"Dbanie o Swojego Introwertyka"

Porady, rozważania, eseje i tym podobne.
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1210
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

"Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Inno » 19 lut 2009, 21:55

Tłumaczenie: Inno
(Oświadczam, że uzyskałam zgodę autora. I declare I’ve got author’s consent.)

Autor: Jonathan Rauch


DBANIE O SWOJEGO INTROWERTYKA
Nawyki i potrzeby nierozumianej grupy


Czy znasz kogoś, kto potrzebuje codziennie kilku godzin całkowitej samotności? Kto kocha ciche dyskusje na temat emocji lub idei i może wygłosić porywający wykład dla dużego audytorium, ale wydaje się czuć niekomfortowo w grupie ludzi i niezręcznie podczas „rozmów o pogodzie”? Kogoś, kto musi być zaciągany na przyjęcia, a potem potrzebuje dnia odpoczynku żeby odzyskać siły? Kto warczy, krzywi się, burczy lub wzdryga w odpowiedzi na uprzejmości ludzi, którzy po prostu są mili?

Jeśli tak, czy powiedziałeś tej osobie, że jest „zbyt poważna” albo spytałeś „czy wszystko u niej w porządku”? Postrzegasz ją jako powściągliwą, arogancką, nieuprzejmą? Podwajasz wysiłki aby ją rozruszać?

Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie na te pytania, prawdopodobnie masz w swoich rękach introwertyka i nie dbasz o niego odpowiednio. W ciągu ostatnich lat naukowcy wiele odkryli na temat zwyczajów i potrzeb introwertycznych osób. Wykazali nawet za pomocą tomografii mózgu, że przetwarzają one informacje w inny sposób niż reszta ludzi (nie zmyśliłem tego). Jeśli jeszcze nic nie wiesz na ten temat, bądź pewien, że nie jesteś sam. Introwertycy są powszechnie spotykani, ale są także jedną z najbardziej niezrozumianych i poszkodowanych grup w Ameryce, a może i na całym świecie.

Wiem to. Mam na imię Jonathan. Jestem introwertykiem.

Och, przez cztery lata zaprzeczałem temu. Przecież posiadam dobrze rozwinięte umiejętności socjalne. Nie jestem ponury ani mizantropijny. Zazwyczaj. Daleko mi do nieśmiałości. Uwielbiam długie dyskusje dotyczące osobistych przemyśleń lub pasjonujących zainteresowań. Ale w końcu samookreśliłem się i ujawniłem przed przyjaciółmi oraz współpracownikami. Dzięki temu poczułem się wyzwolony od ogromnej liczby szkodliwych wyobrażeń i stereotypów. Tak więc jestem tutaj po to, aby przekazać Ci, co powinieneś wiedzieć, żeby z wyczuciem i wsparciem traktować swoich introwertycznych krewnych, przyjaciół i współpracowników. Pamiętaj, że ktoś, kogo znasz, szanujesz i z kim codziennie przebywasz jest introwertykiem, a Ty prawdopodobnie doprowadzasz go do szału. Opłaca się znać sygnały ostrzegawcze.

Czym jest introwertyzm?
Używane we współczesnym znaczeniu pojęcie wprowadził w latach dwudzuestych XX w. psycholog Carl Jung. Obecnie jest ono stałym elementem testów osobowości, wliczając w to szeroko stosowany Inwentarz Osobowości Myers-Briggs. Introwertycy nie muszą być nieśmiali. Nieśmiali ludzie niepokoją się, boją lub samopotępiają w czasie spotkań towarzyskich; introwertycy zazwyczaj nie. Introwertycy nie są także mizantropami, chociaż niektórzy z nas mogliby zgodzić się z Sartrem, że „Piekło to inni ludzie przy śniadaniu”. Introwertyczne osoby można określić raczej jako te, które uważają pozostałych za męczących.
Ekstrawertycy czują przypływ sił w towarzystwie ludzi a opadają z nich i gasną w samotności. Często wydają się znudzeni i udręczeni samymi sobą. Zostaw ekstrawertyka samego na dwie minuty a sięgnie po telefon komórkowy. Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku introwertyków, którzy po godzinie lub dwóch bycia na towarzyskim „biegu”, potrzebują wyłączyć się i naładować baterie. Moja własna recepta to mniej więcej dwie godziny samotności na każdą godzinę wśród ludzi. Nie jest to zachowanie aspołeczne, ani objaw depresji. Nie trzeba tego leczyć. Dla introwertyków bycie sam na sam z własnymi myślami jest regenerujące jak sen, odżywcze jak jedzenie. Nasze motto: „Jestem fajny, jesteś fajny – w małych dawkach.”

Ile osób jest introwertykami?
Przeprowadziłem wyczerpujące badania na ten temat w formie szybkiego przeszukania Google. Odpowiedź: około 25 procent. Albo: trochę mniej niż połowa. Lub – moja ulubiona – „mniejszość w całej populacji, ale większość w uzdolnionej”.

Czy introwertycy spotykają się z niezrozumieniem?
Powszechnie. Okazuje się, że to znaczna część naszego życia. „Ekstrawertykowi bardzo trudno jest zrozumieć introwertyka.” – piszą eksperci w dziedzinie edukacji Jill D. Burruss i Lisa Kaezig. (Od nich także pochodzi cytat z poprzedniego akapitu.) Introwertykom łatwiej jest rozszyfrować ekstrawertyków, ponieważ ci drudzy spędzają większość swojego czasu na odkrywaniu siebie podczas dynamicznej i często nieuniknionej interakcji z innymi; są nieodgadnieni jak szczenięta. Ale to nie działa w drugą stronę. Ekstrawertycy mają nikłe pojęcie lub nie mają go wcale na temat introwertyzmu. Zakładają, że towarzystwo, szczególnie ich własne, jest zawsze mile widziane. Nie są w stanie wyobrazić sobie, dlaczego ktoś mógłby chcieć przebywać w samotności. Niejednokrotnie reagują urazą na samą taką sugestię. Ile razy bym nie próbował wytłumaczyć im tej kwestii, nigdy nie poczułem, żeby naprawdę ją zrozumieli. Słuchali przez chwilę i zaraz jazgotać.

Czy introwertycy są uciskani?
Muszę powiedzieć, że tak. Po pierwsze, ekstrawertycy są nadreprezentowani w polityce – dziedzinie, w której jedynie gaduły czują się pewnie. Wystarczy spojrzeć na George’a W. Busha, Billa Clintona. Wydają się rozkwitać dopiero w otoczeniu ludzi. Przykład kilku introwertyków, którzy osiągnęli szczyt kariery politycznej – Calvina Coolidge’a, Richarda Nixona – tylko to potwierdza. Być może z wyjątkiem Ronalda Reagana, którego legendarna rezerwa i potrzeba prywatności były prawdopodobnie oznakami introwertycznego temperamentu (wyczytałem, że wielu aktorów jest introwertykami, z kolei wielu introwertyków ma poczucie odgrywania ról w towarzystwie innych), introwertycy nie są uważani za stworzonych do polityki.

Z tego samego powodu ekstrawertycy przewodzą w życiu publicznym. Szkoda. Jeśli to my introwertycy rządzilibyśmy światem, bez wątpienia byłby on spokojniejszym, rozsądniejszym i cichszym miejscem. Jak podobno powiedział Coolidge: „Czy zdajecie sobie sprawę, że cztery piąte naszych problemów w życiu zniknęłoby, gdybyśmy po prostu usiedli na chwilę w spokoju?” (Od niego również pochodzi cytat: „Jeśli nic nie powiesz, nie będziesz zmuszony tego powtarzać”. Jedyną rzeczą, jakiej prawdziwy introwertyk nie znosi bardziej niż mówienia o sobie, jest mówienie tego samego po raz drugi.)

Ze swoim niewyczerpanym apetytem na pogawędki i bycie w centrum zainteresowania ekstrawertycy dominują także w życiu społecznym, tak więc to oni ustalają reguły. W naszym ekstrawertycznym społeczeństwie bycie towarzyskim jest uważane za normalne i pożądane jako oznaka szczęścia, pewności siebie i umiejętności przywódczych. Ekstrawertycy wydają się być wielkodusznymi, tryskającymi energią, ciepłymi i empatycznymi osobami. Nazwanie kogoś „ludzkim” jest komplementem. Introwertycy są określani przy pomocy słów takich jak „zdystansowany”, „samotnik”, „skryty”, „małomówny”, „pełen rezerwy”, „zamknięty w sobie” – ograniczonych, małodusznych słów sugerujących emocjonalną niedojrzałość i ubogą osobowość. Podejrzewam, że kobiety – introwertyczki cierpią szczególnie mocno. W pewnych kręgach, głównie na Środkowym Zachodzie, mężczyźnie cały czas jeszcze może ujść na sucho bycie, jak to nazywają, silnym i milczącym typem; introwertyczki, pozbawione tej alternatywy, są bardziej narażone na przypięcie łatki nieśmiałej, zamkniętej w sobie, wyniosłej osoby.

Czy introwertycy są aroganccy?
Niezbyt. Przypuszczam, że to powszechne acz błędne przekonanie ma wiele wspólnego z tym, że jesteśmy inteligentniejsi, bardziej refleksyjni, niezależni, rozsądniejsi, bardziej wyrafinowani oraz wrażliwsi od ekstrawertyków. W dodatku naszą nieumiejętność „rozmawiania o pogodzie” ekstrawertycy biorą prawdopodobnie za przejaw lekceważenia. Jesteśmy skłonni pomyśleć dwa razy zanim coś powiemy, podczas gdy ekstrawertycy myślą mówiąc, co powoduje, że ich spotkania nie trwają nigdy krócej niż sześć godzin. „Introwertycy” – pisze przenikliwy facet Tomas P. Crouser w internetowej recenzji ostatnio wydanej książki pod tytułem „Why Should Extroverts Make All the Money?”* (tego też nie zmyśliłem) – „rozpraszają się przez ten w połowie-wewnętrzny dialog prowadzony przez ekstrawertyków. Jednak nie narzekają na głos, zamiast tego przewracają oczami i w milczeniu klną na czym świat stoi”). Po prostu.

Najgorsze ze wszystkiego jest to, że ekstrawertycy nie mają pojęcia o męczarniach przez jakie z ich powodu przechodzimy. Czasami, kiedy uda się nam złapać oddech pośród oparów ich w 98%-o wszystkim i o niczym pogawędek, zastanawiamy się, czy ekstrawertycy w ogóle kłopoczą się słuchaniem samych siebie. Ale i tak znosimy to ze stoickim spokojem, ponieważ książki o etykiecie, napisane, bez wątpienia, przez ekstrawertyków, uznają nieopowiadanie żarcików za niegrzeczne, a przerwy w konwersacji za kłopotliwe. Możemy tylko marzyć, że któregoś dnia, kiedy nasz stan będzie się cieszył powszechnym zrozumieniem, kiedy, być może, ruch na rzecz Praw Introwertyków rozkwitnie i wyda owoce, nie będzie nieuprzejmym powiedzenie: „Jestem introwertykiem. Lubię cię, jesteś wspaniałą osobą. Ale teraz, proszę, ucisz się.”

Jak mogę znajomemu introwertykowi dać do zrozumienia, że wspieram go i akceptuję jego wybór?
Po pierwsze, zrozum, że to nie jest wybór. To nie jest styl życia. To orientacja.

Po drugie, kiedy zauważysz, że introwertyk pogrążył się w swoich myślach, nie pytaj „Co się stało?”, ani „Czy wszystko w porządku?”.

Po trzecie, nie pytaj też o nic innego.

--------------------------------------
* “Dlaczego to ekstrawertycy powinni zarabiać wszystkie pieniądze?” (przyp. tłum.)

Jonathan Rauch jest korespondentem “The Atlantic” i senior writer w “National Journal”.

link do oryginału w języku angielskim: http://www.theatlantic.com/doc/200303/rauch
Obrazek

Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 735
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: qb » 21 lut 2009, 21:14

Bardzo fajny artykuł, ale momentami trochę zbyt stronniczy. Przecież nie każdy introwertyk to geniusz, a nie każdy ekstrawertyk to tuman ;)
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.

Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1210
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Inno » 21 lut 2009, 22:17

Też to zauważyłam, ale co tam. :P Może specjalnie miał dowartościować.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 828
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Sorrow » 21 lut 2009, 23:38

No i nie każdy introwertyk nie lubi błachych rozmów i stroni od towarzystwa :P .

W ogóle, np. mój typ :) :

"Mają również skłonność do przypadkowych, błahych rozmów. Czasami może okazać się trudnym utrzymanie uwagi INFp podczas interakcji. Mogą niespodziewanie przerywać rozmowę komentując w taki sposób, że sprawiają wrażenie nie nadążających za tematem. To może wprawiać w zakłopotanie lub zastanowienie innych.

INFp lubią interesujące i dowcipne anegdoty i opowieści. Często przypominają sobie i dzielą się godnymi uwagi epizodami z doświadczeń ich własnego życia."

:mrgreen:
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."

Ten gość twierdzi, że za mnie umarł. To miłe, więc dałem go na swój awatar :D .

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1210
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Inno » 21 lut 2009, 23:59

Eee, jesteś krypto-ekstra. :P
(żart, jakby co ;>)

Skąd ten cytat, Sorrow? Podziel się źródłem. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 828
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Sorrow » 22 lut 2009, 0:42

Inno pisze:Eee, jesteś krypto-ekstra. :P
(żart, jakby co ;>)

Skąd ten cytat, Sorrow? Podziel się źródłem. :)
Z Socjonika.pl :) .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."

Ten gość twierdzi, że za mnie umarł. To miłe, więc dałem go na swój awatar :D .

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1210
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Inno » 22 lut 2009, 12:19

Sorrow pisze:Z Socjonika.pl :) .
No tak, tylko że typy w socjonice i MBTI różnią się. Będę musiała w końcu zgłębić tę socjonikę. :>
Obrazek

lucci
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 22 lut 2009, 11:56
Płeć: nieokreślona

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: lucci » 06 mar 2009, 0:39

Arogancja wynikająca z inteligencji - mógłbym się pod tym podpisać. Moi koledzy zarzucają mi że jestem jak ,,Hermiona z Harrego Pottera'' bo często ich pouczam i lubię się mądrować. Próbuję się hamować, w końcu nikt nie przepada za ,,ważniakami'' Tak to już niestety jest - kiedy ekstrawertyk idzie na imprezę, introwertyk zagłebia się w lekturze o problematyce metafizyki ;-) Jak tu nie być mądrzejszym od ekstrawertyka ?
Chciałbym po prostu usiąść i rozmyślać sobie przez całe życie..
Obrazek

Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 516
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: iksigrekzet » 06 mar 2009, 14:18

lucci pisze:Tak to już niestety jest - kiedy ekstrawertyk idzie na imprezę, introwertyk zagłebia się w lekturze o problematyce metafizyki ;-) Jak tu nie być mądrzejszym od ekstrawertyka ?
To fajnie, że tworzysz sobie wizję świata w której Ty i podobni tobie są kimś lepszym niż inni.
Ale czym się to różni od rasizmu czy szowinizmu płci? :D
BTW. Imprezy to metafizyka w działaniu, a nie teoretyczne pieprzenie, aczkolwiek rozumiem zachwyt nad Dziełem pisanym, nie widzę sensu w takim dziecinnym wartościowaniu tegoż.
Sułtan.

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 828
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Sorrow » 06 mar 2009, 15:10

Co to jest metafizyka :twisted: ?
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."

Ten gość twierdzi, że za mnie umarł. To miłe, więc dałem go na swój awatar :D .

4w5/5w4/1w2

Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Akolita » 06 mar 2009, 15:22

Chyba jestem ekstrawertykiem, bo jednak wolę iść się narąbać. :P
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”

Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 828
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Sorrow » 06 mar 2009, 21:27

A Ja wolę sobie pograć na komputerze albo posłuchać muzyki albo pogadać z kimś interesującym :) .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."

Ten gość twierdzi, że za mnie umarł. To miłe, więc dałem go na swój awatar :D .

4w5/5w4/1w2

Kori
Introwertyk
Posty: 138
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:38
Płeć: nieokreślona

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Kori » 09 mar 2009, 14:36

A ja wolę poczytać kolejny, identyczny tekst o tym, jaki jestem wspaniały i w ogóle inni to jacyś mutanty.

kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 406
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: kosmita » 10 mar 2009, 16:39

Nie dałbym tego artykułu moim znajomym - przede wszystkim dlatego, że sugeruje on, że o mnie trzeba koniecznie dbać, niczym o "dziecko specjalnej troski". Gdybym szukał zrozumienia, wyciągnąłbym raczej kilka neutralnych akapitów z tego tekstu.
szukam

Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1210
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dbanie o Swojego Introwertyka"

Post autor: Inno » 01 wrz 2010, 17:07

-mikamves- pisze:PS Czy to jest całość artykułu czy tylko jego część?
Całość. Zamieściłam go tutaj kiedy jeszcze nie było strony http://introwertyzm.pl/artykuly. Planuję przetłumaczyć też inny artykuł tego autora i wywiad z nim.
Obrazek

ODPOWIEDZ