co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

Piorun23 pisze:dlaczego na wakacje dla złodzieja wydaje się więcej niż na chorego w szpitalu?
Złodziej ma większą wartość :?
Czy to poprawna odpowiedź ? :)
hlidskjalf pisze: Oczwiscie mozna powiedziec, ze mysla, kochaja, ale czy to bedzie tak naprawde wzynaczalo ich _wartosc_?
O tym dyskutujemy.
Jeżeli przez wartość ludzi rozumielibyśmy jakieś szczególne cechy wyróżniające go spośród innych stworzeń, to dla czego nie uczynić z nich probierzy wartości?
By wypowiadać się w tym temacie należało by ustalić o co chodziło pytającemu. Sugerowałem 2 możliwości już wcześniej
To o co tak na prawdę pytasz, bo się zgubiłem...?
O drogę do określania wartości człowieka, czy też o probierze owej wartości?
Innymi słowy, by odpowiedzieć na Twoje, hlidskjalf, pytanie należało by przewartościować probieże (jak słusznie zauważył Piorun23, zarówno podnoszące jak i obniżające wartość). A ja na razie o rodzajach probierzy tylko. :)
I to do tego tych, wydawało by się najbardziej obiektywnych i uniwersalnych, by nie wplątać się w jakieś zawiłości...
Awatar użytkownika
Piorun23
Intro-wyjadacz
Posty: 369
Rejestracja: 28 sty 2010, 12:01
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z ciemnego boru

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Piorun23 »

Obawiam się Pio że to jest poprawna odpowiedź.
I dopóki głos męta społecznego z samego dna ścieku będzie ważył tyle samo co głos uczciwego człowieka, nic się w tej kwestii nie zmieni.
A dopóki to się nie zmieni, realna wartość męta będzie większa niż uczciwego obywatela, bo pasożytom społecznym wszystko zapewnia państwo, a normalny uczciwy człowiek musi się sam utrzymać
http://greenshadow23.deviantart.com/
Zapraszam :wink:

Tak jestem smętny jak kurhan na stepie, a tak samotny, jak wicher na morzu
a tak zbłąkany, jak liść na rozdrożu, a tak zwinięty, jak żmija w czerepie...

...może lepiej nie wiedzieć, że masz tylko siebie? ...lepiej karmić się "prawdą" że Bóg jest gdzieś... tylko zasnął...

Cynik jest draniem który złośliwie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jakim według wiary ludzi być powinien
silgar
Introwertyk
Posty: 124
Rejestracja: 06 paź 2009, 0:10
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: silgar »

Wyznaczników wartości człowieka jest tyle co systemów etycznych. Większość religii do wartościowania ludzi używa pojęć dobra i zła. Chrześcijaństwo na przykład wymyśliło sobie że dorbo = miłość. Filozofowie sobie też różnie wymyślali. Platon wartościował na podstawie mądrości, Nietzsche świadomości (tak to chyba najlepiej określić) a Kant na podstawie obowiązkowości i siły przywiązania do własnych poglądów.
Oznacza to z całą pewnością ze usunięcie niektórych było by zyskiem dla świata (a co za tym idzie mają wartość ujemna), niestety wymyślona przez głupków i (zapewne) tych niektórych filozofia socjalistyczna na to nie zezwala. A szkoda :twisted:

Bo zastanówcie się: jaka jest wartość notorycznego złodzieja?
I dlaczego na wakacje dla złodzieja wydaje się więcej niż na chorego w szpitalu, zamiast wspomnianego złodzieja zwyczajnie powiesić?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jakby każdy miał usuwać ludzi, o których uważa, że maja ujemna wartość społeczna to ja musiałbym zastrzelić Ciebie a nie mam na to ochoty.
Bo zastanówcie się: jaka jest wartość notorycznego złodzieja?
Notoryczny złodziej może mieć na przykład taką wartość, że jest kochającym mężem i troskliwym ojcem.
Awatar użytkownika
hlidskjalf
Introwertyk
Posty: 69
Rejestracja: 23 maja 2010, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: hlidskjalf »

silgar pisze: Bo zastanówcie się: jaka jest wartość notorycznego złodzieja?

Notoryczny złodziej może mieć na przykład taką wartość, że jest kochającym mężem i troskliwym ojcem.
Otóż to. Na samym początku należałoby zastanwoić się czy istnieje w ogóle możliwość obiektywnego ocenienia wszystkich jedną miarą, a nie każdego z osobna relatywistycznie.
~hlidskjalf
"Chór Starców:
Rób coś, ruszaj się, myśl.
On sobie leży, a czas leci.
Mów coś, rób coś.
posuwaj akcję,
w uchu chociaż dłub!”
T. Różewicz - "Kartoteka"
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

silgar pisze: Notoryczny złodziej może mieć na przykład taką wartość, że jest kochającym mężem i troskliwym ojcem.
Z miłości do dzieci, kradnie babci pomidory ze straganu :roll:

Wartością człowieka może być jego nieszablonowość. Postawa(złodzieja) ta sama a opinie różne...
Złodziej idzie pod prąd. Jest odważnym i przedsiębiorczym człowiekiem. Nie daje się kształtować konwenansom, mocno trzyma się swych wartości. Jego uczynki są gorące i czasem bywa na owych łapany. :)
Awatar użytkownika
Piorun23
Intro-wyjadacz
Posty: 369
Rejestracja: 28 sty 2010, 12:01
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z ciemnego boru

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Piorun23 »

Silgar, powiedz jak się czujesz utrzymując złodziei i morderców?
Lepiej?
Czujesz się dumny łożąc na utrzymanie alkoholików, narkomanów i pedofilów?

A może nie płacisz podatków... albo nie dorosłeś do wieku w którym płaci się podatki?
http://greenshadow23.deviantart.com/
Zapraszam :wink:

Tak jestem smętny jak kurhan na stepie, a tak samotny, jak wicher na morzu
a tak zbłąkany, jak liść na rozdrożu, a tak zwinięty, jak żmija w czerepie...

...może lepiej nie wiedzieć, że masz tylko siebie? ...lepiej karmić się "prawdą" że Bóg jest gdzieś... tylko zasnął...

Cynik jest draniem który złośliwie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jakim według wiary ludzi być powinien
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: MetalMan »

silgar pisze: Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jakby każdy miał usuwać ludzi, o których uważa, że maja ujemna wartość społeczna to ja musiałbym zastrzelić Ciebie a nie mam na to ochoty.
Co do usuwania ludzi, to człowiek popełniający przestępstwo zagrożone karą śmierci sam wydaje na siebie wyrok. Taka wyrafinowana forma samobójstwa. Tyle na ten temat.
silgar pisze:Notoryczny złodziej może mieć na przykład taką wartość, że jest kochającym mężem i troskliwym ojcem.
Może być też przy okazji seryjnym gwałcicielem, może kraść babciom torebki, może być szataniastą" :twisted: , tylko co z tego? Popełnia przestępstwo więc musi być ukarany[podejrzewam, że ktoś napisze coś o "ojcu, który kradnie na chleb", więc mówię od razu, że istnieje coś takiego jak okoliczności łagodzące wysokość kary :wink: ].
silgar pisze:Silgar, powiedz jak się czujesz utrzymując złodziei i morderców?
Lepiej?
Czujesz się dumny łożąc na utrzymanie alkoholików, narkomanów i pedofilów?

A może nie płacisz podatków... albo nie dorosłeś do wieku w którym płaci się podatki?
Ja często mam wrażenie, że lewakom wydaje się, że oni utrzymują tylko tych niewinnych, sprawiedliwych, co to nie chcieli ale tak wyszło... a więzienie ich odmieni, po odsiadce wrócą i odpracują wyrządzone krzywdy walcząc na froncie pracy, dla dobra ogółu[by żyło się lepiej :mrgreen: ]. :lol: Nie, błąd. Oni nie mają pojęcia, ile pieniędzy państwo wydaje na takie coś... :evil:
Co do głównego tematu: jeśli chodzi o ocenianie indywidualne, to Piorun ma wg mnie rację, z takim wartościowaniem człowieka. To, że ktoś ma ujemną wartość w naszych oczach, nie znaczy, że od razu pójdziemy go zabić[co czasami byłoby wielkim poświęceniem dla dobra ogółu :lol: ]. :wink:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
Kamil
Rozkręcony intro
Posty: 338
Rejestracja: 01 lip 2009, 22:52
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Gdańsk

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Kamil »

Piorun23 pisze:Silgar, powiedz jak się czujesz utrzymując złodziei i morderców?
Lepiej?
Czujesz się dumny łożąc na utrzymanie alkoholików, narkomanów i pedofilów?

A może nie płacisz podatków... albo nie dorosłeś do wieku w którym płaci się podatki?
Nie wiem jak Silgar, ale płacąc podatki sprawiam, że to ZŁO siedzi gdzieś odizolowane ode mnie... Swoją drogą, o ile kary śmierci uważam za złe, ale byłbym jak najbardziej za tym, by więźniowie pracowali...ciężka praca fizyczna.. Fakt, ze względu na potrzebę większego pilnowania, koszty byłaby większe, a praca jaką mogliby wykonywać raczej prosta i mało płatna... ale z tego więcej z nich mogłoby wyjść z resocjalizowani..
"Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza "- Antoine de Saint-Exupéry

"Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Ekstrawertyka, to znaczy, że go nie słuchałeś.
Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Introwertyka, to znaczy, że go nie zapytałeś."
silgar
Introwertyk
Posty: 124
Rejestracja: 06 paź 2009, 0:10
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: silgar »

Pio pisze:Wartością człowieka może być jego nieszablonowość.
Świetny pomysł na wartościowane. Założę se różowe buty do zielonych spodni będę wartościowy, że hej...
Piorun23 pisze:Silgar, powiedz jak się czujesz utrzymując złodziei i morderców?
Lepiej?
Czujesz się dumny łożąc na utrzymanie alkoholików, narkomanów i pedofilów?

A może nie płacisz podatków... albo nie dorosłeś do wieku w którym płaci się podatki?
Podatki płacę kwartalnie, dochodowy i VAT.
'Dumny' to chyba nie najlepsze słowo ale od biedy też może być.
Kamil pisze:Swoją drogą, o ile kary śmierci uważam za złe, ale byłbym jak najbardziej za tym, by więźniowie pracowali...ciężka praca fizyczna..
Ale dlaczego akurat fizycznie? Jako kara? Niektórzy z własnej woli życie spędzają no wyrywaniu sztang toteż w machaniu łopatą świetnie by się odnaleźli. Trochę zbyt szablonowe podejście. Zresztą praca powinna być przede wszystkim pożyteczna.
MetalMan pisze:Może być też przy okazji seryjnym gwałcicielem, może kraść babciom torebki, może być szataniastą" :twisted: , tylko co z tego? Popełnia przestępstwo więc musi być ukarany
A czy ja napisałem gdzieś, że ma nie być ukarany? Temat jest o wartościowaniu ludzi.
MetalMan pisze:Ja często mam wrażenie, że lewakom wydaje się, że oni utrzymują tylko tych niewinnych, sprawiedliwych, co to nie chcieli ale tak wyszło... a więzienie ich odmieni, po odsiadce wrócą i odpracują wyrządzone krzywdy walcząc na froncie pracy, dla dobra ogółu[by żyło się lepiej :mrgreen: ]. :lol: Nie, błąd. Oni nie mają pojęcia, ile pieniędzy państwo wydaje na takie coś... :evil:
A dlaczego ktoś miałby nie wiedzieć ile to kosztuje. Problem polega n tym, że nie dla wszystkich najważniejsze jest kryterium ekonomiczne.

A jak mnie jeszcze raz nazwiesz 'lewakiem' to sie spotkamy na ubitej ziemi :twisted:

Sry za poślizg z odpowiedzią ale byłem zajęty zarabianiem na utrzymanie gwałcicieli i pedofilii.
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

silgar pisze:
Pio pisze:Wartością człowieka może być jego nieszablonowość.
Świetny pomysł na wartościowane. Założę se różowe buty do zielonych spodni będę wartościowy, że hej...
tyś mnie silgar nie zrozumiał... :roll:
dwie osoby, dwa różne ciekawe poglądy. W sensie ogólnym, dla ludzkiego gatunku to punkty plusowe.

Widok silglara w różowych butach,bezcenne... :mrgreen:
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

-mikamves- pisze:Moim zdaniem wyznacznikiem wartości człowieka są po prostu jego czyny.
U introwertyków tych czynów jest mniej, co, tak jakby, stawia nas na gorszej pozycji :?
Ogólnie, zgadzam, się czyny, nie puste deklaracje, mogły by określać wartość człowieka (szczególnie pracodawca by się zainteresował tym wskaźnikiem).
Jednak...
Awatar użytkownika
Kamil
Rozkręcony intro
Posty: 338
Rejestracja: 01 lip 2009, 22:52
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Gdańsk

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Kamil »

Ale czym są czyny? Czy jeśli ktoś trudni się doradztwem to jego rady też są czynami?,,
"Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza "- Antoine de Saint-Exupéry

"Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Ekstrawertyka, to znaczy, że go nie słuchałeś.
Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Introwertyka, to znaczy, że go nie zapytałeś."
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

Kamil pisze:Ale czym są czyny? Czy jeśli ktoś trudni się doradztwem to jego rady też są czynami?,,
Widzisz Kamil są ludzie którzy, "mówią a nic nie robią. Co się stało się z fabryką w Starosielcach..?" :D

Uważam, że rady doradcy nie są czynami 8)
Słusznie jednak zauważyłeś, że doradca może być wartościowym człowiekiem tylko gadając :)
Kryterium czynów nie mogło by przesądzać o wartości nikogo z piszących na forum.
Awatar użytkownika
Kamil
Rozkręcony intro
Posty: 338
Rejestracja: 01 lip 2009, 22:52
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Gdańsk

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Kamil »

Pio pisze: Uważam, że rady doradcy nie są czynami 8)
W poprzednim poście pisałem "trudni się doradztwem", nie chodzi mi więc o gaduły co gadają bez kompetencji i poproszenia na każdy temat, ale o tych co są zatrudnieni właśnie w roli doradców..
Tylko czyż każdy wielki tego świata nie ma co najmniej jednego doradcy? Czy doszłoby do wielu czynów różnych władców, gdyby nie było stosownych rad? Władcami często bywali silni idioci, odpowiednio kierowani doradcami..
"Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza "- Antoine de Saint-Exupéry

"Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Ekstrawertyka, to znaczy, że go nie słuchałeś.
Jeśli nie dowiedziałeś się czegoś od Introwertyka, to znaczy, że go nie zapytałeś."
Pio
Introwertyk
Posty: 87
Rejestracja: 20 cze 2010, 8:49
Płeć: nieokreślona

Re: co jest wyznacznikiem wartości człowieka

Post autor: Pio »

Kamil pisze:nie chodzi mi więc o gaduły co gadają bez kompetencji
I mi też o tych nie chodzi. Dobrze więc Ciebie zrozumiałem :)
Kamil pisze:Czy doszłoby do wielu czynów różnych władców, gdyby nie było stosownych rad?
Jak najbardziej nie doszło by. Z tym też się zgadzam. Pisałem o tym przed chwilą
Słusznie jednak zauważyłeś, że doradca może być wartościowym człowiekiem tylko gadając
A teraz taka refleksja... Załóżmy, że ktoś jest autorytetem w jakiejś dziedzinie. Poproszono go o doradzanie a on na to:
- chętnie
Doradzać jednak nie zaczął. Telefonów nie odbierał, na spotkania nie przychodził....
Tak sobie myślę, że w jego wypadku "przejście od słów do czynów" to po prostu rozpoczęcie doradzania. Doradzanie mogło by być więc czynem, do którego przeszedł (gdyby przeszedł) :roll:

Hmm... coraz bardziej podobają mi się "czyny" jako wyznacznik wartości. (czyny rozumiane jako efekt deklaracji)
Czyny w sensie ogólnym nie nadają się na wyznacznik wartości, bo przecież one zawsze jakieś są (nawet jak ich nie ma :wink: )
ODPOWIEDZ