Temperament - czy można go zmienić?

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Patrycjusz »

Szukałem, ale nie znalazłem więc zakładam temat. Oczywiście moje pytanie nie dotyczy zmiany z introwertyzmu na ekstrawertyzm, raczej tej pionowej osi, czyli balansu między równowagą emocjonalną a neurotyzmem. Czy to można zmienić, czy można nad tym pracować, albo wręcz odwrotnie - czy osoba zrównoważona może się rozchwiać? Zgodnie z teorią i zresztą zaobserwowaną przeze mnie praktyką, neurotyzm to nic innego jak wrażliwość osobnika na bodźce, a że bodźce docierają różne, stąd też to sławienna chwiejność. U mnie wychylenie w stronę neurotyzmu pojawiło się na skutek pewnych życiowych wydarzeń, więc nie jest wrodzony - czy szturchnięte wahadełko może wrócić na swoje miejsce?

Obserwowałem w swoim życiu kilku flegmatyków, jednocześnie introwertyczni, z refleksjami, przemyśleniami, a jednocześnie nie będący - krótko mówiąc - emocjonalnymi zje*ami. O ile do tzw. twórczości artystycznej jest to wskazane, o tyle do czegokolwiek innego - raczej nie.

Moje zdanie jest takie, że temperamentu nie da się zmienić, bazuję jednocześnie na teorii, która mówi, że jest on dziedziczony i zdeterminowany; i jednocześnie na obserwacjach, według których ludzie zmieniają się pod wieloma kątami, ale nigdy pod kątem temperamentu - pod tym względem nikt nigdy się nie zmienia.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Nestor »

Temperamentu nie da się zmienić łatwo, bo to są głównie geny. Natomiast w zmianę osobowości wierzę. Też trudno, ale stosunkowo łatwiej. Dużo czasu potrzeba, ponieważ charakter kształtuje się latami, toteż jego zmiana będzie tyle trwała.

Podobny wątek już tutaj na forum poruszyłem.

Do tej teorii o tym, że neurotyzm to wrażliwość na bodźce, się dystansuję. Dla mnie różnica pomiędzy równowagą emocjonalną a neurotyzmem tkwi w wiedzy o sobie samym a wrażliwość to przepustowość na informacje z zewnątrz.

Osoby zrównoważone emocjonalnie wiedzą, jak się zachowają i jak się zachować w określonych sytuacjach, więc potrafią też zachowywać spokój, nie są targami lękami. U neurotyków jest odwrotnie - nie wiedzą, panika itp.. Myślę, że gdyby głębiej zbadać tę kwestię, to możliwie, że neurotycy mają częściej problemy psychiczne (sami ze sobą) z np. poczuciem własnej wartości - zawyżoną lub zaniżoną.

Teraz powinni być jasne, jak zachować równowagę emocjonalną aka zimną krew. :)
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: highwind »

Patrycjusz pisze:Czy to można zmienić, czy można nad tym pracować, albo wręcz odwrotnie - czy osoba zrównoważona może się rozchwiać?
Eeee, a niby dlaczego osoba zrównoważona nie mogłaby się rozchwiać?
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Patrycjusz »

Gdzie kończy się temperament, a zaczyna osobowość? Chodzi o enneagramowe typy osobowości? W sensie, że są one oddzielone od temperamentu? Czy ja wiem... Są typy jak np. 8w7, gdzie taki ktoś musi być cholerykiem. Albo 5w4, który nie może być sangwinikiem.

Czy wiedza o sobie samym daje spokój? A co jeśli ktoś wie o sobie samym, że jest neurotykiem, czy wtedy już nie jest neurotykiem? :D Taki paradoks. Czy jeśli wiem o sobie samym, że w konkretnej sytuacji wybuchnę gniewem to czy zachowuję wtedy zimną krew? Kolejny paradoks.

Pytanie retoryczne, osoba zrównoważona oczywiście może się rozchwiać - ale to przeczy tezie, że temperament jest niezmienny.

Zwracam taką uwagę na temper, bo takie klasyfikacje jak enneagram czy mbti to stosunkowo nowe wynalazki, zaliczane do pop-psychologii, pozostające z daleka od psychologii klinicznej.

Ciekawi mnie też potoczne sformułowanie, np. "on jest temperamentny", "ona to ma temperament" - to zawsze jest w odniesieniu do cech cholerycznych, tzw. "silna osobowość". Dość chybiony stereotyp.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Nestor »

W skład osobowości wchodzi charakter i temperament. Temperament to geny, na który nie mamy wpływu albo mamy znikome, a charakter to zależne od naszej woli i pracy cechy. W mowie potocznej te pojęcie się mieszają.

Czy wiedza o sobie samym daje spokój?
Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.
Kto zgadnie czyj to cytat? :)

Jeśli ktoś wie, że jest neurotykiem, jest emocjonalnie rozchwiany, to już jest w połowie drogi do naprawy. Źle jest, gdy się u siebie wad nie zauważa. Pozorny paradoks, ponieważ neurotyzm i równowaga to przeciwny bieguny i ten, który jest w środku, jest paradoksem. A zachowanie zimniej krwi jest przeciwieństwem wybuchu gniewu, jeśli ten jest wtedy niepotrzebny.

Rozchwiać też się można. Np. gdy człowiek żyje kilka lat w tym samym środowisku i jest tylko w takim nauczony, to gdy pojawi się nowe zagrożenie, z który wcześniej nie miał do czynienia, to też nie wie, jak się zachować. Chociażby np. imigranci.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: eddard »

Nestor pisze: Kto zgadnie czyj to cytat? :)
Sztuka wojny?
Awatar użytkownika
ewka
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 26 paź 2016, 22:57
Płeć: kobieta

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: ewka »

Jak ludzkosc przeniesie sie calkowicie do swiata wirtualnego, to bedziesz sobie mogl zmieniac temperament na taki, na jaki bedziesz chcial. Na razie musisz sie zadowolic swoim. :P Jedyna opcja zmiany temperamentu na obecne czasy, to chyba dac sobie cos poprzestawiac w glowie, ale dosc ekstremalna. ;) Czytalam historie o ekstrawertyku ktory po wypadku samochodowym zmienil calkowicie swoja osobowosc, (w tym chyba temperament). Stal sie geniuszem matematycznym ale przy tym tez introwertykiem, zamknietym w swoim swiecie i wycofanym.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Coldman »

Nie jest to możliwe, jednak występuje też wyjątki
https://www.youtube.com/watch?v=7uwxgEv ... be&t=30m4s
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: patha »

Temperament jest z definicji wrodzony, więc nie można go zmienić. Wg. Pawłowa np. to wrodzony typ układu nerwowego o określonej dynamice.
Ale są ... inne teorie, jak np. model osobowości Big5 i tam jest skala neurotyczności - no i to już się może zmieniać, bo to już nie właściwość temperamentu. Nawet nie wiem czy Big5 uznaje coś takiego jak temperament, raczej nie. Big5 chyba nawet nie bazuje na żadnych badaniach jakościowych, oni to stworzyli na statystyce i liczeniu korelacji :-|

Cała psychologia - dziesięć tysięcy niespójnych lub sprzecznych ze sobą teorii, używających tych samych pojęć na określenie różnych rzeczy.
Awatar użytkownika
Motyla stopa
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:13
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Temperament - czy można go zmienić?

Post autor: Motyla stopa »

Temperamentu nie da się zmienić, za to osobowość jak najbardziej.
ODPOWIEDZ