Ogólnie o Rzeczypospolitej

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Cytaty z Kosa13.
Drimlajner - jestem bardzo ciekawy twojej opinii nt. dymisji Jana Vincenta i domaganie JKM, żeby zatrzymali go na terenie Polski, bo jak wyjedzie do Anglii, gdzie ma obywatelstwo nie będzie można go wydalić do Polski i nie będzie mógł być oskarżony o przestępstwa, które JKM przedstawia w tym oświadczeniu: http://bit.ly/1iA07vu
Odnosząc się do punktu 2 powyższego oświadczenia. Nie jestem pewien czy to tak serio, czy to populizm. Karanie za inspirowanie do zmian wydaje mi się rzeczą dziwną. Szczególnie że winny jest, żadna magia ale matura podstawowa z WOS. Władzą ustawodawczą w Polsce jest Sejm i Senat, a nowelizację przegłosowała Platforma, Ludowcy i Palikot. To na nich spoczywa odpowiedzialność za ten czyn. Tylko że jest to czyn prawnie dozwolony. Ministrowie i ich Prezes to władza wykonawcza.

Czy to jest rabunek. Powiem tak. Pan X dostał ostatnio pisemko, wyliczenie z ZUS przyszłego świadczenia jakie może mu przysługiwać. Szef, Pan X i ja usiedliśmy nad tym wyliczeniem z excelem. Na pisemku była rozpisana tabelka w której były wyliczone lata przejścia na emeryturę: 66 i za każdy rok przekroczenia do lat 5; obok kwoty: 1683 i za każdy rok przekroczenia od 1754 za jeden rok do 2097 za rok piąty. Każdy może sobie własnoręcznie obliczyć. Opuszczając jeden rok, odnotujemy stratę rzędu 20 000, podniosą nam emeryturę co prawda o kilkanaście złotych, ale, ta różnica da nam jakiś + dopiero po ponad 20 latach pobierania emerytury.

Oczywiście to jest jeden przykład. Cały temat Ubezpieczeń Społecznych to temat bardzo głęboki i szeroki. Kombinują nad OFE (znaczy, Szczurek pewnie nic nie ruszy). Ile tam jest pieniędzy ? Wróżenie z fusów. Widziałem raporty które piszą o 15% stopach zwrotu ale widziałem też takie które mówią że 10 lat po rozpoczęciu wypłat pieniędzy z OFE do ZUS cash flow się wyzeruje, znaczy do OFE będzie szło akurat tyle kasy ile potrzeba na wypłatę do ZUS.

Cenzus Polski też niewesoły.

Nawiązując jeszcze do tego ścinania świadczeń przez ZUS.
Tylko że na tym polega ta "umowa międzypokoleniowa". Kapitał który wypłacony nie zostanie osobie A, wypłacany jest osobie B. Wiek nie ma znaczenia, Pan X po 46 latach pracy ma mniejszą emeryturę niż Pan T "agent" który po 5 latach pracy w Policji i 8 w CBA ma tej emerytury 4000.

Teraz termin "umowa międzypokoleniowa" z Kodeksu Cywilnego to zgodne porozumienie stron. Ja się na nic nie zgadzałem. Czyli "umowa międzypokoleniowa" umową nie jest a narzuconym nam odgórnie i przymusowo systemem.

Systemem którego celem jest opieka nad "swoimi" kosztem "masy ciemnej". Zabrzmiało trochę jak z Marksa, tylko co tu ściemniać ?
Btw. zacząłem interesować się polityką i zamierzam pisać WOS roz. jakie tygodniki polecacie o tej tematyce?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Mówiąc o zmianie ministra finansów. Oczywiście nazywanie tego dymisją jest błędem. Jacek Rostkowski to nie jest człowiek którego się dymisjonuje. Taki łeb, takie kontakty. Mówiąc językiem pokerzysty, jest to karta którą trzeba mieć w rękach. Na początku byłem zdziwiony, Vincent wydawał mi się niezmienianym elementem, natomiast teraz myślę że zaczynam rozpoznawać pewne przebłyski planu.

Przede wszystkim, obecnie, to jesteśmy po roku obniżek stup procentowych Banku Centralnego które nic nie dały. Miały zmotywować banki do wypuszczenia pieniędzy na ulicę ale mogiła, wszystko zamarło. Coraz bliżej jest ryzyko wejścia w deflację. Stąd myślę że nowy minister, główny ekonomista ING na Europę Wschód, będzie miał pewien zestaw pomysłów jak przyciągnąć tutaj kapitał. ING w końcu jest nie byle jakim graczem, w 10 jeśli chodzi o ilość aktywów. Chora jest również struktura finansowania ZUSu oraz NFZtu, to głównie jest finansowanie kredytem bankowym.

Generalnie to rola Rostkowskiego jest skończona. Budżet UE na 2014-2020 zamknięty. MFW obniżył stopę pożyczki. Co najważniejsze MFW zgodził się na zmianę startera dla Polski. Unia Bankowa spokojnie wykuwa się w Brukselskiej kuźni. Pozycja na arenie międzynarodowej stabilna. Rajtingi dobre, ustawione na A/A+. Czyli sytuację makroekonomiczną można odpuścić, poluzować a zająć się tym czego oczekuje obywatel czyli przede wszystkim postawienia ZUSu i NFZtu na nogi oraz obniżce podatków. Bo jednak Vincent owszem specjalistą w finansach jest, ale bardziej pod kątem finansów makro.

Tak czy siak. Zmian w OFE nie spodziewałbym się. Szczurek to człowiek ING, ostatnie co zrobi to pozbędzie się takiego wpływu do kasy. Chociaż moje zdanie jest takie że reforma CAŁEGO systemu emerytalnego jest konieczna.

Nie spodziewałbym się również obniżki podatków...

Ps; zapomniałem dodać, oczywiście cieszy mnie to że wybrany został kolejny minister prezentujący opcję anty-USA; ING jest wrogo nastawione do Stanów.
arbuz25
Pobudzony intro
Posty: 130
Rejestracja: 10 paź 2012, 20:48
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: arbuz25 »

Dobry temat. Co do ministrów to mi wszystko jedno. Po tej ostatniej rekonstrukcji nawet nie wiem kto jest jakim ministrem. Żadna różnica. To ta sama ekipa i nawet jeśli minister byłby kumaty i chciałby coś zrobić, to go zaraz partia rządząca postawi do pionu. Żyjemy w takiej innej formie komuny. Partia rządzi...
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Czy ktoś z obecnych zdawał może rozszerzony WOS na maturze ? Na czym ten egzamin polega ?

Wiesz, Kosa, tak przejrzałem parę arkuszy dostępnych w necie. Wątpię czy ci się na coś przyda wiedza zdobyta na tygodnikach czy wiadomościach w TV, widzisz, tam głównie relacjonują życie polityczne partii i aktualne wydarzenia w kraju. Czytając te arkusze miałem wrażenie że to nie jest egzamin z polityki ale z administracji, podstaw prawa i socjologii.

Lepiej się przygotujesz kupując bryk - powtórkę z takich dziedzin:
- Najnowsza historia Rzeczypospolitej (od grudnia 1981 aż do dziś)
- Polski system prawny - zarys ogólny
- Unijny system prawny - zarys ogólny

Patrzyłem na egzaminy z 2009, 2010 i 2011. Właśnie pojawiają się pytania zarówno w prawa, organizacji międzynarodowych jak i historii. Parę ciekawych pytań:

- Przyporządkuj nazwisko do zdjęcia (Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń, Jaruzelski, Urban, Reagan, Bush Senior, Wojtyła)
- Na mapce zaznacz kraje w których aktualnie trwają zagraniczne misje wojskowe w których Polscy żołnierze biorą udział
- Wypracowanie: Przyczyny emigracji - społeczne i kulturowe
- Wypracowanie: Integracja Polski z UE
- Wypracowanie: Rola Prezydenta RP w obecnym systemie prawnym
- Uporządkuj w tabelce zakres obowiązków: Gmina, Powiat, Województwo
- Wymień dwa najliczniejsze wyznania w kraju (Ateizm ? Pewnie źle z kluczem)
- Jakie są trzy europejskie monarchie w których głowa państwa nie tytułuje się król/królowa (kosmos)

Powiem tak, umoczyłbym, oj tak. W części finansowej dałbym rade, ale trafienie na pytania o finanse to liczenie na szczęście.

A gdzie Kosa się wybierasz że chcesz rozszerzony WOS pisać ?
Awatar użytkownika
adam01016
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 01 sty 2014, 2:42
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Varsovia

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: adam01016 »

Z tego co mi wiadomo z SGH to Pan Mateusz Szczurek jest człekiem wyjątkowo uzdolnionym, z ogromną wiedzą. Nie ma jednak na tyle silnej osobowości, by przeciwstawić się przełożonym - w tym wypadku cichym przełożonym jest Pan Vincent i jego kompania. Myślę, że wybrano go nie tylko z powodu gdzie pracuje, ale także przez jego najważniejszą chyba cechę - uległość. Jeden z najlepiej wykształconych i najbardziej szanowanych polskich ekonomistów, którym można bez problemu sterować to dość potężna broń w polskiej demokracji.
Spójność nie oznacza zamknięcia się w jakimś systemie, lecz raczej dynamiczną wierność wobec otrzymanego światła.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: eddard »

Są tu jacyś szlachetni wyborcy PiS-u? Może ktoś by chciał się odnieść do tego (fantastycznego moim zdaniem) tekstu? http://koduj24.pl/list-do-szlachetnego-wyborcy-pis/
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Kolor Tęczy »

Oglądając to, co dzieje się teraz w naszym kraju coraz częściej dziękuję, że mnie tam nie ma. I czasem żałuję, że w ogóle wiem, co się dzieje... Chyba mnie to wszystko przerasta.
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: olender4 »

Cóż tragedią się stało że jedna partia przywłaszczyła wszystko... ale skoro wybory są raz na 4 lata... to pozostaje jeszcze 3 lata tej zabawy... a później się zobaczy... Nie ma co odnosić się do listu... Ostatnie wydarzenie pokazują przede wszystkim spolaryzowanie społeczeństwa i to do poziomu... nie jesteś z nami to giń... To przykre...
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: highwind »

Polska A, Polska B i kąpiele w strugach hipokryzji podsycanej wybiórczą amnezją. Czyli standard.
eddard pisze:Są tu jacyś szlachetni wyborcy PiS-u?
Jakie fajne wyzwanie. Przypomnę może, że "wyborca PiSu" to termin zgoła chybiony. Większość ludzi, którzy zagłosowali na obecną partię rządzącą, głosowała tak naprawdę przeciw ośmiorniczkom i generalnie państwu spod znaku "chuja, dupy i kamieni kupy". To samo z Brexitem i Trumpem. A bóldupizm i szukanie winnych zamiast uderzenia się w pierś pokazuje, że takie sytuacje będą się tylko nasilać.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: eddard »

Ale przecież w sondażach PiS cały czas prowadzi, więc jest wiele osób, które wciąż to wynaturzenie popierają.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: highwind »

To przynajmniej miej świadomość, że ci prawdziwi wyborcy PiSu są tym bardziej przekonani swojej racji im częściej tobie podobni nazywają ich wynaturzeńcami.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: eddard »

Nie nazwałem przecież tak tych ludzi, tylko partię.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: highwind »

Ok, racja. Za bardzo skróciłem. Ale chyba wiesz co chciałem przekazać. Ich bardziej się ich zwalcza, mam wrażenie, tym bardziej się zacietrzewiają w swoich poglądach.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: olender4 »

Mnie nie przeraża przekonanie o czyś racjach... nawet część poglądów PiS jestem w stanie zaakceptować (nie jestem ich wyborcą), przeraża mnie jedynie polaryzacja w stylu "My mamy rację a Ci inni to ubecy, komuniści i należy ich rozstrzelać". Nie wierzycie... zobaczcie co FB... przecież to się w pale nie mieści...
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2107
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

eddard pisze:Ale przecież w sondażach PiS cały czas prowadzi, więc jest wiele osób, które wciąż to wynaturzenie popierają.
Sondaże dawały Komorowskiemu zwycięstwo w pierwszej turze. Wszyscy wiemy jak to się skończyło. Trzeba umieć oddzielić fakty od marketingu politycznego. Sondaże, ustawki w TV, szafowanie podziałem dwuosiowym, to wszystko to nie odzwierciedlenie rzeczywistości a zbijanie kapitału politycznego.
olender4 pisze:Mnie nie przeraża przekonanie o czyś racjach... nawet część poglądów PiS jestem w stanie zaakceptować (nie jestem ich wyborcą), przeraża mnie jedynie polaryzacja w stylu "My mamy rację a Ci inni to ubecy, komuniści i należy ich rozstrzelać". Nie wierzycie... zobaczcie co FB... przecież to się w pale nie mieści...
Partiom postkomunistycznym, tutaj PO czy PiS to tak naprawdę jeden pies, chodzi o to aby możliwie jak najbardziej obrzydzić życie polityczne zwykłemu obywatelowi. Najlepiej gdyby głosował sam beton, elektorat pewny, przewidywalny, na tyle zapatrzony w ten konflikt pro europejskiego liberalizmu z narodowym konserwatyzmem żeby nie widział tego co tak naprawdę się dzieje za kuluarami. A za kuluarami nepotyzm, cykliczne zmiany przynależności partyjnej i trzymanie dystansu w stosunku do obywatela. To od początku do końca jest zimna polityczna kalkulacja.

Smutne tylko, że tak łatwo im to wszystko wychodzi.

Obrazek
ODPOWIEDZ