Problem w kontaktach z innymi kobietami

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
liari

Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: liari »

Największym problemem, jaki mam ze swoim introwertyzmem, jest trudność w kontaktach z innymi dziewczynami. Sama jestem kobietą, więc powinno chyba być odwrotnie, prawda? Ale nie - chłopaki, faceci są dla mnie łatwiejsi do zrozumienia i ogarnięcia. Szybciej zaczynam przy nich czuć się swobodnie. Nawet introwertycy płci przeciwnej nie budzą we mnie takiego niepokoju, jak kobiety. Są skryci, ale jeśli mają coś do powiedzenia czy też coś im nie pasuje, to mówią to wprost.
Z kobietami zawsze mam problem - czuję się wiecznie oceniana i chociaż wiem, że powinnam mieć to gdzieś i w końcu zaczynam mieć, to zawsze czuję dyskomfort. Na świecie są trzy kobiety, wobec których czuję się swobodnie, no cztery (jeszcze babcia). Nawet wobec przekochanych i przemiłych kobiet czuję dystans. Niezależnie od ich wieku.

Czy któraś z pań (lub panów wobec innych panów) ma podobny problem?
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Fangtasia »

Witam w klubie. ;) Od dawna już zrozumiałam, że lepiej dogaduję się z płcią przeciwną. Też się czuję oceniana a po prostu tego nie znoszę. Poza tym mam wrażenie że czasem odstaję jak próbuję żartować w towarzystwie dziewczyn. Żarty nie te, nie wiem o co chodzi? :D
Wyobraź sobie, że na studiach na roku mam same dziewczyny. Obiektywnie rzecz oceniając nie są złe, może jedna jest taką typową przyszłą Helenką typu - "ta zrobiła to, a tamta to, szok" (już zdradza objawy Helenki). Dwie są naprawdę w porządku, ale jak czasem coś powiem albo inaczej zrobię to niestety też jakoś dziwnie się czuję.
Nie wiem dlaczego, może to ma związek z dzieciństwem. Mam starszego brata i zawsze wychodziliśmy razem na podwórko pobablać się w błotku czy czymś takim albo pograć w piłkę nożną. Odkąd pamiętam pełno było chłopaków naokoło mnie. Masz może brata?
liari

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: liari »

Fangtasia pisze: Odkąd pamiętam pełno było chłopaków naokoło mnie. Masz może brata?
Mam! Był moim towarzyszem przez całe dzieciństwo. :D

To nawet nie bierze się z tego, że nie pasuję do dziewczyn ze względu na zainteresowania czy coś (faktycznie, średnio z tym jest, ale panie na poziomie nie mają mi za złe, że np. nie maluję paznokci i nie znam się na lakierach). Nawet w rozmowie z "równą babką" (słuchającą rocka, oglądającą sci-fi, no nie wiem) się krępuję.
A kiedy tych dziewczyn jest więcej, to olaboga, strach w mych oczach. :|
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Fangtasia »

Ah to u mnie trochę inaczej jest - obczajam te wszystkie dziewczyńskie tematy - lakiery, makijaże i te inne pierdółki ale zwyczajnie tego nie praktykuję. Albo raczej tak pół na pół, jak mam ochotę. Ale rozmawiać z innymi dziewczynami o tym zwyczajnie nie lubię.
I też jak widzę tłum dziewczyn to mam strach w oczach, może to tylko takie wrażenie ale one faktycznie wszystkie mają taki oceniający wzrok.
Mieszkam też z koleżanką, ale z nią nie mam problemu. Może po prostu kwestia przyzwyczajenia. Całe szczęście też jest introwertyczką, chociaż czasem mnie niesamowicie denerwuje. Rzadko utrzymuję z kimś dłuższe kontakty, po jakimś czasie dana osoba staje mi się obojętna. Szczególnie dziewczyny.
liari

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: liari »

Rozumiem. Też mam współlokatorkę, ale ekstrawertyczkę - niemal zerowe kontakty, co wcale mi nie przeszkadza. Czuję, że moja przestrzeń jest uszanowana.

Nie podchodzę też tak, że nie chce mi się z kimś gadać, bo jest dziewczyną. Po prostu jest dla mnie jakaś taka obca, sama nie wiem. Nawet kiedy któraś autentycznie chce się ze mną zadawać, ja przez swoją krępację, prawie zawsze rozwalam relację (zazwyczaj niechcący). Chyba że dziewczę jest bardzo cierpliwe i przechodzi do porządku dziennego z tym, że "nie umiem w ludzi". :wink:

Przykład z życia wzięty: w pracy mam prawie samych kolegów i jedną koleżankę. Kiedy jej nie ma w pokoju, jestem wyluzowana, gadamy sobie wszyscy i jest super. Ale kiedy ona przyjdzie, spinam się, unikam kontaktu wzrokowego z nią. To nic, że jest przesympatyczna i autentycznie mnie lubi: ja nie umiem w inne dziewczyny i już. Mogę bez zażenowania rozmawiać o czymś z pozostałymi (samymi kolegami), ale urywa mi się potok słów, kiedy widzę, że ona słucha. No masakra. :D
Eileen

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Eileen »

Statystycznie rzecz biorąc, więcej jest introwertyków płci męskiej, ale ty podajesz też przykłady introwertycznych kobiet, więc to chyba nie jest tego przyczyna. Nie chcę się też zagłębiać w zawiłości typów MBTI, bo od tego są inne tematy, ale może ma coś z tym wspólnego twoja przewaga myślenia nad uczuciami (ISTJ), bo przecież kobiety są "znane" z uczuciowości. :)
Lacki
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 25 cze 2015, 16:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Limanowa/Kraków

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Lacki »

To ja mam podobnie, ale na odwrót :D świetnie się dogaduje z dziewczynami, ale z facetami mi jakoś nie idzie. Chyba dlatego ze dziewczyny są wrażliwsze i nie czuć tej walki o pozycje w "stadzie" :D Chociaż nie zagłębiałem się w wasz świat wiec pewnie nie wiem wszystkiego.
"Zawsze chyba byłem sam, zawsze chyba chciałem tego"
liari

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: liari »

Nie czuć walki o pozycję? To zależy od towarzystwa, ale walka jak najbardziej się zdarza! :D
sweetspot
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 26 wrz 2014, 19:09
Płeć: kobieta

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: sweetspot »

Też tak mam. W towarzystwie dziewczyn czuję się jak koleś, mimo, że jestem dziewczyną. Dziewczyny dużo gadają, co mnie strasznie męczy i irytuje, to co myślą, od razu mówią, jak można tak dużo gadać? Ja tak nie umiem. Wolę towarzystwo mężczyzn, są konkretni i rzeczowi.
Esther
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Esther »

A ja z kolei mam wyłącznie koleżanki, ale dogadać się raczej umiem z obiema płciami - po prostu zawsze naturalniejsze było dla mnie, ze w nowym srodowisku jako kobieta podchodzę do innej kobiety, w szkole szukałam znajomości z koleżankami, w pracy raczej tez (choć tam za bardzo wyboru nie miałam) - jako kobieta instynktownie nawiązywałam relację z drugą kobietą, więc i kobiece znajomości zostały.
Awatar użytkownika
olender4
Introwertyk
Posty: 109
Rejestracja: 14 paź 2015, 18:38
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: olender4 »

Jejku... Introwertyzm nie ma żadnego przełożenia na kontakty... Po prostu dziewczyny lepiej się dogadują z facetami... nie wiem dlaczego... przyroda albo taki mamy klimat... Generalnie jako Introwertycy lubimy mieć swoją przestrzeń życiową i tyle... Ja tam się dogaduję i z facetami i z kobietami... to tylko kwestia ich osobowości... Jeśli ktoś nie potrafi szanować mojej prywatności, zdania, czy poglądów... nie ma o czym gadać... Za stary jestem aby się dać przegadać... a sami wiecie doskonale, że ustąpienie raz nic nie daje. Dlatego też uważam że płeć za bardzo nie ma tutaj znaczenia.
Astra castra - numen lumen
Awatar użytkownika
littleladypunk
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2016, 12:35
Płeć: kobieta
MBTI: INTP

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: littleladypunk »

Ja tam mam same koleżanki i nie mam problemu w kontaktach z kobietami. Tzn jeśli jest taka, że tylko ploteczki, gwiazdeczki i make-up, no to rozmowa się nam nie klei z braku wspólnych zainteresowań, ale to nie ma związku z płcią. W sumie z mężczyznami też mi się spoko gada, ale pod warunkiem, że mamy jakiś wspólny temat.

Mam wrażenie, że to chyba zależy od osób. Bo jeśli ma się kontakt z takimi dziewczynami, które rzeczywiście tylko się obgadują, albo patrzą jak tu jedna drugiej świnię podłożyć, no to rzeczywiście nic tylko uciekać. A jak są spoko, to ja nie widzę problemu.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: patha »

Tym co was drażni jest konkurencja.
Nie_z_tego_świata
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 05 cze 2016, 21:16
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: INFP

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: Nie_z_tego_świata »

Temat już trochę zapomniany, ale przyszło mi parę rzeczy do głowy którymi chciałam się podzielić :).

Nikogo do niczego nie namawiam i tez nie oceniam was dziewczyny negatywnie, ale mam zupełnie odwrotne podejście i odczucia. Mam brata, wakacje spędzałam z braćmi, nie jestem typem dziewczyny która kocha rozmawiać o facetach i kosmetykach, ale...

Jako kobieta zawsze dobrze a właściwie lepiej dogadywałam się z innymi kobietami/dziewczynami. Najbliższe mi osoby zawsze były kobietami. Na pewno ma na to wpływ fakt, że jestem nieśmiała i trudniej mi się zacząć znajomość z facetem. Na przestrzeni lat poznawałam różne osoby (nie dużo, ale jednak...), rozwijałam też znajomości z facetami (ale nigdy do poziomu przyjaźni). Teraz też pracuję głównie z facetami, sporo z nimi rozmawiam, widzę plusy znajomości z facetami i ich inne podejście, ale nigdy nie powiedziałabym że wolę znajomość z facetem (związek tak :)). Dlatego zawsze dziwi mnie (a słyszałam to chyba od każdej bliższej mi koleżanki, ciężko mi rzucać słowem przyjaciółka, bo ostatecznie może ze dwie relacje przetrwały próbę czasu) jak dziewczyny/kobiety mówią, że lepiej dogadują się z facetami i kobiety nie potrafią się ze sobą przyjaźnić.

Uważam, że kobieta lepiej zrozumie drugą kobietę. Trochę konfliktów, urazy czy niezrozumienia może w trakcie wyniknąć z większej kobiecej wrażliwości i skłonności do urazy, ale wydaje mi się że każdej z nas szczera i bliska znajomość z drugą kobietą daje baardzo dużo. Boli mnie fakt, że bardzo często związek z facetem urywa wcześniejszą relację z "przyjaciółką", ale na szczęście nie zawsze tak jest. Wydaje mi się, że faceci często są w takich przypadkach lojalniejsi wobec swoich przyjaciół/dobrych kolegów.

Każdy może lubić kogo chce i przyjaźnić się z kim chce, ale mam nadzieję, że kobiety i dziewczyny nie będę skreślać przyjaźni z inną przedstawicielką swojej płci, bo uważam, że nasze relacje nie muszą być przesiąknięte zazdrością i wzajemnym obgadywaniem. Wręcz przeciwnie - uważam że kobiety potrafią być mega wsparciem, ciekawym rozmówcą na wszystkie tematy, super towarzystwem do zabaw, ale i kompanem do działań w ważnej sprawie. Chyba sęk w tym żeby spotkać osobę, z którą nas coś łączy (światopogląd, zainteresowania, sposób bycia).
Awatar użytkownika
illwreakyabonez
Intronek
Posty: 40
Rejestracja: 04 cze 2016, 18:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ-A
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Problem w kontaktach z innymi kobietami

Post autor: illwreakyabonez »

A moje kontakty z płcią przeciwną są bardzo złe... Swobodna gadka mnie nie interesuje, bo po co? Takie gadanie o dupie marynie... Zresztą mam wrażenie że nikogo to nie interesuje. A mówić poważnie się wstydzę. No i dochodzi do tego cel rozmowy... Właśnie, jaki on jest? Jeżeli chcę osiągnąć jakiś cel w rozmowie, to osiągam dokładnie odwrotny. A teraz w ogóle nie kontaktuję się z nikim... Prawie nikim. To zaczyna mnie przerażać
Po praw­dzi­we szczęście trze­ba raczej sięgać w głąb niż wzwyż.
ODPOWIEDZ