Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
Ani
Introwertyk
Posty: 78
Rejestracja: 02 gru 2015, 13:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Ani »

Ostatnio siostra powiedziała mi, że pomimo, że jestem introwertykiem to zauważyła, że dobrze się czuję i dobieram sobie towarzystwo z ekstrawertyków. W sumie początkowo zaprzeczyłam, ale po zastanowieniu to chyba ma rację. Dużo łatwiej się z nimi rozmawia, są od razu wyluzowani, łatwo się otwierają dzięki czemu szybko można ich poznać i dojrzeć jacy są. Plus wyciągają cię na jakieś spotkania, wycieczki, dzięki czemu nie spędzasz całego życia w domu, co jest genialne, ale jednak jakieś formy kontaktu z ludźmi są potrzebne.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: highwind »

No niby ci ekstrawertycy tacy upierdliwi, ale jednak ciężko się bez nich obejść, co? Ostatnimi czasy 90% mojej aktywności pozadomowej wynika z inicjatyw kilku ekstrawertycznych znajomych, którzy z niewiadomych mi przyczyn upodobali sobie moją współobecność. Jeszcze na studiach, może w liceum trzymałem się bliżej z introsiami, ale wtedy było bardzo łatwo o codzienny kontakt ze względu na wspólne zajęcia. Teraz nie ma na to szans - umówić się z kilkoma pracującymi introwertykami, w dodatku niekoniecznie mieszkającymi w tej samej miejscowości graniczy z cudem. Po kilku niedoszłych do skutku tego typu spotkaniach, człowiek jakoś nabiera ostrożności co do przedsiębrania podobnych inicjatyw. Natomiast ekstryk dzwoni spontanicznie z pytaniem "idziesz z nami?". No to idę. Aa! Tylko jeszcze dodam że to jakieś bliskie relacje wcale nie są. Chociaż bliskich relacji to ja nie utrzymuję z nikim :P
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Coldman »

Dokładnie jak kolega powyżej, ponad 90% osób to ekstrawertycy wyciągający mnie z domu. Też się czasem dziwie co im daje, ale czasem warto wyjść z domu i napić się piwa.
Nestor

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Nestor »

W życiu spotkałem tylu introwertyków, że na palcach jednej ręki mogę policzyć a na drugiej ekstrawertyków. Większość była ambiwertykami.

Ja najlepiej się czuję z ludźmi, którzy tak najzwyczajniej w świecie są spoko a ich odmiana psychologiczna mnie nie bardzo interesuje. Oczywiście, gdybym miał wybierać pomiędzy skrajnościami, to obstaję przy introwertykach.

Nie mam z nikim bliskich relacji a w życiu bywało różnie ze znajomościami. Trochę bardziej intro trochę bardziej ekstra. Zależało od oczekiwań.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Coldman »

Nestor pisze: Ja najlepiej się czuję z ludźmi, którzy tak najzwyczajniej w świecie są spoko a ich odmiana psychologiczna mnie nie bardzo interesuje. Oczywiście, gdybym miał wybierać pomiędzy skrajnościami, to obstaję przy komunistach
xDDDDDDDDDDD
Nie mogłem się powstrzymać :D


Ps: Co do relacji to, największy wpływ oczywiście ma to kogo na co dzień spotykamy. Na niektórych ludzi po prostu jesteśmy skazani.
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: psubrat »

Ani pisze:dobieram sobie towarzystwo z ekstrawertyków. [...] łatwo się otwierają dzięki czemu szybko można ich poznać i dojrzeć jacy są.
Moje obserwacje są inne. Może ekstrawertycy się i otwierają, ale w błahych sprawach. Ekstrawertyk chętnie opowie o imprezie na której był, czy o tym co zjadł na śniadanie / obiad / kolacje, ale swoje głębsze przemyślenia zwykle zachowuje dla siebie. Natomiast introwertyk jeśli się otworzy (co trwa różny czas - z moich doświadczeń, od pojedynczych dni, do kilku lat), to opowie rzeczy różne i zazwyczaj bardzo szczerze.

Relacje utrzymuję z różnymi osobami. Zwykle jest tak, że w zależności od stanu psychicznego w jakim jestem, preferuję bliskiego ekstrawertyka, albo intro. Obecnie mam dwóch ludzi spoza rodziny, których nazywam bliskimi i jeden jest bardzo wyraźny ekstra, drugi bardzo wyraźnym intro. Z trochę odleglejszych - różnie.

Natomiast od pewnego czasu prawie całkowicie zaniechałem spotkań w większym gronie. Za często zdarzała się sytuacja, że po zakończeniu spotkania, zastanawiałem się po co tam poszedłem. Wybrałem widywanie się w pojedynkę. Nie tylko jest to bardziej dla mnie satysfakcjonujące, ale także łatwiejsze do zorganizowania, bo wspólny termin muszą uzgodnić tylko dwie osoby, a nie na przykład pięć.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
martuella

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: martuella »

Bliskie relacje utrzymuję z dwiema ekstrawertyczkami. Z jedną znam się od 19, z drugą od 20 lat. Ich ekstrawertyzm i mój introwertyzm są w tej znajomości kwestią drugo- a może nawet trzeciorzędną. Tak naprawdę, to chyba nigdy nie miało żadnego znaczenia. One od dzikich imprez mają swoje towarzystwo, ja od zamulania mam swoje. Widujemy się rzadko, bo trudno znaleźć dzień i godzinę, która wszystkim odpowiada. Nie mamy wspólnych zainteresowań, ale tematów do rozmów nigdy nam nie brakuje. Więcej nas dzieli, niż łączy, ale nadal się ze sobą kumplujemy. Czo to za czary*? xd

Na studiach już z nikim tak bliskiej relacji nie udało mi się nawiązać. Może człowiek na starość robi się bardziej podejrzliwy, mniej ufny? Nie wiem. W każdym razie dogaduję się z każdym, kto nie ma kijka w dupie, a że takie osoby występują u mnie na roku w śladowych ilościach, to śmiało mogę rzec, że pierwiastek ludzki umila mi studiowanie. Żadne -izmy mnie w nawiązywaniu znajomości nie ograniczają :P


*walić prawdę prosto w oczy i nie strzelać fochów
Awatar użytkownika
So-ze
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 08 kwie 2014, 20:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: So-ze »

Mógłbym napisać, że w zasadzie z nikim, ale to by było nie do końca szczerze wobec dwóch osób z którymi mam dobry kontakt. Oboje są introwertykami, ona tak na granicy, on już nie, ale nie bardziej introwertyczny niż ja. Ogólnie jest mi trudno utrzymywać dobre relacje z innymi, nie robię zbyt dobrego pierwszego wrażenia o czym się dowiedziałem od ludzi ze swojej uczelnianej grupy, że z początku sprawiałem wrażenie mocno sztywnego, ale się otworzyłem (po kilku miesiącach).

Nie wiem za co Ci ludzie mnie lubią, z tą dziewczyną odkąd skończyłem liceum tylko piszę, raczej się nie spotykam, maks. dwa razy w roku, bo średnio mi wychodzi rozmawianie z ludźmi, nawet tymi których lubię. W skrócie, szału nie ma.
Des
Pobudzony intro
Posty: 142
Rejestracja: 02 sty 2016, 22:13
Płeć: nieokreślona

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Des »

Ogólnie wolę obecność introwertyków. Kiedyś bliskie relacje utrzymywałam z ekstrawertyczką. Właściwie to nie warto aż tak bardzo skupiać się na tym czy ktoś jest intro czy ekstra. Jedni i drudzy mają swoje plusy i minusy. :) Jeśli dwoje ludzi przypadnie sobie do gustu to dość często... dwie skrajności siebie dopełniają,ale to już wynik jakichś cech ,które cenią w sobie nawzajem.
Moja ekstrawertyczka nigdy nie namawiała mnie na imprezy, byłam jej tzw.ostoją spokoju. Spotkania z nią dawały mi dużo energii (może ,dlatego że miałyśmy tematy do rozmowy, wspólne zainteresowania i zajęcia). Niestety czasem nasze relacje byly zależne od tego jakich miała znajomych,bo bywały momenty,że tak nimi przesiąknęła ... że mogła cały dzień gadać i gadać tylko o jakiejś imprezie na której była i o tym co się na tej imprezie działo. Ceniłam ją za odwagę i chęć do działania nawet w sprawach ,które ja sama bym olała ,bo '' nie dam rady'' ; za to,że to ona więcej gadała, a ja mogłam w tym czasie tylko słuchać ; za to,że wyciągała mnie z domu ,gdy miałam momenty zamykania się na wszystko i wszystkich.. i nie narzucała mi się ,gdy powiedziałam,że o czymś gadać nie chcę. No,ale poznała swoją osobistą ostoję (czytaj: chłopaka) i kontakt zanikł.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Drim »

Utrzymuje aktualnie dwie bliskie znajomości, właściwie to jedną bo druga lekko już się rozpada, obie dziewczyny to introwertyczki.

Dawniej różnie bywało ale też i człowiek był ciekawszy świata, i ludzi, lecz nie były to jakieś wyjątkowo bliskie zażyłości. Powierzchownych relacji, które aktualnie utrzymuje, nie ma sensu analizować pod tym względem i tyle. Bogate życie towarzyskie nie leży w zakresie moich zainteresowań.
pharmedka
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwie 2016, 19:02
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: I(N/S)(T/F)J
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: pharmedka »

Ja mam z kolei dobrą znajomą ekstrawertyczkę, z którą w miarę możliwości widuję sie dość często i zawsze słyszę tekst: "jak dobrze, że przyjechałaś, od razu w tym pokoju powiało mądrością" xD
jinx
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 13 kwie 2016, 19:01
Płeć: mężczyzna

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: jinx »

Ja zadaję się głównie z introwertykami. Ekstrawertycy, a w szczególności tacy, których ich jest zawsze pełno i nigdy nie zamykają ust, mnie po prostu denerwują. Też miałem paru znajomych ekstrawertyków z którymi dobrze się rozmawiało w 4 oczy, ale jak były spotkania w większym gronie, to ich zachowanie zaczęło być dla mnie nieznośne.
Awatar użytkownika
Uciekinierka
Ambiwertyk
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2015, 2:28
Płeć: kobieta
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: Uciekinierka »

Spora część osób jakie poznawałam, jeśli nie większość, to introwertycy. Ekstrawertycy również się trafiają i akurat nie są to ludzie bardziej płytcy. Generalnie ludzie są ciekawi i myślę, że wartościowe są dla mnie znajomości z jednymi i z drugimi. Ktoś może uznać to za banał, ale nieraz ludzie po których człowiek by się tego nie spodziewał zaskakują głębią czy trafnością spostrzeżeń, a czasami ludzie refleksyjni i uduchowieni zdają się bardzo błądzić. Także to różnie bywa, przynajmniej jeśli chodzi o moje doświadczenia.
"(...) są różne szkoły, ale jedna z nich mówi, że nigdy nie jest za późno. Mnie się podoba ta szkoła. Co mówi, że nigdy nie jest za późno."
pharmedka
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 21 kwie 2016, 19:02
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: I(N/S)(T/F)J
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: pharmedka »

Dokładnie. Miałam i mam styczność z osobami ekstrawertycznymi, które są bardzo bystrymi i refleksyjnymi osobami. I na odwrót: sposób pojmowania niektórych sprawa przez introwertyków jest dla mnie czasem niepojęty, nie do przegryzienia, niezrozumiały, niespójny, niekonsekwentny...
Awatar użytkownika
illwreakyabonez
Intronek
Posty: 40
Rejestracja: 04 cze 2016, 18:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ-A
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Z kim macie bliskie relacje: z introwertykami czy ekstrawertykami?

Post autor: illwreakyabonez »

Z nikim nie mam bliskich relacji... I to mnie boli
Po praw­dzi­we szczęście trze­ba raczej sięgać w głąb niż wzwyż.
ODPOWIEDZ