W jaki sposób myślicie?

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
red_sky
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 30 wrz 2012, 13:58
Płeć: nieokreślona

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: red_sky »

Ja myślę słowami, ale także obrazami albo filmami. A często jednocześnie tym i tym. Na przykład mam w głowie scenę i sobie ją komentuję "Pójdę tam i...", "A on powie..." i tak dalej. Bardzo często mam też, jak ktoś wcześniej to nazwał "mindflashy". O czymś myślę, wiem o co mi chodzi, ale to jest tak krótkie, że nawet nie zdążę tego ubrać w słowa. Niesamowite uczucie.

A sny miewam różne. Czasami w nich czuję absolutnie wszystko, a czasem to tylko obraz i emocje. Ale nigdy nie miałam biało-czarnego. Od zawsze miałam tylko i wyłącznie kolorowe.

Ostatnio odkryłam coś interesującego. A mianowicie, kiedy słucham muzyki i jednocześnie usypiam, to sny mam w formie snu, tak że jestem widzem/obserwatorem tego, co się dzieje. I jak leci jakaś scenka np. dramatyczna, to jest podkład muzyczny z tej piosenki, która aktualnie leci. A scena również jest dopasowana nastrojem i tematem do piosenki.

I nie wiem, jak inni myślą. Nikogo nie pytałam o to i nie mam zamiaru :lol: Jeszcze zdążą mnie do psychiatryka wtrącić. Ale nie powiem, ciekawi mnie to.
4w5
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Miszka »

Ja myślę głównie monologami i dialogami, ale w pewien specyficzny sposób; "rozmawiam" ze sobą nie o tym co aktualnie robię, tylko czymś dla mnie ważnym, inne rzeczy robiąc automatycznie. Wyłączam się do tego stopnia że np. zjem obiad i nie wiem nawet co to było, albo jestem na korytarzu i nie wiem czy wyszedłem z wykładu czy właśnie na niego idę. Czasem całkowicie się wyłączam choć o niczym nie myślę. Często też jak o czymś dłużej myślę, to nie wiem czy to "coś" się wydarzyło, czy to tylko moja wyobraźnia. Obrazy mam ciężko zapamiętać, nie umiem sobie nawet przypomnieć jak wyglądają moi rodzicie czy rodzeństwo które codziennie widzę. Za to zapamiętuje emocje i myśli; wiem o czym myślałem pół roku temu przy ognisku, czuje tę samą mieszankę adrenaliny i strachu jak wspominam podróże, czuje na sobie wściekłość osoby z którą się pokłóciłem, choć nie umiem sobie przypomnieć o tej osobie nic więcej.

Sny mam kolorowe, choć częściej czuje dotyk/smak przedmiotów i słyszę głosy ludzi niż ich widzę.
Ever
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 07 paź 2012, 19:37
Płeć: nieokreślona

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Ever »

Ja myślę zależnie od sytuacji, kiedy podejmuje stosunkowo 'szybką decyzję' to tylko słowami, w szkole myśle obrazami (np. przypominając sobie daną stronę w zeszycie/plannerze) Kiedy marzę to myśle słowami i obrazami i co dziwniejsze łatwiej myśli mi się w obcych językach np. najczęściej myśle i śnie po angielsku, na drugim miejscu jest polski a najrzadziej myśle, marzę po włosku lub niemiecku.
Mam też "głupie" przebłyski kiedy zaglądam w przeszłość, nie wiem czy to o czym myśle mi się śniło czy wydarzyło się naprawdę.
Awatar użytkownika
amls
Introwertyk
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2012, 21:13
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Poznań

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: amls »

Kiedy jestem sama częściej myślę słowami, kiedy wśród ludzi - obrazami. Dlatego w trakcie rozmów czasem ciężko mi wytłumaczyć o co mi chodzi, w głowie widzę co mam na myśli, ale nie potrafię tego nazwać. Zdarza się, że po prostu rysuję, to co chcę przekazać (o ile jest to możliwe).
emfausto

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: emfausto »

Trochę odkopię temat. Właśnie wróciłem z wypadu do lasu, podczas której miałem "potężną rozkminę filozoficzną" dotyczącą mojej przeszłości i życia obecnego, przy okazji udało mi się w miare obiektywnie ocenić swój sposób myślenia i wychodzi na to że myśle algorytmem.
Schmalzler
Introwertyk
Posty: 121
Rejestracja: 25 maja 2011, 17:36
Płeć: nieokreślona

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Schmalzler »

emfausto pisze:Trochę odkopię temat. Właśnie wróciłem z wypadu do lasu, podczas której miałem "potężną rozkminę filozoficzną" dotyczącą mojej przeszłości i życia obecnego, przy okazji udało mi się w miare obiektywnie ocenić swój sposób myślenia i wychodzi na to że myśle algorytmem.
Jakim konkretnie? Podaj, chętnie uzyskam nad tobą absolutną kontrolę :D
Keep talking, I'm diagnosing you.
emfausto

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: emfausto »

Schmalzler pisze:
emfausto pisze:Trochę odkopię temat. Właśnie wróciłem z wypadu do lasu, podczas której miałem "potężną rozkminę filozoficzną" dotyczącą mojej przeszłości i życia obecnego, przy okazji udało mi się w miare obiektywnie ocenić swój sposób myślenia i wychodzi na to że myśle algorytmem.
Jakim konkretnie? Podaj, chętnie uzyskam nad tobą absolutną kontrolę :D
mi chodziło o schemat myślenia... :roll: (niczego nie obliczam, jeżeli o to Ci chodzi)
Schmalzler
Introwertyk
Posty: 121
Rejestracja: 25 maja 2011, 17:36
Płeć: nieokreślona

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Schmalzler »

Nie o to. Chodzi mi raczej o to, żebyś rozwinął wątek, bo ująłeś to bardzo ogólnikowo. Temat mnie interesuje, stąd ciekawość. Nie chcesz, nie zmuszam.
Keep talking, I'm diagnosing you.
emfausto

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: emfausto »

Schmalzler pisze:Nie o to. Chodzi mi raczej o to, żebyś rozwinął wątek, bo ująłeś to bardzo ogólnikowo. Temat mnie interesuje, stąd ciekawość. Nie chcesz, nie zmuszam.
skromny chłopak jestem, ale spóbuje rozwinąć. wszystko zależy od zadania, działania lub problemu z którym musze się zmagać, zazwyczaj jest tak że wiem jakie musze podjąć działania, co mi jest potrzebne, jakie są ewentualne przeszkody, schody się zaczynają wtedy jak czegoś nie wiem lub czegoś brakuje (wtedy układam plan działania aby się dowiedzieć lub zdobyć daną rzecz) i trzeba ludzi pytać/prosić, wtedy w zależności od ich odpowiedzi/reakcji/pomocy lekko zmienić plan działania(inaczej: schemat działania) który jest generowany przezemnie na bieżąco, ogólnie jestem skoncentrowany na tym czym się zajmuje lub co robie, czasem się introspekcja wkradnie :D zdarzyło się kilka razy że nie byłem w stanie odpowiedzieć na pytania "z dupy" bo były dla mnie zaskoczeniem i nie były związane z tym czym się zajmuje. Potrafie też patrzyć na sprawy z różnych perspektyw. Zdarza się że nie przewiduje różnych czynników losowych, pomijam niektóre szczegóły i ogólnie jestem pesymistą :twisted:
tak to mniej więcej wygląda :wink:
Awatar użytkownika
Maksiu
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 27 paź 2012, 23:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Łódź, TM

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Maksiu »

Jeśli marzę albo wspominam, to obraz + dżwięk. Gdy rozkminiam jakiś problem, czy filozofuje, wtedy słowa i sporadycznie obrazy. Ogólnie obrazy pojawiają się wtedy gdy moje myśli dotyczą konkretnego miejsca, czy sytuacji. Zauważyłem też, że myśłenie słowne jest zjawiskiem niepożądanym, jak np. ruszanie ustami w czasie czytania książki. Wiem o czym chcę pomyśleć, zanim to "wypowiem" w głowie. Przy odrobinie wysiłku mogę oszczędzać czas ucinając słowa i myśleć samą treścią, znaczeniem. Zauważyłem też, że jak jestem zmęczony, zamiast swojego głosu, używam w myślach innego, który ostatnio słyszałem w filmie lub życiu. Dzieje się to spontanicznie.
Obrazek
Awatar użytkownika
degieb
Pobudzony intro
Posty: 126
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:18
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: B(rz)ydgoszcz
Kontakt:

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: degieb »

Słowami jak o czymś myslę,rzadziej obrazy i filmy tak serio czasem zdarza mi gadać do siebie,jak nie ma przy mnie kolegów,np jestem w autobusie, i w sumie tylko ruszam ustami,wyglądam jakbym był opętany :d
Mhm.
Awatar użytkownika
ultramaryna
Intronek
Posty: 51
Rejestracja: 07 lis 2012, 17:24
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Warszawa

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: ultramaryna »

Anubis pisze:Ciekawa rzecz...
Nie jestem informatykiem, wręcz się na tym nie znam, ale myślę "metodą gumowej kaczuszki". Po prostu, kiedy coś wymaga głębszego przemyślenia to wyobrażam sobie, że staram się to komuś wytłumaczyć/ opowiedzieć.
A ja mam coś takiego (i ciekawa jestem, czy inni też), że niemal zawsze w myślach mimowolnie wczuwam się w rolę osoby, której np. zamierzam coś powiedzieć (choćby coś nieistotnego)/pokazać. Próbuję sobie wyobrazić daną kwestię z perspektywy tego drugiego człowieka. Nawet gdy np. polecam przyjaciółce nową muzykę, staram się przestawić na jej tryb myślenia (na tyle, na ile ją znam, rzecz jasna) i spojrzeć na te same dźwięki "na nowo".
Tak samo, gdy piszę do kogoś maila/smsa - zawsze przed wysłaniem staram się jeszcze raz przeczytać go "na świeżo", z perspektywy adresata. To już taki nawyk, mam go od zawsze.

Jeśli chodzi o myślenie jako takie, to ogólnie jestem wzrokowcem i myślę przede wszystkim obrazami - na tyle, na ile jest to możliwe. Słowami również - nie wyobrażam sobie, żeby dało się tego uniknąć - ale nawet słowom zwykle towarzyszą jakieś przebłyski obrazów. I szczerze mówiąc, kiedyś dziwił mnie wspomniany tu zwyczaj poruszania ustami/mówienia pod nosem w trakcie czytania książki, ale dziś już wiem, że to po prostu inny sposób myślenia. Ja na słowa w druku po prostu patrzę, ogarniam je wzrokiem i przetwarzam w głowie na sens, raczej bez żadnych głosów ;)
No i często zachwycam się tym, że jakieś słowo ładnie wygląda (litery się zgrabnie układają :D) albo że czcionka jest wyjątkowo fajna, to pewnie też typowe dla wzrokowców :)
"Pragnę jedynie miękkiej, mglistej przestrzeni, w której mogę żyć, i jeszcze żeby zostawiono mnie w spokoju."
Lloydia
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 27 wrz 2013, 21:12
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Śląsk

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Lloydia »

Gdy jestem między ludzmi zazwyczaj myślę słowami, w stylu ,, Teraz drugie piętro, kurczę znowu zapomniałam kanapki, no muuszę sobie kupić , co ona gada? Nie slyszę glośno jest. Co to za drzwi , jeszcze tu nie miałam , a ta znowu za blisko staje, no haloo! Mam szeroką przestrzeń osobistą ! A udam że muszę już iść".
A jak jestem sama albo zostawiona w spokoju i mam te swoje ,,odloty'' to myślę samymi obrazami. Oczywiście jeśli są w nich osoby to one mówią, ale nie jest to coś w stylu : ,, a teraz on mówi....''. Tylko po prostu mówią.
5w4, ISTP
Awatar użytkownika
Shingo
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 07 gru 2009, 17:59
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: Shingo »

Sam myślę głównie słowami. Prowadzę swego rodzaju wewnętrzny monolog. Często jeśli mam się z kimś spotkać w jakimś konkretnym celu, mówię w myślach to co chciałbym powiedzieć, a potem rozważam czy to są odpowiednie słowa. Obrazów używam jeśli rozwiązuję jakiś problem bądź chcę gdzieś trafić, albo powrócić do jakiegoś wspomnienia. Pamiętam głównie obrazy. Zdarza mi się także śpiewać w myślach kiedy przywołuję do siebie jakiś utwór. Na głos mi się jednak nie zdarza.
ISTJ, 4w5
Awatar użytkownika
barpop
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2013, 0:57
Płeć: nieokreślona

Re: W jaki sposób myślicie?

Post autor: barpop »

Polecam "Introduction to Cognitive Science" Thagarda napisane przystępną angielszczyzną. Opisano tam właśnie sposoby myślenia - obrazy mentalne, zasady logiczne, skrypty/schematy/ramy, pojęcia i tego typu "zjawiska". Mi trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo akurat kognitywistyką się interesuję i ta bardziej dokładna wiedza zlewa się z tą potoczną. Co mogę powiedzieć to to, że pomimo krytyki multitaskingu, zwykle myślę nielinearnie, co jest zapewne wynikiem skupiania się na wielu aspektach na raz.
taki trochę "dżez fjuzion"
ODPOWIEDZ