Deizm

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Krukus
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 20 lut 2015, 0:42
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Deizm

Post autor: Krukus »

Zauważyłem, że bardzo często ludzie lubią określać się albo jako osoby wierzące(teiści, chociaż duża część z nich nie praktykuje praktyk religijnych), albo jako niewierzące(ateiści, choć też część ma duże wątpliwości, czy aby na pewno Boga nie ma) ewentualnie są to agnostycy, choć to rzadkość. Ale mało się mówi o deizmie, który uważam za interesujący, gdyż jest to w pewnym sensie racjonalny teizm, więc powinien spodobać się niedogmatycznym teistom i wątpiącym ateistom. Absolut deistyczny jest ponad wszystkie religie i ich dogmaty, nie interweniuje w rzeczywistość, gdyż tworząc ją ustalił już pewne zasady(prawa fizyki) i reszta już poszła sama włącznie z ewolucją człowieka. To obserwator i konstruktor, który stworzył samodzielną maszynę rzeczywistości i pozwolił jej funkcjonować nawet dając jej spontaniczność w postaci fizyki kwantowej czy entropii.

Ciekawe czy jest tutaj nas więcej? I co reszta sądzi o deizmie?
Awatar użytkownika
Dant3s
Rozkręcony intro
Posty: 341
Rejestracja: 17 lip 2014, 1:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: Deizm

Post autor: Dant3s »

Zastanawiałem się kiedyś nad tym, sam siebie uważam za agnostyka "ze skłonnościami ateistycznymi"(ostatnio coraz bardziej) Myślałem o tym że może Bóg jednak istnieje ale nie obchodzi go życie ludzi, po prostu stworzył wszechświat i ma nas gdzieś a więc i modły do niego nie mają sensu. Jeśli jeśli istnieje to nie ma nawet sensu to czy w niego wierzysz czy nie bo to nic nie zmienia poza faktem czy w niego wierzysz czy nie.
To tylko moje przemyślenia na ten temat, niczego nie stwierdzam.
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

A jakie są konsekwencje tej filozofii, albo byłyby jej przyjęcia lub odrzucenia dla danego człowieka?
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deizm

Post autor: sulius »

koszka matreszka pisze:A jakie są konsekwencje tej filozofii, albo byłyby jej przyjęcia lub odrzucenia dla danego człowieka?
Żadne. Deizm zakłada wyobrażenie boga bezosobowego, którego jedyną ingerencją w świat było stworzenie go poprzez nadanie fundamentalnych paw nim rządzących. Więcej żadnych wytycznych moralnych, kodu postępowania do którego jak się nie dostosujesz czeka Cie kara nie ma.

Kiedyś kwestia Wiary i tego jak funkcjonuje rzeczywistość była dla mnie na tyle istotna, że nie mogłem oddać jej w ręce przypadku i popłynąć z nurtem narzucanego przez otoczenie światopoglądu. Więc w swoich rozważaniach dotarłem do deizmu który wydawał mi się przez jakiś czas odpowiednią etykietką dla moich wyobrażeń. Ostatecznie stanąłem na agnostycyzmie.
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

Czy w takim razie pod względem logicznym nie redukuje się on do ateizmu? (tylko pytam, poniewaz odnoszę takie wrażenie, ale wiem, że to dlatego że moge nie rozumieć niuansów)
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deizm

Post autor: sulius »

Przecież różnica istnieje w samej podstawie obu filozofii. Ateizm wyklucza zupełnie istnienie boga/bogów/nadprzyrodzonej siły sprawczej. Natomiast deizm mówi że sprawcą świata i praw nim rządzących jest bóg, czemu ma dowodzić racjonalny porządek świata i niezmienność praw fizyki. Ciebie jednak jak sądzę interesuje jaki wpływ obie postawy mają na życie doczesne zwolenników tych nurtów. Pewnie żaden, ale to kwestia indywidualna.
Awatar użytkownika
Irracjonalny
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 14 wrz 2014, 21:12
Płeć: mężczyzna

Re: Deizm

Post autor: Irracjonalny »

Krukus pisze: I co reszta sądzi o deizmie?
Dla mnie to kolejna próba wyjaśnienia powstania świata. Nic innego. Tam, gdzie nauka jeszcze nie może znaleźć konkretnej odpowiedzi pakuje się boga. Ale tak było zawsze.
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

Przecież różnica istnieje w samej podstawie obu filozofii. Ateizm wyklucza zupełnie istnienie boga/bogów/nadprzyrodzonej siły sprawczej. Natomiast deizm mówi że sprawcą świata i praw nim rządzących jest bóg, czemu ma dowodzić racjonalny porządek świata i niezmienność praw fizyki.
Czyli - jeżeli dobrze rozumiem - z deizmu wynikają w konsekwencji poglądy że:
- świat jest zaprojektowany ze świadomym założeniem i w związku z tym podlega regułom racjonalności,
- a więc istnieje jedna obiektywna rzeczywistość która jest poznawalna i zrozumiała w całości, oraz jednoznacznie opisywalna przez absolutne prawa fizyki (odkrywane jako zasady obowiązujące w świecie, a nie tworzone jako reguły pozwalajace przewidywać wyniki doświadczeń jedynie z pewnym przybliżeniem)?

Czy tak? Bo to także o takie konsekwencje mi chodziło w pierszym pytaniu. ;) Nie tylko etyczne ale także poznawcze. Moim celem jest okreslenie, czy mój światopogląd metafizyczny jest zgodny lub w praktyce tożsamy z deizmem, czy nie. :)
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deizm

Post autor: sulius »

Nie do końca, po pierwsze bóg jest niezdefiniowany, rozumie się go tutaj bardziej jako praprzyczynę (w tym kontekście ciężko mówić o świadomej kreacji, ale nie można też jej wykluczyć :mrgreen: ). Świat nie jest zaprojektowany w całości, jest tylko zapoczątkowany i pchnięty w ruch. Coś jak symulacja gdzie ustalasz podstawowe zasady funkcjonowania i uruchamiasz maszynę, reszta dzieje się sama. Natomiast to czy rzeczywistość jest poznawalna i zrozumiała w całości (przez ludzki umysł) nie zawiera się w tej definicji, by to stwierdzić najpierw trzeba by rzeczywistość w całości poznać...
Oczywiście taka definicja deizmu pozwala na pokaźna ilość własnych reinterpretacji. Ale zaznaczam, że to jest moje zdanie. Może ktoś komu ten pogląd jest bliższy się wypowie i doda coś od siebie. Dla mnie to mimo wszystko taki bóg-zapchajdziura.
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

Szczerze pisząc w tym co napisałeś nie widzę nic co stałoby w sprzeczności z ateizmem lub nie dawało wniosków tożsamych z ateizmem. :roll: Ateizm który nie byłby tożsamy praktycznie z tą formą deizmu chyba (tak mi się wydaje) musiałby odrzucać zasadę przyczynowości, a nie spotkałam jeszcze osoby o ateistycznym poglądzie któryby ją odrzucał. :P

Tzn. spotkałam się z poglądem, że czas może być złudzeniem i w związku z tym nie obowiązuje przyczynowość, ale to było w innym temacie i w sumie nie wiem jaki ta osoba miała poglad na istnienie lub nie istnienie bóstw.
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deizm

Post autor: sulius »

Wcale nie musi dawać innych wniosków. Różnica jak sądzę sprowadza się do przekonań a te jak wiadomo nie muszą i zwykle nie są zależne od obiektywnej rzeczywistości. Jeden przypadek uwzględnia pierwotną ingerencje siły istniejącej niezależnie od obiektywnej rzeczywistości a drugi taki przypadek absolutnie wyklucza. Ale mogę być w błędzie. Może ktoś bardziej zgłębił temat albo poszukaj na własną rękę.
Ja nie będę bronił żadnej z tych tez :P .
Awatar użytkownika
Irracjonalny
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 14 wrz 2014, 21:12
Płeć: mężczyzna

Re: Deizm

Post autor: Irracjonalny »

Ateizm stoi w sprzeczności z deizmem, już u samej podstawy. Ateista odrzuca możliwość istnienia jakiejkolwiek istoty, która stworzyłaby wszechświat; deista natomiast uznaje boga jako twórcę wszechświata, który wgrał prawa fizyki, etc. i.... od tego czasu nic nie robi.

- teizm (gr. θεoς - bóg) - bóg stworzył wszystko i w to ingeruje. Bóg istnieje od zawsze.
- deizm (łac. deus - bóg) - stworzył wszystko, ale nie ingeruje. Bóg istnieje od zawsze.
- ateizm (gr. a-, „nie” + theos, „bóg”) - wielki wybuch, kolaps albo coś innego stworzyło wszechświat. Nikt nie wie co było przedtem. No chyba, że bóg. :P
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

Ateista odrzuca możliwość istnienia jakiejkolwiek istoty, która stworzyłaby wszechświat; deista natomiast uznaje boga jako twórcę wszechświata, który wgrał prawa fizyki, etc. i.... od tego czasu nic nie robi.
No ale:
- przed chwilą ktoś uważajacy się za deistę napisał że nie definiuje Boga w żaden sposób i uważa go jedynie za praprzyczynę (początek czasu, początek wszystkich zasad przyczynowo-skutkowych - praprzyczyna)
- i że świat mimo wszystko nie został zaprojektowany z żadnym celem ani zasadą, więc nie musi być poznawalny ani opisywalny żadnym zrozumiałym dla nas zbiorem zasad

Czyli de facto jest to co samo co ateizm. Nie ma tu żadnych sprzeczności, poza tym, że inaczej nazywacie pewne pojęcia - ateista pierwotną przyczynę nazwie pierwotną przyczyną, wy nazywacie Bogiem / Absolutem - ale logicznie sprowadza się to do tego samego. Różnica byłaby więc jedynie semantyczna.
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
Awatar użytkownika
sulius
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 09 sie 2014, 14:58
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deizm

Post autor: sulius »

przed chwilą ktoś uważajacy się za deistę napisał...
Trochę uściślę.
Pisałem o moim własnym poglądzie na deizm. Deizm zostawia sporo miejsca na interpretacje, nie jest to odgórny jeden ustalony tok rozumowania. Deizm nie jest religią. Określa jedynie wspomniane wcześniej: "niezdefiniowany bóg stworzyciel, świata i praw nim rządzących, którego istnienie można racjonalnie uzasadnić"
Być może(!) osoba która wierzy w klasyczny kreacjonizm z tą różnicą że uważa że po za samą kreacją bóg nie zrobił nic więcej, również może zostać zakwalifikowana jako deista (?). Jednak wydaje mi się, że to już w jakimś stopniu zaprzecza idei "niezdefiniowanego" boga, która chyba jest tu kluczowa. Cóż... ile ludzi tyle odpowiedzi :D .
Druga sprawa: pisałem o swoim poglądzie na kwestie deizmu a nie o własnej wierze. Jeśli bawimy się w łatki to jestem agnostykiem.
Awatar użytkownika
koszka matreszka
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2015, 20:56
Płeć: kobieta
Enneagram: 6w5
MBTI: ENFJ

Re: Deizm

Post autor: koszka matreszka »

Jeśli bawimy się w łatki to jestem agnostykiem.
Spoko, ale można być przecież teistą-agnostykiem i ateistą-agnostykiem, i chyba też deistą-agnostykiem. :D
Jeszcze czarne pod kopalniami
hałdy i widma domostw.
Przyszłość przed nami!
Byt określa świadomość!
ODPOWIEDZ