Język polski w Internecie

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Coldman »

Witam
Mam pytanie do Polonistów:
Znacie jakieś dobre sposoby/zadania na poprawę własnej składni zdań , tekstów?????????????????????????????????????
Bo mam z tym problem , szczególnie w konserwacjach czatowych , gdzie ja szybko pisze , myślę na początku , że wszystko jest ok , wysyłam , dopiero potem zauważam , że zdanie jest rąbnięte. W postach zawsze staram się kilka razy przeczytać to co napisałem i poprawić. Dodam że nie mam problemu raczej z ortografią i interpunkcją .
Przykłady z dzisiaj xD

1.Mam pewien pomysł związany z forum , napiszę jak znajdę czas wątek
2.Tylko wiesz że te wszystkie pociski to z tego samolotu a te niby kółka na skrzydłach i wszędzie to działka xD

PS: Nie wiem czy dobry dział , ale lepszego nie znalazłem. Pozdrawiam i czekam za odp
Awatar użytkownika
Dant3s
Rozkręcony intro
Posty: 341
Rejestracja: 17 lip 2014, 1:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Dant3s »

Coldman pisze:...konserwacjach...
:lol: :P włącz sprawdzanie pisowni jeśli piszesz z kompa
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Coldman »

Tera zauważyłem że jest źle
konwersacjach*
Na czerwono się nie zaświeciło , bo dobrze było co z tego że bez sensu.
Żaden program błędów językowych nie wykryje xD
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Język polski w Internecie

Post autor: So-ze »

Yep. Czytanie książek.
Nic innego nie pomoże.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Drim »

Tylko wiesz że te wszystkie pociski to z tego samolotu a te niby kółka na skrzydłach i wszędzie to działka
Czytałem to zdanie parę razy, pamiętam, za nic nie mogłem skumać o co chodzi.

A tak ogólnie. Pisać proste krótkie zdania albo olać temat.
Nestor

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Nestor »

Czytanie książek jest chyba najgorszą radą jaką można otrzymać. Wiem, bo dostałem taką samą od polonistek z gimnazjum i z liceum. Też miałem ze składnią wielki problem, ale gdy poznałem lepiej gramatykę wszystko się polepszyło a gdybym jeszcze głębiej ją poznał np. historię i style wielkich pisarzy byłoby jeszcze lepiej. Mieliśmy (czy nadal mamy nie wiem) dobrego pisarza - Rucińskiego bodajże - tutaj na forum. Jego też można się spytać.
Pisać proste krótkie zdania
Nikt go nie potraktuje poważnie, bo pisać będzie jak dziecko z podstawówki.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2015, 23:23 przez Nestor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Coldman »

Nestor pisze:Czytanie książek jest chyba najgorszą radą jaką można otrzymać. Wiem, bo dostałem taką samą od polonistek z gimnazjum i z liceum. Też miałem ze składnią wielki problem, ale gdy poznałem lepiej gramatykę wszystko się polepszyło a gdybym jeszcze głębiej ją poznał np. historię i style wielkich pisarzy byłoby jeszcze lepiej. Mieliśmy (czy nadal mamy nie wiem) dobrego pisarza - Rucińskiego bodajże - tutaj na forum. Jego też można się spytać.




Dzięki za info , faktycznie jest taki Pan i zajmuje się poprawianiem tekstów i pisaniem . Z pewnością do niego napiszę

Pisać proste krótkie zdania
Nie lubię takich pisać , mam skłonności do stawiania przecinków w nieskończoność.
A książki to czytam tylko , zbytnio nie wgłębiam się w ich budowę
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2015, 23:48 przez Coldman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Drim »

Nikt go nie potraktuje poważnie, bo pisać będzie jak dziecko z podstawówki.
No bywa.

Pisząc zdania złożone człowiek też może zostać zlany, bo pisać będzie jak jakiś przemądrzały... gość.

Przynajmniej pisząc krótko zaoszczędzi sobie trochę czasu który można poświęcić na coś bardziej wartościowego niż rozmowę z ludźmi.
Nie lubię takich pisać , mam skłonności do stawiania przecinków w nieskończoność.
No to pisz zdania złożone...

... w takim wypadku pomóc może chyba podręcznik do gramatyki z Polaka z LO. Poziom rozszerzony czy jakoś tak.

Chociaż... może szczebel niżej ? Gimnazjum ? Pamiętam że mnie w którymś momencie tym męczyli.
Awatar użytkownika
Ruciński
Introwertyk
Posty: 90
Rejestracja: 22 mar 2015, 8:30
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łaziska Górne, Śląsk

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Ruciński »

Widzę, że wspomniano, by mnie zapytać o zdanie (nie ukrywam, że sprawiło mi to przyjemność :)), więc się chętnie wypowiem. Myślę, że jest to najzupełniej normalne, że w pisaniu z kimś na czacie, GG czy FB, gdy trzeba szybko pisać i często nie nadąża się za myślami, które wybiegają do przodu, tworzy się dziwne konstrukcje zdaniowe. Mam to samo, choć nie jest to coś, co zdarza mi się często, ale się zdarza na pewno. Radę można mieć jedną na początek - zanim się wyśle, warto jeszcze raz przeczytać to, co się napisało. I to bardzo pomaga. Czasem warto poświęcić pięć czy siedem sekund i jeszcze raz rzucić okiem na zdanie niż potem przez minutę rozszyfrowywać swoje rebusy i tłumaczyć, co poeta miał na myśli. :) Jakikolwiek tekst warto przynajmniej raz przeczytać w całości, od początku do końca, żeby przekonać się, jak odbierze go osoba, która będzie go potem czytać. Zawsze wtedy znajdzie się coś, co warto poprawić, bo tekst, gdy jest czytany w całości, zupełnie inne wrażenie sprawia, niż gdy jesteśmy w trakcie pisania.

Pisanie krótkich i w miarę prostych zdań - też to zalecam osobom, które mają tendencje do tworzenia skomplikowanych konstrukcji, w których po paru przecinkach i wtrąceniach np. zapominają, co było podmiotem. No chyba że komuś zależy, by błysnąć przed dziewczyną umiejętnością budowania zdań wielokrotnie złożonych. Wtedy pomocna będzie kolejna rada.

Jeżeli chodzi o wyrobienie jakichś umiejętności w tej kwestii, to na pewno pomoże czytanie książek. Niestety nie ma co liczyć na szybki i bezbolesny sposób. :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Coldman »

Własnie miałem do Cb pisać na PW , ale mnie uprzedziłeś tutaj. Muszę popracować nad pilnowaniem siebie przy pisaniu , żeby mi ta ręka enteru nie sięgała :)
Tutaj mam też ciekawy przykład 2 moich wersji. Jedna świeżo po napisaniu druga po obrobieniu

Tutaj link do 1
http://imgur.com/GdNN3t8

Tu Druga
Witam
Przepraszam, ze przeszkadzam , ale mam pewien problem , a słyszałem że Jesteś najlepsze tutaj , jeśli chodzi o tego typu sprawy.
Masz może jakieś sposoby na poprawę własnej składni ?
Mam z tym problem , szczególnie w konwersacjach czatowych , gdzie szybko pisze , myśląc że wszystko jest ok , potem wysyłam , dopiero po chwili zauważam , że zdanie jest z błędami. W postach zawsze staram się kilka razy sprawdzić to co napisałem i poprawić. Trochę irytujące , gdy piszesz coś a potem czytasz i jest to bez sensu.
Dodam ,że nie mam problemu raczej z ortografią i interpunkcją .
W szkolę już gramatyki i ortografii nie mam .
Podam 2 przykłady błędów z dzisiaj oraz SS z wiadomości , z przed wszelkich poprawek.
1.Mam pewien pomysł związany z forum , napiszę jak znajdę czas wątek
2.Tylko wiesz że te wszystkie pociski to z tego samolotu, a te niby kółka na skrzydłach i wszędzie to działka xD
SS http://imgur.com/GdNN3t8
Czekam za odpowiedzią , z góry dziękuje i pozdrawiam.
Coldman


Ruciński pisze: Myślę, że jest to najzupełniej normalne, że w pisaniu z kimś na czacie, GG czy FB, gdy trzeba szybko pisać i często nie nadąża się za myślami, które wybiegają do przodu, tworzy się dziwne konstrukcje zdaniowe. Mam to samo, choć nie jest to coś, co zdarza mi się często, ale się zdarza na pewno. Radę można mieć jedną na początek - zanim się wyśle, warto jeszcze raz przeczytać to, co się napisało.
To chyba typowe dla introwertyków

Drimlajner pisze:
... w takim wypadku pomóc może chyba podręcznik do gramatyki z Polaka z LO. Poziom rozszerzony czy jakoś tak.

Chociaż... może szczebel niżej ? Gimnazjum ? Pamiętam że mnie w którymś momencie tym męczyli.
Tylko w Gimnazjum jest gramatyka i ortografia .
Awatar użytkownika
Ruciński
Introwertyk
Posty: 90
Rejestracja: 22 mar 2015, 8:30
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łaziska Górne, Śląsk

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Ruciński »

Na początek sugestia - przez znakami interpunkcyjnymi, typu przecinek, kropka, dwukropek itp., nie stawia się spacji. Zacznij od tego i Twoje zdania estetycznie będą się lepiej prezentować. :)

Tak sobie też pomyślałem, że może mógłbyś zapoznać się z "Poradnikiem interpunkcyjnym" (Polański, Szopa, Dereń). Jak nazwa wskazuje, chodzi tam o interpunkcję, ale jest tam mnóstwo przykładów różnych konstrukcji zdaniowych, bardziej skomplikowanych niż "Ala ma kota", które mógłbyś chociaż wzrokowo przyswoić. Jeżeli sobie to poprzeglądasz, postudiujesz, to może to Ci pomoże tworzyć lepsze zdania.

Jeżeli np. chciałbyś stworzyć zdanie, w którym pojawia się zwrot "zwłaszcza że", to możesz zerknąć do tego poradnika i tam będziesz widział, jak zdanie z tym zwrotem powinno być skonstruowane. Na początku pewnie będzie trzeba na to poświęcić trochę czasu i pisanie na czacie będzie nieco spowolnione, ale z czasem zapamiętasz te rzeczy i będzie lepiej.

Można też skorzystać z Korpusu Językowego PWN (http://sjp.pwn.pl/korpus). Wpisujesz tam interesującą Cię frazę (np. "zwłaszcza że") i dostajesz przykładowe zdania z tą frazą, których konstrukcję można podpatrzyć.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Fangtasia »

Coldman pisze: Dodam że nie mam problemu raczej z ortografią i interpunkcją .
Teraz to pojechałeś. :D Nie chcę być niemiła i nie mam tego na celu, ale to zazwyczaj Twoje posty rażą moje oczy właśnie dlatego, że olewasz interpunkcję (błędy ortograficzne też się zdarzają).
Nestor pisze:Czytanie książek jest chyba najgorszą radą jaką można otrzymać.
Według mnie to jedna z lepszych rad, ale trzeba ją dostać w jak najmłodszym wieku, najlepiej od rodziców. Od kiedy pamiętam czytam książki, w podstawówce byłam osobą, która czytała najwięcej książek. I nikt mnie do tego nie zmuszał, tata czytał mi do snu kiedyś i to polubiłam. To chyba taka rada dla przyszłych tatusiów - czytajcie swoim dzieciom. ;)
Coldman, nie mam innej rady niż oswojenie się z "wyglądem" języka. Czytanie książek bardzo pomaga, czytanie suchych porad na temat przecinków w odpowiednim miejscu jest chyba bezsensu. Ale to zależy jak komu pasuje. Nie mówię, że jestem specem od języka, bo przeczytałam trochę książek. Składnia i interpunkcja to dość trudne rzeczy, zwłaszcza jeśli się nad nimi nie pracuje od początku edukacji. Ortografia natomiast to pikuś. :D
Awatar użytkownika
Ruciński
Introwertyk
Posty: 90
Rejestracja: 22 mar 2015, 8:30
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Łaziska Górne, Śląsk

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Ruciński »

Fangtasia pisze:Czytanie książek bardzo pomaga, czytanie suchych porad na temat przecinków w odpowiednim miejscu jest chyba bezsensu.
Jeżeli ktoś chce użyć jakiegoś konkretnego wyrażenia i zależy mu, żeby dobrze skonstruować z nim zdanie, to jak najbardziej ma to sens. :)
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Fangtasia »

Ruciński pisze:Jeżeli ktoś chce użyć jakiegoś konkretnego wyrażenia i zależy mu, żeby dobrze skonstruować z nim zdanie, to jak najbardziej ma to sens. :)
Tak tu się zgodzę, ja sama tak często robię. Ale nie czytam poradników/instrukcji/słowników tak dla zabawy jak nie mam co robić. :D
Dzięki za link do Korpusu, czasami nie wiadomo gdzie szukać prawdy w tych internetach.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Język polski w Internecie

Post autor: Coldman »

Dzięki za drobne porady, na pewno się przydają, szczególnie z tym przecinkiem .
Co do książek, no to ja, czytam dosyć dużo, jak na osobę w takim wieku. Poczytam sobie moje ulubione pozycje, pod kątem składni.
Jak się popilnuję, to będzie lepiej z tym, chociaż przy moim toku myślenia i kropli ekscentryzmu, i tak mnie trudno zrozumieć. :)
ODPOWIEDZ