Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Tarzan
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2012, 18:12
Płeć: nieokreślona

Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Tarzan »

Czy myślicie sobie czasem jak to kiedyś było, kiedy biegaliście z rówieśnikami na boisku, albo rozmawiałyście z koleżankami w pokoiku z lalkami barbie w rękach ? Jak kiedyś wyglądało życie, zarówno dla Was jak i starszych, także Waszych rodziców ? I porównujecie to z teraźniejszością ?

Bo ja tak sobie myślę, że kiedyś było inaczej. Mam na myśli czas bardzo nieodległy, jeszcze początki XXI wieku, wszyscy wokół wydali się jakoś tak mniej spięci, życie ludzi toczyło się wolniej, bez tak wielkiego ciśnienia.... i tą niedaleką przeszłość zespalam z teraźniejszością, kiedy muszę co rano o 7 wstawać i przez pół dnia słuchać czegoś, czego czasem nie rozumie nawet ten, kto mi to tłumaczy ; robić coś tylko po to, gdyż tak nakazuje "świat" i ja muszę za nim, po trupach choćby, podążać, później dla kogoś pracować, praktycznie przez cały czas się męczyć - a wszystko to po to, by w końcu umrzeć ...
Awatar użytkownika
Will
Intronek
Posty: 59
Rejestracja: 10 maja 2012, 21:03
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Will »

Tarzan pisze:Czy myślicie sobie czasem jak to kiedyś było, kiedy biegaliście z rówieśnikami na boisku, albo rozmawiałyście z koleżankami w pokoiku z lalkami barbie w rękach ? Jak kiedyś wyglądało życie, zarówno dla Was jak i starszych, także Waszych rodziców ? I porównujecie to z teraźniejszością ?
Nie cierpiałem biegania po boisku.
Nie bawiłem się lalkami barbie.
Jak dla mnie prawie całe moje życie było skierowane do wewnątrz, ze skrywaniem wszystkich myśli, pragnień, nadziei, spostrzeżeń. Z rzadka tylko dzieliłem się z nimi zaufanym otoczeniem. W sumie to standard.
Ale nie tęsknię za beznadziejną przeszłością. Wolę teraźniejszość, bo tą sobie mogę częściowo chociaż kształtować (i pokolorować, jak mi się zachce).
Tarzan pisze:Bo ja tak sobie myślę, że kiedyś było inaczej. Mam na myśli czas bardzo nieodległy, jeszcze początki XXI wieku, wszyscy wokół wydali się jakoś tak mniej spięci, życie ludzi toczyło się wolniej, bez tak wielkiego ciśnienia.... i tą niedaleką przeszłość zespalam z teraźniejszością, kiedy muszę co rano o 7 wstawać i przez pół dnia słuchać czegoś, czego czasem nie rozumie nawet ten, kto mi to tłumaczy
Jak dla mnie początki XXI w. wcale się tak bardzo nie różniły (choć byłem wtedy jeszcze dzieckiem). Może masz taki wypaczony obraz przez recesję gospodarczą, kiepską kulturę polityczną w Polsce i wszechobecny postęp technologiczny.
A wstawać do szkoły, uczyć się wszelakich nudziarstw - to będzie robiło jeszcze wiele pokoleń po Tobie :).
Wyluzuj i zaakceptuj rzeczywistość, wcale nie jest taka zła :D
INTJ
Samotność jest dla umysłu tym, czym dieta dla ciała.
Tarzan
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2012, 18:12
Płeć: nieokreślona

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Tarzan »

Masz rację. W szczególności ten postęp techniczny, rozbudowa gospodarcza na wielką skalę mnie dobija.
Na przykład ostatnio leżę sobie na plaży, idą jacyś kolesie i mówią : - Po co usunąłeś mój komentarz na facebooku ?
- A po co mi jakiś Karol Ziemiańczyk ?! :D... po czym ja, usłyszawszy to, wyjąłem telefon z kieszeni, wpisałem delikwenta i wiedziałem gdzie mieszka, z kim się ożenił, gdzie się uczył, czego słucha, ile ma lat ...
..to właśnie trochę mnie przeraża. Już wiem, że go nie ma w domu i już mogę atakować tą chatę :). Tutaj skrajność, ale do tego to wszystko dąży, niepohamowany przepływ ton informacji. Kiedyś było jakoś tak swobodniej, nie było tych kamer na ulicach, na każdym skrzyżowaniu, mierników prędkości, radarów.... teraz to wszystko się robi jakieś kontrolowane i policyjne. Wydaję mi się że cały świat od ataku na WTC idzie w złym kierunku.
Awatar użytkownika
arvendanci
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 13 kwie 2012, 11:33
Płeć: nieokreślona

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: arvendanci »

Nie porównuję przeszłości z teraźniejszością. To co było, stało się i się już nie odstanie.
W zasadzie nawet nie staram się wracać do przeszłości. Oprócz jednego przypadku.
Wracam tylko wtedy, jeżeli zdaję sobie sprawę, że mogę stanąć przed podjęciem jakiejś podobnej decyzji, która być może miała jakieś swoje odbicie w przeszłości - wracam wtedy tylko po to, żeby wyciągnąć wnioski ze skutków podjęcia takiej decyzji. To wszystko.
5w4
ISTJ
Awatar użytkownika
Tichy
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:36
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Tichy »

Tarzan pisze:Bo ja tak sobie myślę, że kiedyś było inaczej. Mam na myśli czas bardzo nieodległy, jeszcze początki XXI wieku, wszyscy wokół wydali się jakoś tak mniej spięci, życie ludzi toczyło się wolniej, bez tak wielkiego ciśnienia.... i tą niedaleką przeszłość zespalam z teraźniejszością, kiedy muszę co rano o 7 wstawać i przez pół dnia słuchać czegoś, czego czasem nie rozumie nawet ten, kto mi to tłumaczy ; robić coś tylko po to, gdyż tak nakazuje "świat" i ja muszę za nim, po trupach choćby, podążać, później dla kogoś pracować, praktycznie przez cały czas się męczyć - a wszystko to po to, by w końcu umrzeć ...
A to nie jest tak, że w życiu każdego człowieka przychodzi ten moment, kiedy pęka bańka beztroskiej młodości? Nagle czas zaczyna przyspieszać, a człowiek zastanawiać nad sensem tego wszystkiego? Każdy chyba tak miał, nieważne czy w naszych czasach, czy kilkadziesiąt lat temu... Może kiedyś to zderzenie z rzeczywistością było mniej bolesne, bo dzieci nie miały tak łatwo, jak dzisiaj w czasach dobrobytu.
'Nikt nie może być mi bliższy ode mnie, a ja, ja jestem sobie czasem taki daleki...' S.Lem
leonidas
Stały bywalec
Posty: 222
Rejestracja: 10 lis 2010, 17:06
Płeć: nieokreślona

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: leonidas »

mam podobnie jak autor w 1szym poscie bardzo fajnie mi sie zylo tak do 15roku zycia lubie wspominac tamten czas nie brakowalo mi niczego niebylo wtedy tylu blokad co teraz ktore niewiem skad sie wziely,wogole to byl taki symboliczny czas dopiero wychodzila fifa 2005 plaskie monitory wszyscy caly dzien na boisku grali w pile bo liverpool wygral lige mistrzow dzieki dudkowi ,siec Idea zamienila sie w Orange
a The O Zone okupowalo wszystkie radiowe toplisty ,ciagle bylo slonce i bloki byly czyste swiezo po malowaniu teraz sie to wszystko tak zatracilo kazdy ma jakies tam swoje sprawy potworzyly sie jakies grupki a niektozi odeszli na bok i tak sie zyje z dnia na dzien ale dziecinstwo zawsze bede mile wspominac
Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Akolita »

Moje życie dopiero od niedawna staje się piękniejsze, pełniejsze, intensywne i interesujące. Nie porównuję tego, co jest dzisiaj do przeszłości, ponieważ przeszłość była przykra, nieudana a "ja", które pamiętam sprzed lat, to zupełnie inny, obcy człowiek.
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”
Awatar użytkownika
Tichy
Intronek
Posty: 34
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:36
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Tichy »

Dopiero od niedawna, a więc był jakiś bodziec? Zewnętrzny, czy sama postanowiłaś coś zmienić?
'Nikt nie może być mi bliższy ode mnie, a ja, ja jestem sobie czasem taki daleki...' S.Lem
Awatar użytkownika
Difane
Rozkręcony intro
Posty: 313
Rejestracja: 11 lip 2012, 1:03
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Difane »

Bardzo często myślę o tym, jak wyglądała przeszłość i porównuję ją z chwilą obecną, jednak moje odczucia są dokładnie odwrotne niż założyciela tematu. Wspominam te wszystkie minuty spędzone na szkolnym boisku, kartkówki, sprawdziany, akcje charytatywne w których brałem udział, dziewczyny, których rozmiar biustu przypadł mi do gustu :lol: i widzę dwóch zupełnie innych ludzi. Kiedyś byłem niezwykle pracowity, systematyczny i udzielający się społecznie, z jasno postawionymi celami, które realizowałem. Świadectwo z paskiem to była dla mnie norma. Dziś to pasek mógłby być na dupie :lol: . Stałem się bardzo beztroski, leniwy, antysocjalny. Kiedyś było wstawanie o 7 i poczucie obowiązku edukacji, dziś czuję się tak, jakbym nic nie musiał. Wciąż mam co prawda życiowy cel (choć już zupełnie inny niż kiedyś), natomiast jego realizacja przychodzi mi bardzo opieszale.

Niezwykle łatwo z mojego tonu wypowiedzi wywnioskować, że nie jestem zachwycony obecną sytuacją (nie jestem też zachwycony tym, że zdecydowałem się to napisać), jednakże mam taki plan, aby za 5-10 lat wejść w ten temat, przeczytać co tu naskrobałem, uśmiechnąć się i powiedzieć "nie to nie byłem ja, to nie mogłem być ja :D ", w miejsce tego co będzie kiedyś przeszłością podstawić obecną teraźniejszość i zrównać ją z ziemią w porównaniu z tym, co aktualnie jest jedynie melodią przyszłości. Pomimo tego wciąż jestem pełen obaw, że tak naprawdę realizacja moich marzeń może sprawić, że moje życie okaże się jednym wielkim rozczarowaniem i koszmarem...
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Czy porównujecie przeszłość z teraźniejszością ?

Post autor: Sorrow »

Tarzan pisze:Czy myślicie sobie czasem jak to kiedyś było, kiedy biegaliście z rówieśnikami na boisku, albo rozmawiałyście z koleżankami w pokoiku z lalkami barbie w rękach ? Jak kiedyś wyglądało życie, zarówno dla Was jak i starszych, także Waszych rodziców ? I porównujecie to z teraźniejszością ?

Bo ja tak sobie myślę, że kiedyś było inaczej. Mam na myśli czas bardzo nieodległy, jeszcze początki XXI wieku, wszyscy wokół wydali się jakoś tak mniej spięci, życie ludzi toczyło się wolniej, bez tak wielkiego ciśnienia.... i tą niedaleką przeszłość zespalam z teraźniejszością, kiedy muszę co rano o 7 wstawać i przez pół dnia słuchać czegoś, czego czasem nie rozumie nawet ten, kto mi to tłumaczy ; robić coś tylko po to, gdyż tak nakazuje "świat" i ja muszę za nim, po trupach choćby, podążać, później dla kogoś pracować, praktycznie przez cały czas się męczyć - a wszystko to po to, by w końcu umrzeć ...
Przeszłość nie była wcale taka różowa. Możliwe, że byś się nawet nie miał szansy się nauczyć czytać a czasu byś nie miał bo większość część dna zapieprzałbyś w fabryce albo na roli.

Co do spiętości:
http://www.oocities.org/athens/acropolis/2691/moar.html
Tarzan pisze:Masz rację. W szczególności ten postęp techniczny, rozbudowa gospodarcza na wielką skalę mnie dobija.
Na przykład ostatnio leżę sobie na plaży, idą jacyś kolesie i mówią : - Po co usunąłeś mój komentarz na facebooku ?
- A po co mi jakiś Karol Ziemiańczyk ?! :D... po czym ja, usłyszawszy to, wyjąłem telefon z kieszeni, wpisałem delikwenta i wiedziałem gdzie mieszka, z kim się ożenił, gdzie się uczył, czego słucha, ile ma lat ...
..to właśnie trochę mnie przeraża. Już wiem, że go nie ma w domu i już mogę atakować tą chatę :). Tutaj skrajność, ale do tego to wszystko dąży, niepohamowany przepływ ton informacji. Kiedyś było jakoś tak swobodniej, nie było tych kamer na ulicach, na każdym skrzyżowaniu, mierników prędkości, radarów.... teraz to wszystko się robi jakieś kontrolowane i policyjne. Wydaję mi się że cały świat od ataku na WTC idzie w złym kierunku.
Radary zawsze były. A kamery są bo elektronika jest coraz tańsza i zamontowanie kamery na bloku czy parkingu jest mniej kosztowne niż wymiana przeciętych opon czy odmalowanie bloku po ataku graficiarzy. I większość tych kamer należy albo do właścicieli albo do firm ochroniarskich.

Największym zagrożeniem jest raczej Facebook i tym podobne. Bo gromadzi mnóstwo informacji, także niebezpiecznych - oraz śledzi użytkowników poza stroną. Do tego pojawia się motyw typu albo masz konto na facebooku albo nie możesz uzyskać informacji od innych studentów na roku.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
ODPOWIEDZ