Wartości

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Wartości

Post autor: Piotrek K. »

Postarajcie się wymienić tak z dziesięć wartości, którymi się w życiu kierujecie, uporządkowując je od najważniejszej (1) do najmniej ważnej (10).
diablo

Post autor: diablo »

pierwsze co przychodzi mi na mysl to 10 przykazan,bardzo uniwersalne wartosc ,rowniez dla osob niewierzacych i jest ich 10 :) .I najwazniejsze "prawo" przykazanie milosci Jezusa,
pozatym chyba kazdy zdrowy emocjonalnie czlowiek ma cos takiego jak sumienie i nie powinnien dla prawidlowego funkcjonowania wymagac jakis sztywnie zapisanych norm,
ja staram sie postepowac w taki sposob, aby sumienie pozwalalo mi zasypiac w miare spokojnie
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Post autor: Sorrow »

Uniwersalne?
To powiedz mi jakie jest pierwsze przykazanie?
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
diablo

Post autor: diablo »

oczywiscie ,ze uniwersalne ,jezeli jestes niewierzacy mozesz nie brac do wiadomosci 3 pierszych z 10 przykazan i pierszej czesci przykazamia milosci(jako ze maja zabarwienie religijne)
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Post autor: Sorrow »

To znaczy, że nie są uniwersalne.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Post autor: Piotrek K. »

Wolałbym, diablo, gdybyś jednak spróbował napisać te 10 wartości. Sam na razie się nie wypowiadam, bo trudno sobie uświadomić, czym się kieruję i jeszcze to uporządkować.
Orest Reinn

Post autor: Orest Reinn »

diablo pisze:oczywiscie ,ze uniwersalne ,jezeli jestes niewierzacy mozesz nie brac do wiadomosci 3 pierszych z 10 przykazan i pierszej czesci przykazamia milosci(jako ze maja zabarwienie religijne)
Ja nie biorę do wiadomości żadnego z nich. Jak będzie trzeba to nawet zabiję. A bliźnich swoich nie kocham, nie widzę w tym sensu i sam tego od nich nie oczekuję.


A jeśli chodzi o wartości: nie mam żadnych. Ustalanie wartości jest zgubne - nigdy nie wiadomo co cię może w życiu spotkać i czy postępowanie zgodne z przyjętymi wartościami zawsze będzie odpowiednie.
Awatar użytkownika
Pałer_Frytas
Stały bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 16 lis 2007, 16:55
Płeć: nieokreślona

Post autor: Pałer_Frytas »

1. Ja
2. Seks
3. Jedzenie
4. Potrzeby Fizjologiczne
5. Sen
6. Rozrywka
7. Mądrość
8. Internet
9. Alkohol
10. Krew
5w4
INTP
ABASCUS!
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Post autor: Sorrow »

1. Ja i moje potrzeby.
2. Sumienie.
3. Sprawiedliwość.
4. Metal.
5. Honor.
6. Mądrość.
7. Twórczość.
8. Wiedza.
9. Walka.
10. Współczucie.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Post autor: Piotrek K. »

Orest Reinn pisze:A jeśli chodzi o wartości: nie mam żadnych. Ustalanie wartości jest zgubne - nigdy nie wiadomo co cię może w życiu spotkać i czy postępowanie zgodne z przyjętymi wartościami zawsze będzie odpowiednie.
No, ale generalnie chyba czymś się kierujesz w wyborach, prawda?
Orest Reinn

Post autor: Orest Reinn »

Kieruję się rozsądkiem, ale to nie jest wartość.
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Post autor: Piotrek K. »

Nie chciałbym manipulować językiem, ale można się spotkać ze zdaniami: "Cenię sobie zdrowy rozsądek.", "Cenię sobie moją kobiecą intuicję.". A "cenić coś" to wartościować coś. Więc jeżeli kierujesz się zdrowym rozsądkiem, to znaczy, że uważasz go za godny (warty) używania.
Orest Reinn

Post autor: Orest Reinn »

To, że coś jest moim narzędziem, nie oznacza, że to cenię/wartościuję.
diablo

Post autor: diablo »

drogi Orescie,nie piszesz tutaj calej prawdy,bo z oczywistych wzgledow musisz respektowac wiekszosc obowiazujacych wartosci,chociazby 4 z 10 przykazan(bo to twoja matka kupuje ci gacie i pozniej je pierze-oswiec mnie jezeli jest inaczej),wobec czego odrobina wdziecznosci byla by jak najbardziej na miejscu ,inaczej jestes zwyklym glabem.
Cala reszte tez,bo sa zgodne z wiekszoscia praw obowiazujac w cywilizowanym swiecie,a ich nieprzewszczeganie jest zagrozone wiezieniem, lub innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami.I skazanie sie na jedno lub drugi jest malo racjonalne,a Ty jestes taki racjonalny :lol: .
Awatar użytkownika
Cliodne
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 28 lis 2007, 15:33
Płeć: nieokreślona

Post autor: Cliodne »

a siebie chociaz cenisz?
Dark Maiden taking hold of my hand
Lead me away from hibernation
Strong and unafraid
Never a question why
ODPOWIEDZ