Czy lubicie Święta

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
George
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2016, 10:45
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP-T

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: George »

Lubię ;)
I mam spoko wyrozumiałą rodzinkę, która wie, że po paru godzinach zwykle jestem trochę zmęczony towarzystwem i chcę się udać do domu, i sama atmosfera, prezenty, śpiewanie kolęd itd, również mi się podobają. Nie lubię otoczki świątecznej związanej z komercjalizacją, ale powód by się spotkać z rodziną? Jak najbardziej, jestem na tak.
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: cristanov »

Jedyny plus świąt jest taki że jest trochę wolnego i dużo jedzenia i ogólne przyzwolenie żeby nic nie robić poza jedzeniem :) a i wyrzuty sumienia z tego powodu jakby mniejsze w tym okresie. Nie lubię życzeń, łamania opłatkiem, prezentów ale w tym roku postanowiłem nie robić dymu i pokornie podporządkować się tradycji i było nawet znośnie poza tym że usłyszałem parę razy "... i żebyś się w końcu ożenił" :/ no cóż, wzajemnie :D
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: highwind »

Uwielbiam święta (BN) za:
- wyjątkową atmosferę w domu (choinka, światełka, ogień w kominku, zapachy piernika, goździków i innych świątecznych rarytasów),
- to że ludzie w sklepach, na ulicy, sąsiedzi życzą wesołych świąt i są jakby bardziej uśmiechnięci,
- okazję do spotkania się z rodziną nieco dalszą, dla której w roku nie ma aż tyle czasu,
- możliwość sprawienia radości dzieciakom jakąś fajną zabawką, czy klockami, którymi przy okazji sim mogę się pobawić (xD),
- możliwość spotkania się ze znajomymi zza granicy, bo zjeżdżają do domów,
- kolędy i świąteczną muzykę na mieście,
- pyszne i unikalne jedzenie,
- jarmarki bożonarodzeniowe,
- ramówkę telewizyjną,
- luźniejszy okres w pracy, więcej wolnego czasu / urlop
- dużo słoików po świętach (xD)

Nie przepadam za świętami przez:
- sprzątanie, wieszanie lampek, ubieranie choinki, gotowanie, generalnie natłok obowiązków organizacyjnych, które kiedyś bawiły, a teraz irytują,
- prezentową burzę mózgów - ileż to człowiek musi się nagłowić, a potem nalatać, a w końcu i tak często kończy z kopertą,
- co poniektóre życzenia będące zakamuflowaną formą oczekiwań innych wobec mnie.
Nestor

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Nestor »

Te święta są pierwszymi świętami, co do których chciałem, żeby się skończyły zanim się zaczęły. Mam ich już dosyć przez monotonię - co roku to samo. Mam nadzieję, że to się zmieni, kiedy kupię swoje własne mieszkanie, założę rodzinę itd.
Awatar użytkownika
Viljar
Intronek
Posty: 38
Rejestracja: 02 mar 2017, 11:08
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Viljar »

Oj tak, uwielbiam święta! :D
Znaczy, konkretnie piszę o Gwiazdce, czyli Szczodrych. Bo na skutek kontaktów ze środowiskiem rodzimowierców słowiańskich nabrałem zwyczaju obchodzenia świąt w dniu przesilenia zimowego. Wtedy to robię kameralną kolację dla najbliższych osób. Wtedy też po raz pierwszy wyciągam z szafy pierniki robione według staropolskiego przepisu, co to sobie przez poprzedni miesiąc dojrzewały :) W ilości wystarczającej, żeby jeść kilka codziennie przez 12 dni - tak jak to dawniej bywało. Jest też miodek pitny, dwójniak, korzenny ;)
A potem jadę w rodzinne strony i mam drugą kolację, tym razem z matką. Kolacja jest bardziej tradycyjnie wigilijna.
Poza tym bardzo lubię całą tę atmosferę. Są światełka, stroiki, choinki, jarmark bożonarodzeniowy, różne dobre ciasteczka, wędlinki, zapachy takie, że trudno wytrzymać do samych świąt. Do tego bieganie za czymś, co nadawałoby się na prezent, a jednocześnie miało duszę - to też sprawia mi przyjemność. Do tego ubieranie choinki, ściąganie z niej kota - sama radość :)
Strzeż się ludzi, którzy nie lubią kotów (przysłowie irlandzkie)

Moja strona
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Arsen »

Nie lubię wszelkich świat, osobiście nie czuje żadnego klimatu i wole unika. Wiadomo tam na święta coś kupię rodzinie czy tam innym ale to bardziej dla nich aby nie czyli się źle niż coś więcej. Rozumiem nawet że to specjalne dni i inne takie ale to nie moja bajka.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
mindlessness

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: mindlessness »

A ja uwielbiam świętować.
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Introman24 »

highwind pisze: 31 gru 2016, 12:56 Uwielbiam święta (BN) za:
- wyjątkową atmosferę w domu (choinka, światełka, ogień w kominku, zapachy piernika, goździków i innych świątecznych rarytasów),
- to że ludzie w sklepach, na ulicy, sąsiedzi życzą wesołych świąt i są jakby bardziej uśmiechnięci,
- okazję do spotkania się z rodziną nieco dalszą, dla której w roku nie ma aż tyle czasu,
- możliwość sprawienia radości dzieciakom jakąś fajną zabawką, czy klockami, którymi przy okazji sim mogę się pobawić (xD),
- możliwość spotkania się ze znajomymi zza granicy, bo zjeżdżają do domów,
- kolędy i świąteczną muzykę na mieście,
- pyszne i unikalne jedzenie,
- jarmarki bożonarodzeniowe,
- ramówkę telewizyjną,
- luźniejszy okres w pracy, więcej wolnego czasu / urlop
- dużo słoików po świętach (xD)

Nie przepadam za świętami przez:
- sprzątanie, wieszanie lampek, ubieranie choinki, gotowanie, generalnie natłok obowiązków organizacyjnych, które kiedyś bawiły, a teraz irytują,
- prezentową burzę mózgów - ileż to człowiek musi się nagłowić, a potem nalatać, a w końcu i tak często kończy z kopertą,
- co poniektóre życzenia będące zakamuflowaną formą oczekiwań innych wobec mnie.

Podpisuję się pod tym. Chociaż mimo tego, że lata lecą to jednak ciągle sprawia mi radość ubieranie choinki i zapalanie na niej światełek. Te wszystkie świąteczne iluminacje na mieście oraz choinki ozdobione światełkami to kolejny plus Bożego Narodzenia, pięknie to wygląda podczas tych długich nocy. Również zauważyłem, że w tym okresie ludzie stają się jacyś życzliwsi, bardziej uprzejmi dla siebie, szkoda tylko, że ta atmosfera kończy się zaraz po Nowym Roku, byłoby lepiej, jakby trwała przez cały rok. Dlatego jak dla mnie Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku. Lubię też Sylwestra, Nowy Rok oraz Wielkanoc, gdzie również widzę większą życzliwość dla siebie. Jednak nie ma to tej bożonarodzeniowej aury budowanej przez wiele elementów. Nie tylko iluminacje ale również przez muzykę, zarówno nasze piękne kolędy jak i anglojęzyczne piosenki. Kupowanie prezentów jak dla mnie jest również dobrym zwyczajem, sam lubię sprawiać innym radość przez obdarowywanie ich. Przez ten czas można oderwać się od problemów dnia codziennego i spędzić czas z rodziną. Wielkanoc jest podobna pod tym względem, dlatego też cieszę się na te święta. Brakuje mi jednak tej bożonarodzeniowej otoczki, teraz po zmroku jest jakoś tak smutno bez tych świątecznych światełek. Ale jeszcze parę miesięcy i znów będą święta :)
Awatar użytkownika
Czerwonekredki
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 21 lip 2018, 21:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTPT

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Czerwonekredki »

Arsen pisze: 07 lut 2019, 12:28 Nie lubię wszelkich świat, osobiście nie czuje żadnego klimatu i wole unika. Wiadomo tam na święta coś kupię rodzinie czy tam innym ale to bardziej dla nich aby nie czyli się źle niż coś więcej. Rozumiem nawet że to specjalne dni i inne takie ale to nie moja bajka.
Mogę się pod tym podpisać. W moim mniemaniu święta są jakieś sztuczne udawane. Udajemy, że w tym roku będzie spokojnie i miło, a potem tradycyjnie się o coś sprzeczamy. Tzn. były fajne, ale kiedyś. Kiedyś na nie czekałam, czekałam na choinkę, na wigilię, prezenty. Teraz jest mi wszystko jedno. Jedyną rzeczą, którą lubię to kupowanie i wybieranie prezentów. Lubię jak ktoś cieszy się z tego co mu dam.
This is how i met Marla Singer.
Marla's philosophy of life is that she might die at any moment.
The tragedy, she said, was that she didn't.
nika35
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 31 mar 2020, 8:07
Płeć: kobieta

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: nika35 »

Kiedyś lubiłam święta, ale miałam dużo sprzątania, bo jak się mieszka w domu to trzeba o niego dbać, więc musiałam zmyć łazienkę, ubikację, schody, przedpokój, odkurzyć w pokojach, ścierać kurze, umyć okna ze dwa razy w roku, zawsze musiałam to zrobić. Tymczasem matka przygotowywała jedzenie, więc święta są po to, żeby się nażreć, mam pojemny żołądek, mi się dużo zmieści w żołądku. Potem oglądamy mszę w telewizji (to już bardziej nudne) albo idziemy do kościoła. Teraz dla mnie święta to nic nadzwyczajnego, dzień jak każdy inny.
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: enter enigma »

Lubię święta, ale nie lubię dwóch rzeczy z nimi związanych. Po pierwsze nie lubię zachowania mojego ojca, któremu w okresie świątecznym odbija, ma wtedy muchy w nosie i robi awantury o nic. Po drugie, dobija mnie to, że moja rodzina jest taka mała i na święta przychodzi do nas tylko babcia. Ale poza tym święta lubię, zostało mi to jeszcze z dzieciństwa.
Awatar użytkownika
tove
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 20 wrz 2018, 12:04
Płeć: kobieta

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: tove »

Nie przepadam za świętami, bo irytuje mnie to, że kobiety gotują, a faceci nic nie robią, przynajmniej u mnie. Do tego duża ilość ludzi na małym metrażu prowadzi do dużej ilości scysji. Generalnie to się cieszę, że w tym roku spędzę Święta w małym gronie. A najchętniej zamiast rodziny wolałabym mieć w tym czasie przyjaciół przy wigilijnym stole.
enter enigma pisze: 25 kwie 2020, 15:33 Lubię święta, ale nie lubię dwóch rzeczy z nimi związanych. Po pierwsze nie lubię zachowania mojego ojca, któremu w okresie świątecznym odbija, ma wtedy muchy w nosie i robi awantury o nic.
Same here. Jak ktoś ma się zachowywać jakby był z kimś w Święta za karę, no to może w ogóle nie przychodzić.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Coldman »

Macie taki wyznaczony dzień, od którego pozwalacie sobie zapuszczać świąteczne piosenki ?
Ja co roku tak mam, nie pozwalam sobie wcześniej nic świątecznego słuchać. Zwykle zaczynam w okolicach 6 grudnia w zależności od weekendu. W tym roku planuje 4 Grudnia, gdy będę jechać do domu na wieś. (jak w pieprzonej robocie nie będzie soboty pracującej)
W tym roku planuję specjalnie wracasz do domu w wigilie. Tak z rana sobie wyjechać i wpaść w taki super nastrój. Prezenty i wszystko popakować, w samochodzie posłuchać świątecznych piosenek, a jak wrócę do domu, to tylko parę godzin, będzie mnie dzieliło od wigilii :D
Awatar użytkownika
Miodunka
Intronek
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2020, 19:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: Miodunka »

tove pisze: 01 gru 2020, 16:09 Nie przepadam za świętami, bo irytuje mnie to, że kobiety gotują, a faceci nic nie robią, przynajmniej u mnie. Do tego duża ilość ludzi na małym metrażu prowadzi do dużej ilości scysji. Generalnie to się cieszę, że w tym roku spędzę Święta w małym gronie. A najchętniej zamiast rodziny wolałabym mieć w tym czasie przyjaciół przy wigilijnym stole.
Eh, no właśnie. Ja już od dawna nie obchodzę Świąt, mi się kojarzą tylko z cięższą niż zwykle harówą i nieprzyjemnościami. Kolędy? Potrawy? Co ja bym dała za to, żeby ten czas po prostu przespać. W wigilię idę do koni z kutią, a potem pilnuję, żeby pijani sąsiedzi nie podpalili mi fajerwerkami stajni. Drugą taką wątpliwą "przyjemmność" mam w Sylwestra - nie pamiętam, kiedy nie musiałam być tak czujna w święta. Na przestrzeni kilkunastu lat 3 razy zdarzyło mi się biegać z gaśnicą...
Awatar użytkownika
aporia
Pobudzony intro
Posty: 138
Rejestracja: 13 maja 2015, 18:43
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy lubicie Święta

Post autor: aporia »

Tak, zdecydowanie lubię.
Nic się nie da zmienić, statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.
ODPOWIEDZ