Wyżal się!

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
Radek
Intronek
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Wyżal się!

Post autor: Radek »

W takim razie ze mną chyba coś nie tak skoro łatwo mnie wzruszają filmy, a nawet anime gdzie to przecież tylko rysunki, natomiast informacje o głodujących dzieciach, wypadkach, katastrofach - wcale. Mnóstwo ludzi cierpi i ginie każdego dnia ale dzieje się to gdzieś daleko, poza moim życiem. Chociaż są wyjątki, jak gdy kilka lat temu jakiś debil zabił dziewczynkę siekierą bez powodu. Okrucieństwo, bezsilność, odebranie komuś wszystkiego bez powodu - to potrafi mnią poruszyć. A taki fikcyjny przekaz (ale zmyślnie zmontowany w celu wywoływania uczuć) jest bezpośrednio skierowany na mnie, i działa.

Awatar użytkownika
Fairytaled
Introwertyk
MBTI: INFP

Post autor: Fairytaled »

Radek pisze:
28 cze 2020, 22:09
W takim razie ze mną chyba coś nie tak skoro łatwo mnie wzruszają filmy, a nawet anime gdzie to przecież tylko rysunki, natomiast informacje o głodujących dzieciach, wypadkach, katastrofach - wcale. Mnóstwo ludzi cierpi i ginie każdego dnia ale dzieje się to gdzieś daleko, poza moim życiem. Chociaż są wyjątki, jak gdy kilka lat temu jakiś debil zabił dziewczynkę siekierą bez powodu. Okrucieństwo, bezsilność, odebranie komuś wszystkiego bez powodu - to potrafi mnią poruszyć. A taki fikcyjny przekaz (ale zmyślnie zmontowany w celu wywoływania uczuć) jest bezpośrednio skierowany na mnie, i działa.
Filmy i anime mają na celu wywoływanie emocji, więc to raczej nic dziwnego. Poza tym wydaje mi się, że słysząc o odległych tragediach większość ludzi to po prostu ignoruje. Inaczej to wygląda, gdy coś dotyka nas bezpośrednio albo możemy się utożsamić z czyjąś historią. Wszystko z Tobą w porządku, nie każdy jest do tego stopnia wrażliwy, że się wszystkim przejmuje, poza tym to nie jest korzystne na dłuższą metę dla nerwów takiej osoby.

Awatar użytkownika
Introwertka
Intronek
MBTI: INFP

Post autor: Introwertka »

Męczą mnie ludzie, którzy mają tendencje wylewać swoje osobiste frustracje na przypadkowe osoby. Często słyszę sugestie, że w takich wypadkach powinnam "odpyskować" z tym, że ja nie widzę w tym sensu bo skoro nie ja jestem realnym powodem, to tym tylko stworze warunki, by stać się nowym bodźcem pogłębiającym te ich negatywne emocje. Takim ludziom serio potrzeba jakiejś terapii a ja nie zamierzam dokładać cegiełki do patologii, którą w sobie budują.

Awatar użytkownika
spacerova
Intronek

Post autor: spacerova »

Introwertka pisze:
03 lip 2020, 18:34
Męczą mnie ludzie, którzy mają tendencje wylewać swoje osobiste frustracje na przypadkowe osoby.
Najlepsza opcja to chyba wpuszczenie tego jednym uchem i wypuszczenie drugim. Nie spotkałam się jeszcze z chęcią zmian u wspomnianych osób. Ich celem jest tylko pogadanie sobie i ponarzekanie, nieważne kto jest odbiorcą tych żali.

ODPOWIEDZ