Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Racter

Re: Enneagram;)

Post autor: Racter »

Twój główny typ osobowości to Typ 5 - Obserwator (Obserwator, Myśliciel, The Investigator). Posiadasz także wpływowy podtyp osobowości 9 - Mediator (Mediator, Osadnik, The Peacemaker).
To z kolei trochę inefejotne, choć infejot ze mnie żaden. Heh.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Racter pisze:
Twój główny typ osobowości to Typ 5 - Obserwator (Obserwator, Myśliciel, The Investigator). Posiadasz także wpływowy podtyp osobowości 9 - Mediator (Mediator, Osadnik, The Peacemaker).
To z kolei trochę inefejotne, choć infejot ze mnie żaden. Heh.
Nie, zarówno 5, jak i 9 raczej nie są Jotkami. Dominacja typu 5 bardziej wskazuje na INTP. Gdybyś miał 1, a nie 9 jako podtyp, to mógłbyś być INTJ. 5 i 9 pasują do INTP.
Rlip

Re: Enneagram;)

Post autor: Rlip »

Mi wyszedł jeszcze inny podtyp:
Twój główny typ osobowości to Typ 5 - Obserwator (Obserwator, Myśliciel, The Investigator). Posiadasz także wpływowy podtyp osobowości 3 - Zdobywca (Zdobywca, Wykonawca, The Achiever).
Agon pisze:Nie, zarówno 5, jak i 9 raczej nie są Jotkami
Tutaj podałeś tabelkę, z której wynika, że J-ty nie są przede wszystkim czwórkami, siódemkami i dziewiątkami. Natomiast piątkami mogą być zarówno J-ty jak i P-ty z niewielką, pomijalną przewaga J-tów.

Doszedłem do tego zamieniając legendę z tamtej tabeli na punkty od 0 do 3, sumując je dla każdej literki i zamieniając na procenty:

Obrazek
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Dziwna ta tabelka, pokazuje, że ISTP to głównie typ 7, a w innych tabelkach to raczej typ 5.

http://s294.photobucket.com/user/undesi ... s.png.html

Obrazek

W opisie różnic między 1 i 5 ładnie jest opisane, że na niższych poziomach zdrowia 1 staje się fanatyczna, a 5 całkiem się rozpada na fragmenty zmieniając zdanie co chwila. Można to zinterpretować, że 1 jest J, a 5 P.

Kod: Zaznacz cały

Jedynki są ludźmi o silnych przekonaniach (osądach) i opiniach jako odpowiednik typu w Instynktownej (Wewnętrznej) Triadzie. Przeciwieństwem przeciętnych zdrowych Jedynek do chorych jest całkowite przekonanie o słuszności ich poglądów i poważaniu ludzi o podobnej sile własnych przekonań. Ich myśl jest drogą, na której budują swoje ugruntowane przekonania. Przeciwieństwem przeciętnych zdrowych Piątek do chorych jest skłanianie się do zagubienia w labiryncie niejasności. Mogą przedstawiać złożone teorie lub sytuacje tylko po to, by wywrócić je do góry nogami wkrótce potem. Mniej zdrowe Piątki mogą trzymać się prowokacyjnych opinii, są bardziej zainteresowane w sianiu bałaganu w pewnikach innych osób aniżeli w przekonywaniu innych na temat swojego właściwego podejścia. Niezdrowe Piątki mogą chcieć czuć się bardziej bystre niż inna osoba i mogą nawet argumentować poglądy, z którymi się nie zgadzają aby udowodnić sobie samym, iż są zdolni do osaczenia przeciwnika. Jako mniej zdrowe, Jedynki stają się sztywne, nieelastyczne i utwierdzają się w swoich poglądach na temat rzeczy. Piątki stają się bardziej nihilistycznie nastawione, niepewne, i że nie mogą zbliżyć się do do jakiegolwiek zrozumienia danego znaczenia, sensu, istoty prawdy.
Źródło: http://www.enneagram.pl/Enneagram/ennea ... 1and5.html

INTJ, INTP i ISTP to typy częste u 5, ale z nich wszystkich najbliższe 5 jest INTP

W ogóle to wydaje mi się, że na wyższym poziomie zdrowia 5 może przejść z INTP w INTJ, bo zaczyna działać, tworzyć konkretny plan i cel (czyli z P staje się J) zamiast tylko myśleć.
Qwerty
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 01 maja 2015, 20:21
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: istj

Re: Enneagram;)

Post autor: Qwerty »

Twój główny typ osobowości to Typ 5 - Obserwator (Obserwator, Myśliciel, The Investigator). Posiadasz także wpływowy podtyp osobowości 9 - Mediator (Mediator, Osadnik, The Peacemaker).

Hm.. pierwszy raz od dosyć dawna wyszło mi coś innego niż 6 :D
A z tabelką się w sumie zgadza.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

W ogóle to walić testy, najlepiej poczytać opisy typów: http://www.enneagram.pl/

Do mnie najbardziej pasuje opis typu 5.
Awatar użytkownika
Ja Nie
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 07 maja 2015, 11:36
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Ja Nie »

z tych tabelek wynika, że najczęściej występującym typem jest 5. A z tego co pamiętam to miał być dość rzadki.
Kto mi to rozpisze?
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Ja Nie pisze:z tych tabelek wynika, że najczęściej występującym typem jest 5. A z tego co pamiętam to miał być dość rzadki.
Kto mi to rozpisze?
Dlaczego rzadki? Typ 5w4 jest najbardziej introwertyczny ze wszystkich typów enneagramu, ludzie uważający się za 100% introwertyków, to zwykle 5w4. Niektórym, gdy mają gorszy nastrój może wyjść 4w5, ale radzę poczytać to: http://www.enneagram.pl/

Piątkom, szczególnie 5w4 często wydaje się, że są Czwórkami. Jak ktoś ma problem z identyfikacją typu, to tu: http://www.enneagram.pl/Enneagram/ jest wszystko opisane. Dużo ludzi o typie 1, 9, czy 6 (głównie 6w5) myśli, że są 5. 5 natomiast mają tendencje do mylnego uznawania się za typ 4.
Jedynki są często inteligentne i niezależne więc może się mylnie identyfikować z piątką, jednakże jedynka jest typem akcji i podejmowania działań, podczas gdy piątka głównie zajmuje się rozmyślaniem.

Intelektualne czwórki mylnie się mogą identyfikować z piątkami, zwłaszcza gdy odczuwają silny wpływ skrzydła 5. Jednakże czwórki w przeciwieństwie do piątek, potrafią się odkrywać przed innymi i czuć się komfortowo w wyrażaniu własnych odczuć.

Piątki, zwłaszcza ze skrzydłem 4, czasem mylnie opisują się jako czwórki. Takie piątki uważają, że posiadają silne uczucia i nie identyfikują się z często ekstremalnym, pozbawionym uczuć wizerunkiem piątek. Jednakże piątki, w przeciwieństwie do czwórek, odczuwają pewien dyskomfort gdy przychodzi im opisać swój stan emocji i uczuć. I mimo, że mogą w tym względzie posiadać pewną łatwość, to jednak język emocji, nie jest naturalnym sposobem porozumiewania się piątek.

Szóstki mogą też się identyfikować z piątką, zwłaszcza gdy są inteligentne, jak z reguły większość szóstek jest, ale w przeciwieństwie do piątek, są bardziej praktyczne i życiowe.

Intelektualna dziewiątka, zwłaszcza męska, często się mylnie utożsamia z piątką, jednakże piątka lubi się spierać na poziomie intelektualnym podczas gdy dziewiątka jest pojednawcza i unikająca konfliktów.
Najczęściej introwertyczne są typy 5 i 4.
6, 9 i 1 też bywają introwertyczne, ale różnie z tym bywa. Fobiczne 6 mogą mieć fobię społeczną, 9 mogą być bardzo nieasertywne, a 1 tak skupione sztywniacko na pracy i regułach, że ich zachowanie może przypominać introwersję. Z 4 też bywa problem, bo wiele z nich ma depresję, która też może być mylnie odebrana jako introwersja.

Ostatnio mnie naszła rozkmina, że ktoś z fobią społeczną będzie wykazywał wiele cech różnych typów, ale prawdopodobnie będzie typem 6. Otóż, socjofobik może mieć silne emocje i tendencje do depresji jak 4, ale będzie mieć też mega problem z wyrażaniem uczuć jak 5, jednak nie będzie spierał się nawet na poziomie intelektualnym i będzie mieć problem z asertywnością jak 9, ale nie będzie to spokojna osoba, bo fobia to jednak jakaś oznaka znerwicowania, co wskazuje na 6 ;)
Qwerty
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 01 maja 2015, 20:21
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: istj

Re: Enneagram;)

Post autor: Qwerty »

Dość dobre te opisy. Myślałam, że jestem 6, bo wiele rzeczy się zgadzało, ale nie wszystkie. Na przykład fakt, że 6 się motywuję, gdy są "przyparte do muru". Kompletna bzdura w moim przypadku. Zrobiłam po raz kolejny mały research, tym razem sugerując się opisami, a nie testami i wygląda na to, że jednak jestem Piątką.
Tak na marginesie polecam stronę https://www.enneagraminstitute.com/type-descriptions/ Po angielsku, ale chyba raczej nie ma większego problemu :)
Arti
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2014, 20:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4

Jakie macie cyfry ENNEAGRAMu?

Post autor: Arti »

Chciałbym zrobić małe rozeznanie, które cyferki są bardziej "introwertyczne". Ja jestem 5.
czarnadziurawelbie
Introwertyk
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2015, 21:09
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: gdzieś nieopodal Piotrkowa
Kontakt:

Re: Jakie macie cyfry ENNEAGRAMu?

Post autor: czarnadziurawelbie »

Piąteczka, ja też :) I większość opisu się zgadza.
Arti
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2014, 20:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4

Re: Enneagram;)

Post autor: Arti »

No to witam w klubie Piątek, najbardziej aspołecznym typie enneagramu :wink:
Awatar użytkownika
Czerwona
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 30 gru 2012, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: Enneagram;)

Post autor: Czerwona »

Czułam, że się zmieniłam, z nadzieją wypełniłam test i wyszła czysta 5... Kiedy będę 1??? :cry:
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest albo go ni ma.
JamesKKS
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 28 lut 2015, 23:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5

Re: Enneagram;)

Post autor: JamesKKS »

Robiłem Enneagram kilka razy. Kilka lat temu, kilka miesięcy temu oraz przed chwilą. Od początku określa mnie jako 4w5, co jest prawdą.
Arti
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2014, 20:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4

Re: Enneagram;)

Post autor: Arti »

Czerwona pisze:Kiedy będę 1???
Obawiam się, że nigdy. To są cechy wrodzone. Najlepiej zaakceptować swój numerek, bo przecież żadna cyfra nie jest lepsza ani gorsza.
ODPOWIEDZ