prezenty/komplementy/sukcesy

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
carpe_diem

prezenty/komplementy/sukcesy

Post autor: carpe_diem »

Umiecie je przyjmować?

W przypadku komplementów zazwyczaj albo nie wierze albo odpowiadam coś bardzo glupiego i się czerwienię.

A w przypadku prezentów tez mam duzy problem. No bo kiedy komuś uda się trafic i dać mi to, czego naprawdę chciałam liczy na chociaz odrobinę entuzjazmu. Natomiast ja, pomimo tego, że naprawdę się cieszę, nie potrafię zaragować skakaniem czy rzucaniem się danej osobie na szyję.

Podobnie jest z dowiadywaniem się o jakiś sukcesach. Kiedy uda mi się coś osiąnac, zdobywam się tylko na lekki usmiech. Już parę razy z tego powodu wyszłam na osobę wywyzszającą sie...

A jak to jest u Was?
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Post autor: Sorrow »

Ja zwyczajnie dziękuję za te dwa pierwsze, zaś te trzecie mnie czasami dobijają, nie wiem czemu :? .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Sorrow pisze: te trzecie mnie czasami dobijają, nie wiem czemu :? .
Mnie też. Często, gdy coś osiągnę, mam wrażenie, a raczej jestem pewna, że na to nie zasłużyłam. Zamiast się cieszyć, chce mi się płakać bynajmniej ze szczęścia :(
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Post autor: Sorrow »

Mam dokładnie to samo - sukcesy mnie przerażają i dobijają i mam wrażenie, że na nie nie zasłużyłem :( .
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
Awatar użytkownika
grabaż
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 25 paź 2007, 9:01
Płeć: nieokreślona

Post autor: grabaż »

prezenty którę dostaję zazwyczaj są przewidywalne i wręczane TYLKO z jakiejś durnej okazji, tak jakby bez powodu nie można by komuś czegoś dać... wtedy bardziej bym to doceniał, ...ale miło czasem coś dostać

komplementy chyba nigdy nie są szczere... ludzie je mówią albo dla pocieszenia albo żeby się przypodobrać, (nie zawsze są prawdą) więc ich nie przyjmuję i zawsze mówię "weź przestań..."

sukcesy... jeśli już jakieś są to się bardzo cieszę, choć zawsze wiem, że mogłem coś zrobic o wiele lepiej... że po jednym sukcesie pewnie przyjdzie jakaś porażka :?
nonconformist!
____________
introvert_78%
radek

Post autor: radek »

Gdybym dostał prezent, to byłbym trochę zdziwiony. A co do komplementów i sukcesów, to najczęściej uśmiecham się pod nosem i czasem powiem jakąś przykrótką odpowiedz. Choć, to zależy jeszcze od kogo dostałe komplementy.
szejk
Introwertyk
Posty: 81
Rejestracja: 25 lis 2007, 23:33
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: szejk »

Z sukcesem sie nie obnosze, na koplementy nic nie odpowiadam .
Awatar użytkownika
Ekwiwalencja
Pobudzony intro
Posty: 144
Rejestracja: 16 lis 2007, 18:40
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: z własnej krainy

Post autor: Ekwiwalencja »

Uczę się je przyjmować.
Prezenty lubię dawać i czekam na entuzjazm ;)
Sama staram się skakać ale średnio mi wychodzi;p
Awatar użytkownika
Pałer_Frytas
Stały bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 16 lis 2007, 16:55
Płeć: nieokreślona

Post autor: Pałer_Frytas »

Wykonywać te 3 rzeczy w stosunku do mnie to kamienie więcej entuzjazmu wykazują ...
5w4
INTP
ABASCUS!
Phobia

Post autor: Phobia »

...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2008, 10:42 przez Phobia, łącznie zmieniany 1 raz.
Icelander

Post autor: Icelander »

Przyjmij komplement

Gdy ktoś obdarzy cię komplementem:

* NIE myśl od razu, że nie zasłużyłeś;
* NIE zakładaj, że tak naprawdę chodzi o coś innego;
* NIE myśl o niedociągnięciach - komplement to nagroda za osiągnięcia;
* NIE uchylaj się, przekazując komplement innym - został wszak zaadresowany do ciebie (inni też mogą zasługiwać na komplementy, ale to zupełnie odrębna sprawa);
* NIE mów, że to tylko szczęście;
* NIE mów "to nic takiego", "nie ma sprawy", "po prostu zrobiłem, co do mnie należało", bo w ten sposób samolubnie prowokujesz wmuszanie w ciebie komplementu.

Gdy ktoś obdarzy cię komplementem:

* przyjmij odpowiedzialność za swoje osiągnięcia;
* doceń dar, który otrzymałeś;
* uczciwie i optymistycznie patrz w przyszłość mając świadomość zarówno swoich silnych, jak i słabych stron;
* uznaj swój wkład, lecz podziel się komplementem także z innymi autorami sukcesu;
* spróbuj zaprosić do współpracy komplementującą osobę (jeśli ma to jakiś sens merytoryczny), albo chociaż poproś o dodatkowe uwagi;
* bądź wdzięczny. Odpłać się komplementem, ale tylko wtedy, gdy masz do tego uczciwe podstawy. Daj wszystkim do zrozumienia, że doceniasz tych , którzy doceniają ciebie.
Chyba najlepsza perspektywa ;)
VIncit

Re: prezenty/komplementy/sukcesy

Post autor: VIncit »

Komplemeentów nigdy nie przyjmuję osobiście- jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało. To dla mnie jedynie sygnał "o, tak mnie mogą postrzegac ludzie" Nie ufam też raczej w szczerośc intencji, bo większośc ludzi nawet nieświadomie chce coś komplementami zyskac, tego też jednak nie biorę do siebie. Mechanizm psychiki ludzkiej i już.

Prezenty: Ja się ciesze autentycznie, i wiem jak to okazywac. Szczery uśmiech, który pojawia się na ustach kiedy nawet tego się nie spodziewam i podziękowanie.

Sukcesów jakoś nigdy nie osiągałam. Ze mnie jest wstydliwe beztalencie ^^
lucci
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 22 lut 2009, 11:56
Płeć: nieokreślona

Re: prezenty/komplementy/sukcesy

Post autor: lucci »

Pamiętam, że prezenty zawsze dawałem by zyskać czyjąś sympatię (czytaj: kupić) Zawsze wtedy miałem uczucie że ta druga osoba ma u mnie ,,dług''. Wszystko się waliło gdy ten ,,dług'' był spłacany i dostawałem prezent w rewanżu. Nie lubiłem dostawać takich ,,prezentów z rewanżu''. Komplementów nie lubię, zawstydzają mnie. Podobnie z sukcesami. Zawsze mam wrażenie że nie jestem godzien pochwał. Nie wiem też co na nie odpowiedzieć.
Chciałbym po prostu usiąść i rozmyślać sobie przez całe życie..
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:43
Płeć: nieokreślona

Re: prezenty/komplementy/sukcesy

Post autor: Paweł »

W moim przypadku gdy dostaję komplement to często robię się czerwony i czuje zakłopotanie w tej sytuacji/ pełno myśli w głowie lub nie nie reaguje, albo nie dowierzam że były skierowane do mnie. Jeśli chodzi o prezenty dostawane to w większości jest coś w stylu "Dla czego się nie cieszysz?" zwykle cieszę się w sobie ale nie potrafię tego pokazać na zewnątrz..
Awatar użytkownika
Kaziol
Introwertyk
Posty: 97
Rejestracja: 12 paź 2007, 15:57
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: prezenty/komplementy/sukcesy

Post autor: Kaziol »

Ja też nie uzewnętrzniam swoich emocji. Sukcesy i komplementy kocham bo mnie bardzo dowartościowują.
Nie zwracaj uwagi na moje posty, nabijam do 100
ODPOWIEDZ