ankieta: umysł ścisły czy humanista? jak siebie odbierasz?

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.

Jestem:

raczej umysłem ścisłym
73
39%
raczej humanistą
65
35%
człowiekiem renesansu;) (to i to)
49
26%

Liczba głosów: 187

Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP

Re: ankieta: umysł ścisły czy humanista? jak siebie odbieras

Post autor: nudny introwertyk » 28 paź 2015, 9:25

Z zewnątrz ścisłowiec, bo początkowo raczej takie sprawiam wrażenie, ale w środku na pewno humanista :wink: Radzę sobie całkiem nieźle w naukach ścisłych, ale na co dzień jakoś szczególnie mnie nie zajmują. Odpowiedzi jakich udzielają są dla mnie zbyt konkretne, za mało "płynne", by wzbudzić moje zainteresowanie. Zmieszanie dwóch substancji w ten sam sposób, w takich samych proporcjach i przy takich samych warunkach, zawsze da ten sam efekt (a przynajmniej bardzo przybliżony). Jeśli chodzi np. o relacje ludzkie, nigdy nie możemy być pewni rezultatów, a zaistnienie identycznej sytuacji jest po prostu niemożliwe - natura ludzka jest nieprzewidywalna, czasem wręcz irracjonalna. Wiem, że to straszne uproszczenie, ale nawet jeśli nauki ścisłe nie mogą nam pokazać idealnego wzoru na chociażby tę wspomnianą reakcję chemiczną, wzór który pozwala na uzyskanie bardzo podobnych wyników istnieje. W naukach humanistycznych nie ma żadnego wzoru. Na jedno pytanie jest zawsze nieskończenie wiele odpowiedzi, a dla każdego inna jest prawdziwa. To jest w nich piękne, bo nawet gdy myślisz że znasz najlepszą odpowiedź, w końcu i tak usłyszysz jeszcze lepszą. Zastanowisz się, wyciągniesz wnioski, spróbujesz połączyć z własnymi poglądami (które także się przecież zmieniają) i na tej podstawie zbudujesz kolejną. I tak w nieskończoność. A w międzyczasie obok pojawią się tysiące innych głosów, które również będą miały wpływ na twój tok rozumowania. Zresztą na tym opiera się cała filozofia. Obecnie jestem raczej na kierunku ścisłym, w myśl zasady "przezorny zawsze ubezpieczony" (no nie oszukujmy się, introwertyczny filozof może mieć problemy z utrzymaniem się :lol: ), ale chciałbym w przyszłości pójść jeszcze na studia psychologiczne, kulturoznawcze, może i nawet filozoficzne :)

Magnolia

Re: ankieta: umysł ścisły czy humanista? jak siebie odbierasz?

Post autor: Magnolia » 05 cze 2016, 17:40

Humanistyka jest mi bliższa od zawsze a teraz przekonuje się w tym coraz bardziej :)

M4rc377o
Zagubiona dusza
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Post autor: M4rc377o » 19 mar 2017, 21:16

Od zawsze byłem humanistą. Z matmy ciągle były jakieś przypały.

Awatar użytkownika
svart
Wtajemniczony

Post autor: svart » 19 mar 2017, 22:57

Zdecydowanie umysł ścisły :)

Awatar użytkownika
Krata_Browara
Introwertyk
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP-T

Post autor: Krata_Browara » 19 mar 2017, 23:03

Człowiek renesansu ;)
Ten, kto wyzwala z siebie bestię, pozbywa się bólu bycia człowiekiem.

ODPOWIEDZ