Dusza

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: Dusza

Post autor: s1a3p1a1 »

Jak szczur w labiryncie; prędzej czy później odnajdzie wyjście i wytworzy w swojej pamięci namiastkę mapy.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dusza

Post autor: Miszka »

Niezależnie od wiary w istnienie/brak duszy, to że człowiek stoi wyżej w drabinie ewolucyjnej jest faktem. Wystarczy porównać ile bitów informacji człowiek jest w stanie przetwarzać/przechowywać (także poza swoim organizmem), czy jak kształtować otoczenie wokół siebie.

W dyskusjach na temat duszy często zastanawia mnie założenie a priori że dusza nie może być czymś fizycznym (np. funkcją mózgu, czy samoświadomością wynikającą z jego budowy i reakcji chemicznych w nim zachodzących). Nie jestem znawcą teologii, ale odnoszę wrażenie że traktowanie duszy jako ducha z zewnątrz oderwanego od ciała to bardziej tradycja niż dogmat, przynajmniej w katolicyzmie. Pojęcie duszy to taka trochę próba zdefiniowania świadomości/psychiki sprzed kilku tysięcy lat, gdy braki z zakresu psychologii łatano religią.

Odnosząc się do katechizmu:
KKK 363: Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie lub całą osobę ludzką. Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne i najwartościowsze,[...] "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku.
W tym punkcie słowo "dusza" mogłoby być zastąpione przez "świadomość" i raczej akcentowany jest jej związek niż oderwania od ciała.
KKK365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała; oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.
Podobnie, bardziej podkreślany jest związek "duszy" z ciałem.
KKK366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga [...]i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.
Pomijając pierwszą część zdania (typowo religijną), znów dusza jest kojarzona z ciałem. Nawet wizja wieczności w raju/piekle nie zakłada oddzielenia duszy od ciała, a zmartwychwstania ciała po to by móc osądzić duszę.

Rozumiejąc duszę w ten sposób, jako synonim psychiki lub świadomości, dusza jak najbardziej istnieje ;) Dopiero to czy jest nieśmiertelna to kwestia wyznawania/niewyznawania odpowiedniej religii.

Ciekawe też może być porównanie podejścia do tego tematu w bardziej egzotycznych dla nas religiach/filozofiach, ale nie podejmę się tego wyzwania :wink:
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: Dusza

Post autor: s1a3p1a1 »

Piętnuję optymizm, który wynosi człowieka na abstrakcyjne wyżyny arogancji. Bo to wygląda tak, jak gdyby wszystkie gatunki wspinały się po drabinie krok po kroku, a jeden jedyny człowiek wjeżdżał obok przeszkloną windą. To oderwanie od rzeczywistości. Bo na świat wpływ mają wszystkie jego elementy, choć w różnej skali. Człowiek jest wielki w swoim przekonaniu, ale bez tej ameby w jamie ustnej nawet by nie mógł przeżyć.

Pojęcie duszy było strzałem w dziesiątkę. Ktokolwiek na nie wpadł głodny nie chodził. Choć powątpiewam, aby ta osoba zdawała sobie sprawę z konsekwencji. Jak to jeden kamyk nie mógł się zatrzymać i spowodował lawinę.
Awatar użytkownika
Nocnik
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 15 kwie 2017, 19:14
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Podhale

Re: Dusza

Post autor: Nocnik »

Rozkminianie za pomocą rozumu czym jest dusza, to chyba tak jakby ryba za pomocą rozumu chciała zglebić i zrozumieć czym jest woda.
Dochodzi się do tego, że ludzie zaczynają toczyć spory o znaczenie słów i nazewnictwo: czy to będzie świadomość, czy to będzie obecność, czy to będzie jaźń.
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać” Carl Rogers

Overthinking Kills Your Happiness.
Awatar użytkownika
Hazaks
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 10 gru 2017, 12:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTP

Re: Dusza

Post autor: Hazaks »

Porównanie z rybą chyba trochę nie trafione, bo przecież my wiemy czym jest powietrze :P Ale chyba rozumiem o co Ci chodziło.
No dobra, tylko czym mam próbować w takim razie pojąć duszę jak nie rozumem? Ludzie nie zostali wyposażeni w nic innego czym mogli by pojmować świat, więc czym mają pojmować rzeczywistość jak nie rozumem? Dlatego jak ktoś mi mówi, że czegoś nie da się pojąć rozumem, tylko trzeba to zrozumieć wiarą/sercem itd. to dla mnie mówi "nie zastanawiaj się, przyjmij naszą prawdę i nie zadawaj pytań".
WOW! Mogę tu wpisać co tylko chcę! Nie będę odostawał od innych, umieszczę tu jakieś nadęte filozoficzne sentencje :mrgreen:

"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur" brzmi mądrze nieprawdaż? :D

"Przyczyna wszystkich ludzkich problemów jest jedna... Urodzili się" - Ja, wymyśliłem to przed chwilą :P
ODPOWIEDZ