MBTI (Myers-Briggs Type Indicator)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.

Który z wymienionych typów osobowości pasuje do Ciebie najlepiej?

INFJ
34
17%
INFP
30
15%
INTJ
48
24%
INTP
34
17%
ISFJ
11
5%
ISFP
7
3%
ISTJ
26
13%
ISTP
6
3%
Exxx
5
2%

Liczba głosów: 201

Awatar użytkownika
Visenna
Introrodek
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: MBTI (Myers-Briggs Type Indicator)

Post autor: Visenna » 19 kwie 2017, 12:40

A ja się pochwalę, że z zagorzałego INTJ przeszłam na INFP. Ale moje F nie jest na poziomie 90 %, raczej strzelam, że takie 60 %. Umiejetność posługiwania się logiką pozostała, ale wiem, że nie zawsze się sprawdza w życiu i nie jest najważniejsza.
Nadal umiem też planować, obmyślać strategię, ale wiem, że ważniejsza jest elastyczność- jeśli chcesz rozśmieszyć Boga to opowiedz mu o swoich planach ;) Życie nauczyło mnie, że nie można się przywiązywać do swoich planów, biorę je jakim jest, co nie znaczy, że nie mam celów. Ale robię raczej zarysy niż szczegółowe harmonogramy (chyba, że coś konkretnego tego wymaga). Planuję zdecydowanie rzadziej, kiedyś każdą bździnę planowałam. Czuję się zdecydowcanie mniej rozczarowana i mniej we mnie strachu, nie muszę ciąglę się skupiać, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jest też więcej działania. Po prostu czuję, że to ja władam umysłem, a nie on mną i czuję się zdecydowanie lepiej z tym :)

hermilion
Intronek
Enneagram: 4w3
MBTI: INTJ

Post autor: hermilion » 20 kwie 2017, 15:56

@Visenna

Nie ma takiej możliwości - po prostu z wiekiem odkryłaś trzeciorzędną funkcje INTJ - Fi

Awatar użytkownika
Visenna
Introrodek

Post autor: Visenna » 20 kwie 2017, 19:51

Ale czy mbti to to samo co socjonika?

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Enneagram: 4w5

Post autor: Coldman » 20 kwie 2017, 20:42

Nie
Socjonika to pochodna MBTI
W MBTI jestem INTJ, a w socjonice (INFj)
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

Awatar użytkownika
Visenna
Introrodek

Post autor: Visenna » 20 kwie 2017, 20:45

A ja mówiłam o mbti, nie wiem jakim typem jestem w socjonice. Dlaczego więc typ mbti nie może ulec zmianie?

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator

Post autor: Coldman » 20 kwie 2017, 21:14

Może ulec zmianie, nawet to się często zdarza.
,,
Ważną cechą testów psychologicznych jest ich rzetelność – to miara poprawności pomiaru oznaczająca, że wynik testu nie jest dziełem przypadku i jeśli przeprowadzimy test ponownie, wynik będzie zbliżony. CPP podaje na swojej stronie, że wartość wskaźnika rzetelności dla najnowszej wersji narzędzia wynosi 0,77 – to całkiem nieźle. Niemniej ten wynik odnosi się do tzw. spójności wewnętrznej narzędzia. Kiedy w innych badaniach Howes i Carscadon sprawdzili inny aspekt rzetelność, spójność testu w czasie, wyniki nie były takie dobre. Badacze przeprowadzili pomiar za pomocą MBTI, po pięciu tygodniach przebadali te same osoby. Okazało się, że w 50% przypadków uczestnicy zostali zaklasyfikowani do innego typu. Takie odkrycie dyskredytuje test, ponieważ pokazuje, że wyniki uczestników są w dużej mierze dziełem przypadku. Niski poziom rzetelności test-retest dla MBTI wykazali też inni badacze, między innymi Capraro i Capraro. Poza rzetelnością, dobry test powinien się cechować wysoką trafnością. Trafność odnosi się do tego, na ile narzędzie mierzy to, co w zamyśle autorów miało mierzyć. W przypadku testów na inteligencję wysoka trafność oznacza, że test pozwala miarodajnie zmierzyć to, co autorzy uznali za przejawy inteligencji. W przypadku MBTI byłoby mierzenie czterech dychotomicznych kategorii opisanych przez autorki. Nie do końca tak jest. Pittenger przywołuje wyniki kilku badań, w których sprawdzano strukturę czynnikową testu. Okazywało się, że z danych wyłania się inna liczba czynników niż cztery (na przykład sześć w bardzo szeroko zakrojonym badaniu Sippsa, Alexandra i Friedta) i że te czynniki nie są nawet zbliżone do tych, które przewiduje teoria. Nie ma więc podstaw, ale wyliczać wyniki dla czterech dychotomicznych kategorii. Można powiedzieć, że wyniki testu są „na siłę” dopasowywane do wymagań teorii. To podejście diametralnie różne od złotego standardu psychometrii, czyli testu NEO mierzącego wielką piątkę – w tym zarówno test, jak i koncepcja były od zera budowane na podstawie danych empirycznych.
"
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

Awatar użytkownika
Visenna
Introrodek

Post autor: Visenna » 20 kwie 2017, 22:11

No tak, testy często bywają mało wiarygodne, dlatego nie opieram się wyłącznie na nich-wiadomo. Myślę, że byłam obiektywna ;) Taka przemiana nie nastąpiła też tak od razu, trochę to trwało ;)

Awatar użytkownika
Agon
IntroManiak

Post autor: Agon » 22 maja 2017, 17:13

Z przyczyn opisanych wyżej przez Coldmana straciłem wiarę w MBTI i tym samym zrezygnowałem z tworzenia forum o tej tematyce. To mogłoby się udać, bo byłoby to faktycznie pierwsze polskie forum o MBTI, jednak nie widzę sensu w promowaniu typologii nie mającej podstaw empirycznych.

Zastanawiam się za to nad Wielką Piątką, ale mam w tym mało doświadczenia. Ponoć to jedyna typologia osobowości uznawana przez środowisko psychologów jako mająca jakieś podstawy empiryczne. Ktoś coś ogarnia w tym temacie?

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator

Post autor: Coldman » 22 maja 2017, 18:11

Pogadaliśmy sobie o tym na czacie, ja tez czekam, za kimś kto mógłby powiedzieć coś więcej

Wolfgang
Intronek
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTP-T

Post autor: Wolfgang » 10 lip 2017, 18:46

Znacie kogoś z wirtuozów?
Może krótka opinia?
Chcę się trochę o tym MBTI dowiedzieć z praktycznego punktu widzenia.

Awatar użytkownika
Coldman
Administrator

Post autor: Coldman » 10 lip 2017, 20:57

Po pierwsze kolego, to zrób test MBTI, bo to co masz wpisane no to nie jest to
http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Wolfgang
Intronek
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTP-T

Post autor: Wolfgang » 11 lip 2017, 12:11

Coldman pisze:
10 lip 2017, 20:57
Jest na necie przetłumaczenie tych pytań?

Awatar użytkownika
nalienne
Zagubiona dusza

Post autor: nalienne » 19 lip 2017, 23:23

Wolfgang pisze:
11 lip 2017, 12:11
Coldman pisze:
10 lip 2017, 20:57
Jest na necie przetłumaczenie tych pytań?
http://discovery-nature.com/wap2./typy- ... 148.0.html
Na samym dole masz aktualne tłumaczenie :wink:

ODPOWIEDZ