Miłość

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
Awatar użytkownika
przybysz
Pobudzony intro
Posty: 140
Rejestracja: 01 paź 2010, 16:51
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Miłość

Post autor: przybysz »

Czym jest dla Was miłość?

Jak sądzicie czy inne jest rozumienie pojęcia miłości wśród introwertyków i ekstrawertyków?
Awatar użytkownika
air
Pobudzony intro
Posty: 156
Rejestracja: 06 gru 2009, 20:09
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: air »

przybysz pisze:Czym jest dla Was miłość?

Jak sądzicie czy inne jest rozumienie pojęcia miłości wśród introwertyków i ekstrawertyków?
Witaj!

Myślę, że każdy na swój sposób odczuwa, czy pojmuje miłość. Piszę tu o miłości w związku mężczyzna i kobieta.
I to bez podziału eksrta - intro.
Zupełnie inaczej pojmuje miłość matka do dziecka, a inaczej też odczuwa miłość człowiek zakochany w górach, morzu - jednym słowem żywiole. Niemniej, wydaje mi się, że można mówić o pewnych uniwersalnych cechach miłości dla większości z nas. Jeżeli chodzi o różnice, to ja widzę je w okazywaniu uczucia miłości zwłaszcza przez ekstrawertyków.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miłość

Post autor: Inno »

przybysz pisze:Czym jest dla Was miłość?
Od jakiegoś czasu już się nad tym zastanawiam. Spotykałam się wiele razy z sytuacją, że ktoś określał mianem miłości stan/uczucie, które dla mnie było zaledwie zauroczeniem, zakochaniem a nawet zainteresowaniem.

Czy, jeśli powiem "kocham", a po czterech latach kochać już nie będę, to znaczy, że kłamałam? Miłość nie wydaje mi się czymś "tu i teraz", co po dwóch tygodniach zniknie bezpowrotnie. Tylko wtedy wychodzi mi, że miłość jest właściwie jedna i na zawsze, a to też wydaje mi się nieprawdą (nie znaczy, że tak nie może być, ale nie jest to reguła). No i skąd mam wiedzieć, że kocham, a nie że tylko wydaje mi się, że kocham (bo jestem np. tylko zauroczona, zakochana)? Nie mam pojęcia. I chyba tylko dzięki jakiejś "próbie" losowej można się dowiedzieć, w myśl zasady, że prawdziwą miłość poznasz w biedzie (nie materialnej, ale kiedy następuje problem, wypadek, utrudnienie).
Obrazek
Awatar użytkownika
Agata
Pobudzony intro
Posty: 125
Rejestracja: 07 sie 2010, 20:52
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: Agata »

Jak dla mnie zwykła oksytocyna do spółki ze schematami, które kładzie się nam do głowy od małego. Może to dlatego, że nigdy się jeszcze nie zakochałam (tak na serio - jeden na milion, druga połówka - bo zauroczenie jest dla mnie stanem wybitnie irytującym). Obserwuję czasem pary w różnym wieku (rodzinę, znajomych, ludzi w spożywczaku) i na palcach jednej ręki mogę policzyć prawdziwie zakochanych. Miłość jako przykrywka dla zaspokajania różnych potrzeb (od bezpieczeństwa, przez zdobywanie pożywienia po przedłużenie gatunku) - tak, coś więcej... nie wiem. Bociany też łączą się w pary na całe życie i co? One też się zakochują?

Ewentualnie jestem czubem.
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: es_pada »

Cierpieniem.
Senyan
Introwertyk
Posty: 100
Rejestracja: 21 lis 2010, 21:22
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: Senyan »

Podsumowując wszystkie myśli, obserwacje i powyższe wypowiedzi, powiem. "Miłość to pojęcie względne"
Awatar użytkownika
Ausencia
Intromajster
Posty: 503
Rejestracja: 20 lip 2008, 16:08
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: Ausencia »

Senyann - w ten sposob moglibysmy zamknąc dyskusję na każdy temat.

Fromm ciekawie pisze o miłosci (tytuł:"o sztuce miłości").
Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 627
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: Miłość

Post autor: Padre »

Poczucie bliskosci. Wiez i chec dzielenia sie.
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.
Awatar użytkownika
qrs
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 03 sty 2011, 20:00
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: qrs »

Albert Camus

Kochać człowieka to pragnąć razem z nim się zestarzeć.
Myślę, że miłość jest przywiazaniem się do drugiej osoby do tego stopnia, że staje się ona częścią nas aż do śmierci.
INTJ A Analityk
Pola
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 01 sty 2011, 7:39
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Miłość

Post autor: Pola »

Dla mnie jest różnica między miłością, a zakochaniem. Zakochanie to wg mnie uczucie, a miłość to decyzja. Uczucie może przeminąć, ale prawdziwa miłość nigdy nie przemija. No i przede wszystkim wg mnie (podkreślę- WEDŁUG MNIE) prawdziwa miłość pochodzi od Boga, bo Bóg jest miłością.
Intro 95 % grupa A
INFP
Awatar użytkownika
qrs
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 03 sty 2011, 20:00
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: qrs »

Miłość, zakochanie, zauroczenie, przyjaźń czy nienawiść to są uczucia...
Mogą przeminąć ale nie muszą. Wszystko zależy od naszej decyzji.
Pola pisze:Uczucie może przeminąć, ale prawdziwa miłość nigdy nie przemija
Zawiało romantyzmem

PS. Boga sie nie czepiam
INTJ A Analityk
Badyl
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2010, 12:19
Płeć: nieokreślona

Re: Miłość

Post autor: Badyl »

Co dla mnie oznacza milosc?

Przywiazanie, chec bycia razem, troska o drugiego czlowieka,przyjazn, zaufanie, szacunek, tolerancja,

baaaaaaardzo zadko uzywam tego slowa, ma za duzo znaczen jak dla mnie
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 644
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miłość

Post autor: Rafael »

Ekstrawertycy są częściej poligamiczni.
Mniej stali w związkach lubią skakać z kwiatka na kwiatek.

Introwertycy bardziej przywiązują się do jednej osoby.
Koncentrują się na swoim wnętrzu i trudniej im dostrzec to co na zewnątrz w tym drugą osobę.
Mniej mówią raczej słuchają.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Miłość

Post autor: Kermit »

Miłość jest wtedy gdy Ci źle że tej osoby nie ma blisko Ciebie...
Nie wiem czy intro i ekstra kochają inaczej ale feelers i thinkers (MBTI XXFX i XXJX) już tak.
Dla typu F to raczej przeszywające uczucie nie do opisania, dla T to prędzej coś bardziej przyziemnego jak 'przywiązaniem się do drugiej osoby do tego stopnia..' 'przecież Cie ubieram i karmię całe życie zamiast oddać do domu dziecka więc cię kocham'
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Miłość

Post autor: intbrun »

Kermit pisze: 03 mar 2023, 15:31 Miłość jest wtedy gdy Ci źle że tej osoby nie ma blisko Ciebie...
Polemizowałbym. Powyższe to również może być objaw przywiązania, a nawet uzależnienia. A nawet bym twierdził, że częściej niż miłości.
ODPOWIEDZ