Ukrycie nieśmiałości pod maską

W tym miejscu rozmawiamy o nieśmiałości, która to przypadłość częściej dotyka osoby introwertyczne.
Awatar użytkownika
Kwiatusz
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 22:43
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFP-T

Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Kwiatusz »

Witam !

Oglądając serię z gry "Watch Dogs 2" na You Tube u pewnej osoby, natknełem się na interesującą wypowiedź...
" ...Z obserwacji wynika, że cel ma problem w kontaktach z płcią przeciwną, a maska pomaga mu w leczeniu kompleksów. Analiza psychologiczna wskazuje na trudne dzieciństwo oraz potencjalnie wrodzoną nieśmiałość. Cel radzi sobie z problemami, nosząc maskę, która zaprojektowana jest tak, by odzwierciedlała jego uczucia w postaci elektronicznych emotikonów..."
Mowa w tym fragmęcie o Śrubie, jednym z przyjaciół głównego bohatera gry, kto gra ten wie.

Powiem że... Nad tym pomysłem zastanawiałem się już wcześniej, kiedy to miałem pewne dziwne doświadczenie w gimnazjum. Otóż podczas przedstawienia klasowego, grałem postać która miała częściowo zasłoniętą twarz (szczerze to była postać, która mi się nawet podobała, był to Duch Przyszłości z "Opowieści Wigilijnej" czyli dość mroczna istota, coś podobnego do śmierci). Nie miałem żadnego tekstu i musiałem improwizować. Nie pamiętam już jakie emocje mi w tamtym czasie towarzyszyły, ale wiem, że nie byłem tym jakoś przejęty. Być może wpływ miało to, że znałem już te osoby, a może to, że tych osób było mało. Dodam jeszcze że nie było publiczności ponieważ odbywało się to w klasie i każdy kogoś grał. Po wszystkim pani powiedziała (jako jedynemu aktorowi :P), że dobrze sobię poradziłem w tej roli, i to dało mi do myślenia "Czy pod maską można ukryć nieśmiałość ?".

Od tamtej pory nie miałem okazji do potwierdzenia mojej tezy. A Wy jak myślicie czy takie coś jest możliwe ?
To ja :roll:
Awatar użytkownika
ćma
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 23 lis 2016, 18:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: ćma »

Kwiatusz pisze:Witam !

Oglądając serię z gry "Watch Dogs 2" na You Tube u pewnej osoby, natknełem się na interesującą wypowiedź...
" ...Z obserwacji wynika, że cel ma problem w kontaktach z płcią przeciwną, a maska pomaga mu w leczeniu kompleksów. Analiza psychologiczna wskazuje na trudne dzieciństwo oraz potencjalnie wrodzoną nieśmiałość. Cel radzi sobie z problemami, nosząc maskę, która zaprojektowana jest tak, by odzwierciedlała jego uczucia w postaci elektronicznych emotikonów..."
Mowa w tym fragmęcie o Śrubie, jednym z przyjaciół głównego bohatera gry, kto gra ten wie.

Powiem że... Nad tym pomysłem zastanawiałem się już wcześniej, kiedy to miałem pewne dziwne doświadczenie w gimnazjum. Otóż podczas przedstawienia klasowego, grałem postać która miała częściowo zasłoniętą twarz (szczerze to była postać, która mi się nawet podobała, był to Duch Przyszłości z "Opowieści Wigilijnej" czyli dość mroczna istota, coś podobnego do śmierci). Nie miałem żadnego tekstu i musiałem improwizować. Nie pamiętam już jakie emocje mi w tamtym czasie towarzyszyły, ale wiem, że nie byłem tym jakoś przejęty. Być może wpływ miało to, że znałem już te osoby, a może to, że tych osób było mało. Dodam jeszcze że nie było publiczności ponieważ odbywało się to w klasie i każdy kogoś grał. Po wszystkim pani powiedziała (jako jedynemu aktorowi :P), że dobrze sobię poradziłem w tej roli, i to dało mi do myślenia "Czy pod maską można ukryć nieśmiałość ?".

Od tamtej pory nie miałem okazji do potwierdzenia mojej tezy. A Wy jak myślicie czy takie coś jest możliwe ?
W zasadzie chyba tak. Już na poziomie lingwistycznym (nosić maskę) istnieje założenie, że osoba, która maskę nosi staje się kimś innym, niż jest w rzeczywistości, nie widzę zatem powodu, dlaczego ktoś nieśmiały nie miałby stać się osobą śmiałą.

Podobnie jest chyba w przypadku odgrywania różnych ról społecznych, zwłaszcza zawodowych. Znam osobę, która w życiu prywatnym jest bardzo nieśmiała, natomiast kiedy wchodzi w rolę zawodową, staje nagle bardzo pewna siebie i konkretna.

Chyba że miałeś na myśli maskę sensu stricte? ;)
Wszystko, co widzisz, to tylko perspektywa, wszystko, co słyszysz, to tylko opinia.
Koteczek
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:16
Płeć: kobieta
MBTI: INFP

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Koteczek »

Myślę, że do śmiałośći można się przyzwyczaić, wyćwiczyć ją, ale nie ćwiczona po mału zanika. Najgorszy jest ten moment, kiedy trzeba postawić pierwszy krok np. wypowiedzieć pierwsze słowa na scenie, bądź zagadać do obcej osoby, co kolwiek. Jeśli jednak to zrobisz to okaże sie, że nie było tak źle i nastęnym razem będzie łatwiej. Zwątpienie jednak lubi wracać i jeżeli dawno czegoś nie robiłeś, możesz czuć się znowu nieśmiały, ale to jedynie odczucie, bo ty sam nieśmiałością nie jesteś tylko czymś więcej... Jest nawet takie ćwiczenie dla aktorów: stajesz przed lustrem w masce, wydajesz z siebie jakieś dziwne dzwięki, poruszając się w dziwny sposób (robisz z siebie debila), po czym stajesz i obserwujesz własne emocje.
Awatar użytkownika
Alice
Introwertyk
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 21:10
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Alice »

Wydaje mi się, że wejście w inną rolę, wyobrażenie sobie siebie jako postać, kogoś całkiem innego, zrzuca nieśmiałość. Po prostu jesteś kimś innym. Paru aktorów przyznawało się, że na co dzień są dosyć nieśmiałymi ludźmi, dopiero wejście w rolę powoduje, że o tym zapominają. Zresztą, mogę to po części potwierdzić - zwykle nie okazuję emocji, otwieram się dopiero przy najbliższych, a gdy bawiłam się chwilowo w aktorstwo potrafiłam rozpłakać się przy innych, nawet kompletnie obcych, bo zapomniałam, że ja to ja. Moja koleżanka podobnie - boi się do kogoś zagadać, coś załatwić, a wygrywa konkursy recytatorskie.
Myślę, że maska jako przedmiot nie ma tu większego znaczenia. Może tylko trochę pomaga, ale bez maski też można taki efekt osiągnąć.
"Zapytasz ją, gdzie jest sens
Wśród szarych dni szarego przemijania
Ona - Alicja to wie
Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama.."
Koteczek
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:16
Płeć: kobieta
MBTI: INFP

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Koteczek »

Alice pisze:Wydaje mi się, że wejście w inną rolę, wyobrażenie sobie siebie jako postać, kogoś całkiem innego, zrzuca nieśmiałość. Po prostu jesteś kimś innym. Paru aktorów przyznawało się, że na co dzień są dosyć nieśmiałymi ludźmi, dopiero wejście w rolę powoduje, że o tym zapominają. Zresztą, mogę to po części potwierdzić - zwykle nie okazuję emocji, otwieram się dopiero przy najbliższych, a gdy bawiłam się chwilowo w aktorstwo potrafiłam rozpłakać się przy innych, nawet kompletnie obcych, bo zapomniałam, że ja to ja. Moja koleżanka podobnie - boi się do kogoś zagadać, coś załatwić, a wygrywa konkursy recytatorskie.
Myślę, że maska jako przedmiot nie ma tu większego znaczenia. Może tylko trochę pomaga, ale bez maski też można taki efekt osiągnąć.
Nieśmiałość, nieśmiałości nierówna. Jedni się boją rozmawiać z obcymi, drudzy wyjścia na scene. Każda osoba ma jakieś życiowe sytuacje, w których nie czuję się komfortowo, za to w innych jest jak ryba w wodzie. Ja na przykład moge bez większego problemu wyjść przed tłum ludzi, zrobić show, pod warunkiem, że nie muszę nic mówić, ale kiedy mam przeprowadzić prostą rozmowę z ekspedientką w sklepie, to mi gardło ściska. :)
Awatar użytkownika
Kwiatusz
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 22:43
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFP-T

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Kwiatusz »

Teoretycznie, według mnie maska może zadziałać jak lustro weneckie na policji. Daje złudną pewność że osoba nie jest wstanie nas "dosięgnąć", odczytać naszych emocji (lecz nie wiem czy strach przed okazywaniem emocji to jeszcze nieśmiałość), ukryć niepewność. Z drugiej strony, rozmówca bez maski prawdopodobnie będzie czuć niepokój lub lęk, ponieważ nie będzie właśnie tych emocji odczytać.

Dodatkowo może też towarzyszyć strach osobą nieznjomym, no bo kto normalny chodzi w masce po ulicy. I widząc lęk osoba zamaskowana będzie mogła czuć się pewniej. Więdz maska mogłaby grać rolę odstraszacza.
To ja :roll:
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: olender4 »

Chcesz ukryć nieśmiałość, chcesz aby obcy ludzie się otworzyli... zawsze się mile do nich uśmiechaj... nadużywania alkoholu nie polecam... ;)
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Ukrycie nieśmiałości pod maską

Post autor: Arsen »

No tutaj mógłbym powiedzieć takie granie luzaka i śmieszka. Czasem w grupie ludzi jak przejmę kontrole to nie ma opcji że ktoś pomyśli że ja mogę być nieśmiały. Choć mam wrażenie że to głównie kiedy sam jestem mam z tym problem.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
ODPOWIEDZ