Asertywność

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
iaarok
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:11
Płeć: nieokreślona

Asertywność

Post autor: iaarok »

Co myślicie nt asertywności? Jest ważna w życiu człowieka czy nie jest, ma ona znaczenie do osiągnięcia tego co najważniejsze dla nas samych, czy może to jednak coś złego czego powinno się unikać w kontakcie z drugim człowiekiem? być uległym, bez przekonania czy też zdecydowania...
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Asertywność

Post autor: Inno »

Uważam, że bez asertywności to ciężko się człowiekowi w życiu wiedzie. Ale jest to umiejętność nabyta, więc można się jej nauczyć. Asertywność jak najbardziej jest czymś pozytywnym. Nie za bardzo rozumiem drugą część pytania. Jak bycie uległym, bez przekonania, zdecydowania może być wartością pozytywną i przekładać się nie szczęśliwe życie?
Obrazek
iaarok
Introrodek
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:11
Płeć: nieokreślona

Re: Asertywność

Post autor: iaarok »

Dobrze rozumiesz jednak drugą część postu... ;-)
Awatar użytkownika
Shamicki
Introwertyk
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2008, 2:07
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Asertywność

Post autor: Shamicki »

Patrząc na definicje asertywność jest dość skomplikowana. Wolę zastępować asertywność nonkonformizmem.
Człowiek tworzy jakąś rzeczywistość, a potem staje się jej ofiarą.
Awatar użytkownika
degieb
Pobudzony intro
Posty: 126
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:18
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: B(rz)ydgoszcz
Kontakt:

Re: Asertywność

Post autor: degieb »

To jest to,że jak koledzy mnie cisną to ja im odpowiadam?
Mhm.
Spatsi
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:37
Płeć: nieokreślona

Re: Asertywność

Post autor: Spatsi »

degieb pisze:To jest to,że jak koledzy mnie cisną to ja im odpowiadam?
Nope. asertywnośc polega na tym, że potrafisz powiedzieć "nie", kiedy coś Ci się nie podoba.
Awatar użytkownika
vragutinovic
Pobudzony intro
Posty: 169
Rejestracja: 18 lis 2012, 0:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Asertywność

Post autor: vragutinovic »

Asertywność jest jak język - jeśli ludzie rozmawiają w tym samym języku, to zrozumieją się. Chodzi mi o to, że jeśli asertywny A odmówi asertywnemu B, albo sprzeciwi się w dyskusji, to B się z tego powodu nie zżyma (w sumie nie powinien). Natomiast nieasertywny C i tak może pomyśleć, że A to buc, w ogóle jakiś taki nieprzystępny i co on o sobie myśli. Ale może asertywność na tym polega - C myśli, że A to buc, a A się tym nie przejmuje.
malko
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2014, 14:21
Płeć: nieokreślona

Re: Asertywność

Post autor: malko »

A ja właśnie wolę asertywność niż nonkonformizm - dla mnie nonkonformizm to jakaś poza, hipsterstwo dla hipsterstwa. I nie jest wcale trudne do osiągnięcia.
Za to z rozsądnym mówieniem nie kiedy tego trzeba to już jest gorzej. W sumie właśnie mam z tym ogromny problem - nawet zastanawiałam się nad tym szkoleniem, żeby znaleźć jakąś inspirację, czy bodziec do zmian - http://success-story.pl/index.php/pl/of ... ia-otwarte
No ale nie wiem z drugiej strony czy nie sądzicie, że jednodniowe szkolenie może być jednak niewystarczające? W ogóle macie jakiś sposób żeby w sobie tą dobrą asertywność wyrobić?
Awatar użytkownika
vragutinovic
Pobudzony intro
Posty: 169
Rejestracja: 18 lis 2012, 0:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Asertywność

Post autor: vragutinovic »

Nonkonformizm to nonkonformizm, pozerstwo to pozerstwo, a hipsterstwo to hipsterstwo. Pierwszy jest autentyczny, drugie to udawanie kogoś kim się nie jest, a trzecie to sprzeciwianie się "obowiązującym" trendom na siłę, "bo tak".
malko
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2014, 14:21
Płeć: nieokreślona

Re: Asertywność

Post autor: malko »

A asertywność jest charakterystyczna dla których? Nonkonformistów tylko? W ogóle można to jakoś tak przyporządkować?
Awatar użytkownika
vragutinovic
Pobudzony intro
Posty: 169
Rejestracja: 18 lis 2012, 0:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Asertywność

Post autor: vragutinovic »

Inno pisze:Ale jest to umiejętność nabyta, więc można się jej nauczyć.
...i dlatego nie przynależy tylko i wyłącznie nonkonformistom, każdy może się jej nauczyć.

I nie, nie można tego nijak przyporządkować, bo tak naprawdę nie ma konformistów, nonkonformistów czy antykonformistów (to uproszczenia myślowe), są tylko zachowania konformistyczne, nonkonformistyczne lub antykonformistyczne. Wszyscy takie czasami (lub często) wykazujemy. Więcej na ten temat już w pierwszym rodziale swojej książki "Człowiek - istota społeczna" pisze ten jegomość (ten z lewej):

Obrazek
ODPOWIEDZ