Korzenie

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
Corpseone
Introwertyk
Posty: 106
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Zawiercie

Korzenie

Post autor: Corpseone »

Czy interesowaliście się kiedyś własnymi korzeniami rodzinnymi? Jesteście autochtonami, którzy z dziada pradziada żyją w swoich miejscowościach, czy może wasi przodkowie skądś przywędrowali?

Ja dość mocno zawsze interesowałem się swoją historią rodzinną. Od strony ojca dziadkowie wywodzą się z kielecczyzny (dzisiaj gmina Słupia, pow. jędrzejowski, woj. świętokrzyskie) i przyjechali do Zawiercia za pracą, a od strony mamy dziadek jest rodowitym zawiercianinem od kilku pokoleń (przodkowie wywodzili się spod Olkusza), natomiast babcia urodziła się na Kresach Wschodnich w 1943 roku i jak miała kilka miesięcy, to jej rodzice oraz sześcioro rodzeństwa musiało uciekać, zostawiwszy na pastwę losu cały majątek. Inaczej zostaliby zamordowani przez banderowców. Dopiero po 2 latach tułaczki udało im się na stałe osiąść we wsi Poździacz (dziś Leszno) pod Przemyślem w domu po Ukraińcach wysiedlonych w Akcji "Wisła". Babcia zawsze dużo mi opowiadała i opowiada o tych dziejach, stąd moje zainteresowanie Kresami i tragicznymi wydarzeniami, jakie tam się rozgrywały w czasie II Wojny.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Korzenie

Post autor: Papaja »

w ostatnich klasach szkoly podstawowej, piatej a moze szostej, juz nie pamietam rysowalam swoje drzewo genealogiczne.tak sama z siebie sie zainteresowalam tym tematem . meczylam w szczegolnosci mame, bo ona znala jego rozklad mniej wiecej od swoich dziadkow,czyli moich pradziadkow i chyba nawet troche daleij,czyli moich prapradziadkow. ogolnie to wszyscy mniej wiecej z tej samej okolicy w prommieniu ok 40-50 km z tego co pamietam.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Korzenie

Post autor: Miszka »

Nazwisko mam węgierskie choć nie wiem skąd się wzięło, moja rodzina przybyła na obecne miejsce jakieś 150-200 lat temu; w rodzinie znalazło by się też pewnie kilku Niemców, zresztą dziadek polskiego uczył się dopiero po 45'.
Babcia zawsze dużo mi opowiadała i opowiada o tych dziejach, stąd moje zainteresowanie Kresami i tragicznymi wydarzeniami, jakie tam się rozgrywały w czasie II Wojny.
A interesujesz się Łemkami lub Bojkami? O tych pierwszych znalazłem kilka informacji w różnych bibliotekach, nawet ballady czy pojedyncze fotografie można znaleźć, ale o tych drugich jeszcze nie zdążyłem niczego poszukać; poleciłbyś coś?
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 531
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Korzenie

Post autor: jubei »

Ja ostatnio interesowałem się genealogią swojej rodziny, mam ok 7-8 pokoleń prostej linii w tył. A historia się zaczyna od Kazimierza Wielkiego, który sprowadzał osadników na tereny grodów czerwieńskich (stara nazwa) gdzie obecnie zamieszkuję (w stronie polskiej oczywiście).
O łemkach i bojkach czytałem tyle że ich historia skończyła się jak przyjęli obywatelstwo ukraińskie, a u nas tych ukraińców łącznie z łemkami wywieźli na zachodnie tereny po wojnie. Za to czytałem trochę o kresach ale dużo ogólnie. Historia Polski jest ciekawa, łacznie z samymi początkami, które nie są do końca wyjaśnione.
"Life is so unnecessary"
Nestor

Re: Korzenie

Post autor: Nestor »

No, ja się interesuję. Nie tylko swoją rodziną a znam, im dalej tym pobieżniej oczywiście, historię do 5 pokolenia, ale również okolicą. Zbieram stare zdjęcia, spisuje historię itd.
czarnadziurawelbie
Introwertyk
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2015, 21:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: gdzieś nieopodal Piotrkowa
Kontakt:

Re: Korzenie

Post autor: czarnadziurawelbie »

Swego czasu myślałam o opracowaniu drzewa genealogicznego, ale ciągle o tym zapominam.
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Korzenie

Post autor: nudny introwertyk »

Ha, u mnie już o czwartym pokoleniu wstecz nie ma co gadać, każdy z innej strony świata :lol: Byli tam Polacy, byli Żydzi, byli też Niemcy, Rosjanie, Francuzi, tyle to wiem, więc nie zdziwiłbym się gdyby w piątym może i nawet jakiś Kitajec się znalazł :P
ODPOWIEDZ