Ulubione miasto, miejsce

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
Corpseone
Introwertyk
Posty: 106
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Zawiercie

Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Corpseone »

Chciałem zacząć taki temat, a mianowicie spytać Was, czy macie jakieś ulubione miasto w Polsce lub poza Polską, które uwielbiacie i do którego chcielibyście często wracać?

Dla mnie takim miastem jest Przemyśl (woj. podkarpackie). Mieszkam w województwie śląskim (lecz nie na Śląsku! - to bardzo ważna różnica), a dokładnie w terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do Przemyśla jeździłem z rodzicami i babcią (tam są pochowani jej rodzice oraz żyją krewni), ale nigdy nie miałem okazji zwiedzić. Dopiero w tym roku, gdy nawiązałem na FB kontakt z kuzynką z Przemyśla, postanowiłem zostać po wypadzie z rodzicami dzień dłużej i zobaczyć miasto. Absolutnie się zachwyciłem. Przemyśl to jeden wielki zabytek historyczny, architektoniczny, kulturalny, pięknie ukształtowany geograficznie (przedzielony na pół rzeką San, położony na siedmiu wzgórzach jak Rzym, posiada spadzisty rynek jako jedno z nielicznych miast na świecie). Dzięki wujkowi miałem okazję zobaczyć kilka fortów Twierdzy Przemyśl. Zachwycają przepiękne kamienice, które pamiętają jeszcze czasy zaboru austro-węgierskiego, kościoły rzymsko i greckokatolickie, których w Przemyślu jest bardzo dużo, a co uwielbiam chyba najbardziej, to śpiewny akcent mieszkańców. Uwielbiam to melodyjne zaciąganie. W Przemyślu byłem w tym roku jeszcze raz w październiku na kilka dni i jeszcze lepiej poznałem ten tysiącletni polski (choć Ukraińcy roszczą sobie do niego nieuzasadnione zupełnie pretensje) gród. Zamierzam wrócić w przyszłym roku na urlop.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Fangtasia »

Szczerze mówiąc, nie byłam w wielu miastach w Polsce. Najbardziej spodobał mi się Białystok, jest ładnie urządzony i widać dużo zieleni. W Poznaniu teraz dużo czasu spędzam, też mi się w sumie podoba ale jest strasznie ciasny. Poza tym jest różnica między ludźmi z Białegostoku a ludźmi z Poznania, i to spora. Zawsze jak gdzieś jadę to największą uwagę zwracam na ludzi i na ilość zieleni. Z takich mniejszych to zawsze podobał mi się Darłówek, jak byłam mała to zawsze oglądałam zamykanie mostu. Na pewno w przyszłości jeszcze tam pojadę.
Wiele ludzi mówi o pięknie Zakopanego, mi się w ogóle nie podobało.
Awatar użytkownika
zan
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 02 gru 2014, 14:47
Płeć: kobieta
MBTI: INFP/ENFP
Kontakt:

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: zan »

No moim ukochanym miastem jest Wrocław. Podoba mi się też bardzo Warszawa, ale nie tak na stałe. Kraków też może być od czasu do czasu. Lubię Rawicz, mam tam znajomą, takie fajne spokojne miasteczko. Poznania za bardzo nie znam. Zakopane też do mnie niewiele mówi. Podobało mi się norweskie miasteczko Levanger i trochę większe Bodo (ale też nie na stałe). Wielu miejsc jeszcze nie widziałam, ale mam nadzieję, że da się to nadrobić :)
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Papaja »

kiedys byla i zakochalam sie we Wroclawiu,Pradze,Wiedniu i Budapeszcie i obiecalam sobie, ze tam jeszcze zawitam, Torun tez jest klimatycznym miastem, szczerze polecam i jeszcze mialam okazje byc w Plocku,co prawda nieduze miasto, ale godne uwagi. na oku mam jeszcze zobacznie paru innych polskich miast i poza jej granicami by stwierdzic czy maja jakis urok czy moze nie
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Konradek
Pobudzony intro
Posty: 145
Rejestracja: 07 gru 2014, 10:45
Płeć: mężczyzna

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Konradek »

Łosice :o
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: highwind »

Totalnie subiektywnie - pod koniec marca byłem pierwszy raz w Krakowie i mocno się zawiodłem, ale być może duży wpływ na to miała panująca wtedy szarówa. Miasto wydało mi się zaniedbane, a miejsca o dużym zagęszczeniu ludności (Wawel, rynek) sprawiały wrażenie jakby były pozbawione energii. Przeciwieństwem dla mnie jest Wrocek, w którym z resztą mieszkam - wg mnie miasto po prostu tętni życiem. Co do piękna - myślę że jest podobnie jak w każdym większym mieście - odpicowany rynek, ew. starówka, a pół kilometra dalej wraz z rosnącym wpływem komunistycznej architektury zaczyna się szara rzeczywistość. Dlatego klimat pełni tak dużą rolę w ogólnym odczuciu przebywania w danym mieście. Z miejsc, które wywarły na mnie również pozytywne wrażenie (estetyczno-bytowe) - Szczecin, Rzeszów, Jelenia Góra. Bardzo lubię też polskie wybrzeże. Byłem we Władysławowie, trzy razy w Kołobrzegu i około sześć razy w Międzyzdrojach. Do tych ostatnich na pewno jeszcze nie raz wrócę. Uwielbiam je, pomimo licznych przywar takich turystycznych miejscowości nastawionych na ssanie kasy z naiwnych turystów. Masa wspomnień ;)
Awatar użytkownika
ainos
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 05 sty 2014, 0:33
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFJ/ISTJ
Kontakt:

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: ainos »

Tatry <3
Co do Krakowa to byłam tam dobrych kilka lat temu, wtedy mi się podobało, ale być może teraz moja opinia by się zmieniła. Chociaż zawsze uważałam, że to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce :) We Wrocku jeszcze nie byłam, ale mam nadzieję, że nadrobię. Poza tym bardzo mi się podoba Toruń i Poznań. Z miejscowości nadmorskich lubię Dębki.
happiness only real when shared
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: sulius »

W Polsce jeszcze takiego miejsca nie znalazłem, ale też wiele miejsc nie zwiedziłem. Za to chętnie odwiedził bym kolejny raz Dublin a w szczególności jego okolice jak Swords, Malahide. Urzekł mnie ich klimat, wszędzie pełno historii, zameczków, cmentarzy... a zobaczyłem tego tylko niewielką część. Do tego wspaniałe puby! Ich klimat jest nie do pobicia :D . Cudowny wystrój, muzyka na żywo i dobre piwo :)
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Miszka »

Za granicą ulubionego miejsca nie mam, za to w Polsce całym sercem jestem w Beskidzie Niskim; jest to najbardziej opustoszałe miejsce w Polskich górach, nawet Bieszczady przy nim są tłoczne. W dolinach w których kiedyś tętniło życie (żyli tam głównie Łemkowie, ale też Żydzi, Cyganie, Ukraińcy, Polacy, Słowacy czy Węgrzy) teraz jedynym śladem po ludziach są zarośnięte łemkowskie cmentarze, zdziczałe sady i pachnące drewnem cerkwie z niezwykłymi ikonostasami. Ślady zostały też po obu wojnach światowych; rozegrała się tam jedna z większych bitew tej pierwszej (tzw, Operacja Gorlicka) po której została setka niezwykłych cmentarzy; każdy z nich miał swojego architekta, rzeźbiarza a czasem nawet poetę. Wielkie obeliski, mury czy wieże cmentarne osadzone na łysych wzgórzach nad wsiami które miały na zawsze upamiętniać poświęcenie żołnierzy (także tych rosyjskich - to chyba ostatni tak gentlemański gest w historii konfliktów zbrojnych) obecnie stoją zarośnięte, często błędnie oznaczane na mapach. Druga wojna światowa też zebrała tu krwawe żniwo; wg miejscowych jeszcze na kilka miesięcy po przejściu frontu topniejące śniegi barwiły potoki na karmazynowo, a do teraz na mniej uczęszczanych szlakach można znaleźć hełmy, saperki, resztki pocisków a po stronie Słowackiej nawet porzucone przez Armię Radziecką czołgi. Całości dopełnia dzika przyroda, brak komunikacji miejskiej czy czasem nawet sklepów - jedna wioska ma obecnie 18 (!) mieszkańców, po wielu zostały tylko nazwy na mapach.
Niepowtarzalna jest też baza noclegowa; jest to jeszcze jedno z nielicznych miejsc gdzie ostały się Studenckie Bazy Namiotowe, Chatki Studenckie (w niektórych nocleg jest darmowy albo za drobne przysługi, np, narąbanie drewna do kominka), a ze względu na dzikość namiot można rozbić właściwie wszędzie (może poza Parkiem Narodowym), a właściwie każda woda jest pitna.
No i nie ukrywam że z tą krainą łączą mnie jedne z najpiękniejszych wspomnień w moim życiu.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Papaja »

Bylam niedawno po raz kolejny juz w jednym z moich ulubionych miast w Polsce,teraz czas na kolejne, ale podejrzewam, ze za jakis czas znowu zawitam w niektore miejsca.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Inexistante
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 07 gru 2013, 11:19
Płeć: nieokreślona

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Inexistante »

Region - Mazury....gdyby nie bezrobocie, to mogłabym tam zamieszkać.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: ponuraczek »

W Krakowie najpiękniejszy jest rynek i ogólnie stare miasto. Poza tymi okolicami, to jest miasto jak każde inne, chociaż niektóre miasta są chyba brzydsze.
Raczej nie mam takiego ulubionego miejsca, chyba że moje rodzinne miasto, ale to może przez sentyment związany z dorastaniem tam. Zawsze wydawało mi się, że jest jakoś bardziej zazielenione w porównaniu do innych mniejszych miast.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Cytrynka46 »

Raczej nie jestem przywiązana do jakiegoś miasta, chyba że tego, w którym mieszkam. Za ulubione miejsce mogę uznać za to wieś, w której zazwyczaj spędzam wakacje.
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: apohawk »

@Miszka o Beskidzie Niskim
Tak to opisałeś, że aż chce się to zobaczyć!
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione miasto, miejsce

Post autor: Papaja »

ponuraczek pisze:W Krakowie najpiękniejszy jest rynek i ogólnie stare miasto. Poza tymi okolicami, to jest miasto jak każde inne, chociaż niektóre miasta są chyba brzydsze.
Prawda, ale na mnie najwieksze wrazenie zrobil stary rynek "po ciemku". Gdy wszystko bylo tam tak fajnie podswietlone czulo sie pewna magie,troche tajemniczosc, cos niesamowitego. No i prawie nikogo nie bylo, nawet golebi. To samo miejsce w srodku dnia juz tak genialnie nie wygladalo.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
ODPOWIEDZ