Deizm

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Ruciński
Introwertyk
Posty: 90
Rejestracja: 22 mar 2015, 8:30
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łaziska Górne, Śląsk

Re: Deizm

Post autor: Ruciński »

To i ja mam pytanie do deistów: Czy między deistami i ateistami jest jakaś różnica poza tym, że ci pierwsi wyjaśniają świat koncepcją Boga, który go stworzył i zaprogramował, ale już się nim nie interesuje, a ci drudzy twierdzą, że wszystko jest dziełem przypadku i ślepej ewolucji?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2120
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Deizm

Post autor: Drim »

Deizm to chyba najbardziej bliski klasycznemu taoizmowi, filozofii którą zgłębiam, pogląd na świat jaki spotkałem. To ciekawe. Muszę sprawdzić co piszą o świecie znani deiści. Wikipedia podaje min Epikurejczyków i Immanuela Kanta. Na chwilę obecną znam niestety tylko encyklopedyczną definicję Deizmu, zaś od strony dalekiego wschodu trochę literatury już zdążyłem liznąć, w każdym razie, wstrzymam się z wypowiedzią.

O, a sami Epikurejczycy podobno czerpią od Hedonistów. Trzeba obczaić.
Trebron
Introrodek
Posty: 15
Rejestracja: 03 sty 2016, 12:04
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: Deizm

Post autor: Trebron »

Deizm to bardzo ciekawa filozofia. Po części się z nią zgadzam, chociaż jestem bliższy stwierdzeniu iż Boga nie ma. Oczywiście mogę się mylić, tak jak każdy.
Awatar użytkownika
Hazaks
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 10 gru 2017, 12:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTP

Re: Deizm

Post autor: Hazaks »

Hmm... Deizm, ładnie brzmi XD Fajnie wiedzieć, że ktoś kiedyś ładnie nazwał wnioski, do których doszedłeś XD

No dobra, skoro już wiem jak to się nazywa to może się wypowiem. Uważam, że było coś co zappczątkowało wszechświat jak np. Wielki Wybuch, ale ten wielki wybuch też ktoś odpalił. Czemu nie miałby to być bóg? Na pewno ten bóg nie jest obrazem Boga chrześcijańskiego, nie wiem czy oferuje on coś po życiu i czy jest coś takiego jak dusza, ale skłaniam się do stwierdzenia, że nie. Czym, więc się to różni od ateizmu? Chyba tylko tym bogiem przed wybuchem. I nie twierdzę, że bóg jest nieskończony, nie wiem co to i czy w ogóle jest. Więc chyba jestem agnostykiem-deistą...
WOW! Mogę tu wpisać co tylko chcę! Nie będę odostawał od innych, umieszczę tu jakieś nadęte filozoficzne sentencje :mrgreen:

"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur" brzmi mądrze nieprawdaż? :D

"Przyczyna wszystkich ludzkich problemów jest jedna... Urodzili się" - Ja, wymyśliłem to przed chwilą :P
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Deizm

Post autor: Coldman »

@up
Ja się zawsze w tej sytuacji śmieje: jeśli Wielki Wybuch stworzył Bóg, to kto stworzył Boga ?
Jeśli ktoś odpowiada, że Bóg jest wieczny itp, to mu odpowiadam, że wszechświat też taki jest i nikt nie musiał go stwarzać :D
ODPOWIEDZ