co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Maksiu
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 27 paź 2012, 23:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Łódź, TM

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Maksiu »

1.Zależy w jakiej dziedzinie.
Może być wartość intelektualna, emocjonalna, historiotwórcza, ekonomiczna etc.
Każdą z osobna da się zmierzyć. Pytanie jak je do siębie dodać. Która wartosć ma jaką wagę?

2. Za wartość ogólną można uznać użyteczność. Większą wartość ma w tym sensie ten o którym więcej ludzi może powiedzieć "on mi pomógł" "ja go potrzebuje", a zaniża watrość każde zdanie "on wyżądził mi krzywdę".
Suma zdań pozytywnych i negatywnych na temat danego człowieka.

Lecz co jeśli ktoś jest mylnie osądzany? Dajmy na to: skazali niewinnego na więzienie, Jego wartość w tym sensie drastycznie spada, a przecież niesłusznie.
Trzeba by wprowadzić pojęcie "prawdy absolutnej", w to chyba nie ma sensu się zagłębiać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Miszka »

.Za wartość ogólną można uznać użyteczność. Większą wartość ma w tym sensie ten o którym więcej ludzi może powiedzieć "on mi pomógł" "ja go potrzebuje", a zaniża watrość każde zdanie "on wyżądził mi krzywdę"
Trąci mi to czymś to czymś w stylu "najważniejsze jest państwo które jest jednym organizmem, a człowiek musi być mu użyteczny".
Wartościowy może być ktoś nielubiany kto krytykuje, ma własne zdanie itp.
Albo co jeśli kogoś nie stać na niesienie pomocy, bo np, sam jej potrzebuje? Czy jest wtedy niewartościowy?
Co jak pomaga, bo chce być lubianym?
Albo wierzy że bezinteresowna pomoc zbliży go do raju, i tym sposobem spełnia swoje egoistycznie marzenia o zyciu wiecznym?
Awatar użytkownika
Maksiu
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 27 paź 2012, 23:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Łódź, TM

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Maksiu »

Egoistów uwarzasz za "mniej wartościowych"??
Jeśli powiesz o człowieku "doceniam to, że ma dobre chęci, mimo braku środków", to w myśl przytoczonej definicji (celowo nie piszę "mojej def." ponieważ nie kieruję się nią w życiu, to tylko filozofia) zyskuje na wartości.

Innymi słowy: "jeśli widzisz w kimś wartość, to on ją ma", a potem sumujemy :twisted:
Obrazek
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: s1a3p1a1 »

Perspektywa. Nic więcej.
ODPOWIEDZ