Pro-Life czy Pro-Choice?

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Drim »

Racter pisze:
Ostatnio pytania lecą głównie w stronę Pro-Life, dlatego też, tak dla odmiany, miałbym pytanie do Pro-Choice:

Czy (i ewentualnie w jakich okolicznościach) ojciec "potencjalnego dziecka" miałby prawo do sprzeciwu i zablokowania decyzji kobiety o jego usunięciu? Mówimy oczywiście o przypadkach 'normalnych' (czyli nie gwałt ani chów wsobny).
Prawo do wyrażenie sprzeciwu będzie tak długo jak długo nie będziemy żyli w państwie totalitarnym. To kwestia zakresu kontroli społecznej pozwolić obywatelowi decydować lub wyrażać zdanie o swoim życiu i sprawach powiązanych. Ewentualna blokada aborcji to kosmos. Nigdy, zarówno w państwach prymitywnych jak i tych o skrajnym wręcz stopniu kontroli swobód obywatelskich, nie udało się całkowicie wyeliminować z podziemia metod przerywania ciąży. Dostępność to zawsze była kwestia albo powikłań medycznych albo odpowiedniej zasobności portfela.

Tak jest zresztą w dzisiejszej Polsce. W niższych warstwach społecznych spędzanie płodów to dostarczenie organizmowi odpowiednio wysokiej dawki toksyn lub narażenie na obrażenia fizyczne a w wyższych warstwach romantyczna podróż do ... (Berlin, Praga, Bratysława, Kijów, Mińsk, Wilno, Moskwa).

Wydaje się że jedynym sposobem na skuteczne propagowanie Pro-Life są nie rozwiązania z zakresu sprzeciw - blokada a po prostu propagowanie macierzyństwa i rozwiązania prospołeczne. Nie więzienie i inwigilacja ale stabilny system emerytalny, urlopy macierzyńskie, polityka fiskalna.

To w sumie jest temat do głębszej analizy.
Kolor Tęczy pisze: Po za tym uważam, że wiara jest tu kluczem do rozwiązania problemu.
Osoby niewierzacej nie przekonasz, że usuwa człowieka. Jest to czysto fizyczny zabieg dla kogoś takiego.
No ja jestem osobą niewierzącą i podobnie uważam że aborcja to jednak zabijanie. Różnica polega na tym że nie jestem idealistą a pragmatykiem. Nasze społeczeństwo jest krwawe, nieopodal wojny, brawura na drodze, morderstwa i zamachy. Jakkolwiek to nie zabrzmi: aborcja to tylko jedna z wielu metod realizacji naszych prymitywnych żądzy.

Albowiem:
Kolor Tęczy pisze:Trzeba by było przewartosciowac człowieka.
Nie uciekniemy od tego kim naprawdę jesteśmy.
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: es_pada »

Ludzie,zostaliscie oszukani! Wmowiono wam napuszone brednie!
Nie ma 'plodu',czy czegos tam,od momentu poczecia jest to istota zywa,niewazne w jakim tygodniu czy miesiacu.
A co najwazniejsze - POSIADA JUZ DUSZE!
"Za zabojstwo istoty zywej bezwzgledu na okres czeka kazdego straszna kara"...
Aborcja jest najstraszniejszym zabojstwem gdyz malestwo nie moze sie nawet bronic samodzielnie..
Awatar użytkownika
Dant3s
Rozkręcony intro
Posty: 341
Rejestracja: 17 lip 2014, 1:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Dant3s »

es_pada pisze: 23 cze 2017, 15:29 Ludzie,zostaliscie oszukani! Wmowiono wam napuszone brednie!
Nie ma 'plodu',czy czegos tam,od momentu poczecia jest to istota zywa,niewazne w jakim tygodniu czy miesiacu.
A co najwazniejsze - POSIADA JUZ DUSZE!
"Za zabojstwo istoty zywej bezwzgledu na okres czeka kazdego straszna kara"...
Aborcja jest najstraszniejszym zabojstwem gdyz malestwo nie moze sie nawet bronic samodzielnie..
Posiada już duszę mówisz, od którego momentu? Jeśli od poczęcia to co z bliźniakami, dusza dzieli się na pół? :?
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 277
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Patrycjusz »

Dant3s pisze: 24 cze 2017, 19:43Posiada już duszę mówisz, od którego momentu? Jeśli od poczęcia to co z bliźniakami, dusza dzieli się na pół? :?
Bliźniaki to mały problem, zobacz co odjebał pewien Quasi: Moralno-prawy status ludzkiego zarodka
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Awatar użytkownika
Dant3s
Rozkręcony intro
Posty: 341
Rejestracja: 17 lip 2014, 1:54
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTP

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Dant3s »

Patrycjusz pisze: 25 cze 2017, 1:46
Dant3s pisze: 24 cze 2017, 19:43Posiada już duszę mówisz, od którego momentu? Jeśli od poczęcia to co z bliźniakami, dusza dzieli się na pół? :?
Bliźniaki to mały problem, zobacz co odjebał pewien Quasi: Moralno-prawy status ludzkiego zarodka
To jakaś praca magisterska czy coś? :D
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 277
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Patrycjusz »

Dant3s pisze: 25 cze 2017, 1:55To jakaś praca magisterska czy coś? :D
Typowy wpis jak na niego. :lol:
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: es_pada »

Dusza powstaje od momentu polaczenia komorki zenskiej i meskiej.
Nie mozna ingerowac w powstawanie zycia istoty ludzkiej.
Awatar użytkownika
avatariks
Intronek
Posty: 43
Rejestracja: 06 maja 2017, 7:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Danzig

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: avatariks »

nie istnieje nic takiego jak dusza, a świadomość będąc tylko iluzją nie ma żadnej wartości dlatego kobieta powinna mieć wybór czy chce wychować i utrzymać dziecko czy nie
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Artmedia9 »

avatariks pisze: 03 lip 2017, 22:33 nie istnieje nic takiego jak dusza, a świadomość będąc tylko iluzją nie ma żadnej wartości dlatego kobieta powinna mieć wybór czy chce wychować i utrzymać dziecko czy nie
Dowód?

Pytanie o aborcję to głównie pytanie o to, czy płód w łonie matki jest osobnym bytem. Jak dla mnie, tak. Ale nigdy nie rozstrzygniemy tego ostatecznie, więc osobiście w obecnym stanie jestem za utrzymaniem istniejącego kompromisu. Śmieszą mnie te argumenty typu gwałt, bo są przytaczane tak często, jakby co druga Polka była gwałcona co najmniej raz w tygodniu. Litości, nie żyjemy w jakiejś Ameryce Środkowej.

Ale poza argumentami moralnymi (które są ważne, owszem) są jeszcze inne. Aborcja jest nieekonomiczna. Pozbawia nas przyszłych rąk do pracy i powoduje, że musimy szukać ich za granicą, ponosząc koszty asymilacji przybyszów czy potencjalnej niechęci swoich mieszkańców do akceptowania obecności obcych w kraju.
Ktoś powie, że w zamian kobieta może przez te 9 mies. pracować. Dobra, ale jest wiele takich zawodów, do których kobiety tradycyjnie się nie garną. Jesteśmy od dawna w niżu demograficznym, jak większość Europy. Prawny zakaz aborcji nie pomoże, trzeba trafiać do rozumu ludziom. Edukować i przekonywać.
Awatar użytkownika
Kuqi
Introwertyk
Posty: 94
Rejestracja: 22 paź 2017, 18:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Kuqi »

Jestem przeciw aborcji, poza wyjątkowymi przypadkami (takimi jak gwałt czy pewny ciężki paraliż/ciężka choroba dziecka). Sam wolałbym być usunięty niż być obciążeniem rodziców, którzy opiekowaliby się mną do mojej lub ich śmierci.

Jeśli chodzi o aborcję z powodu "bo tak, nie chcę mieć dziecka" to jakaś kpina. Uważam, że skoro ludzie decydują się na posiadanie dziecka (i zmieniają zdanie później) lub po prostu idą do łóżka i średnio się zabezpieczają (albo w ogóle i liczą na szczęście) to powinni być świadomi tego, że można zajść w ciążę, co to oznacza. Sam mam świadomość, że jeśli się decyduję na współżycie to można zaliczyć wpadkę i jestem przygotowany na taką ewentualność.
Nieporadny
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 0:41
Płeć: mężczyzna

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: Nieporadny »

Według mnie aborcja powinna być dozwolona, tak samo jak małżeństwa homoseksualne czy adoptowanie dzieci przez takie osoby, ale to osobny temat
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: enter enigma »

Nie sztuką jest dać życie, sztuką jest dać dobre życie. To raz. Dwa, życie kobiety też się liczy. "Pro-life", czyli "za życiem" tak często zapominają, że kobieta to nie jest inkubator, a czująca, żywa istota. Nie jestem za aborcją z powodu widzimisię. Ale uważam, że kobieta ma prawo do wyboru w trzech sytuacjach:
1. ciąża jest wynikiem gwałtu,
2. dziecko urodzi się śmiertelnie chore/silnie upośledzone,
3. zdrowie i/lub życie matki jest zagrożone.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Pro-Life czy Pro-Choice?

Post autor: bartek93 »

Oczywiście Pro-Choice, bo decyzja o posiadaniu dziecka powinna należeć tylko i wyłącznie do kobiety. Nie może być tak, że jest ona zmuszają do urodzenia, ale nie może być też tak, że zmusza się ją do przerwania ciąży.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
ODPOWIEDZ