Wspólne tworzenie magazynu internetowego

Najróżniejsze dzieła, konstrukcje, strony, programy.
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Wspólne tworzenie magazynu internetowego

Post autor: kosmita »

Kiedyś istniał (w zasadzie nadal istnieje, ale już w formie agonalnej) internetowy magazyn Action Mag, pojawiający się co miesiąc. Kojarzy ktoś?

Ja w każdym razie na nim się wychowałem, z całą pewnością czytałem go regularnie od 3-4 klasy szkoły podstawowej. Jemu zawdzięczam niektóre moje obecne zainteresowania, najróżniejsze poglądy. Jednak. Chodzi o coś innego. O ten niesamowity klimat. Tego nie da się wyrazić słowami, to trzeba poczuć. Tysiące ciekawych form tekstów, wieloletnie (dosłownie!) polemiki na łamach, przewijające się postacie o bardzo charakterystycznych stylach. Każdy numer oznaczał dla mnie milion inspiracji. Jedyny miesięcznik, którego nie potrafiłem przeczytać w jeden miesiąc! Bo każdy tekst to kolejne pomysły, kolejne motywacje, przeczytam tekst, pomyślę, ej, to jest to, wylecę robić to co wymyśliłem i zanim przejdę do kolejnego, minie przynajmniej kilka dni, bo ja ciągle rozmyślam nad danym tekstem.

Forma jest następująca. W plikach html (jeśli ktoś nie wie - jak strony internetowe, a więc magazyn otwierany za pomocą przeglądarki internetowej) zawiera się:
- wstęp (słowo od redaktora naczelnego, może zapowiedź najlepszych tekstów)
- teksty (tzw. "pula główna", miejsce do którego każdy może wysłać własny tekst na dowolny temat, przy czym każdy tekst ma taką oprawę jaką wykonał mu autor)
- kąciki (takie jakby podmagazyny, tzn. małe magazyny tematyczne [np. jeden o astronomii, drugi o poezji, trzeci o filmach, itd.])

Ja wiem, że to nie ma szans. Szczególnie na tym bardzo ruchliwym forum. Ale nie zaszkodzi rzucić choć pomysł. Więc. Co powiedzielibyście na stworzenie takiego własnego magazynu? Pod konkretny adres wysyłamy teksty do określonego czasu, po określonym czasie ja wszystko składam i wypuszczam w takim na przykład rarze. O kącikach to chyba nawet nie ma co marzyć. Ale tak w ogóle. Ile osób by się zadeklarowało?

I po cholerę ja się łudzę, że więcej niż pięć osób zechce cokolwiek z tym zrobić.
szukam
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magazyn internetowy

Post autor: Inno »

Zarat, jesteśmy w trakcie robienia strony do portalu introwertyzm.pl i tam można będzie umieszczać, co nam wpadnie do głowy (oczywiście na odpowiednim poziomie :P).

Co do chętnych, to pewnie będzie mało, jak zawsze. Ale dużo osób czyta i myślę, że warto.

Ja wyjeżdżam dzisiaj na tydzień i dostępu do neta prawdopodobnie nie będę miała, ale jak wrócę, chętnie się tym zainteresuję. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: iksigrekzet »

Portal bedzie mial raczej waski zakres tematyczny, a to o czym mowi zarat moglo by byc bardziej ogolnotematyczne, takie forum dla kazdego, miejsce gdzie kazdy moze napisac co mysli na jakis temat w formie eseju czy artykułu. Sam się kiedyś zaczytywałem w AM, i również mam podobne odczucia co zarat, bylem tym po prostu zauroczony.Takze pomysl takiego magazynu IMO jest bardzo dobry, jesli by wykorzystac potencjal ludzi piszacych na tym forum to ten mag byłby w całkiem dobrej pozycji wyjściowej w sensie, że nie musiałby od początku zdobywać czytelników tylko, że ich spora ilość była by na początku. No, a jak jeszcze zarat sie zglasza na technicznego ktory by to wszystko skladal, no to najwiekszy problem odpada, pozostaje tylko czekac na odzew reszty :)

BTW: Wszystkie wielkie i kultowe rzeczy zaczynały się od takich złudzeń :D
Sułtan.
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: kosmita »

iksigrekzet pisze:Portal bedzie mial raczej waski zakres tematyczny, a to o czym mowi zarat moglo by byc bardziej ogolnotematyczne, takie forum dla kazdego, miejsce gdzie kazdy moze napisac co mysli na jakis temat w formie eseju czy artykułu.
Dokładnie, mag to, można powiedzieć, lepsze forum. Lepsze, bo nie ma miejsca na posty mniejsze niż na przykład pół kilobajta (500 znaków). Lepsze, bo nie ma ograniczania się wątkami. Lepsze, bo i forma tekstu do maga wymaga jakiejś przyzwoitości, pisania o czymś konkretnym, porządnego i przemyślanego pisania. Lepsze, bo jest czas na zastanowienie, jest czas na przemyślenie swoich słów, ma się w końcu miesiąc na napisanie tekstu. Lepsze, bo w końcu za pomocą maga o wiele łatwiej wytworzyć świetny klimat niż za pomocą zwykłego forum.
iksigrekzet pisze:Sam się kiedyś zaczytywałem w AM
Bracie! ;) A coś pisałeś? Ja w czasach numerów 70-80 ciągnąłem kącik Kosmos i niestety nic więcej nie zrobiłem dla AM. Szkoda, że dopiero teraz się obudziłem.
iksigrekzet pisze:No, a jak jeszcze zarat sie zglasza na technicznego ktory by to wszystko skladal, no to najwiekszy problem odpada
Myślę, że złożyć umiałby każdy z podstawową znajomością HTML i na pewno na tym forum jest wiele takich osób, ergo techniczna strona nie jest problemem. Problemem, i to wielkim, jest strona treści. Ilość osób, która chciałaby co jakiś czas cośtam napisać. iksigrekzet - rozumiem, że byłbyś czytelnikiem, ale czy także autorem?

---

Jeszcze jedna rzecz, o której zapomniałem w pierwszym poście.

Przykładowy numer Action Maga: http://www.4shared.com/account/file/560 ... g_068.html .
szukam
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: iksigrekzet »

Pisałem recenzje do kącika muzycznego, ale to było tak żałosne, że spuśćmy zasłonę milczenia na to :D

A autorem hmmm... raczej tak! :)
Sułtan.
Kori
Pobudzony intro
Posty: 141
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:38
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: Kori »

Pomysł nadal aktualny? Świetna sprawa, powiem wam. Bardzo, bardzo. Nie obiecuję niczego, ale myślę, że mógłbym być autorem. Zacznę coś myśleć nad napisaniem czegoś.
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: kosmita »

Aktualny, ale w cztery osoby to my niewiele zrobimy... Myślę, że jak będzie przynajmniej sześć osób to rozkręcę to, tzn. przygotuję skrzynkę mailową, oprawę graficzną magazynu i jakoś spróbujemy sklecić pierwszy numer.
szukam
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magazyn internetowy

Post autor: Inno »

iksigrekzet pisze:Portal bedzie mial raczej waski zakres tematyczny, a to o czym mowi zarat moglo by byc bardziej ogolnotematyczne, takie forum dla kazdego, miejsce gdzie kazdy moze napisac co mysli na jakis temat w formie eseju czy artykułu.
Strona jest o introwertyzmie, a więc z założenia będzie miała charakter informacyjny o wąskim zakresie tematycznym, ale jest RÓWNIEŻ dla introwertyków, czy też o nich, i dlatego dobrym pomysłem według mnie będzie stworzenie na stronie odpowiedniego działu, w którym umieszczone będą odnośniki do kolejnych „wydań” magazynu.


To ja mam kilka pytań:

1) Nie ma żadnych ograniczeń w kwestii tematyki?
2) Jeśli chodzi o formę tekstów, mogą to być artykuły, przemyślenia, opowiadania, wiersze etc., czy na dobrą sprawę wszystko?
3) Co z nazwą?
4) Jaką mniej więcej przewidujesz minimalną „objętość” numeru, żeby miał sens bytu?


Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie z pierwszym numerem, to prawdopodobnie zachęci to więcej osób (miejmy nadzieję). Ale fakt, że przydałoby się jeszcze kilkoro ludziów. Chociaż jak przychodzi co do czego, to tak się zastanawiam, o czym mogłabym napisać. :P
Obrazek
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Re: Magazyn internetowy

Post autor: kosmita »

Inno pisze:1) Nie ma żadnych ograniczeń w kwestii tematyki?
Żadnych.
Inno pisze:2) Jeśli chodzi o formę tekstów, mogą to być artykuły, przemyślenia, opowiadania, wiersze etc., czy na dobrą sprawę wszystko?
Wszystko.
Inno pisze:3) Co z nazwą?
Jestem otwarty na propozycje. Chyba, że podoba się Wam "Intro Mag"? Bo mi niespecjalnie.
Inno pisze:4) Jaką mniej więcej przewidujesz minimalną „objętość” numeru, żeby miał sens bytu?
Kilkanaście tekstów w puli głównej.
Inno pisze:Chociaż jak przychodzi co do czego, to tak się zastanawiam, o czym mogłabym napisać. :P
Napisz o tym co Ciebie zbulwersowało; nad czym myślałaś godzinami; przedstaw jakąś wiedzę z zainteresowań jakimi się zajmujesz; przedstaw swoje poglądy w kontrowersyjnej sprawie (aborcja, in vitro, eutanazja, itp.); opublikuj swoje najlepsze wiersze/opowiadania; opisz swój codzienny dzień; cokolwiek. Proponuję poszukać inspiracji (np. dla mnie, bardzo inspirujące jest właśnie czytanie Action Maga; tutaj są wszystkie numery: http://www.4shared.com/dir/7034809/66b7 ... aring.html ).
szukam
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magazyn internetowy

Post autor: Inno »

zarat pisze:
Inno pisze:Chociaż jak przychodzi co do czego, to tak się zastanawiam, o czym mogłabym napisać. :P
Napisz o tym co Ciebie zbulwersowało; nad czym myślałaś godzinami; przedstaw jakąś wiedzę z zainteresowań jakimi się zajmujesz; przedstaw swoje poglądy w kontrowersyjnej sprawie (aborcja, in vitro, eutanazja, itp.); opublikuj swoje najlepsze wiersze/opowiadania; opisz swój codzienny dzień; cokolwiek.

Tak teoretycznie, to ja wiem, gorzej, że zwykle wydaje mi się, że nie mam wystarczających kompetencji do pisana o czymś albo wyjdzie mi bełkotliwa papka :P
Z tymi aborcjami, eutanazjami i innymi in vitro, to nie wiem, czy to taki dobry pomysł. Praktycznie każda dyskusja na taki temat kończy się kłótniami, lecą bluzgi i argumenty ad personam, a konkluzji żadnej.

zarat pisze:Proponuję poszukać inspiracji (np. dla mnie, bardzo inspirujące jest właśnie czytanie Action Maga; tutaj są wszystkie numery: http://www.4shared.com/dir/7034809/66b7 ... aring.html ).
Dzięki. Przejrzę, bo nigdy tego przed oczami wcześniej nie miałam.
Obrazek
silgar
Introwertyk
Posty: 124
Rejestracja: 06 paź 2009, 0:10
Płeć: nieokreślona

Re: Wspólne tworzenie magazynu internetowego

Post autor: silgar »

Ja bym tutaj radził zacząć od prostej strony www. Raz, że nie trzeba mieć od razu dużo materiału i może się rozwijać stopniowo, a dwa że łatwiej wypromować, zawsze ktoś może wpaść przez przypadek i się zacząć udzielać. Warto by dać na takiej stronie newstler, żeby poinformować ludzi jak magazyn zacznie się ukazywać.
ODPOWIEDZ