Kim jestem ?

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Nocnik
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 15 kwie 2017, 19:14
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Podhale

Kim jestem ?

Post autor: Nocnik »

Jedna z koncepcji tak aby dowalić uczuciu tożsamości :)

https://www.ted.com/talks/julian_baggin ... ou#t-12171
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać” Carl Rogers

Overthinking Kills Your Happiness.
Awatar użytkownika
Nocnik
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 15 kwie 2017, 19:14
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Podhale

Re: Kim jestem ?

Post autor: Nocnik »

Jeszcze przypomniał mi się eksperyment z lustrami i dziećmi, gdzie to dopiero po jakimś czasie dziecko zaczyna rozpoznawać się w lustrze i wtedy czuje się jako odrębna część.
Ciekawe jaki to ma związek z tym, że to uczucie "ja" czyli traktowanie siebie jako oddzielną jednostkę jest tylko wytworem instynktu przetrwania, który ma za zadanie ochronę ciała.
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać” Carl Rogers

Overthinking Kills Your Happiness.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Kim jestem ?

Post autor: ponuraczek »

Mi nie zaburza to jakoś poczucia tożsamości :) Składam się ze swoich wspomnień, doświadczeń itp., ale mimo to mogę cały ten zbiór, proces nazywać sobą, tak jak wszystkie śrubki i inne części nazywam zegarkiem. Wydaje mi się to nawet tak jak on to nazwał w filmie "wyzwalające", że jakby można się zmienić, tworzyć na nowo i jakby nie przejmować się tak bardzo tym, kim się było.

Polecam to: https://www.youtube.com/watch?v=trqDnLN ... e=youtu.be :)
Nocnik pisze: 16 mar 2018, 19:59 Ciekawe jaki to ma związek z tym, że to uczucie "ja" czyli traktowanie siebie jako oddzielną jednostkę jest tylko wytworem instynktu przetrwania, który ma za zadanie ochronę ciała.
Zastanawiam się, w jaki sposób poczucie odrębności może sprzyjać przetrwaniu?
W sensie, że większość zwierząt nie rozpoznaje siebie w lustrze (co właśnie stanowi jakiś dowód świadomości swojego istnienia), a i tak są one ukierunkowane na to by przetrwać.
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
ODPOWIEDZ