Religia, wiara

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Dant3s
Stały bywalec
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: Religia, wiara

Post autor: Dant3s » 18 sty 2018, 19:29

Rlynx pisze:
18 sty 2018, 14:40
Według mnie najważniejszą sprawą w tej religii jest dekalog. Są tam poprostu wytyczne jak żyć obok siebie i to bezpiecznie na tyle aby jeden drugiego nie krzywdził (nie kradnij, nie zabijaj, nie mów fałszywego świadectwa)
Szkoda, że pierwsze trzy przykazania zostały zmarnowane a czwarte zalatuje kultem rodzica, czy zamiast dekalogu nie wystarczy "nie rób drugiemu co tobie nie miłe"?
Czemu w dekalogu nie ma nic o na przykład niewolnictwie?

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ

Post autor: Coldman » 18 sty 2018, 19:32

Pamiętam na lekcji jak ksiądz nam mówił, że muchy można zabijać, tylko trzeba szybko, a jak się zabija wolno to już jest grzech xD
W Buddyźmie mamy z góry powiedziane "Zobowiązuję się przestrzegać nakazu, by powstrzymywać się od odbierania życia."
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

Awatar użytkownika
Miszka
Stały bywalec

Post autor: Miszka » 18 sty 2018, 20:34

Niektórzy przykazanie "nie zabijaj" traktują jako zakaz wszelkiego robienia krzywd fizycznych, a niewolnictwo z pewnością nią jest.

Osobiście wydaje mi się, że zwyczajnie chcąc stworzyć coś zwięzłego, co ludzie zapamiętają, nie dało się umieścić wszystkich pomysłów ;) Bo idąc tym tokiem myślenia, to w dekalogu musiałyby być zakazane wszelkie grzechy. A wiec z prostej ściągawki powstało by pismo godne polskiego ustawodawstwa, będące do tego znacznym powtórzeniem żydowskiego prawa zwyczajowego :D

Awatar użytkownika
Dant3s
Stały bywalec
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Post autor: Dant3s » 18 sty 2018, 21:09

Miszka pisze:
18 sty 2018, 20:34
Niektórzy przykazanie "nie zabijaj" traktują jako zakaz wszelkiego robienia krzywd fizycznych, a niewolnictwo z pewnością nią jest.

Osobiście wydaje mi się, że zwyczajnie chcąc stworzyć coś zwięzłego, co ludzie zapamiętają, nie dało się umieścić wszystkich pomysłów ;) Bo idąc tym tokiem myślenia, to w dekalogu musiałyby być zakazane wszelkie grzechy. A wiec z prostej ściągawki powstało by pismo godne polskiego ustawodawstwa, będące do tego znacznym powtórzeniem żydowskiego prawa zwyczajowego :D
W biblii nie znalazłem słów potępiających niewolnictwo a instrukcje jak traktować swoich niewolników.
Nie znoszę w religii tego pola do własnej interpretacji, ludzie mogą to naginać jak chcą na własną korzyść i nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi...

ODPOWIEDZ