Introwertyzm to nie choroba

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Iśka
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2016, 23:04
Płeć: kobieta

Introwertyzm to nie choroba

Post autor: Iśka »

Witam wszystkich.
Jestem nowa i może nie przeczytałam wszystkich tematów tutaj, ale zauważyła (w całym Internecie), że ludzie postrzegają introwersję jako 'chorobę' i kojarzą z depresją :?: .
Introwertyk nie jest 'chory', 'ładuje baterię' w samotności, ale nie jest samotnikiem.
Z własnego doświadczenia wiem, że introwertycy (w tym ja) w brew powszechnej opinii nie boją się ludzi. Szczerze mówiąc uwielbiam przebywać wśród ludzi, ale w odpowiedniej dawce. Nie lubię gdy ktoś ciąga mnie po klubach i dyskotekach, lubię imprezy ale raczej w gronie znajomych, choć raz na jakiś czas klub czy dyskoteka przez kilka godzin też są w porządku. Wszystko zależy od 'dawki'.
Ja dopiero niedawno pogodziłam się z tym że jestem introwertykiem, i choć brzmi to jak pogodzenie się z czym strasznym, wcale tak nie jest.
Męczą mnie tłumy, nadmiar wrażeń, nadmierna obecność, nie potrafię od tak rozmawiać z ludźmi których nie znam, ale taka moja natura.
Kiedyś chciałam być 'jak wszyscy', ale to do niczego nie prowadzi. Od kiedy zaakceptowałam siebie, nie silę się na udawanie jak świetnie się bawię co piątek w klubie i udowadnianie wszystkim że w tłumie czuję się świetnie i mega swobodnie.
To trochę jak z przestawianiem dzieci leworęcznych aby byli praworęcznymi (jak większość) - można tylko po co?
Podsumowując introwertyk to nie ten samotny, zawsze siedzący w domu, nieśmiały człowieczek bez przyjaciół, można być introwertykiem i otaczać się ludźmi, a w Internecie widzę same definicję introwertyzmu pisane przez ludzi niemających o tym bladego pojęcia i strasznie mnie to drażni. Drażni mnie brak wiedzy na ten temat i posługiwanie się stereotypami. Czas zacząć edukować ludzi w tym temacie jak myślicie?
limonka
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: limonka »

Odniosłam wrażenie, że temat jest o wszystkim i o niczym. Skoro jesteśmy na forum dla introwertyków, to raczej każdy wie tutaj co to jest introwertyzm i nie postrzega go jako choroby. Przekazywanie w tym miejscu tego typu "odkrywczych" informacji to trochę jak z drewnem do lasu. Ale jeśli chodziło o potrzebę wygadania się i akceptacji ze strony ludzi podobnych sobie to ok, jestem w stanie Cię zrozumieć :P
Nestor

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: Nestor »

Też mam podobne spostrzeżenia. A przyczynę upatruję w... samych "introwertykach". Bo są prawdziwi introwertycy ze zdrową kondycją psychiczną i przybrani, czyli wszyscy aspołeczni, którzy zasłaniają swoje wady introwertyzmem. Szczególnie wśród młodych większość jest niestety tych drugich.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: highwind »

Mnie też to drażni, oba fronty tej irytującej przypadłości. Jeden to "cierpiętnicy", czyli same introny dopatrujące się źródła swojej niedoli w introwertyzmie przyrównywanym do jakiegoś przekleństwa losu. Im należy się jednak współczucie, wziąwszy pod uwagę, że ludzie bywają skurwysynami, którzy potrafią nieźle dojechać psychikę młodej, kształtującej się, ale odstającej nieco od normy osoby. Drugi front to zwykli ignoranci, najczęściej ekstrawertycy, wrzucający jakikolwiek tryb życia różniący się od prowadzonego przez nich samych do wora zaburzeń psychicznych. Takim typom wystawiam środkowy palec prosto w ten głupi, niereformowalny ryj :P
limonka pisze:Skoro jesteśmy na forum dla introwertyków, to raczej każdy wie tutaj co to jest introwertyzm i nie postrzega go jako choroby.
Zdziwiłabyś się :P
Iśka
Zagubiona dusza
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2016, 23:04
Płeć: kobieta

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: Iśka »

Nestor pisze:Też mam podobne spostrzeżenia. A przyczynę upatruję w... samych "introwertykach". Bo są prawdziwi introwertycy ze zdrową kondycją psychiczną i przybrani, czyli wszyscy aspołeczni, którzy zasłaniają swoje wady introwertyzmem. Szczególnie wśród młodych większość jest niestety tych drugich.
Nie jestem dobra w pisaniu ale o to mi właśnie chodziło. Nie o wygadanie się a o to że ludzie (na tej stronie również) piszą że izolują się od innych, w którymś z tematów przeczytałam nawet że ktoś czuję niechęć. A to nie jest introwertyzm.
Ktoś mówi że nie rozmawia z ludźmi, jest introwertykiem i wszyscy powinni mu dać spokój. Brak kontaktów między ludźmi jest nie zdrowy wie o tym nawet introwertyk.
Introwertyk nie czuje niechęci do ludzi, raczej potrzebuje dawkowania, nadmierne towarzystwo jest tak samo męczące i uciążliwe jak jego nadmierny brak. To jest introwertyzm nie zamykanie się w domu, i to że jesteśmy na forum dla introwertyków nie oznacza że wszyscy o tym wiedzą. Przeczytałam kilka tematów i przekonałam się że nie wszyscy którzy mówią że są introwertykami rozumieją to pojęcie.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: Drim »

No niekoniecznie.

U kogoś ta potrzeba "dawkowania" kontaktu z drugim człowiekiem też może występować w stopniu minimalnym. Ja takie osoby nazywam skrajnymi introwertykami, i tak, tacy ludzie istnieją. Z drugiej strony znam skrajnych ekstra, osoby które nie potrafią spędzić chwili w samotności i nocowanie w pustym mieszkaniu sprawia im problem. Nie wiem czy to jest zdrowe czy nie, prawdę mówiąc mało mnie to interesuje, ludzie prezentują różne zachowania i potrzeby.

A samo odczuwanie niechęci do ludzi to kwestia awersji, możliwie doświadczonych traumatycznych przeżyć, nie introwertyzmu.
martuella

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: martuella »

highwind pisze:Drugi front to zwykli ignoranci, najczęściej ekstrawertycy, wrzucający jakikolwiek tryb życia różniący się od prowadzonego przez nich samych do wora zaburzeń psychicznych. Takim typom wystawiam środkowy palec prosto w ten głupi, niereformowalny ryj :P
Są też tacy introwertycy i są nie mniej wkurzający od ekstrawertyków :D
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 377
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: patha »

...a piwo to nie alkohol.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: jubei »

Iska z twoich postów wynika że introwertyk nie rózni się wiele od extra tylko potrzebuje mniej kontaktów z ludźmi. Hmm, co ludzie na forum pomyślą, juz nie są takimi indywidualnościami? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Life is so unnecessary"
Tajga
Introwertyk
Posty: 119
Rejestracja: 01 lut 2016, 18:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: infj
Lokalizacja: Dawna stolica :D

Re: Introwertyzm to nie choroba

Post autor: Tajga »

jubei pisze:Iska z twoich postów wynika że introwertyk nie rózni się wiele od extra tylko potrzebuje mniej kontaktów z ludźmi. Hmm, co ludzie na forum pomyślą, juz nie są takimi indywidualnościami? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hehe :) dobre :) cos w tym jest - w dzieciństwie zastanawiałam się, co ze mną nie tak. Potem nadeszła świadomość introwersji i okazało się, że nie jestem dziwna, tylko wyjątkowa [czyt:jestem indywidualnością]. Ciężko byłoby zrezygnować z takiej etykietki :D :D :D :D
"Umiemy się tylko
kłócić albo kochać, ale nie umiemy się
różnić pięknie i mocno” C.K.N.
ODPOWIEDZ