Imiona

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
Aga91
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 21 gru 2016, 23:16
Płeć: kobieta
MBTI: INFP-T

Imiona

Post autor: Aga91 »

Jaki macie stosunek do swojego imienia/imion?

Jakie imiona Wam się podobają a jakie niekoniecznie?

Jak nazwalibyście swoje dzieci i czym kierowalibyście się przy wyborze imienia? lub jakie imię nadalibyście sobie samym, gdybyście mieli taką możliwość?:D
Awatar użytkownika
Canis Latrans
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 16:00
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Re: Imiona

Post autor: Canis Latrans »

Imię jak imię po prostu sobie jest. Najbardziej podobają mi się imiona w obcych językach te nasze jakoś tak średnio mi odpowiadają. To samo z nazwiskami.... Nadając imię kierowałbym się tym czy zacnie brzmi, oryginalność ewentualnie po bliskiej osobie.
Awatar użytkownika
Alicja
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 18 gru 2017, 5:57
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Imiona

Post autor: Alicja »

Bardzo podobają mi się polskie imiona i nazwiska. Takie swojskie, szeleszczące. Ciekawi mnie pochodzenie i znaczenie. Swoje również lubię i nie jest dla mnie obojętne.
Awatar użytkownika
Hazaks
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 10 gru 2017, 12:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTP

Re: Imiona

Post autor: Hazaks »

Lubię moje imię, nie jest ani pospolite ani jakieś bardzo wyszukane. Łatwo się je wymawia i nie trzeba zdrabniać.
Podobają mi się chyba wszystkie imiona, które nie są przekombinowane jak np. Krzysimir
WOW! Mogę tu wpisać co tylko chcę! Nie będę odostawał od innych, umieszczę tu jakieś nadęte filozoficzne sentencje :mrgreen:

"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur" brzmi mądrze nieprawdaż? :D

"Przyczyna wszystkich ludzkich problemów jest jedna... Urodzili się" - Ja, wymyśliłem to przed chwilą :P
Szymek
Intronek
Posty: 28
Rejestracja: 05 maja 2016, 22:04
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Imiona

Post autor: Szymek »

Zdążyłem się do swojego przyzwyczaić, chociaż w dalszym ciągu wolę gdy ktoś mówi mi Szymek niż Szymon.
czarnadziurawelbie
Introwertyk
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2015, 21:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: gdzieś nieopodal Piotrkowa
Kontakt:

Re: Imiona

Post autor: czarnadziurawelbie »

Cieszę się, że mam normalne, przeciętne imię, choć zdarzają się dość oryginalne, które również przypadają mi do gustu. I dobrze, że nie urodziłam się teraz, bo być może zostałabym jakąś Dżesiką czy Wanessą :D
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Imiona

Post autor: Coldman »

Moje imię się mi podoba.
Polskie, proste, krótkie, modne.
W życiu bym go nie zmienił
Awatar użytkownika
Kirin
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2016, 10:25
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Re: Imiona

Post autor: Kirin »

Bardzo lubię swoje imię za to, że jest oryginalne, ładnie brzmi i jego znaczenie odpowiada mojemu charakterowi ^^ Nie zmieniła bym go nigdy.

Podobają mi się imiona takie jak Tadeusz, Remigiusz, Wirgiliusz, Anastazja. Niektóre imiona wolę jednak w angielskiej wersji np. Elizabeth
Awatar użytkownika
Biała_Dama
Pobudzony intro
Posty: 137
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:46
Płeć: kobieta
MBTI: INFP-T
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Imiona

Post autor: Biała_Dama »

Mi się podoba moje imię, zwłaszcza w nie skróconej wersji. Kiedyś go nie lubiłam, bo wydawało mi się zbyt pospolite, ale z czasem dostrzegłam jego urok. Generalnie, jeśli chodzi o imiona, to najbardziej podobają mi się te pełne imiona właśnie, np. Elżbieta, Arkadiusz, Anna, Katarzyna, Radosław, Tomasz, etc. Dla niektórych taka wersja może być zbyt poważna lub wyniosła, ale mi to odpowiada.
Szymek pisze: 20 gru 2017, 22:58 Zdążyłem się do swojego przyzwyczaić, chociaż w dalszym ciągu wolę gdy ktoś mówi mi Szymek niż Szymon.
Chyba nigdy do żadnego Szymona nie zwróciłam się Szymek :D No chyba że do dziecka albo jak sama byłam dzieckiem. Są takie imiona, których zdrobnienia nie pasują mi do dorosłych. Podobnie mam z Magdą czy Adamem. No ale jeżeli Ty preferujesz wersję zdrobnioną, to jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe. Znałam ludzi, którzy z kolei preferowali TYLKO pełną wersję swojego imienia, np. Joanna czy Elżbieta.

A jakbym miała córkę, to nazwałabym ją Anastazja. Wśród męskich imion nie wybrałam jeszcze faworyta.
“The optimist sees the donut, the pessimist sees the hole.”
~ Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Imiona

Post autor: Coldman »

Tonhar pisze: 21 gru 2017, 16:16 Piękne polskie imię, co mnie obchodzi, że ludzie krzywo na takie imiona patrzą.
Tylko, że imię nadajesz nie dla siebie tylko dla dziecka. To ono będzie musiało na pewno 18 lat się nim posługiwać. To jego każdy będzie oceniał.


Mnie również śmieszy, gdy rodzice mówią; " o będzie agatka, rysio, stasio, władek" , a nie patrzą, że za 10 lat z Rysia się zrobi Ryszard itp.
Awatar użytkownika
manat
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Imiona

Post autor: manat »

Moje imię mi się nie podoba, kojarzy mi się ze starą sztywniarą(a zgadza się tylko to drugie). :lol:

Chętnie stałabym się Zuzanną albo Laurą.

Nazwisko mam przekombinowane, ma niewymawialny zbitek spółgłosek, ale jakoś się już przyzwyczaiłam do literowania go przy każdej możliwej okazji. Nawet by mi chyba tego brakowało, gdybym zmieniła.
Awatar użytkownika
Saladin
Ekstrawertyk
Posty: 304
Rejestracja: 10 lut 2014, 23:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 7w8
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Imiona

Post autor: Saladin »

Bardzo lubię swoje imię :D Aleksander jakoś się wybija wśród Tomaszów, Maciejów etc. Ale nienawidzę tylko jego zdrobnienia- Olek. Gdzie do kurwy nędzy jest w moim imieniu 'o'? xD

Bardzo lubię imiona skandynawskie i bałkańskie- Astrid, Ragnar, Dušan, Luka, Drago.

Swojemu synowi dałbym raczej jakieś skandynawskie imię- Ragnar, Sigurd lub bałkańskie Drago, córce Astrid, Ylva lub Freja.
"The worst lies, are the lies you tell to yourself."

"Don't be sorry. Be better."

Mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCBstmW ... LTis8vE-hA
Awatar użytkownika
Nocnik
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 15 kwie 2017, 19:14
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Podhale

Re: Imiona

Post autor: Nocnik »

Nie przepadałem za swoim ( nie wiem dlaczego), ale po wyjeździe za granicę, gdzie są bardzo podobne odpowiedniki (Damian,Damien), zarówno ja jak i moi przełożeni cieszyli się, że nie mam na imię np.Przemysław czy Władysław :)
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać” Carl Rogers

Overthinking Kills Your Happiness.
Awatar użytkownika
Aga91
Introwertyk
Posty: 102
Rejestracja: 21 gru 2016, 23:16
Płeć: kobieta
MBTI: INFP-T

Re: Imiona

Post autor: Aga91 »

Saladin pisze: 22 gru 2017, 6:52 Ale nienawidzę tylko jego zdrobnienia- Olek.
Również nie przepadam za tym zdrobnieniem, generalnie większość zdrobnień mi się nie podoba.

Swoje imię lubię, ale z racji na jego pewną powszechność, wolałabym mieć bardziej niepospolite.

Nie podobają mi się m.in.: Dagmara, Bastian, Wioletta, wszelkie odmiany Andżelik, Waness, Brayanów, Jessic. W połączeniu z polsko brzmiącymi nazwiskami to tragicznie wygląda.
W jakimś stopniu zwracam uwagę na znaczenie imion. Nie nazwałabym syna Longin (długi, nudny) :D

Podobają mi się takie imiona jak: Cyprian, Jan, Ignacy, Tobiasz, Oskar, Modest, Marek, Lidia, Greta, Ofelia, Ewa

Na pewno przy doborze imienia nazwisko odgrywa dla mnie znaczącą rolę.
Awatar użytkownika
Dracuch
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2017, 22:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie+Wrocław

Re: Imiona

Post autor: Dracuch »

Ja swoje imię - Piotrek - lubię, choć najbardziej właśnie w tej lekko zdrobnionej formie. Jako Piotr przedstawiam się tylko w oficjalnych sytuacjach, natomiast Piotrusia po prostu nie trawię i wiedzą o tym już nawet moje babcie :)
Co ciekawe podobno gdy nie było jeszcze wiadomo jakiej będę płci planowano dla mnie imiona Małgosia lub Filip i nie wiem jak z Małgosią, ale Filipa chyba też bym zaakceptował.
Lubię swoje imię po pierwsze dlatego że jest "zwyczajnie zwyczajne" i nie zwracam nim na siebie uwagi, a po drugie - jest uniwersalne, to znaczy pasuje zarówno dla małego dziecka jak i dla starego dziadka. Bo już taki np. Ryszard, Bogdan albo Wanda dla dziecka mi kompletnie nie pasują. Podobnie nie brzmi mi połączenie takie jak np. "dziadek Łukasz" albo "babcia Natalia" - choć to ostatnie może być spowodowane tym że mam młodszą siostrę Natalię i dlatego nie pasuje mi to imię dla starych :)

Nie lubię imion obcych - jak na przykład modne ostatnio Brajan czy Dżesika oraz obecnych w naszej kulturze od dawna, ale niejako "wymarłych" jak na przykład Kryspin, Oktawiusz/Oktawian, Mściwoj itp.

Jeśli chodzi o imiona dla dzieci to mam na tę chwilę przemyślenia tylko dla bliźniaczek - pasowałyby do siebie Anastazja i Łucja. Dlaczego? Ze względu na zdrobnienia - Tusia i Lusia ;)

Co do znaczenia imion czy też przewidywanego charakteru osoby noszącej dane imię - nie przykładam do tego żadnej wagi, bo po samym sobie wiem, że to raczej przepowiednie na wodzie pisane i nie warto brać ich na poważnie.
ODPOWIEDZ