Zmienianie świata na lepsze

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: nudny introwertyk »

Uzależnienie od pomocy bliźnim wydaje się dość nieszkodliwym nałogiem, ale przecież zawsze można komuś pomóc w ucieczce z więzienia czy pobiciu rudego :P

Szczerze mówiąc kiedyś wszystko co robiłem miało na celu podwyższenie poczucia własnej wartości, na szczęście zrozumiałem pewne rzeczy i dziś nie mam z tym najmniejszego problemu. Co więcej kiedyś pomagałem raczej na siłę, nie z własnej inicjatywy (niestety jako jedynak i nadworny pupilek wyrosłem na kompletnego egoistę) - obecnie sam się do pomocy garnę. Nie dlatego, że tak wypada, ale dlatego, że chcę :)
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: psubrat »

Ja staram się zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie (najbliższe w sensie emocjonalnym, nie geograficznym).

Co prawda zgadzam się, że pomaganie może sprawiać pomagającemu radość, ale ja bym jednak altruizmu i bliskoznacznych mu słów ze słownika nie kasował. Z resztą, słownikowa definicja altruizmu: "kierowanie się w swym postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń" nic nie mówi o tym, by pomagający nie czerpał z tego satysfakcji.
Ja obecnie przy pomaganiu bardzo rzadko posługuję się rozumem (typu: wypada abym zrobił to i to), a częściej odruchem - czy dla tej wybranej osoby/grupy coś chcę zrobić, czy nie.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
pharmedka
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwie 2016, 19:02
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: I(N/S)(T/F)J
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: pharmedka »

I ja czynię podobnie, tzn. staram się zostawić to, co drewniane trochę bardziej murowane. ;) Z lekka udzielam się społecznie, obecnie na poziomie organizacji studenckiej i czerpię z tego ogrom satysfakcji. Ale nie jest to mym źródłem dowartościowania i chyba o to chodzi. Cieszę się, że mogę pomóc w miarę swoich możliwości. Także super, że w Waszym przypadku to jest odruchowe, tak myślę. ;)
green_greg
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2016, 7:52
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa / Łódź

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: green_greg »

Nie robię może wiele, ale jestem weganinem i niedawno zacząłem nagrywać swoje amatorskie monologi: https://soundcloud.com/racjonalny Zamierzam się rozwijać w kierunku psychoterapeutyki, więc niejako "oddaje" życie dla innych. Oczywiście bynajmniej chęć niesienia pomocy nie jest tu centralna, raczej fascynacja umysłem, schematami & błędami poznawczymi.
imaginacja

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: imaginacja »

Zmieniać świat, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem. Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach AŻ tak to wygląda.

A tak konkretniej... Owszem staram się zmieniać świat, swój wewnętrzny, bo tak naprawdę tylko to ma sens (głębszy jeżeli chwilkę się nad tym zastanowić).
Awatar użytkownika
nika
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 17 cze 2013, 20:14
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: nika »

Zawsze pomagam jak mnie o coś proszą ludzie, rodzina i przyjaciele, pomagam zwierzętom, to pewnie wynika z mojej wrażliwości na krzywdę innych.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: eddard »

Raczej staram się zmieniać najbliższy świat wokół siebie, będąc miłym dla ludzi chociażby. Jakkolwiek trywialne i naiwne, wydaje mi się, że może trochę za mało w dzisiejszym świecie zwraca się na takie proste rzeczy uwagi: wszyscy od razu chcą osiągać rzeczy wielkie i na niewiadomo na jaką skalę; nic dziwnego że potem te wszystkie depresje. Nie każdy jest Elonem Muskiem, i nie każdy powinien być.
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: Papaja »

na mysl przyszla mi tylko jedna rzecz
,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
dwadolary
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2015, 18:45
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: dwadolary »

eddard pisze:Raczej staram się zmieniać najbliższy świat wokół siebie, będąc miłym dla ludzi chociażby.
Zgadzam się.
Papaja pisze:na mysl przyszla mi tylko jedna rzecz
,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
I z tym też.

Wprawiasz kogoś w dobry nastrój i jakoś się kręci, ta karuzela. Na większe zmiany brakuje mi ambicji ;)
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: Arsen »

Nie czuje potrzeby zmieniania świat, może dlatego że nie wierze że da się go zmienić, wole zmieniać siebie i swoje otoczenie, można by powiedzieć że zmieniam ale swój taki mały prywatny świat. Może to mi wystarcza :D
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
PoważnyPiotr
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2018, 15:19
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: PoważnyPiotr »

Po co zmieniać świat skoro jest dobrze? W dzisiejszym świecie jest zachowana równowaga. Jak by świat byłby, nieskazitelnie dobry bez żadnej skazy to byłaby utopia.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: bartek93 »

Oczywiście i przynosi mi to wiele radości. Co prawda, mam na myśli zmienianie świata w swoim najbliższym otoczeniu, ale zdaje sobie sprawę, że wszystkiego nie zmienię. I to mimo, że wciąż spotykam się z ludzką nieżyczliwością.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 633
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: Fire »

Staram się zrobić coś dobrego wokół siebie, jeśli mogę, nie jest jednak to moim celem życiowym. Do wkładu w jakieś sprawy globalne nie czuję motywacji.Stawiam na spontaniczne i naturalne sytuacje.Jest ochota, jest sposobność, mogę spróbować.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: highwind »

Sam nie czuję takiej potrzeby, bo nie mam ku temu środków. Co najwyżej mogę zmieniać na lepsze siebie. Ale chętnie śledzę i dopinguję poczynania ludzi, co do których pokładam jakąś nadzieję, że mogą na ten padół wpłynąć pozytywnie.
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Zmienianie świata na lepsze

Post autor: Introman24 »

Fajnie by było zmienić coś na lepsze, niestety, ale jednostka, jeśli nie urodziła się jako członek elity nie jest w stanie zmienić świata czy to na lepsze czy na gorsze i jeszcze do tego musi trafić w odpowiedni czas by jego pomysły zmian na lepsze miały realną szansę się urzeczywistnić. Niestety, ale zwykły człowiek jest bezradny wobec wielkich, skomplikowanych, globalnych procesów politycznych, gospodarczych i kulturowych i tak naprawdę ma niewielki wpływ na swój los, a co dopiero mówić o wpływaniu na resztę świata. Dlatego ja sobie odpuszczam, skala jest zbyt duża, by szary człowiek mógł coś konkretnego zdziałać. A należałoby zacząć wprowadzać zmiany od rzeczy wielkich nie leżących w naszej mocy.
ODPOWIEDZ