Dobra pamięć a introwertyzm

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
omnix
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 01 sty 2011, 19:18
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Krk

Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: omnix »

Witam, tak się zastanawiam czy fakt iż mam dobrą pamięć jest związany właśnie z introwertyzmem. Dla mnie jest to o tyle dziwne, że jestem w stanie przypomnieć sobie jakieś szczegóły rozmowy np. z przed roku czy np. podać prawie dokładnie co do kogoś w sms'ie napisałem 3 albo 4 miesiące temu. Dobra pamięć dotyczy raczej ludzi i relacji z nimi, bo w innych sprawach wręcz mógłbym zacząć narzekać na pamięć.

No i witam na forum ;)
Badyl
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2010, 12:19
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Badyl »

Powiem tak: gdyby nie to ze caly czas gram na kompie, nie wiedzialbym co robilem w zeszlym tygodniu, u mnie pamiec jest raczej bardzo slaba, ale to co wywiera na mnie duzy wplyw zapamietuje
Senyan
Introwertyk
Posty: 100
Rejestracja: 21 lis 2010, 21:22
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Senyan »

Ja zapamiętuje rzeczy ważne i kontrowersyjne, rozmowy rzadko pamiętam, bo z reguły muszę się przełączać podczas nich w tryb ekstravert to tyle o mojej pamięci długotrwałej. Za to mam świetną pamięć krótkotrwałą to się przydaje w szkole, mogę się szybko nauczyć rzeczy, które mnie nie obchodzą i o nich zapomnieć np. kiedy jest do nauki jakiś wiersz to wykorzystuje przerwę, by go wykuć na pamięć chyba, że jest dłuższy niż strona.

znowu edit: Pamiętam także dziwne rzeczy, np. świetnie pamiętam moment, kiedy budowałem w wieku 3-4 lat domek z klocków, a najdokładniej dachówkę normalnie jakbym ją miał przed oczyma :)
Ostatnio zmieniony 02 sty 2011, 22:25 przez Senyan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: qb »

Ja mam dobra pamięć dla rzeczy istotnych dla mnie, ale nie jakichś powierzchownych jak np. kupienie sobie długopisu czy inna tego typu sprawa. To się tyczy raczej tego co mam zrobić albo powinienem, ale dla siebie. Różnie to bywa ze sprawami o które proszą mnie inni ale staram się nie zapominać :P
Bardzo dobrze pamiętam rozmowy na mój temat (w których uczestniczę rzecz jasna), szczególnie jeśli ktoś powie coś co można uznać za obrazę i mimo, że mnie przeprosi to potrafię pamiętać o tym bardzo długo. No ale nie tylko wtedy pamiętam, często po prostu jakieś rozmowy (nie tylko w realu), spotkania czy coś.
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
omnix
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 01 sty 2011, 19:18
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Krk

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: omnix »

Właśnie mam wrażenie że jestem w stanie zapamiętać więcej niż powinienem bądź nawet chciałbym zapamiętać. Ciekawe co by sobie pewne osoby pomyślały w moim otoczeniu, gdybym zaczął im przypominać drobne rzeczy sprzed jakiegoś czasu, pewnie że mam jakąś manię na ich punkcie (np. odnośnie kobiet) i pasowałoby się leczyć albo jestem najzwyczajeniej pier** w innych przypadkach skoro takie rzeczy pamiętam :?

Czyli według tego co piszecie można wywnioskować, że wszelakie kontakty z ludźmi uważam za ważne... i raczej nie są to powierzchowne rzeczy.
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: MetalMan »

omnix pisze:Właśnie mam wrażenie że jestem w stanie zapamiętać więcej niż powinienem bądź nawet chciałbym zapamiętać. Ciekawe co by sobie pewne osoby pomyślały w moim otoczeniu, gdybym zaczął im przypominać drobne rzeczy sprzed jakiegoś czasu, pewnie że mam jakąś manię na ich punkcie (np. odnośnie kobiet) i pasowałoby się leczyć albo jestem najzwyczajeniej pier** w innych przypadkach skoro takie rzeczy pamiętam :?
Mam tak samo, w głowie tysiące rozmów, pojedynczych zdań, zwrotów, forumowych postów, dialogów z gg...
Też jest mi czasem głupio, jak przypomnę komuś zdanie, które powiedział mi parę lat temu, a ta osoba albo nie pamięta, albo dziwi się, że o tym mówie. :wink:

Poza tym mam jeszcze dobrą pamieć do dat, map bitew, ciekawostek i innych "historycznych" rzeczy :roll:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
Agata
Pobudzony intro
Posty: 125
Rejestracja: 07 sie 2010, 20:52
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Agata »

Z rozmów pamiętam zwykle strzępki. Zdarza się, że coś obiecam, a później nie pamiętam i są z tego problemy.
Jeśli chodzi o naukę... jestem na weterynarii i nie wyrzucili mnie, choć uczę się mało (jak na ten kierunek).
Najlepszą pamięć mam do mechanizmów działania różnych rzeczy, do wzorów związków chemicznych, topografii narządów, do rzeczy, które można narysować albo opowiedzieć. Pamiętam motywację postaci z filmów, które oglądałam dziesięć lat temu, pamiętam jaki kto lubi kolor, kto jaką pije kawę i dlaczego nie nauczył się na koło z fizjo.
Pamięć muzyczną też mam dobrą, chociaż słuch już kiepski.
Kiedyś miałam świetną pamięć krótką, potrafiłam władować sobie do głowy materiał na cały sprawdzian z biologii. Teraz przeważa długa i jak już coś raz zapamiętam to na wieki wieków.
Cyferek nie pamiętam nigdy, podobnie twarzy, imion, nazwisk. Nie mówię znajomym cześć na ulicy, nie kłaniam się wykładowcom, mówię Kasia na koleżankę, która nazywa się Natalia. Podobno to jakieś skrzywienie mózgu...
Senyan
Introwertyk
Posty: 100
Rejestracja: 21 lis 2010, 21:22
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Senyan »

Agata pisze:Zdarza się, że coś obiecam, a później nie pamiętam i są z tego problemy.
Też tak mam, ale już się wszyscy wkoło nauczyli, że moimi obietnicami nie warto się przejmować i jeśli chodzi o coś ważnego, proszą, żebym dał słowo którego nigdy nie łamię.
omnix
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 01 sty 2011, 19:18
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Krk

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: omnix »

MetalMan pisze:Też jest mi czasem głupio, jak przypomnę komuś zdanie, które powiedział mi parę lat temu, a ta osoba albo nie pamięta, albo dziwi się, że o tym mówie. :wink: :
Właśnie dla mnie tu jest problem, bo okazuje się że czasami przypomni się coś i wychodzi na to że osoba do której to mówiłem, nie wzięła sobie tego do serc, a wręcz to olała, pomimo że dla mnie było to coś naprawdę ważnego.

Wychodzi na to, że narazie we 2 z osób wypowiadających się jesteśmy pokręceni w ten sposób, a reszta jest w tej kwestii normalna :o
Agata pisze:Zdarza się, że coś obiecam, a później nie pamiętam i są z tego problemy.
Takie rzeczy każdemu się zdarzają jak się myśli o wielu rzeczach mniej i barzdziej ważnych naraz, no ale raczej bardzo rzadko tak bywa.
Awatar użytkownika
qrs
Intronek
Posty: 30
Rejestracja: 03 sty 2011, 20:00
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: qrs »

(introwertycy) korzystają z pamięci długotrwałej, przez co często mają uczucie "pustki w głowie" i mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy.
(Introwertycy) mogą mieć trudności w zapamiętywaniu twarzy i nazwisk.
Do mnie te stwierdzenia pasują w stu procentach. Źódło: dobrze wszystkim znane...
INTJ A Analityk
Awatar użytkownika
Meggiee555
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 24 gru 2011, 12:07
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Meggiee555 »

Ja mam dobrą pamięć do rzeczy, które przeżyłam. Pamiętam je ze wszystkimi szczegółami,np.: jak były ubrane osoby,rozmowy. A z nauką... No cóż uczę się średnio. Jak już zdam to po jakiś dwóch tygodniach utrwala mi się to i zaczyna chodzić po głowie.
Zawsze słono się płaci za bycie tym, kim chce się być,za życie, które jest takie, jakie powinno być. Bez względu na wysokość tej ceny warto ją zapłacić i być z tego dumnym. Nie wolno iść na łatwiznę i żyć bez celu.
Awatar użytkownika
Kapiszon
Wtajemniczony
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:07
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Kapiszon »

Pamięć mam dobrą. A nawet i bardzo dobrą. Wiadomo, jako mężczyzna bardziej zapamiętuje oczami, lecz przytaczanie rozmów i sensu zdań(dokładnych cytatów nie jestem w stanie podać) nie sprawia mi problemu. Jedynie powroty do domu po imprezie, jakoś mi dziwnym sposobem umykają :D
Ktoś znów wczoraj mówił mi:
Trzeba przecież kochać coś, by żyć
Mieć gdzieś jakiś własny ląd
Choćby o te dziesięć godzin stąd
AnaElaine Joice
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 17 maja 2011, 16:40
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: AnaElaine Joice »

Czasem łapię się na tym, że pamiętam jakieś mało istotne szczegóły sprzed wielu lat, a czasem potrafię zapomnieć co chciałam powiedzieć pół sekundy temu. :)
"Jest 10 rodzajów ludzi – ci, którzy rozumieją kod dwójkowy i ci, którzy go nie rozumieją."
~~~~

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa." Julian Tuwim

"Trzeba żyć, a nie tylko istnieć" Plutarch

"To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tak pełni wątpliwości." Bertrand Russel
Awatar użytkownika
arvendanci
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 13 kwie 2012, 11:33
Płeć: nieokreślona

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: arvendanci »

Czasem łapię się na tym, że pamiętam jakieś mało istotne szczegóły sprzed wielu lat, a czasem potrafię zapomnieć co chciałam powiedzieć pół sekundy temu.
Dokładnie mam tak samo.
Drugi dziwna sytuacja z pamięcią jaka u mnie występuje jest taka, że zostanie mi w głowie numer przypadkowej tablicy rejestracyjnej, a umknie mi prosta rzecz jak np. element z listy zakupów w sklepie.
5w4
ISTJ
Awatar użytkownika
Sorrow
Krypto-Extra
Posty: 829
Rejestracja: 21 gru 2007, 1:48
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ENFP

Re: Dobra pamięć a introwertyzm

Post autor: Sorrow »

3/4te dnia spędzam w internetach. Jak bym miał to wszystko spamiętać to bym chyba zwariował.
Moja galeria na DeviantArt

"Violence solves everything."
ODPOWIEDZ