Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Kolor Tęczy »

... irytują, to jest delikatnie powiedziane. Tak mnie natchnęło po wczorajszym ataku w Berlinie.
Pierwsze informacje miałam z niemieckiej tv i od znajomych, bo akurat jechalismy do pracy. Każdy wiedział, że Pakistanczyk wjechał w świąteczny bazar, a w aucie był zamordowany Polak. Każdy najlepiej sam wie jakie uczucia się wtedy w człowieku budzą....
Ale nie... Na portalach chrześcijańskich( jestem katolem, lubię na FB patrzeć co się dzieje i co ludzie piszą ) to na tych portalach mam wrażenie że sami nacpani ludzie. Wypisują prośby o modlitwy, komentują lamentuja.... Jak kiedyś wynajmowane płaczki na pogrzebach. Dlaczego mnie to irytuje? Bo jak masz swoje uczucia i umysł i wcale nie musisz być chrześcijaninem, żeby choć przez chwilę poczuć żal, kiedy zastanowisz się nad tą sytuacją. Ale nie, zaraz zaraz... Musi Ci o tym przypomnieć gromadka zapaleńców za co masz się dziś pomodlić...
Analizuje sytuację, mam rodzinę w Berlinie, do tej pory nie miałam żadnych informacji, czy u nich ok. Czytam niemieckie i polskie artykuły w necie. I moja "ulubiona" ostatnio strona, bo teraz musisz przeczytać 100 różnych artykułów na jeden temat, żeby móc wyciągnąć wnioski, bo każdy pisze swoją prawdę. Więc mój ulubiony portal Niezależna.pl, ktora jest w 100% jak najbardziej zależna i tak powinna sie nazywać! Czytam tytuł: Polska ciężarówka zamiast pakistanski zamachowiec... Tylko kuzwa oni mogli doszukać się jakieś propagadny w tym wszystkim! A jaka to była ciężarówka? Media niemieckie dokładnie podały, że była to polska ciężarówka, na miejscu pasażera były zwłoki Polaka, a kierowca uchodźca uciekł. Dlaczego poszukujemy się problemu tam gdzie go nie ma??? Wydarzyła się tragedia. A ludzie snują własne idee, które mącą w głowach " niezależnym".

Musiałam wylac to z siebie. Taka mała kropelka tego, co mnie irytuje w świecie i dlaczego zamykam się na ludzi. Nie mam oporów, nieśmiałości czy strachu w kontaktach z innymi - mam ich po prostu dosyć... :?
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: olender4 »

Bo, widzisz dziewczyno zła wiadomość sprzedaje się najlepiej... dlatego piszą "Polska ciężarówka..."
Astra castra - numen lumen
Nestor

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Nestor »

Czyli że jak - weszłaś na portal katolicki, żeby się zdenerwować?
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: highwind »

A mogła być napisać po ludzku, łopatologicznie - co cię zirytowało? Bo zrozumiałem, że nie to że pierdolony islamista wjechał w tłum niewinnych ludzi, tylko że niektórzy proszą o modlitwę za ofiary? No nie najlepiej to wygląda. Musiałem coś pokręcić.

Polskie ciężarówki śmierci. Mi to brzmi znajomo. Zwłaszcza w szkopskich gazetach.
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Kolor Tęczy »

highwind pisze:A mogła być napisać po ludzku, łopatologicznie - co cię zirytowało? Bo zrozumiałem, że nie to że pierdolony islamista wjechał w tłum niewinnych ludzi, tylko że niektórzy proszą o modlitwę za ofiary? No nie najlepiej to wygląda. Musiałem coś pokręcić.

Polskie ciężarówki śmierci. Mi to brzmi znajomo. Zwłaszcza w szkopskich gazetach.
Właśnie to, że nie widzi się tragedii ludzi tylko szuka się sensacji. I nie będę się rozpisywać, bo coś czuję, że i tak nie zostanę zrozumiana - przywykłam.
Po pierwsze: nikt mnie nie musi prosić o modlitwę, jest to pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy w takich sytuacjach. Chodzi o fakt, w jaki jest to robione, to naganianie. Może źle to odbieram. Takie pokazywanie siebie na forum jacy to my nie jesteśmy miłosierni. Szkoda ze takich aktów miłosierdzia nikt nie okazuje na co dzień mijając potrzebujących ludzi... O to mi chodzi. Może gdyby takiego miłosierdzia było wsrod nas tak wiele co w necie, to nie byloby tyle samobójstw , depresji itp.

Kwestia islamistów to inna bajka.
Nestor pisze:Czyli że jak - weszłaś na portal katolicki, żeby się zdenerwować?
Może po prostu szukam jakiegoś punktu zaczepienia? Tutaj też wchodzę a jakoś specjalnie super się nie czuję. Zawsze jest jakaś szansa, że znajdziesz bratnią duszę, ktoś kto niekoniecznie będzie myślał jak Ty, ale może nie będzie atakował Ciebie, za to co myślisz.
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: olender4 »

highwind pisze:Polskie ciężarówki śmierci. Mi to brzmi znajomo. Zwłaszcza w szkopskich gazetach.
Nie wiedzą ci pisać... praktycznie na zachodzie jeżdżą same nówki, maksymalnie 5 letnie... Wymogi prawne i ekonomiczne...

scalono posty - highwind:

Kolor Tęczy pisze:
highwind pisze:Może po prostu szukam jakiegoś punktu zaczepienia? Tutaj też wchodzę a jakoś specjalnie super się nie czuję. Zawsze jest jakaś szansa, że znajdziesz bratnią duszę, ktoś kto niekoniecznie będzie myślał jak Ty, ale może nie będzie atakował Ciebie, za to co myślisz.

Masz rację... sama wiesz że ludzie to pozerzy... i robienie na pokaz to ulubione zajęcie... Dla mnie to małe i tyle... Przywykłem do tego i nie rusza mnie już to...
Astra castra - numen lumen
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Introman24 »

Ale nie... Na portalach chrześcijańskich( jestem katolem, lubię na FB patrzeć co się dzieje i co ludzie piszą ) to na tych portalach mam wrażenie że sami nacpani ludzie. Wypisują prośby o modlitwy, komentują lamentuja....
A jak dla mnie to w pełni zrozumiałe, że osoby głęboko wierzące reagują na taką tragedię w ten sposób, zwłaszcza, jeśli same są emocjonalnie zaangażowane w sprawę lub po prostu mają wrażliwy charakter. Nie odbieram tego jako nakaz, raczej prośbę i wyrażenie ekspresji. Zresztą, np. po zamachu w Paryżu nawet niezbyt wierzący znajomi pisali na swoich tablicach na FB "PrawyforParis". Jak dla mnie taka reakcja jest lepsza niż robienie sobie np. żartów z tragedii lub obojętność, albo okazywanie satysfakcji, że to się stało akurat u Niemców. Akurat to ostatnie mnie irytuje - rozumiem, ze można nie lubić Niemców oraz nie zgadzać się z polityką migracyjną i zagraniczną Niemiec, ale mnie też denerwuje taka złośliwa satysfakcja, jaka niestety pojawia się w niektórych komentarzach.
. Więc mój ulubiony portal Niezależna.pl, ktora jest w 100% jak najbardziej zależna i tak powinna sie nazywać! Czytam tytuł: Polska ciężarówka zamiast pakistanski zamachowiec... Tylko kuzwa oni mogli doszukać się jakieś propagadny w tym wszystkim! A jaka to była ciężarówka? Media niemieckie dokładnie podały, że była to polska ciężarówka, na miejscu pasażera były zwłoki Polaka, a kierowca uchodźca uciekł. Dlaczego poszukujemy się problemu tam gdzie go nie ma??
Po pierwsze - media zawsze będą zależne od swoich wydawców, którzy zawsze będą mieć swoje sympatie polityczne. Czasami wręcz dane medium jest organem partyjnym, więc trudno by krytykowało własną partię. Nie widzę nic złego w tym, że są media popierające PiS.
Po drugie - może faktycznie, niepotrzebnie przyczepiono się tego tytułu, chociaż nie znam treści artykułu, więc nie oceniam, czy był propagandowy. Ale warto zauważyć, że część zagranicznych mediów - między innymi ZDF - tuż po zamachu twierdziła, że sprawcą był Polak. Rosyjskie media twierdziły to samo. Stąd może taka próba zapobiegnięcia temu, by nieprawda nie poszła w świat. Co jakiś czas jakiś niedouczony dziennikarz napisze o polskich obozach zagłady, więc tylko tego brakuje, aby jeszcze zaczęto pisać o polskich terrorystach.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: olender4 »

Introman24 pisze:
Ale nie... Na portalach chrześcijańskich( jestem katolem, lubię na FB patrzeć co się dzieje i co ludzie piszą ) to na tych portalach mam wrażenie że sami nacpani ludzie. Wypisują prośby o modlitwy, komentują lamentuja....
A jak dla mnie to w pełni zrozumiałe, że osoby głęboko wierzące reagują na taką tragedię w ten sposób, zwłaszcza, jeśli same są emocjonalnie zaangażowane w sprawę lub po prostu mają wrażliwy charakter. Nie odbieram tego jako nakaz, raczej prośbę i wyrażenie ekspresji. Zresztą, np. po zamachu w Paryżu nawet niezbyt wierzący znajomi pisali na swoich tablicach na FB "PrawyforParis". Jak dla mnie taka reakcja jest lepsza niż robienie sobie np. żartów z tragedii lub obojętność, albo okazywanie satysfakcji, że to się stało akurat u Niemców. Akurat to ostatnie mnie irytuje - rozumiem, ze można nie lubić Niemców oraz nie zgadzać się z polityką migracyjną i zagraniczną Niemiec, ale mnie też denerwuje taka złośliwa satysfakcja, jaka niestety pojawia się w niektórych komentarzach.
A ja chciał bym wiedzieć jakie ziele palą, bo u mnie to jedynie się włączają wyrazy współczucia... i tylko tyle... Nie wiem, taka przyroda.
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Kolor Tęczy »

Introman24 pisze: Po drugie - może faktycznie, niepotrzebnie przyczepiono się tego tytułu, chociaż nie znam treści artykułu, więc nie oceniam, czy był propagandowy. Ale warto zauważyć, że część zagranicznych mediów - między innymi ZDF - tuż po zamachu twierdziła, że sprawcą był Polak. Rosyjskie media twierdziły to samo. Stąd może taka próba zapobiegnięcia temu, by nieprawda nie poszła w świat. Co jakiś czas jakiś niedouczony dziennikarz napisze o polskich obozach zagłady, więc tylko tego brakuje, aby jeszcze zaczęto pisać o polskich terrorystach.
Fakt... Może dlatego tak źle mi na tym świecie. Z każdej strony jesteśmy manipulowani. Czasem nie wiem już co jest prawdą a co propagandą.
( Jakaś bezludna wyspa wydawałoby się dla mnie wskazana :idea: ?)
I oczywiście, jak najbardziej jestem za tym aby modlić się. Wpadłam po prostu na takie wpisy, które ukłuły mnie w oczy i dla mnie były raczej wołaniem: patrzcie jaki jest dobry, nawołuje do modlitwy. Wiesz, jakby ta cała sytuacja była tylko jakimś przypadkowym zdarzeniem, a najważniejsze w tych wypowiedziach było JA przekonuje Was abyście się modlili. Źle to na mnie zadziałało.

Chciałabym, żeby patrzeć na to: człowiek zabił człowieka aby zabić innych ludzi.
Nie: Polak, Niemiec, Syryjczyk itp. Tylko człowiek... Ludzkość się zatraciła.

Eeee, to nie czas ani miejsce dla mnie, albo jeszcze nie odkryłam swojej roli na tym świecie :(
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: highwind »

Kolor Tęczy pisze:Chciałabym, żeby patrzeć na to: człowiek zabił człowieka aby zabić innych ludzi.
Nie: Polak, Niemiec, Syryjczyk itp. Tylko człowiek... Ludzkość się zatraciła.

Eeee, to nie czas ani miejsce dla mnie, albo jeszcze nie odkryłam swojej roli na tym świecie
Albo myślisz zbyt idealistycznie. W kontekście politycznym trudno patrzeć na coś takiego jak ludzkość. Zawsze trzeba ją podzielić na grupy, które mają swoje własne pragnienia, cele i ideały. Ludzkość to praktycznie pojęcie rodem z science-fiction, z czasów w których dane nam będzie stać się gatunkiem międzyplanetarnym. Także ta twoja ludzkość, która się miała zatracić, prawdopodobnie jeszcze się nie narodziła.

Możesz zatrudnić się w SpaceX i zacząć wysyłać ludzi na Marsa. Pierwszy krok ku gwiazdom ;)
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Introman24 »

olender4 pisze: A ja chciał bym wiedzieć jakie ziele palą, bo u mnie to jedynie się włączają wyrazy współczucia... i tylko tyle... Nie wiem, taka przyroda.
A o kim mówisz? O tych co chcą się modlić i zachęcają do tego innych czy o tych, co mają radość, że spotkało to akurat Niemców? Co do tych pierwszych - jeśli jest się osobą wierzącą, zwłaszcza głęboko wierzącą to jak najbardziej można czuć potrzebę modlitwy wynikającej ze współczucia wobec ofiar i nie trzeba do tego żadnych niedozwolonych substancji.
Czasem nie wiem już co jest prawdą a co propagandą.
Ja też czasami w tym się gubię. Dzisiaj w internecie czasami wiele stron podaje niesprawdzone informacje. Ale propaganda była od zawsze. Dzisiaj i tak mamy łatwiejsze możliwości odróżniania faktów od manipulacji - np, choćby ostatnio jak zwolennik KOD symulował pobicie przez policję. Chociaż z drugiej strony łatwiej rozpowszechnić bzdurę, którą bezrefleksyjnie łyknie wiele osób. Ale kiedyś media miały pod tym względem łatwiej.
Chciałabym, żeby patrzeć na to: człowiek zabił człowieka aby zabić innych ludzi.
Nie: Polak, Niemiec, Syryjczyk itp. Tylko człowiek... Ludzkość się zatraciła
Takie uogólnienia będą zawsze. Jak nie narodowościowe, to np. zawodowe czy dotyczące wieku. Poza tym w samym stwierdzeniu, że np. muzułmanin zabił nie ma nic złego, to jest obiektywne stwierdzenie faktu, w takich przypadkach pozwalające zrozumieć przyczynę zbrodni. Nadużyciem z kolei jest rozciągnięcie tego na całą populację, jak np. ktoś z danej populacji zabił, to wszyscy by zabili.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: olender4 »

Introman24 pisze:
olender4 pisze: A ja chciał bym wiedzieć jakie ziele palą, bo u mnie to jedynie się włączają wyrazy współczucia... i tylko tyle... Nie wiem, taka przyroda.
A o kim mówisz? O tych co chcą się modlić i zachęcają do tego innych czy o tych, co mają radość, że spotkało to akurat Niemców? Co do tych pierwszych - jeśli jest się osobą wierzącą, zwłaszcza głęboko wierzącą to jak najbardziej można czuć potrzebę modlitwy wynikającej ze współczucia wobec ofiar i nie trzeba do tego żadnych niedozwolonych substancji.
Boga ma w się w sercu i nie trzeba się z tym obnosić bo to jest zwyczajnie, żenujące... A skąd wiesz jakiego wyznania byli Ci Niemcy? Czy uważasz że oni chcieli aby się modlić za nich? Wkraczasz w pewne sacrum. Co innego jak modlisz się za krewnego o którym wiesz, że jest takiej samej wiary itp. Współczujemy ofiarom ale modlitwę sobie zostaw dla siebie...
Astra castra - numen lumen
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Introman24 »

olender4 pisze: Boga ma w się w sercu i nie trzeba się z tym obnosić bo to jest zwyczajnie, żenujące... A skąd wiesz jakiego wyznania byli Ci Niemcy? Czy uważasz że oni chcieli aby się modlić za nich? Wkraczasz w pewne sacrum. Co innego jak modlisz się za krewnego o którym wiesz, że jest takiej samej wiary itp. Współczujemy ofiarom ale modlitwę sobie zostaw dla siebie...
Zgadzam się, że Boga należy mieć przede wszystkim w sercu, ale nie widzę nic złego w modleniu się za innych ludzi, nawet jeśli ich wiara była inna od mojej. Śmierć każdego człowieka jest tragedią i modlenie się za ofiary wcale nie jest rzeczą nadzwyczajną. Nawet w laickiej Francji po zamachach w Paryżu zorganizowano mszę za ofiary, w której brali udział dostojnicy państwowi, mimo, że ofiary były różnych wyznań. Poza tym o to samo można modlić się w ciszy, niekoniecznie publicznie. Osobiście preferuję cichą modlitwę w domowym zaciszu zamiast ostentacyjnej, aczkolwiek ktoś może mieć w tej kwestii inne potrzeby.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Miszka »

Boga ma w się w sercu i nie trzeba się z tym obnosić bo to jest zwyczajnie, żenujące..
.
Tu pojawia się problem: gdzie jest granica pomiędzy obnoszeniem się z wiarą a wstydzeniem się jej? Oczywiście, robienie czegoś na pokaz jest żenujące. Z drugiej strony jedni ludzie pokazują w internecie cycki, inni jakiej są religii, jeszcze inni obie te rzeczy albo żadną z nich. Portale społecznościowe mają to do siebie że można w nich się kreować, więc jeśli niektórzy chcą się kreować (słusznie lub nie) na osobę wierzącą do ich sprawa.
A skąd wiesz jakiego wyznania byli Ci Niemcy?
Nie wiem jak to wygląda w innych religiach, ale w chrześcijaństwie wg teologii modlitwa może co najwyżej pomóc, więc nie ma czegoś takiego jak robienie krzywdy za pośrednictwem modlitwy. Nie ma znaczenia w co ktoś wierzył, to Twoja sprawa czy swoją modlitwę chcesz poświęcić sobie (co właściwie nie jest najlepszą opcją), czy ofiarować komuś.

Wracając do głównego wątku:
Albo myślisz zbyt idealistycznie. W kontekście politycznym trudno patrzeć na coś takiego jak ludzkość.
W kontekście politycznym tak, ale wcale nie trzeba tak patrzeć. Przez robienie czegoś dobrego dla ludzkości można rozumieć robienie czegoś dobrego dla mniejszej społeczności czy po prostu odkrycie swojego powołania i doskonalenie się w nim. Praca u podstaw bym powiedział. :) Mam na myśli to że nie trzeba brać udziału w "wielkiej polityce", tylko pomimo jej istnienia starać się żyć wg pewnych zasad.
Awatar użytkownika
Uciekinierka
Ambiwertyk
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2015, 2:28
Płeć: kobieta
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Re: Dlaczego ludzie tak mnie irytują

Post autor: Uciekinierka »

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w kościele silnie jest akcentowana potrzeba wspólnoty, stąd też może wynikać chęć modlitwy publicznej albo apelowania o nią. Niewykluczone, że niektórzy ludzie obnoszą się w ten sposób ze swoją religijnością, niemniej może być trudno ocenić ich intencje, więc zostawmy im osądzanie siebie samych. Tak nawiasem mówiąc manifestowanie swojej wiary na pokaz wydaje mi się obecnie mniej prawdopodobne niż kiedyś, bo jednak przyjęcie tego typu światopoglądu współcześnie przynajmniej w wielu kręgach bywa niepopularne.
"(...) są różne szkoły, ale jedna z nich mówi, że nigdy nie jest za późno. Mnie się podoba ta szkoła. Co mówi, że nigdy nie jest za późno."
ODPOWIEDZ