek.
3. Cenzura.
4. Solidarność. Związek zawodowy.
5. Wprowadzenie Stanu Wojennego w 81 nazywano mniejszym złem. Większym miały być problemy na linii PRL - ZSRR w domyśle przypominające interwencję na Węgrzech czy Czechosłowacji.

Nie wiem czy dobrze odpowiedziałem ale jestem Samolot mam 25 lat i interesuje się historią.
martuella

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

Na razie na temat poprawnosci odpowiedzi nie będę się wypowiadać, żeby nic nie sugerować następnym zgadującym. Rozwiązanie podam jutro wieczorem :p Potrzebuję minimum 5 osób, więc śmiało rozwiązywać i dziękuję tym, co już to zrobili ;)
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: Drim »

challenge_accepted pisze:
martuella pisze:prawdzającego orientację w polskich realiach czasu komunizmu
A od kiedy to niby mieliśmy komunizm w Polsce co? Co najwyżej socjalizm.
Okres 1945 - 1989. Perturbacje Polski przez ostry marksizm, różne socjalizmy (ten z ludzką twarzą, ale też i ten który przestał prawidłowo funkcjonować), Stan Wojenny i rządy WRON potocznie nazywa się właśnie komunizmem lub komuną... przynajmniej w mojej rodzinie.

No nic. Czekam cierpliwie na odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
challenge_accepted
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 26 lis 2015, 10:10
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Chełm

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: challenge_accepted »

(pomijając podane powyżej...)
  1. Struktura władzy, sieć sterująca, TW, wersal (inne rozumienie - masowy atak osób kluczowych zagrażających "systemowi"), zewnętrzna siła ("zewnętrzni sojusznicy"), dawniej ГПУ, fortel
  2. Proces weryfikacji i modyfikacji cen (gospodarka centralnie sterowana i wszystko co z niej wynika łącznie z definicjami), "rewalidacja poglądów", "czyszczenie stanu", wyczyszczenie/sprzątanie gospodarki", "powrót do haimatu", "rezonans gospodarczo-polityczny" (stosowany przez wysokiej rangą funkcjonariuszy od stopnia majora wzwyż), "narzucenie zaleceń GZI/IW", "dowalenie niepartyjnym", "czyszczenie stanu" i kilka innych, których nie chce wymieniać
  3. "zapobieganie", "klaryfikacja", "ujednolicenie", "jedyny słuszny kierunek", "dopieczenie* (ewentualnie dopiekliśmy*)"
  4. obserwator, zagrożenie, kierunkowo sterowana "opozycja", MfS, "kradzież duszy", "wampir"
  5. narzut z góry, "kolektura", "atomizacja społeczeństwa", "ściąganie ludzi (w inny model), "asymetryczność działań", "systemowy jad/trucizna", "bliskość przeciwnika", iluzja, gra cieni, "długość zmiennej", "skomplikowany wzoru" (stosowany przez wysokiej rangą funkcjonariuszy), ...
* termin zrozumiały jedynie dla historyków znających powiązania ze Stasi

[Każde pytanie w jaki sposób wszedłem w posiadanie/znajomość będzie zignorowane]
Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: SardonicAlly »

martuella pisze:
eufemizmy:
1. ogniwa bezpośrednio odpowiedzialne za spokój
2. poprawa struktury cen
3. okrojenie czegoś ze zbędnych informacji
4. panna "S"
5. mniejsze zło
1.ZOMO
2.podwyżka (tu strzelam)
3.cenzura
4.Solidarność
5.Stan wojenny (lepszy niż inwazja ZSRR-większe zło)

Ja jestem tak na granicy daty przydatności do badania - 30 bez paru miesięcy :P
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: Drim »

martuella pisze: To moje zadanie na zajęcia językoznawcze, więc będzie mi miło jak poświęcicie chwilkę, najlepiej dzisiaj albo jutro do 12 :P
Hej Martuella, no i jak minęły zajęcia ? Przydały Ci się nasze odpowiedzi... czy może wyszliśmy na ignorantów na tle grupy :wink:
martuella

Re: Mały sprawdzianik

Post autor: martuella »

Drimlajner pisze: Hej Martuella, no i jak minęły zajęcia ? Przydały Ci się nasze odpowiedzi... czy może wyszliśmy na ignorantów na tle grupy :wink:
Odpowiedzi (objaśnienia pochodzą ze Słownika eufemizmów polskich A. Dąbrowskiej):

1. Milicja Obywatelska, ORMO, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Urząd Bezpieczeństwa
2. podwyżka cen
3. poddanie czegoś cenzurze
4. NSZZ Solidarność
5. oficjalne określenie stanu wojennego w Polsce, pojawiające się wówczas w wystąpieniach polityków i w prasie

Oprócz mnie, wynikami ankiety pochwaliły się jeszcze dwie osoby. Znaczenia eufemizmów, wprawdzie innych, ale też związanych z PRL-em, nie potrafili podać ani studenci politologii (!), ani studenci stosunków międzynarodowych (takich sobie badanych wybrały). Ja zbadałam jeszcze dwie osoby (19 i 15 lat) i rozszyfrowały tylko "cenzurę".
Na tle innych poszło Wam bardzo dobrze :) Gratuluję, i jeszcze raz dzięki za pomoc :wink:
ODPOWIEDZ